Do kog koljenja je zabranjen brak?

Ateista1

Ističe se
Poruka
2.337
Ti si kao drugar koji je hteo da ih tuce i mrzeo ih dok nisam pokusao da mu objasnim da treba svakom od njih da cestita jer jedan peeder vise jedna devojka vise za njega, al nisam uspeo..... Isto tako nisam uspeo da mu objasnim da lezbejke treba da mu smetaju.
Dadadada ima logike ima logike
Poruka je automatski spojena:

Incest ne moze nikako biti dobar jer je to protivprirodni blud i jedan od najtezih grehova ,pa nije ni cudo sto se radjaju unakazena deca.
Od istopolnih sve je bolje! Sve! To naravno ne znači da treba svi sestre da jjjjjjjjjjjjjjjjjj.

Poslednja izmena od moderatora:

Manga Hilux

Buduća legenda
Moderator
Poruka
26.543
Вероватноћа да нека особа носи два иста алела тј. два алела који потичу од истог претка, назива се коефицијент инбридинга (F). Његова вредност зависи од степена сродства родитеља и рачуна се по формули :

F=(½)n ,

где је n степен сродства између особа које ступају у брак, а ½ јер сваки потомак садржи половину гена једног родитеља.
Степени сродства поређани од највећег ка мањим степенима изгледају овако :

• I степен је између родитеља и њихове деце;
  • II степен је између рођених сестара и браће;
  • III степен је између тетака (ујака, стричева) са једне и братанаца (сестричина, братаница) са друге стране
  • IV степен је између првих рођака (браћа и сестре од тетака, ујака, стричева)
  • у VI степенусродства су деца првих рођака међусобно односно други рођаци.
Најчешћи бракови у сродству су између првих рођака, где је пропорција заједничких гена 1/8. Вероватноћа да ће дете првих рођака бити хомозигот је :

F=(1/2)4 =1/16

У многим земљама света закон забрањује овакав брак између особа које имају заједничке бабу и деду. У нашој земљи закон забрањује склапање бракова до VI степена сродства због могућих негативних последица у потомству.
Највећа вероватноћа успостављања хомозиготног стања рецесивног гена је у случају инцеста. Мада познат у људским популацијама инцест је редак. Ипак, процењено је да се у Мичигену (САД) јавља око 20 трудноћа годишње као резултат инцеста.
Poruka je automatski spojena:

Dakle prvo i drugo ne sme....
de pogodi od prve

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.880
Nisam znala da je cetvrti stepen srodstva izmedju prvih rodjaka.Ta "koljena" mi nikad nisu bila jasna.
Kod nas se gleda i srodstvo cetvrtih rodjaka,a cak i ako se samo zna da je dalji rod po nekom zajednickom pretku,nije pozeljno za brak.
A treci rodjaci se smatraju za bas blizak rod.
A ono sto gledamo po turskim serijama da se vjencavaju djeca od dvije sestre je nezamislivo.

gost 248950

Buduća legenda
Poruka
31.237
Nisam znala da je cetvrti stepen srodstva izmedju prvih rodjaka.Ta "koljena" mi nikad nisu bila jasna.
Kod nas se gleda i srodstvo cetvrtih rodjaka,a cak i ako se samo zna da je dalji rod po nekom zajednickom pretku,nije pozeljno za brak.
A treci rodjaci se smatraju za bas blizak rod.
A ono sto gledamo po turskim serijama da se vjencavaju djeca od dvije sestre je nezamislivo.
U pravoj liniji je zabranjen brak bez obzira na stepen. U bocnoj liniji je do 4. stepena.

a bre Milun

Elita
Poruka
23.574
..Ili veza?
Krvno srodstvo je krvna veza koja postoji između osoba koje potječu jedna od druge. Njegovo se računanje vrši po lozama i koljenima.
To je manje-više jasno, medjutim vrlo različito se tumači, shvata pa i primjenjuje dokle seže krvno srodstvo koje se više ne računa kao bliže i samim tim daje odredjene mogućnosti kao što je stvaranje veza pa i brakova?
Svakako je dobro da čovjek poznaje svoje korijene, ali i širu rodbinu, naročito kada se radi o tomu da se izbjegne ženidba između bliskih rođaka.. to je nešto što se podrazumijeva.
Ipak, negdje se to ne računa posle 4 ili 5 koljena.. mada je negdje dovoljno da su u istom mjestu, istog prezimena i bez obzira što su možda i 10-ti rodjaci, jednostavno se izbjegava bila kakav mogućnost braka tj veze.

