Додик: Никад се нисам залагао за сецесију

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548

1726922114907.png

Dodik: Nikad se nisam zalagao za secesiju


Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je priča o secesiji medijski i politički spin, te da Srpska pokazuje sposobnost da egzistira i u teškim okolnostima i pod pritiscima, ali da je najvažnije da ima prijatelje koji sve to razumiju.


Dodik: Nikad se nisam zalagao za secesiju


21.09.2024

Dodik je istakao da zapadni mediji, podstaknuti pojedinim domaćim, prave priču o secesiji sa jednim ciljem – da dovedu u pitanje funkcionisanje društva i izazovu međunarodni intervencionizam.

"Njihov najveći problem je to što Republika Srpska pokazuje sposobnost da egzistira i u teškim okolnostima, u vremenu stalnih izazova, pritisaka ili sankcija, i da, uprkos svemu, uvećava svoje potencijale", rekao je predsjednik Dodik za Srnu.

On je dodao da je dan nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma počelo njegovo rušenje tako što su stalno tražene neke reforme i podvaljivane priče o tome kako se Republika Srpska treba prilagoditi, a sve je zapravo trebalo da vodi u njen nestanak.

Predsjednik Srpske je rekao da ga proglašavaju secesionistom svaki put kada se usprotivi politici blokada i unitarizacije BiH.

"Secesija u pravno-političkoj terminologiji znači nasilno odvajanje jednog dijela društva od drugog. Kada sam ja kome prijetio nasiljem!? Nikada se nisam zalagao za secesiju, jer je riječ o nasilnom odvajanju teritorije. Ja se sada stavljam na raspolaganje da vidite kad sam pozivao na bilo kakve nasilje. Jesam govorio i uvijek ću govoriti o tome da se 30 godina nakon Dejtona nije uspjelo napraviti funkcionalno društvo koje se zove BiH. BiH je danas najpodjeljenije društvo", naglasio je Dodik.

On je konstatovao da je riječ o apsurdnoj situaciji - neko ko brani ustavni poredak BiH i Dejtonski mirovni sporazum proglašava se secesionistom.

"To je čisti apsurd. Mi nikada nismo imali plan o secesiji, ali jesmo razmišljali o tome da će se nakon svih neuspjeha ovdje doći do svijesti o tome da je ovakva BiH nemoguća i da to nije u interesu ni Bošnjaka, ni Hrvata, ni Srba i da ćemo jednog dana sjesti i reći - ljudi, ovo zaista ne ide, dajte da vidimo kako ćemo biti dobre komšije", rekao je predsjednik Srpske.

On je ukazao da njega optužuju za secesiju samo da bi se pridobila međunarodna javnost koja bi se negativno odnosila prema Republici Srpskoj.

"Ja niti imam obavještajnu tajnu službu, niti imam vojsku, niti mogu da planiram to. Ja se samo bavim politikom i moje su odluke sve političke. Mislim da je BiH neuspješna i neodrživa i da će jednog dana propasti. Smatram da je moja uloga da stvaram atmosferu mirnog razlaza, a ne da pravim atmosferu rata. Tog mirnog razlaza nema ako i drugi nisu svjesni te situacije, a oni to proglašavaju secesijom", naveo je Dodik.

On je naglasio da je danas Republika Srpska sređenije društvo od Federacije BiH.

"Bez Republike Srpske nema nijedne odluke na nivou BiH. Ali, oni žele da unište upravo tu poziciju da Republika Srpska odlučuje", naveo je Dodik i dodao da Srpska nije blokirala institucije na nivou BiH, već da jedinu blokadu sprovodi SDA u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.


link


Јеси се залагао! И јасеновачку грађу си предао својим Хрватима! Чека те робија!
 
1727045540850.png




"SB" ANALIZIRA TEŠKE PROBLEME KOJI MUČE MILORADA DODIKA: "Isprepadan je i vrlo zabrinut, nije više robustan, a jedino mu je još bitno da sačuva svoju imovinu koju su stranci procijenili na..."


Svi se pitamo da li će i Dodika kazna otrijezniti i maknuti ga s opasnog puta secesionističke politike zbog kojeg su on, cijela mu porodica, najbliži saradnici i brojne firme koje su s njim u direktnoj ili indirektnoj vezi već nekoliko godina na udaru američkih sankcija?

1727045555100.png


Prije 4h

Piše: Darko Omeragić

"U strahu je, vidi se da se promijenio i mislim da je vrlo zabrinut. Njegovo ponašanje posljednjih mjeseci je drugačije i ne vidim tu vrstu robusnosti i sigurnosti kod njega"
, rekao je u utorak o Miloradu Dodiku bivši predsjednik SDS-a i veteran bh. politike Mirko Šarović, koji je i sam svojevremeno na svojoj koži osjetio kako je naći se na američkoj crnoj listi.

Šarović se za razliku od Dodika prije 10 godina uspio skinuti s američke crne liste i kada je poslije toga došao na funkciju ministara vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH bio je izuzetno kooperativan i koristan za cijelu državu. Drugim riječima, kazna ga je otrijeznila.

Svi se pitamo da li će i Dodika kazna otrijezniti i maknuti ga s opasnog puta secesionističke politike zbog kojeg su on, cijela mu porodica, najbliži saradnici i brojne firme koje su s njim u direktnoj ili indirektnoj vezi već nekoliko godina na udaru američkih sankcija?

mirko sarovic.jpg


Mirko Šarović zna kako je pod sankcijama

Osim američkih sankcija Dodik se sada mora nositi i sa sudskim procesom koji je čitanjem optužnice počeo 5. februara u Sudu BiH, a koja ga tereti da je kao predsjednik bh. entiteta RS potpisao ukaze o proglašenju važećim dva zakona koja je ranije poništio visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt. Tužilaštvo BiH je u optužnici navelo da je dokazalo kako Dodik nije primjenjivao odluke visokog predstavnika, iako je bio svjestan da su odluke obavezujuće.

