Dobrota - Da li se ceni?

aeternum

Elita
Poruka
24.048
Dobrota je pozitivna osobina, odsustvo zla ili pokvarenosti i izrazava se u delovanju korisnih i dobrih dela prema drugima.
Dobrota ukljucuje milosrdje i istinu.
Dobrota je izraz LJUBAVI.
Mudrost i pravednost su prozete dobrotom ali dobrota ide iznad pravednosti.
Dobrota ima snagu da pokrene coveka da radi ono sto je dobro i korisno za druge.

Dobar covek je pravedan, nepristrasan, iskren i moralno ispravan ali je takodje i topao, osecajan, ima razumevanja, saosecajan je .
On STVARNO brine za ljude.
On trazi nacine i prilike da ispolji ljubaznost i dobrotu i obzirnost i to voljno i zarko pomazuci onima koji su u stvarnoj potrebi. Dobrota je u suprotnosti sa striktnim drzanjem pravila ili stavova koje moze uciniti coveka tvrdim i bezosecajnim.
Dobrota je iznad pravde u tom smislu sto ljudi mogu postovati neciju ispravnosti i diviti se necijoj principijalnosti, ali oni nece biti pokrenuti da se zrtvuju za njega.

Dobar covek je aktivno zainteresovan za druge, radi nesebicno za druge ne ocekujuci nagradu ili specijalan tretman.
Njegovo nesebicno davanje SEBE privlaci SRCA drugih i ono cini da ce te osobe zeleti da ucine nesto za tu osobu.
“Imajte naviku da dajete i ljudi ce vam davati .”

Mislim da je normalno dobiti nesto ako nesto cinimo, nije to sebicno.
Sebicno je ako pre nego sto ucinimo nesto imamo osmisljen plan i nameru da time nesto postignemo u svoju korist da kasnije to iskoristimo za protivuslugu ili za neki nacin precutne ucene. To je sebicno, da naplatimo svoje usluge ocekujuci ne samo zahvalnost. Zahvalni osmeh, to je tako prirodno, nije to korist..
Mi imamo svi ego, ali ne znaci time da moramo biti egoisticni. Mi ga mozemo svesno kontrolisati.. I ukoliko ne nanosimo stetu drugima onda to ni nije sebicno.
Mislim da prava sebicnost mora naneti stetu, pre ili kasnije.

Dobrota ukljucuje i ISPRAVNE MOTIVE, znaci ispravna dela iz ispravnih motiva.
Nije dobrota ako se dobrim delima pokriva losa namera.

DOBROTA NE OCEKUJE NISTA ZA UZVRAT, NE OCEKUJE DA BUDE CENJENA, SAMA JE SEBI CILJ.
( Mada je tesko da moze proci nezapazena i da je niko nece ipak ceniti.
Hoce onaj koji je prepozna i shvati kao takvu.)

Dobrota je osobina ili stanje moralne vrsnoce, vrlina.
Isus je rekao da je samo Bog Jehova apsolutno dobar (Marko 10:18).
Međutim, hriscani mogu oponašati Boga razvijanjem dobrote kao ploda duha (Galatima 5:22).
Komentirajući grcku rec za ”dobro“, agathós, Vine’s Expository Dictionary of Old and New Testament Words (Recnik starozavetnih i novozavetnih reči) kaže: ”[Ona] opisuje nesto sto je po karakteru ili prirodi dobro i korisno u posledicama koje donosi.“
Onaj koji razvija dobrotu na taj ce način i biti dobar i cinit će dobro. ( 5. Mojsijeva 12:28.) On će takođe izbegavati stvari koje su suprotne dobroti, ’besplodna dela tame‘.

”Plod se svetla, naime, sastoji u svakoj vrsti dobrote“ (Efezanima 5:9, ).

Lepa je Dobrota

1718961498051.png

Mene plaši ona izreka ''Put do pakla popločan je dobrim namerama''
Kako da znam da li je moja namera dobra? Dobrota znači mora poticati
iz znanja, koje ljudima očigledno fali. Eto primer roditelja. Svi žele dobro
svojoj deci, pa dobar deo te dece završi na psihoterapiji zbog toga. :confused:

E, da sam ja jedan, možda bih i bio dobar. Ali, u meni su dvojica: Ja i moja Senka.

Tako zoveš svoj alter ego?

Dobrota spada u vrednosti koje se danas ne cene. Zašto se ne ceni? Ovo pitanje je za novu diskusiju, ali možda na nekom drugom potforumu.

Ima puno razloga zašto se danas ne ceni dobrota. Ali, dobri ljudi ipak postoje. Srećemo ih slučajno.

