Do kog koljenja je zabranjen brak?

Neno

Elita
Poruka
20.402
..Ili veza?
Krvno srodstvo je krvna veza koja postoji između osoba koje potječu jedna od druge. Njegovo se računanje vrši po lozama i koljenima.
To je manje-više jasno, medjutim vrlo različito se tumači, shvata pa i primjenjuje dokle seže krvno srodstvo koje se više ne računa kao bliže i samim tim daje odredjene mogućnosti kao što je stvaranje veza pa i brakova?
Svakako je dobro da čovjek poznaje svoje korijene, ali i širu rodbinu, naročito kada se radi o tomu da se izbjegne ženidba između bliskih rođaka.. to je nešto što se podrazumijeva.
Ipak, negdje se to ne računa posle 4 ili 5 koljena.. mada je negdje dovoljno da su u istom mjestu, istog prezimena i bez obzira što su možda i 10-ti rodjaci, jednostavno se izbjegava bila kakav mogućnost braka tj veze.

U Svetosavlju piše ovako:

До ког колена је забрањен брак​


Питање:
Помаже Бог! Са девојком сам у вези нешто више од годину дана, недавно смо сазнали да смо у сродству, моје бабе по мајци деда и моје девојке чукундеда по оцу су брат и сестра. Планирали смо ако Бог да да се венчамо па нас ово мучи, да ли је овај брак по цркви дозбољен или није?
Драган

Одговор:
Драги брате, Ти и Твоја девојка сте у десетом степену крвног сродства у побочној линији и ту је брак дозвољен без икаквог разрешења. Брак у том сродству дозвољен је већ од осмог, а у седмом степену с благословом надлежног епископа. Ваша два чукундеда су рођена браћа и од њиховог оца, то јест, заједничког претка, до вас има десет рођења, без разлике да ли су по очевој (мушкој) или мајчиној (женској) линији. Желим вам обострану љубав и срећу у сложном браку и настојте да испоштујете оно „што Бог састави, човек да не раставља“. О. Душан

Ipak ima primjera da se odobrava brak već i u četvrtom pokolenju?? Šta mislite, dokle seže krvno srodstvo koje onemogućava bilo kakvu bližu vezu, inače bi to već bio incest?
 
Koljeno se u svakom selu drukcije racuna.

Odgovor je - do cetvrtog stupnja pobocne linije (koliko poroda, toliko stupnjeva).
Prevedeno to znaci - po zakonu sestricnu jos ne smijes zeniti, ali njenu kcer smijes.

Kazem po zakonu, druga stvar sto bi mene i sestricninu kcer u tom slucaju familija objesila za najblizu banderu.

:mrgreen:

Za ravnu liniju vrijedi apsolutna zabrana (relacija predak - potomak), znaci da ti je ziva hiper-cukun-cukun baba, ne smijes je zeniti.
 
Poslednja izmena:
Kad si se već zapeo za pravoslavlje Biblija kaže da je incest skroz ok kada Avram ili Abraham bambusa svoju polusestru Saru i pravi joj dete Isaka ili kada Avramov sinovac Lot bambusa svoje dve ćerkice device i pravi im decu,odvratno znam bog ti pomogao.
Cak su crkveni kanoni po tom pitanju liberalniji, barem u katolickoj crkvi, sklapanje braka u cetvrtom stupnju srodstva bilo je dozvoljeno (bratic - sestricna), samo sto danas nijedan svecenik ne bi dozvolio da se takav brak sklopi.
Sto se tice mogucnosti da potomstvo u slucaju braka bratica i sestricne degenerira, to je prakticki nemoguce.
Bioloski gledano, bratic i sestricna su i vise nego dovoljno udaljeni, ali sasvim je druga stvar kako drustvo na to gleda.
 
..Ili veza?
Krvno srodstvo je krvna veza koja postoji između osoba koje potječu jedna od druge. Njegovo se računanje vrši po lozama i koljenima.
To je manje-više jasno, medjutim vrlo različito se tumači, shvata pa i primjenjuje dokle seže krvno srodstvo koje se više ne računa kao bliže i samim tim daje odredjene mogućnosti kao što je stvaranje veza pa i brakova?
Svakako je dobro da čovjek poznaje svoje korijene, ali i širu rodbinu, naročito kada se radi o tomu da se izbjegne ženidba između bliskih rođaka.. to je nešto što se podrazumijeva.
Ipak, negdje se to ne računa posle 4 ili 5 koljena.. mada je negdje dovoljno da su u istom mjestu, istog prezimena i bez obzira što su možda i 10-ti rodjaci, jednostavno se izbjegava bila kakav mogućnost braka tj veze.