U Svetosavlju piše ovako:

До ког колена је забрањен брак​

Питање:
Помаже Бог! Са девојком сам у вези нешто више од годину дана, недавно смо сазнали да смо у сродству, моје бабе по мајци деда и моје девојке чукундеда по оцу су брат и сестра. Планирали смо ако Бог да да се венчамо па нас ово мучи, да ли је овај брак по цркви дозбољен или није?
Драган

Одговор:
Драги брате, Ти и Твоја девојка сте у десетом степену крвног сродства у побочној линији и ту је брак дозвољен без икаквог разрешења. Брак у том сродству дозвољен је већ од осмог, а у седмом степену с благословом надлежног епископа. Ваша два чукундеда су рођена браћа и од њиховог оца, то јест, заједничког претка, до вас има десет рођења, без разлике да ли су по очевој (мушкој) или мајчиној (женској) линији. Желим вам обострану љубав и срећу у сложном браку и настојте да испоштујете оно „што Бог састави, човек да не раставља“. О. Душан

Ipak ima primjera da se odobrava brak već i u četvrtom pokolenju?? Šta mislite, dokle seže krvno srodstvo koje onemogućava bilo kakvu bližu vezu, inače bi to već bio incest?
Rotschildi se kresu i u drugom kolenu..............valjda su zato umno poremeceni.
David de Rotshild, francuska grana Rotschilda , odstupio od to pravilo, uvatio koleginicu sa UNI, francuskinju, pa ga familija umalo nije lincovala. Ta francuskinja je prva osoba u plemenu ROTSCHILD (koje broji 2000 clanova i svi su rodjaci) a da nije nekome Rotschildu rodjaka.
Kad smo kod tog Davida, interesantno je napomenuti da se krajem 80-tih u jugoslovenskim novinama mogao procitati tekst u kome doslovce stoji da je u "zapadnoj evropi rodjen decak koji ce vladati planetom, od plemenite loze, ............" ..................ocetel da nastavim?

Jugoslav Čvarak

Veoma poznat
Poruka
13.897
Muz i ja smo saznali da smo u srodstvu pred vencanje.Otisli smo kod svestenika koji nam je po crkvenim knjigama, objasnio da smo 7.koleno i da sa njegovim blagoslovom mozemo stupiti u brak.I eto,ne bih ga toliko dugo trpela,no smo rod ..
Sada sam ovo probao prevesti u stupnjeve/stepene i vrti mi se u glavi.

:mrgreen:

Mislim da ti popovi seru i izmisljaju bezveze.
Znaci kada buduci mladenci dodju pred njih bitno im je samo da li mogu ispratiti zavrzlamu ili ne.
Ukoliko mogu, zabranjeno je.
Ukoliko ne, samo kazu: "Da, da, da, dosta ste trtljali, moze, evo blagoslova, Amin, teraj dalje."

Nesnadjena

Aktivan član
Poruka
1.647
Sada sam ovo probao prevesti u stupnjeve/stepene i vrti mi se u glavi.

:mrgreen:

Mislim da ti popovi seru i izmisljaju bezveze. Znaci kada buduci mladenci dodju pred njih bitno im je samo da li mogu ispratiti zavrzlamu ili ne.
Ukoliko mogu, zabranjeno je.
Ukoliko ne, samo kazu: "Da, da, da, dosta ste trtljali, moze, evo blagoslova Amin, teraj dalje."
Jedino sto je meni bilo jasno je da je babino devojacko prezime isto kao i muzevljevo i da smo iz istog plemena :D

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.880
Ako se od prije niste znali i vise nego dovoljno ste udaljeni za biolosko zdravo potomstvo.
To ne mora znaciti.Ja ne znam pola mojih drugih rodjaka,a blizi smo rod, tj.njihova baba i moj djed su brat i sestra.A ta baba je imala sedmero,osmero djece.I oni najmanje po dvoje.
Ali ipak,cim cujes prezime,mozes pretpostaviti da li ti je rod ili ne.
U selu odakle je moj otac,ima porodica koja se preziva drugacije nego mi.Ali se zna da smo mi nekad davno,ko zna kad,imali zajednicke pretke...i oni su u tursko doba iz nekog razloga promijenili prezime.I oduvijek smo se smatrali familijom iako smo sad vec neko udaljeno srodstvo.
U selima se to strogo prati i zna.U gradovima je teze znati.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.