Ništa ne traže jer ništa i ne očekuju, ukoliko učine dobro delo. I ne pričaju o tome.

Tako zoveš svoj alter ego?

Dobrota spada u vrednosti koje se danas ne cene. Zašto se ne ceni? Ovo pitanje je za novu diskusiju, ali možda na nekom drugom potforumu.

Ima puno razloga zašto se danas ne ceni dobrota. Ali, dobri ljudi ipak postoje. Srećemo ih slučajno.

Ništa ne traže jer ništa i ne očekuju, ukoliko učine dobro delo. I ne pričaju o tome.
Ovo je društvo takmičenja. Veću polovinu života proveo sam u društvu solidarnosti.

Dobrota je pozitivna osobina, odsustvo zla ili pokvarenosti i izrazava se u delovanju korisnih i dobrih dela prema drugima.
Dobrota ukljucuje milosrdje i istinu.
Dobrota je izraz LJUBAVI.
Mudrost i pravednost su prozete dobrotom ali dobrota ide iznad pravednosti.
Dobrota ima snagu da pokrene coveka da radi ono sto je dobro i korisno za druge.

Dobar covek je pravedan, nepristrasan, iskren i moralno ispravan ali je takodje i topao, osecajan, ima razumevanja, saosecajan je .
On STVARNO brine za ljude.
On trazi nacine i prilike da ispolji ljubaznost i dobrotu i obzirnost i to voljno i zarko pomazuci onima koji su u stvarnoj potrebi. Dobrota je u suprotnosti sa striktnim drzanjem pravila ili stavova koje moze uciniti coveka tvrdim i bezosecajnim.
Dobrota je iznad pravde u tom smislu sto ljudi mogu postovati neciju ispravnosti i diviti se necijoj principijalnosti, ali oni nece biti pokrenuti da se zrtvuju za njega.

Dobar covek je aktivno zainteresovan za druge, radi nesebicno za druge ne ocekujuci nagradu ili specijalan tretman.
Njegovo nesebicno davanje SEBE privlaci SRCA drugih i ono cini da ce te osobe zeleti da ucine nesto za tu osobu.
“Imajte naviku da dajete i ljudi ce vam davati .”

Mislim da je normalno dobiti nesto ako nesto cinimo, nije to sebicno.
Sebicno je ako pre nego sto ucinimo nesto imamo osmisljen plan i nameru da time nesto postignemo u svoju korist da kasnije to iskoristimo za protivuslugu ili za neki nacin precutne ucene. To je sebicno, da naplatimo svoje usluge ocekujuci ne samo zahvalnost. Zahvalni osmeh, to je tako prirodno, nije to korist..
Mi imamo svi ego, ali ne znaci time da moramo biti egoisticni. Mi ga mozemo svesno kontrolisati.. I ukoliko ne nanosimo stetu drugima onda to ni nije sebicno.
Mislim da prava sebicnost mora naneti stetu, pre ili kasnije.

Dobrota ukljucuje i ISPRAVNE MOTIVE, znaci ispravna dela iz ispravnih motiva.
Nije dobrota ako se dobrim delima pokriva losa namera.

DOBROTA NE OCEKUJE NISTA ZA UZVRAT, NE OCEKUJE DA BUDE CENJENA, SAMA JE SEBI CILJ.
( Mada je tesko da moze proci nezapazena i da je niko nece ipak ceniti.
Hoce onaj koji je prepozna i shvati kao takvu.)

Dobrota je osobina ili stanje moralne vrsnoce, vrlina.
Isus je rekao da je samo Bog Jehova apsolutno dobar (Marko 10:18).
Međutim, hriscani mogu oponašati Boga razvijanjem dobrote kao ploda duha (Galatima 5:22).
Komentirajući grcku rec za ”dobro“, agathós, Vine’s Expository Dictionary of Old and New Testament Words (Recnik starozavetnih i novozavetnih reči) kaže: ”[Ona] opisuje nesto sto je po karakteru ili prirodi dobro i korisno u posledicama koje donosi.“
Onaj koji razvija dobrotu na taj ce način i biti dobar i cinit će dobro. ( 5. Mojsijeva 12:28.) On će takođe izbegavati stvari koje su suprotne dobroti, ’besplodna dela tame‘.

”Plod se svetla, naime, sastoji u svakoj vrsti dobrote“ (Efezanima 5:9, ).
Bojim se da se dobrota zloupotrebljava. Odnosno da da mnogi misle da ako je neko dobar čovek da je i naivan, da ne kažem...:)

:heart:
Baš sam to htela napisati

Back