Đukanović brutalno preti SPC! Obnovićemo autokefalnost crnogorske crkve i ispraviti istorijsku nepravdu!

Samo ti prijeti Crnogorcima, a kad ti napravimo Istragu Posrbica vidjećemo te onda.
'Оћете ли јопет бјежати у НАПУЉ када "направите истрагу"? Или у ТИРАНУ? :think:

Ви Дукљањероси-ИЗРОДИ, можете само сами себе "истражити", Блаворе! ;)
004.jpg
 
U vrijeme tog citata Crnogorska Crkva je bila autokefalna po Ustavu Kraljevine Crne Gore i po sopstvenom Ustavu (Ustavu Svetog Sinoda Crnogorske Crkve):


Монтенегрини - 'Оћете ли још да смрдите са Милом Смрадом? :hahaha:
"Niko u istoriji CG nije ostavio smrdljiviji trag od Mila Đukanovića!"

 
Sad ste udarili i na donedavne kolege iz SRJ.

Šta je sledeće: "Beograđanine, kopilane, shvati da si Srbin."
ЏЕГИ, откуда ти овде?!? Зар ти ниси на некој офуцаној ескорт-јахти за потребе потпаубног особља? :think:
 
Очигледно је да унапред знаш потезе НЕКРСТА КОМУНИСТИЧКОГ И ПСИХОПАТЕ МИЛА:

"UBUDUĆE NEĆE BITI TAKO" Ðukanović: Crna Gora pokazala VIŠAK TOLERANCIJE u slučaju krstionice na Prevlaci
Tanjug 12.07.2019.
milo djukanovic foto oliver bunic


Predsednik Crne Gore Milo Ðukanović izjavio je danas da je najbolji put za prevazilaženje podela među pravoslavnim vernicima formiranje "pravoslavne crkve Crne Gore", koja će, kako je rekao, otvoriti vrata svim vernicima.

Ðukanović tvrdi da je "neupitno" da je postojala autokefalna "Crnogorska pravoslavna crkva" i da je "neupitno" pravo aktuelne Crne Gore da, kako je rekao, krene u operaciju obnove takozvane Crnogorske pravoslavne crkve.

hOPk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTW1ZN01EQV8vZGQ3NjI4NDlkNTkyZjNkNTFmNGZlMjQ0NWFkZDg0MWYuanBlZ5GTAs0CQgCBAAE


On je za Javni servis Crne Gore dodao da su Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i njenom sveštenstvu širom otvorena vrata da budu deo tog rešenja, a ne da, kako je naveo "tradicionalno ostanu deo problema".

On kaže da je Srpska paravoslavna crkva, kako navodi, važan faktor podeljenosti pravoslavnog stanovništva u Crnoj Gori.

Komentarišući pismo Vaseljenskog patrijarha Vartolomeja, Ðukanović je rekao da ga je dobio nedelju dana nakon što ga je objavila Mitropolija crnogorsko-primorska i da ga sadržaj pisma upućuje na to da je pisano u Crnoj Gori.
On smatra da je država u slučajevima crkve na Rumiji i krstionice na Miholjskoj Prevlaci pokazala "višak tolerancije" i dodaje da ubuduće neće biti tako.

Pravni sistem će, kako navodi, morati da se poštuje.

"Svako mora da razume da će biti lojalan građanin državi u kojoj živi i radi, ili će biti prestupnik. Prestupnici mogu biti i u odelima i u mantijama i završiće u zatvorskim uniformama jer to je sudbina prestupnika", rekao je Ðukanović.
У петак, у Црном Монтенегру: Отвара се „Музеј магарца“ :zcepanje:
donkey-farm-Martinici1-640x427.jpg

https://www.in4s.net/u-petak-u-martinicima-otvara-se-muzej-magarca/

Будућност Монтенегринаца је загарантована! :)


"Нек се затресу горе и расове, нека задрхте чобани.
Нек су вјечна слободна говеда Црне Горе и Брда."
 
