Dodik ponovno najavljuje ujedinjenje Republike Srpske sa Srbijom

Prestani upotrebljavati reč Srbi, jel ti jasno pobošnjaćeni Vlahu. Bošnjaci su kao narod izmišljeni u podrumu sarajevskog hotela Holiday Inn 1993. godine.
Bosnjaci pravoslave katolicke ili muhamedove vjere,kako moze biti jedan Hrvat a drugi Srbin a zive generacijama u Sarajevu i komsije np na osnovu cega ?
Kao posebna etnička podgrupa izdvajaju se tokom osmanske uprave nad ovim zemljama i to za vreme više puta menjaju svoju nacionalnu svest. Profesor istorije akademik Milorad Ekmečić zaključuje da su bosanski muslimani između 1868. i 1993. menjali svoj identitet čak devet puta.
 
Zašto bi ijedna od tih regija 1945. godine postala autonomna pokrajina kada su u svima Hrvati bili izrazito natpolovična ili potpuna većina?
U Vojnoj Krajini 1945. nije bila hrvatska većina, u Baranji nije bila, u Slavoniji i Istri su Hrvati tada činili isti procenat stanovništva kao i Srbi u Vojvodini.

Zašto bi Vojvodina 1945. postala autonomna pokrajina kada su Srbi u njoj bili natpolovična većina? Zašto bi KiM postali autonomna pokrajina, ako je npr. Mađara u Transilvaniji 1945. bilo koliko i Šiptara na KiM, pa posle rata nisu kao oni nagrađeni autonomijom za saradnju sa okupatorima?
 
:lol:


citajte komente :rotf:


Screenshot 2026-04-29 at 18.58.47.png
 
U Vojnoj Krajini 1945. nije bila hrvatska većina, u Baranji nije bila, u Slavoniji i Istri su Hrvati tada činili isti procenat stanovništva kao i Srbi u Vojvodini.
Vojna krajina je bila ukinuta 1881. godine, dakle prc! Ona se uopće ne računa, jer ako bismo nju računali, možemo onda i Liburniju ili rimsku provinciju Ilirik.

Tko kaže da Hrvati nisu bili većina u Baranji? Priloži izvor za tu tvrdnju! :kafa:

Neistina je da su Hrvati činili u Slavoniji i Istri isti postotak stanovništva kao Srbi u Vojvodini.

Slavonija (popis 1948.):
HRVATI - 65 - 70%
SRBI - 20 - 25%

Hrvatska Istra (popis 1948.):
HRVATI - 65 - 70%
TALIJANI - 15 - 25%

Vojvodina (popis 1948.)
SRBI - 50,6%
MAĐARI - 25,8%
Zašto bi Vojvodina 1945. postala autonomna pokrajina kada su Srbi u njoj bili natpolovična većina? Zašto bi KiM postali autonomna pokrajina, ako je npr. Mađara u Transilvaniji 1945. bilo koliko i Šiptara na KiM, pa posle rata nisu kao oni nagrađeni autonomijom za saradnju sa okupatorima?
50,6% Srba u Vojvodini (1948.) je točno pola-pola i tu je matematički jasno da je postojalo valjano utemeljenje za osnivanje autonomne pokrajine.

Ajmo provjeriti i tvoju drugu tvrdnju! :kafa:

AP Kosovo i Metohija (popis 1948.):
ALBANCI — oko 68–69%
SRBI — oko 23–24%

Transilvanija (popis 1948.):
RUMUNJI - 65.1%
MAĐARI - 25.7%

Ovdje si u pravu! Ukoliko bi se uzeli isti principi, Rumunjska je trebala omogućiti autonomiju Transilvaniji. Međutim, svaka država ima svoja pravila i zakone pa se dogodilo kako se dogodilo.
 
