- Poruka
- 351.160
Ženka beloglavog supa, poznatija kao Dobrila, koja se prošlog proleća izlegla na liticama Uvca, a zimus zalutala na jug Turske, gde je pronađena iznemogla i promrzla, danas se avionom vraćena u Srbiju. Dobrila će sa beogradskog aerodroma biti prebačena u rezervat Uvac, gde će imati period prilagođavanja i navikavanja da se ponovo sama hrani.
Orintolog Saša Marinković je istakao da ovo nije prvi slučaj vraćanja ptice iz Turske i da je, od kada se one markiraju, prepoznato da upravo mlade ptice često lete u Tursku, Siriju, Grčku. Kaže da je ptica koja je najdalje odletela prešla 3.450 kilometara i da je završila u Jemenu. Marinković je u šali rekao da ptice koje odu u Tursku dobiju prefiks ''''Hadži'''', tako da na Uvcu danas postoje Hadži-Jovan i Hadži- Pavle.
Na konferenciji je rečeno da je pre 10 godina na isti način vraćen beloglavi sup iz Varšave koji se zove Uroš Nejaki, a kako je i dan-danas na Uvcu dobio je nadimak Dušan Silni.
Beloglavi sup je veoma retka ptica koja pripada zaštićenoj vrsti prošlog proleća se izlegla na liticama Uvca, a ime Dobrila dobila je prilikom markiranja zbog svoje mirnoće i umiljatosti.
Čuvar prirode u rezervatu "Uvac" Stevo Radovanović objasnio je da beloglavi supovi tek kad napune pet godina odrede sebi stalno stanište i "zasnuju porodicu", a da do tada znaju tokom zime odleteti u toplije krajeve, njih oko 20 odsto.
On je dodeo da Dobrila nije jedini slučaj, da su svi supovi čipovani, a da jedinka koja je najdalje odletela nađena 3.500 kilometara daleko, u Jemenu, a sve su vraćene avionom, u saradnji sa drugim državama.
Radovanović je naveo da 38 odsto beloglavnih supova sa Uvca svoje gnezdo svije u toplijim krajevima, dok 62 odsto ostane u Srbiji.
On je ukazao na važnost beloglavih supova u oblasti ekologije, jer su vrlo korisni za državu i društvo, pošto praktično "recikliraju" ugunule životinje ili njihove ostatke, pa država ne mora da ima troškove za uništavanje.
http://www.rts.rs/page/magazine/sr/...-beloglavi-sup-dobrila-sletela-u-beograd.html