I vratimo se na Šarovića koji je prokomentarisao i ovaj sudski proces:

"Imam osjećaj da je Dodik popustljiviji i da je spreman na stvari na koje ranije nije bio. To je pokazatelj da ima strah od onog što će donijeti taj sudski proces. To je vrlo ozbiljan problem za Dodika", rekao je Šarović.

OD BURNSA ŠAMAR, OD KINEZA PONIŽENJE

Iako se trudi da ovaj sudski proces prikaže kao suđenje funkciji na kojoj se nalazi, a na momente i cijelom bh. entitetu RS, Dodik je itekako svjestan da se sudi njemu i ako ga osude da će on biti u najozbiljnijem problemu, a ne entitet. S druge strane, entitet na čijem je čelu ima itekakvih problema koje je prouzrokovao upravo on. Zbog njegove secesionističke politike koju je negirao samo jednom, prije mjesec nakon što je Sarajevo posjetio šef CIA-e William Burns, bh. entitet RS je u ozbiljnim finansijskim problemima. Njegovim projektima leđa su okrenuli najbolji kreditori, a to su banke iz Evropske unije koje daju najpovoljnije kredite za infrastrukturne projekte u našoj zemlji. Dodik je s toga pokušao naći nove izvore finansiranja u Kini i Mađarskoj. Nije poznato šta je dobio od Viktora Orbana, ali od Kineza ima tek ponižavajuće obećanje da će izgraditi autoput od Banjaluke do Prijedora i uzeti ga pod svoje, odnosno pod koncesiju u narednih 30 godina, a ako im ni koncesija ne donese povrat investicije, onda će ionako oslabljeni budžet RS morati plaćati razliku u profitu koji Kinezi žele izvući iz ovog projekta. Taj posao je toliko ponižavajući da su Kinezi vlastima RS zabranili da se iznose finansijski detalji koji očito nisu dobri po Dodikov entitet.

Ekspertica za ekonomiju Svetlana Cenić u četvrtak je, također, komentarisala Dodikovo trenutno stanje i podsjetila na ključno Dodikovo obećanje koje nije ispunio, a koje mu je donijelo američke sankcije i sudski proces. Ali ono što je još važnije za trenutnu situaciju, Cenić sada vidi da je Dodik prešao sve crvene linije i da mu se secesionistička politika kao bumerang obija o glavu:

svetlana-cenic.jpeg


Svetlana Cenić: "Pogledajte koliko se Dodiku tolerisalo"

"Podsjećam, već 18 godina je SNSD na vlasti, a od 2006. on najavljuje otcjepljenje. Pogledajte koliko mu se tolerisalo. Jedini uslov pod kojim će se Dodik povući s vlasti je da mu se obeća zaštita njegove imovine, i da se na jedno vrijeme povuče, da neko sredi taj haos, pa da se on ponovo vrati"
, najavila je Cenić nešto o čemu se dugo nije pričalo, a to je da bi Dodik uskoro mogao spakovati kofere i otići s javne političke scene.

BUDEMO VIDJELI...

Možda se kraj sudskog postupka s lošim završetkom po Dodika poklopi upravo u vrijeme kada se predaju kandidatske liste za naredne Opšte izbore u BiH koji bi se trebali održati za dvije godine. Dodik se pokušao zaštiti izbornim zakonom RS, ali mu je ove sedmice stigao još jedan šamar iz Ustavnog suda BiH koji je njegov izborni zakon poništio, jer je neustavan. Kako god da se ovaj postupak okonča Dodiku će prioritet biti da ne završi u zatvoru i da očuva svoju imovinu. A Cenić je rekla još prije skoro dvije godine da su je stranci procijenili na oko 3,5 milijardi KM, što na njemu, što na njemu bliskim ljudima.

"Ne znam na kome se taj toliki novac vodi. To znaju oni koji mu prate trag, ali čim ste na onoj zanimljivoj OFAC-ovoj listi, onda vam prate tragove i znaju kad ste provukli karticu, a ne nešto drugo", rekla je Cenić.

Da je u nekoj vrsti panike potvrđuju i Dodikove izjave koje daje prije i nakon ročišta na Sudu BiH. U njima vrijeđa tužioce i odlazećeg američkog ambasadora u BiH Michaela Murphyija, govoreći da je sudski proces protiv njega motivisan od Ambasade SAD u BiH. Uz Dodika su na ročištima i njegovi pratioci, te pravni tim koji zajedno s njim pokušavaju umanjiti ozbiljnost optužnice.

eZy Watermark_18-09-2024_02-48-07-4390PM.JPG

Kad "padne" zaboraviće ga i vjerni pratioci (Foto: Slobodna Bosna/Samir Saletović)

Dovodeći sa sobom u Sarajevo desetine svojih pratioca Dodik misli da će se time stvoriti privid onoga o čemu priča, a to je da se ne sudi njemu, nego tobože, svima njima. No, kada se sagleda trenutno ekonomsko stanje u bh. entitetu RS za koje je glavni krivac on i njegova nemoć da poveća plate i penzije onda se Dodikova moć još jedino može vidjeti u podjeli fotelja za silnu pratnju koja ga slijedi na tim ročištima i odbranu onih 3,5 milijarde KM na koliko su njegovu imovinu procijenili stranci. A kada ode s vlasti i pratioci će mu okrenuti leđa...
 

Back
Top