Vojna krajina je bila ukinuta 1881. godine, dakle prc! Ona se uopće ne računa, jer ako bismo nju računali, možemo onda i Liburniju ili rimsku provinciju Ilirik.
I Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat kao preteča današnje Vojvodine je ukinuto 1860. godine, a to je ionako bila srpska autonomija u okviru tuđe države. Besmislena je takva autonomija u okviru Srbije, 5 kilometara od Beograda, pogotovo bez zapadnog Srema i Baranje a sa delom Mačve koja nikada nije ni bila deo Austrougarske.
Tko kaže da Hrvati nisu bili većina u Baranji? Priloži izvor za tu tvrdnju! :kafa:
Nakon što su utvrđene granice sa Mađarskom u Trijanonu 1920. u južnoj Baranji koja je postala deo SHS je bila relativna većina pravoslavnih Srba, ostatak su bili mahom Mađari, Nemci i Šokci koji se tada nisu smatrali Hrvatima. Slavonski i sremski Šokci su pohrvaćeni krajem 19. veka, a Bunjevci i Šokci u Bačkoj i Baranji nisu imali blage veze sa hrvatstvom sve do Titove i Rukavinine vojne uprave u Banatu, Bačkoj i Baranji 1944-1945.
Ovdje si u pravu! Ukoliko bi se uzeli isti principi, Rumunjska je trebala omogućiti autonomiju Transilvaniji. Međutim, svaka država ima svoja pravila i zakone pa se dogodilo kako se dogodilo.
Suštinska razlika je u tome što su Rumunijom posle rata vladali komunisti koji su pre svega bili rumunski nacionalisti poput Čaušeskua, a Srbijom su vladali što bi rekao Jovan Pejin kroatokomunisti, Broz, Bakarić, Krajačić i njihovi janičari srpskog porekla koji su prvo bili komunisti, pa Jugosloveni, pa tek na kraju eventualno Srbi.
 
Poslednja izmena:
I Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat kao preteča današnje Vojvodine je ukinuto 1860. godine, a to je ionako bila srpska autonomija u okviru tuđe države. Besmislena je takva autonomija u okviru Srbije, 5 kilometara od Beograda, pogotovo bez zapadnog Srema i Baranje a sa delom Mačve koja nikada nije ni bila deo Austrougarske.
Upravo iz tog razloga je meni bilo smiješno pitanje zašto Hrvatska nije imala autonomne pokrajine u Jugoslaviji.
Nakon što su utvrđene granice sa Mađarskom u Trijanonu 1920. u južnoj Baranji koja je postala deo SHS je bila relativna većina pravoslavnih Srba, ostatak su bili mahom Mađari, Nemci i Šokci koji se tada nisu smatrali Hrvatima. Slavonski i sremski Šokci su pohrvaćeni krajem 19. veka, a Bunjevci i Šokci u Bačkoj i Baranji nisu imali blage veze sa hrvatstvom sve do Titove i Rukavinine vojne uprave u Banatu, Bačkoj i Baranji 1944-1945.
Nisu se ni Vlasi u Hrvatskoj ranije smatrali Srbima i neki od njih su posrbljeni tek u prvoj polovici 20. stoljeća. Također, nisu se ni mnogi Cincari, Arnauti i Bugari smatrali Srbima sve do kraja 19. stoljeća, ali njihovi se potomci smatraju Srbima. To ti paše, zar ne?
Suštinska razlika je u tome što su Rumunijom posle rata vladali komunisti koji su pre svega bili rumunski nacionalisti poput Čaušeskua, a Srbijom su vladali što bi rekao Jovan Pejin kroatokomunisti, Broz, Bakarić, Krajačić i njihovi janičari srpskog porekla koji su prvo bili komunisti, pa Jugosloveni, pa tek na kraju eventualno Srbi.
Pa htjeli ste Jugoslaviju, zar ne? 🤷‍♂️ I dobili ste je zakratko.
 