МИЛОГОРСКО ЛУДИЛО СВЕ СЕ ВИШЕ ЗАХУКТАВА ..........
SRAMOTA
CRNOGORSKI AMBASADOR U UN VREĐAO ĐAKONA: SPC nije crkva, već politička organizacija!
Crna Gora 20.07.2019.
CRNOGORSKI AMBASADOR U UN VREĐAO ĐAKONA: SPC nije crkva, već politička organizacija! (VIDEO)


Crnogorski ambasador u Ujedinjenim nacijama Milorad Šćepanović izvređao je đakona Srpske pravoslavne crkve Konstantina Dojića.

Crnogorski ambasador u UN Milorad Šćepanović, u okviru 41. sednice Saveta za ljudska prava UN u Ženevi, izvređao je đakona Srpske pravoslavne crkve Konstantina Dojića.

Skandal se, kako prenosi portal IN4S, desio tokom priče o verskim slobodama i pravima Crkve, kada je Šćepanović prekinuo u diskusiji đakona Dojića, pokušavajući da ga isprovocira.

"Vaša ekselencijo, vaša vlada konfiskuje crkvenu imovinu u Crnoj Gori", kazao je Dojić.

"Ne, dragi moj, znaš li ti uopšte šta je to konfiskacija. Rođen si posle tog vremena, znaš kada se to dešavalo", dodao je Šćepanović.

"Može biti da ste vi rođeni u ono vreme kada su konfiskovali ekonomsku imovinu Crkve, a sada konfiskuju njenu imovinu, kulturno nasleđe. U vreme kad ste vi rođeni, pobili su sve sveštenike u Crnoj Gori - 180 sveštenika je ubijeno", odgovorio je đakon. Usledila je reakcija Šćepanovića.

"Stvarno? Nisam star kao tvoj otac, da se toga sećam", rekao je neprimjerenim tonom Šćepanović.

Đakon Dojić je potom uputio nekoliko pitanja crnogorskom predstavniku.

"Zašto mi vaša vlada ne da privremeni boravak u Crnoj Gori već sedam godina? Zašto me vaša vlada mrzi? Zašto vaša vlada misli da nemam pravo da postojim u Crnoj Gori?", upitao je Dojić.

"Pitajte nadležne u Crnoj Gori",odgovorio je Šćepanović.

"Vi ste nadležna vlast", uzvratio je Dojić.

Šćepanović se pozvao na vladavinu prava, tvrdeći da je Crna Gora država vladavine prava.


"Nije, samo je "u oblandi" demokratija. Vlada Crne Gore ne poštuje sudske odluke Crne Gore, Evropska unija je to stavila u izveštaj", odgovorio je đakon Dojić, nakon čega je Šćepanović demonstrativno napustio sednicu uz povike: "SPC nije crkva, već politička organizacija"!
 
ИМА ЛИ ОН ЉУДСКОСТИ?
Амбасадор Црне Горе у УН пред целим светом вређао ђакона СПЦ, а онда је уследио жесток одговор! (ВИДЕО)

20-07-2019 11:15 Издвојено Свет Регион Видео
Амбасадор Црне Горе у Уједињеним нацијама Милорад Шћепановић, у оквиру 41. седнице Савета за људска права Уједињених нација у Женеви, током догађаја у коме се говорило о верским слободама и праву Цркве, дрско и увредљиво обратио се представницима СПЦ.

Амбасадор Црне Горе у УН Милорад Шћепановић (Фото: Јутјуб)
Шћепановић је на неприкладан начин прекинуо ђакона Константина Дојића, желећи очигледно да га испровоцира, када му је Дојић рекао „Ваша екселенцијом, Ваша Влада конфискује црквену имовину у Црној Гори“.
“Не, драги мој, знате ли ви уопште шта је то конфискација”, рекао је Шћепановић и наставио:

„Рођен си после тог времена, знаш када се то дешавало“.
Ђакон Дојић је одговорио: „Може бити да сте ви рођени у оно време, када су конфисковали економску имовину Цркве, а сада конфискују њену имовину – културно наслеђе. У време кад сте Ви рођени, побили су све свештенике у Црној Гори. 180 свештеника је убијено“.
“Стварно? Нисам стар као твој отац да се тога сећам“, рекао је амбасадор Шћепановић без персирања и уважавања ђакона Дојића, као представника Српске православне цркве који је мирним тоном рекао да нема потребе за увредама и да ли Шћепановић има неко питање за њих.
„Немате основне предуслове да организујете догађај под окриљем Комисије за људска права. Хвала“, рекао је љутито Шћепановић, настављајући повишени тоном:
„Нисте употребили време да отворимо дијалог“.
„Ваша екселенцијо, ми смо овде за Ваша питања. Изволите, питајте питања“, одговорио је ђакон Дојић.
Шћепановић је рекао да он нема питања за представнике СПЦ, на шта је ђакон Дојић оговорио да ли Шћепановић може њима да да одговор, када већ сам нема питања за СПЦ на овој конференцији.

