Quantcast

Dobila otkaz nakon što je utvrđeno da ima rak, za poslodavca sve po zakonu

Amaruq

Početnik
Poruka
47
Ako se ne varam, troškovi dužeg odsustva sa posla (čini mi se preko 30 dana) usled bolesti tj. lečenja od iste svakako padaju na teret države i poslodavac nema ništa sa tim. Bolest o kojoj se ovde radi podrazumeva dugotrajnu borbu i spada u pomenutu kategoriju. Poslodavac je za to vreme mogao da nadje zamenu za bolesnog radnika, a taj radnik bi znao da, nakon izlečenja ima gde da se vrati i nastavi da zaradjuje svoju platu. Poslodavac nikom ništa ne bi poklanjao, a zaposleni bi imao sigurna primanja (ponavljam - o trošku države) sve vreme lečenja.

Proces lečenja nije samo propisana terapija, već i npr. izmenjen način ishrane, a ovo drugo ne pokriva zdravstveno osiguranje koje je, verujem, uredno uplaćivano, tako da obolelom zaposlenom nije dovoljno što će lečenje biti "besplatno" (sam se ismejah na ovo što sam napisao :hahaha:), već su mu/joj neophodna i sredstva za svakodnevno funkcionisanje iliti čistu egzistenciju.

E zato mislim da je cela ova priča sa otkazom pogrešna, nehumana, možda i protivpravna (nisam pravnik pa ne mogu da tvrdim, zato "možda").

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.937
Prvih mesec dana bolovanja ide na teret poslodavca posle toga kreće bolovanje na teret države i poslodavac nema više veze sa isplatama. Pošto postoji i otkazni rok koji se mora isplatiti i ponekad neiskorišćeni odmor koji se takođe mora isplatiti ili iskoristiti suštinski nema opravdanja u vidu finansijskog gubitka od strane poslodavca, Ima tu tehničkih problema u vidu zapošljavanje uklapanja i obuke novog radnika, naročito u manjim preduzećima jer veliki sistemi to realno ni ne osete ali generalno nije to opravdanje za ovakav potez.

Nehumano, ali su po zakonu su postupili jer je nisu otpustili zbog bolovanja nego po osnovu koji je naveden u ugovoru. Njena je greška što nije jednostavno otišla na bolovanje bez prethodnog obaveštenja nego samo dostavljanjem doznaka tj dokaza o privremenoj sprečenosti za rad.Trebala je da uđe u sistem sad je mislim kasno.

NeshCMT

Elita
Poruka
18.653
Kažemo da prvih 30 dana bolovanja padaju na teret poslodavca, a bolovanje od 31. dana na dalje na teret države.

To znači da naknadu zarade (Dok zaposleni radi on ostvaruje zaradu, a kada je na bolovanju njegovu “platu” nazivamo naknadom zarade.) za prvih 30 dana isplaćuje i snosi poslodavac, a da se od 31. dana naknada obezbeđuje iz sredstava Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja.

NeshCMT

Elita
Poruka
18.653
Prema članu 101. tog zakona, naknadu zarade za bolovanje zaposlenom obezbeđuje i isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava – za prvih 30 dana bolovanja, a Republički Fond za zdravstveno osiguranje iz svojih sredstava – od 31. dana bolovanja. U članku su obrađeni slučajevi u kojima Republički fond obezbeđuje isplatu naknade za bolovanje, zatim uslovi za ostvarivanje prava na naknadu zarade za osiguranika zaposlenog i osiguranika preduzetnika, osnov za utvrđivanje naknade zarade i primanja koja se uključuju u osnov za naknadu zarade za bolovanje, kao i izračunavanje osnova za naknadu zarade i visina naknade zarade za bolovanje koju obezbeđuje Republički fond

Poruka
16.650
Ako se ne varam, troškovi dužeg odsustva sa posla (čini mi se preko 30 dana) usled bolesti tj. lečenja od iste svakako padaju na teret države i poslodavac nema ništa sa tim. Bolest o kojoj se ovde radi podrazumeva dugotrajnu borbu i spada u pomenutu kategoriju. Poslodavac je za to vreme mogao da nadje zamenu za bolesnog radnika, a taj radnik bi znao da, nakon izlečenja ima gde da se vrati i nastavi da zaradjuje svoju platu. Poslodavac nikom ništa ne bi poklanjao, a zaposleni bi imao sigurna primanja (ponavljam - o trošku države) sve vreme lečenja.

Proces lečenja nije samo propisana terapija, već i npr. izmenjen način ishrane, a ovo drugo ne pokriva zdravstveno osiguranje koje je, verujem, uredno uplaćivano, tako da obolelom zaposlenom nije dovoljno što će lečenje biti "besplatno" (sam se ismejah na ovo što sam napisao :hahaha:), već su mu/joj neophodna i sredstva za svakodnevno funkcionisanje iliti čistu egzistenciju.

E zato mislim da je cela ova priča sa otkazom pogrešna, nehumana, možda i protivpravna (nisam pravnik pa ne mogu da tvrdim, zato "možda").
Po firmama ti šefuju metalostrugari iz Bosne a oni visokokvalifikovani su studirali deceniju i na foru

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.