Nisu se ni Vlasi u Hrvatskoj ranije smatrali Srbima i neki od njih su posrbljeni tek u prvoj polovici 20. stoljeća. Također, nisu se ni mnogi Cincari, Arnauti i Bugari smatrali Srbima sve do kraja 19. stoljeća, ali njihovi se potomci smatraju Srbima. To ti paše, zar ne?
Srbi u Slavoniji, Dalmaciji i Vojnoj Krajini se u istorijskim izvorima nigde nisu nazivali vlasima najkasnije od 18. veka, a i kada se detaljno pogleda kontekst i pre toga su nazivani vlasima samo u smislu staleške pripadnosti, jer su mahom bili stočari i vojnici graničari. Ne radi se o etničkoj vlaško-romanskoj pripadnosti, zato je malo slovo, i nema bilo kakvih tragova da su oni ili njihovi preci ikada govorili bilo kojim jezikom osim srpskim, a kamoli vlaškim jezikom. To sam ti već objasnio u nekoliko navrata, ali očito nisi shvatio. A izraženu srpsku nacionalnu svest su imali decenijama i vekovima pre nego što je ijedan štokavac katolik provalio da je "Hrvat", i to na propoved svog župnika u katoličkoj crkvi. Nisi nimalo originalan, te ravnozemljaške priče o "vlaškom poreklu Srba" je još pre više od veka lupetao pohrvaćeni Čeh Ivo Pilar pod nemačkim pseudonimom Fon Sidland, a nešto kasnije i hercegovački pohrvaćenik druge generacije Dominik Mandić.

Koji to potomci Anrauta i Bugara danas sebe smatraju Srbima, možeš li biti malo konkretniji? Deo Cincara i Vlaha u istočnoj Srbiji ne sporim, ali njihova populacija koja se posrbila je daleko malobrojnija u odnosu na prvobitni srpski etnički supstrat na Balkanu, tako da je to beznačajna kap u moru.
 
Upravo iz tog razloga je meni bilo smiješno pitanje zašto Hrvatska nije imala autonomne pokrajine u Jugoslaviji.

Nisu se ni Vlasi u Hrvatskoj ranije smatrali Srbima i neki od njih su posrbljeni tek u prvoj polovici 20. stoljeća.

Nikakvih posrbljenih Vlaha i ostalih naroda nema. Hrvatizacija Vlaha bila je toliko intenzivna i jaka da su Vlasi nestali sa popisa stanovništva civilne Hrvatske u 19. veku.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Kroatizacija




Također, nisu se ni mnogi Cincari, Arnauti i Bugari smatrali Srbima sve do kraja 19. stoljeća, ali njihovi se potomci smatraju Srbima. To ti paše, zar ne?

Mnogi Srbi se smatraju Hrvatima, Cincarima, Arnautima i Bugarima.

Ima dosta Cincara, Arnauta (Srem, Dalmacija) i Bugara (Rumunija) koji se smatraju Hrvatima. Pokrij se ušima jer imate najviše vlaške krvi od svih naroda na Balkanu.

 
Deo Cincara i Vlaha u istočnoj Srbiji ne sporim, ali njihova populacija koja se posrbila je daleko malobrojnija
Prestani upotrebljavati reč Srbi i prestani lagati. Vlaška i cincarska zajednica u Srbiji se nije posrbila kao ni ostale nacionalne manjine u Republici Srbiji. Vlaška zajednica u Srbiji je i dalje najbrojnija zajednica Vlaha van Rumunije na Balkanu. Pa o čemu ti pričaš i lupetaš gluposti?

Joakim Vujić poznati putopisac se obreo oko 1839. godine u Oršavi. Stara Oršava je u to vreme militarska varoš sa oko 600 domova sa 4.000 žitelja od kojih su najbrojniji Vlasi. Ima i Srbalja, obače oni su se povlašili i skoro sasvim svoj maternji jezik pozaboravljali.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Oršava

u odnosu na prvobitni srpski etnički supstrat na Balkanu, tako da je to beznačajna kap u moru.
 
