Do kog koljenja je zabranjen brak?

Вероватноћа да нека особа носи два иста алела тј. два алела који потичу од истог претка, назива се коефицијент инбридинга (F). Његова вредност зависи од степена сродства родитеља и рачуна се по формули :

F=(½)n ,

где је n степен сродства између особа које ступају у брак, а ½ јер сваки потомак садржи половину гена једног родитеља.
Степени сродства поређани од највећег ка мањим степенима изгледају овако :

  • I степен је између родитеља и њихове деце;
  • II степен је између рођених сестара и браће;
  • III степен је између тетака (ујака, стричева) са једне и братанаца (сестричина, братаница) са друге стране
  • IV степен је између првих рођака (браћа и сестре од тетака, ујака, стричева)
  • у VI степенусродства су деца првих рођака међусобно односно други рођаци.
Најчешћи бракови у сродству су између првих рођака, где је пропорција заједничких гена 1/8. Вероватноћа да ће дете првих рођака бити хомозигот је :

F=(1/2)4 =1/16

У многим земљама света закон забрањује овакав брак између особа које имају заједничке бабу и деду. У нашој земљи закон забрањује склапање бракова до VI степена сродства због могућих негативних последица у потомству.
Највећа вероватноћа успостављања хомозиготног стања рецесивног гена је у случају инцеста. Мада познат у људским популацијама инцест је редак. Ипак, процењено је да се у Мичигену (САД) јавља око 20 трудноћа годишње као резултат инцеста.


de pogodi od prve
Ne ,rodjeni se ne racunaju u stepene .
 
Uuu hvala brate.
Kako si to izracunao ako mozes da mi napises?
Pitaj kolegu @DarkMoon , taj je ekspert za racunanje krvnog srodstva, evo kaze da se neka njegova rodjaka u Hrvatskoj udala u trece koljeno.

ooooo.gif
 
je l ti nejasno kako se računa, evo opet

ti - roditelj = 1 koleno

roditelj - tvoj brat = 1 koleno

znači ti - tvoj brat = 2 kolena
...
Do ovoga si sve napisao tocno, ali ono iza nije jasno.
Znaci da, ti si s roditeljem u prvom stupnju srodstva po uspravnoj liniji, a s bratom u drugom stupnju srodstva po pobocnoj liniji.
To stima.

Zamisli da tvoja mama ima sestru, ti bi s njom bio u srodstvu u trecem stupnju pobocne linije, a s djetetom koje je rodila sestra tvoje mame (kod nas se zove bratic ili sestricna) u cetvrtom stupnju pobocne linije.
 
Do ovoga si sve napisao tocno, ali ono iza nije jasno.
Znaci da, ti si s roditeljem u prvom stupnju srodstva po uspravnoj liniji, a s bratom u drugom stupnju srodstva po pobocnoj liniji.
To stima.

Zamisli da tvoja mama ima sestru, ti bi s njom bio u srodstvu u trecem stupnju pobocne linije, a s djetetom koje je rodila sestra tvoje mame (kod nas se zove bratic ili sestricna) u cetvrtom stupnju pobocne linije.

jeste tako je valjda
baba ti je isto 2 koleno

e sad ako su baba/deda imala više braće i ssestara, ili makar sestara od tetke, onda imaš mnogobrojne rođake koji su ti tetke, braća itd - to spada u to 4-9 koleno
mada ti međurođački odnosi mogu i da zamiru slabije se viđate itd
 
Najprostija racunica je da su deca vasih rodjaka po stricevima i tetkama 4 stepen ili sedmo koleno, kolena se racunaju vertikalno da bi se znale pobocne linije, a stepeni horizontalno generacijski i zato treba opis.
Ovo je izvedeno po krvnoj bliskosti, ali i narodnom osecanju za isto gnezdo.
Ne bi trebalo da bude tesko objasniti deci sta im je rod narocito kada su ljudi udaljeni i sve vise putuju.
 
Najprostija racunica je da su deca vasih rodjaka po stricevima i tetkama 4 stepen ili sedmo koleno, kolena se racunaju vertikalno da bi se znale pobocne linije, a stepeni horizontalno generacijski i zato treba opis.
Ovo je izvedeno po krvnoj bliskosti, ali i narodnom osecanju za isto gnezdo.
Ne bi trebalo da bude tesko objasniti deci sta im je rod narocito kada su ljudi udaljeni i sve vise putuju.
Opet ovo ne mogu da ukapiram nikako.
Sta je vertikalno,sta horizontalno?
Ja i moj brat ili sestra od tetke smo prvi rodjaci.
Koji je to stepen,a koje koleno?
 
Opet ovo ne mogu da ukapiram nikako.
Sta je vertikalno,sta horizontalno?
Ja i moj brat ili sestra od tetke smo prvi rodjaci.
Koji je to stepen,a koje koleno?
Sta je koleno ne znam, ali znam sta je stepen.


Danas se u europskim kontinentalnim pravnim sustavima stupanj/stepen srodstva racuna kao sto se racunao u antickom Rimu, tj. tzv. computatio civilis (ima jos jedan manje poznat nacin racunaja, neznam kako ze zove).
Krvni srodnici se dijeli po dvije linije - vertikalnoj (uspravnoj liniji, tzv. linea recta) i horizontalnoj (pobocnoj liniji, tzv. linea transversa).

Osobe koje potječu jedna od druge, krvno su srodne u vertikalnoj (uspravnoj) liniji (linea recta), a koje ne potječu jedna od druge nego potječu od zajedničkog pretka srodne su u horizontalnoj (pobocnoj) liniji (linea transversa).