U Svetosavlju piše ovako:

До ког колена је забрањен брак​


Питање:
Помаже Бог! Са девојком сам у вези нешто више од годину дана, недавно смо сазнали да смо у сродству, моје бабе по мајци деда и моје девојке чукундеда по оцу су брат и сестра. Планирали смо ако Бог да да се венчамо па нас ово мучи, да ли је овај брак по цркви дозбољен или није?
Драган

Одговор:
Драги брате, Ти и Твоја девојка сте у десетом степену крвног сродства у побочној линији и ту је брак дозвољен без икаквог разрешења. Брак у том сродству дозвољен је већ од осмог, а у седмом степену с благословом надлежног епископа. Ваша два чукундеда су рођена браћа и од њиховог оца, то јест, заједничког претка, до вас има десет рођења, без разлике да ли су по очевој (мушкој) или мајчиној (женској) линији. Желим вам обострану љубав и срећу у сложном браку и настојте да испоштујете оно „што Бог састави, човек да не раставља“. О. Душан

Ipak ima primjera da se odobrava brak već i u četvrtom pokolenju?? Šta mislite, dokle seže krvno srodstvo koje onemogućava bilo kakvu bližu vezu, inače bi to već bio incest?
Do 6 kolena .
 
Kad si se već zapeo za pravoslavlje Biblija kaže da je incest skroz ok kada Avram ili Abraham bambusa svoju polusestru Saru i pravi joj dete Isaka ili kada Avramov sinovac Lot bambusa svoje dve ćerkice device i pravi im decu,odvratno znam bog ti pomogao.
Pogresno ,to je vazilo za te slucajeve ,ne i generalno.

Odakle si taj podatak izvukao?

:mrgreen:
Nemam pojma negde sam cuo ….do 6 kolena ,7 koleno je novo …eto cak i episkop moze da da blagoslov .
 
Pogresno ,to je vazilo za te slucajeve ,ne i generalno.


Nemam pojma negde sam cuo ….do 6 kolena ,7 koleno je novo …eto cak i episkop moze da da blagoslov .
A sta ti tocno znaci to "koleno"?

:mrgreen:

Portal pravosuđa Srbije

3) Krvno srodstvo: brak ne mogu sklopiti krvni srodnici u pravoj liniji, a od srodnika u pobočnoj liniji brak ne mogu sklopiti: rođeni brat i sestra, brat i sestra po ocu ili majci, stric i sinovica, ujak i sestričina, tetka i bratanac, tetka i sestrić, deca rođene braće i sestara, te deca braće i sestara po ocu ili majci. Postojanje ove bračne smetnje ima za posledicu apsolutnu ništavnost braka.

Za crkveni brak ne znam, ali za gradjanski je onako kako sam napisao gore.
Po uspravnoj liniji vrijedi apsolutna zabrana.
Po pobocnoj su bratic i sestricna zadnje sto je zabranjeno (vidi boldano).
To je poprilicno uniformirana odredba i koliko znam vrijedi za vecinu kontinentalno-europskih drzava.

Rimljani su u principatu koliko znam imali zabranu cak i do sedmog ili osmog stupnja, ali to pravilo odavno vise ne vrijedi.
 
Koleno ili koljeno, svejedno.. nije pogrešno ni kada se kaže loza.
Ma zezam se, ali kazem da to stariji ljudi tako racunaju, kod nas pogotovo po Dalmaciji, a svaki zaselak ima drugi nacvin racunanja.
Tako da ta kol(j)ena mogu znaciti isto sto i stupanj/stepen, ali i nesto sasvim deseto.

Moja rodjaka se udala za rodjaka 4 koleno rod .
Pa kako?
Ako je koleno stepen, onda je to zabranjeno.
Znaci da se sestricna udala za bratica, sto gradjanskim brakom nije dozvoljeno, crkvenim kanonima jos manje.
Vidis da ta kolena nemaju veze.
 
Ma zezam se, ali kazem da to stariji ljudi tako racunaju, kod nas pogotovo po Dalmaciji, a svaki zaselak ima drugi nacvin racunanja.
Tako da ta kol(j)ena mogu znaciti isto sto i stupanj/stepen, ali i nesto sasvim deseto.


Pa kako?
Ako je koleno stepen, onda je to zabranjeno.
Znaci da se sestricna udala za bratica, sto gradjanskim brakom nije dozvoljeno, crkvenim kanonima jos manje.
Vidis da ta kolena nemaju veze.
Nemaju veze ako se to ne postuje ,ali ja se ne bih usudjivao za nikakav rodjacki brak .

@fauler Bog je dopustio incest u tim slucajevima da bi se produzila vrsta ,da ne bi propalo sve ,drugacije nije moglo.
Nakon toga nema ni govora o incestu.
 

Back
Top