Stanovnici su Vlasi. Jedan starac priča, da su oni ranije bili Srbi , pa su pobegli u Erdelj zbog Turaka, tamo se porumunili i odatle se povratili u staru postojbinu.

http://poreklo.rs/2014/07/16/poreklo-prezimena-selo-bobovo-svilajnac/

Selo po današnjem stanovništvu, nije starije od 130-140 godina. Pređe je bilo u dolini Timoka, na mestu koje se danas zove Selište. Tamo su onda stanovali čisti Srbi. Za vreme ratova između Srba i Turaka, stanovnici tog sela prebegnu dublje u Srbiju. Doseljenike iz Podgorca zabeležio je Stanoje Mijatović u Resavi na više mesta

Od starih stanovnika sela Podgorca ostale su samo dve porodice:

Arsenijevića i

Kovačevići, koje su pobegle pod planinu Malinik i zasnovale selo Podgorac.

Početkom devetnaestog veka dođe više od 50 porodica iz Rumunije, te oni povlašiše i onaj zaostatak srpskih porodica.



http://poreklo.rs/2020/01/19/poreklo-prezimena-selo-podgorac-boljevac/

@Zemun 96
 
Kako su Srbi postali Vlasi i Cincari u današnjoj Srbiji

Po predanju stari Dušanovac je bio na Rovinama i zasnovao ga je i dao mu ime car Dušan kada je njegova, carica Jelena, podigla u blizini manastir Dušicu. Pre 200-300 godina o manastirskoj slavi skupio se silan narod oko manastira iz sela i okoline. Turci, išli iz Kladova u Vidin, iznenada su napali na sabor, rasturili ga, mnoge poubijali ili odveli u ropstvo, a selo su zapalili i sravnili sa zemljom. Stanovništvo je napustilo svoja imanja i izbeglo u "Vlašku" neki su odbegli u "Austriju". Kada su se povratili govorili su jezikom u kome je bila smesa srpskih i "vlaških" reči , ali su sačuvali slavu i druge običaje.

http://poreklo.rs/2015/09/15/poreklo-prezimena-selo-dusanovac-negotin/
 
Mnogi Srbi se osećaju kao Cincari, Arnauti, Bugari i Vlasi.

Po predanju je "na sto godina posle kosovske bitke" došao iz okoline Prizrena neki deda Marko sa sinovima Bogojem i Bankom. Oni se nastane pored neke divlje jabuke i tako zasnuju selo, koje je po toj jabuci nazvano Jabukovac. Mnogi stari ljudi kazuju da su pored deda Marka i njegovih sinova osnivači sela bile i druge porodice. Oni pričaju da je selo najpre zasnovalo kod izvora Bobota pa premešteno kod Neznanog Groblja a posle doseljavanja i priraštaja zauzelo sadašnji prostor. Priraštaju Jabukovca doprinele su porodice koje su se odavno premestile iz rasturenog sela Turije a još više one što su došle sa mesta Duda i obrazovale čitav jedan kraj Jabukovca.

Nije se moglo tačno utvrditi poreklo za mnoge sadašnje rodove. U Jabukovci je 1736. godine bilo samo 34 kuće , dok su mnoga sadašnja manja naselja imala dva puta, pa i više kuća , onda je nesumljivo da je u međuvremenu došlo do jačeg naseljavanja u Jabukovcu, najverovatnije iz Rumunije ili iz porumunjenih krajeva; možda su se neki rodovi povratili iz istih i drugih krajeva.


http://poreklo.rs/2015/09/19/poreklo-prezimena-varosica-jabukovac-negotin/
 
Sad će veliki poštovaoci lika i dela Dodika da nas ubeđuju da nije rekao i da nije baš tako mislio

Jedva čekam da čujem komentare mada znam da ih verovatno neće biti

tako ja najavio jednoj da cu joj doci na kres i da me ceka, a ona kaze samo dodji a ako naletis na zamandaljena vrata ti bleji ispred njih kad nemas kljuc.

svaka slicnost sa drugom-seljacinom-gospodinom-komunistom-demokratom-nacional srpskim patriotom i ratnim junakom srpske miloradom, sasvim je slucajna.
 

Back
Top