Pojednostavljeno, vertikalnu liniju cine osobe koje potjecu jedna od druge (preci i potomci).
To su znaci dijete u odnosu na roditelje, na dede i babe, na pradede i prababe, na cukundede i cukunbabe, itd.
Ti si sa svojim ocem i majkom u prvom stepenu srodstva, s dedom i babom u drugom, s pradedom i prababom u trecem, s cukundedom i cukunbabom u cetvrtom.

Pojednostavljeno, ti si sa svojim ocem i majkom u prvom stepenu srodstva, s babom i dedom u drugom, s cukundedom i cukunbabom u trecem, s cukuncukondedom i cukuncukunbabom u cetvrtom stepenu strodstva.
Sve da ti je ziv jos cukun, cukun, cukun, cukun, cukun, cukundeda koji ima 800 ili 800 milijuna godina, brak s njim ti je zabranjen.

Horizontalnu (pobočnu) liniju čine osobe koje potječu od treće osobe kao zajedničkog pretka.
To znaci da si ti sa svojim bratom ili sestrom u drugom stepenu srodstva, s djetetom tvog brata i sestre u trecem, dok su tvoja djeca s djecom tvog brata i sestre u cetvrtom stepenu stodstva.
Tvoje dijete bi znaci s djetetom djeteta tvoje sestre ili brata bilo u petom stepenu srodstva i tek takav brak je dozvoljen.
 
Ti, tvoj brat, tvoja sestra od tetke ili brat od strica ste jedan stepen, a dva kolena....

Sta je koleno ne znam, ali znam sta je stepen.


Danas se u europskim kontinentalnim pravnim sustavima stupanj/stepen srodstva racuna kao sto se racunao u antickom Rimu, tj. tzv. computatio civilis (ima jos jedan manje poznat nacin racunaja, neznam kako ze zove).
Krvni srodnici se dijeli po dvije linije - vertikalnoj (uspravnoj liniji, tzv. linea recta) i horizontalnoj (pobocnoj liniji, tzv. linea transversa).

Osobe koje potječu jedna od druge, krvno su srodne u vertikalnoj (uspravnoj) liniji (linea recta), a koje ne potječu jedna od druge nego potječu od zajedničkog pretka srodne su u horizontalnoj (pobocnoj) liniji (linea transversa).

Pojednostavljeno, vertikalnu liniju cine osobe koje potjecu jedna od druge (preci i potomci).
To su znaci dijete u odnosu na roditelje, na dede i babe, na pradede i prababe, na cukundede i cukunbabe, itd.
Ti si sa svojim ocem i majkom u prvom stepenu srodstva, s dedom i babom u drugom, s pradedom i prababom u trecem, s cukundedom i cukunbabom u cetvrtom.

Pojednostavljeno, ti si sa svojim ocem i majkom u prvom stepenu srodstva, s babom i dedom u drugom, s cukundedom i cukunbabom u trecem, s cukuncukondedom i cukuncukunbabom u cetvrtom stepenu strodstva.
Sve da ti je ziv jos cukun, cukun, cukun, cukun, cukun, cukundeda koji ima 800 ili 800 milijuna godina, brak s njim ti je zabranjen.

Horizontalnu (pobočnu) liniju čine osobe koje potječu od treće osobe kao zajedničkog pretka.
To znaci da si ti sa svojim bratom ili sestrom u drugom stepenu srodstva, s djetetom tvog brata i sestre u trecem, dok su tvoja djeca s djecom tvog brata i sestre u cetvrtom stepenu stodstva.
Tvoje dijete bi znaci s djetetom djeteta tvoje sestre ili brata bilo u petom stepenu srodstva i tek takav brak je dozvoljen.
Vi iz antickog rima brkate rodjake....ma brkate i pica i cavke i svrake
Najbolji opis je udarate glavom levo desno kroz tunele rimskih kanalizacija....:)
:)
 
Bratic jedno pitanje, ja se muvao se nekom ribom, na kraju nije bilo nista ali se ispostavi da smo rodjaci.
E sad pitanje, koje je to koleno?
Otac od moje babe po majcinoj strani je rodjeni brat majke njene babe po majici?

ako si sin Dragan samo rokaj ako si Milijana
javi da se Djekna jos nije riknula a kace
ne zna se ...
samo pazi mozda si sam sebi stric ! :think:
 
@Emilia Marty , mozes li covjeku potvrditi da sam u pravu i da rodjakinju slobodno moze derati do besvijesti?
Hvala.

Pogledajte prilog 1239891
Pa sta znam, kad je seks u pitanju, to je pitanje morala. Ako se njih dvoje ne osecaju dobro spram te ideje, onda ne treba to ni da rade.
Npr, ovih dana trenduje neka situacija sa dve lezbejke koje su zajedno vec 10 godina i tek su sad shvatile da su im se keve seksale sa istim tipom, a i nekako lice njih dve. To je otvorilo pandorinu kutiju moralnih osecaja mucnine, iako njih dve nikako ne mogu imati zajednicko biolosko potomstvo.
 
Pa sta znam, kad je seks u pitanju, to je pitanje morala. Ako se njih dvoje ne osecaju dobro spram te ideje, onda ne treba to ni da rade.
Npr, ovih dana trenduje neka situacija sa dve lezbejke koje su zajedno vec 10 godina i tek su sad shvatile da su im se keve seksale sa istim tipom, a i nekako lice njih dve. To je otvorilo pandorinu kutiju moralnih osecaja mucnine, iako njih dve nikako ne mogu imati zajednicko biolosko potomstvo.
Znas ti dobro sta sam čitao, ne izmotavaj se.

:poludeo:

Zamisli da se radi o dvije rodjakinje, da li bi mogle onda?
Pitam cisto po zakonu.
Ja sam izracunao 6. stupanj pobocnog srodstva, Limunada spominje neka koljena i da ne moze.

ooooo.gif
 

Back
Top