„Зашто ми Ваша Влада не да привремени боравак у Црној Гори већ 7 година? Зашто ме Ваша Влада мрзи? Зашто Ваша Влада мисли да немам право да постојим у Црној Гори“, рекао је ђакон Дојић, који већ седам година не може да оствари привремено право боравка у Црној Гори, јер трпи верску дискриминацију као и велики број монаха и монахиња, који нису рођени у Црној Гори.
„Питајте надлежне у Црној Гори“, одговара Шћепановић.
„Ви сте надлежна власт“, поручује Дојић.
Шћепановић на то се позива на владавину права, говорећи да је Црна Гора држава владавине права.
„Није, само је у „обланди“ демократија. Влада Црне Горе не поштује судске одлуке Црне Горе, а Европска унија је то ставила у извештај. А то је ЕУ рекла у свом извештају о напретку“, закључио је Дојић, док је Шћепановић демонстративно напустио салу.
Амбасадор Црне Горе је, у типичном режимском маниру, дрско и галамџијски напуштајући салу узвикнуо да СПЦ није црква већ ”политичка организација”.
Сходно пракси скоју режим упражњава према супростављеним политичким организацијама, Шћепановић је јасно указао на пут обрачуна и са СПЦ. Уосталом, он је сам, доиста ”само” у вербалном делу, врло успешно демонстрирао.

Прочитајте ОВДЕ како је амерички генерал ударио на СПЦ.
https://www.pravda.rs/2019/7/20/ima...a-spc-a-onda-je-usledio-zestok-odgovor-video/
 
Otvoren Muzej magaraca u Crnoj Gori, prvi takve vrste u regionu :hahaha: :hahaha::hahaha:

Autor:Anadolija

Otvoren Muzej magaraca u Crnoj Gori, prvi takve vrste u regionu

: Anadolija (AA)

U ne tako dalekoj prošlosti, kada su sela bila puna i kada su ljudi u velikom broju obrađivali zemlju, bilo u centralnom ili severnom delu Crne Gore, skoro da nije postojalo domaćinstvo koje kao glavnog saveznika za rad u polju nije imalo magarca.

Sličnu ideju baštini i čuva Farma magaraca u Martinićima, u opštini Danilovgrad, gde je otvoren i Muzej magaraca, prvi takve vrste u regionu.

Farma magaraca otvorena je 2015. godine i predstavlja pravu atrakciju za sve posetioce. Kako bi upotpunili ponudu, domaćini i vlasnici farme, porodica Darka Saveljića se odlučila da otvori Muzej magaraca.

Muzej čine sva ona oruđa koja su korišćena za rad, poput razgrtača, kola, samara, plugova, dakle sve ono što je magarca nekada stavljalo pod teret vuče.

Oruđa koja su magarci vukli i nosili
Darko Saveljić, vlasnik Farme magaraca, kaže da je farmu do sada posetilo više od 56.000 posetilaca.

"Napravili smo Centar za posetioce koji funkcioniše u okviru farme, tu je i Muzej magaraca. Tu su oruđa koja su korišćena s magarcima, tu su kose, razgrtači, kola, samari. Imamo samar koji se koristio u Drugom svetskom ratu. Mi to zovemo Muzej magaraca, ali kada bi magarci znali da pričaju, ovo bi bio muzej torture nad magarcom. Sva ova oruđa koja su korištena bila su jako naporna za ljude, a tek za magarce koji su to vukli i nosili", priča Saveljić.
Otvoren Muzej magaraca u Crnoj Gori, prvi takve vrste u regionu

Otvoren Muzej magaraca u Crnoj Gori, prvi takve vrste u regionu

Otvoren Muzej magaraca u Crnoj Gori, prvi takve vrste u regionu

Otvoren Muzej magaraca u Crnoj Gori, prvi takve vrste u regionu

Otvoren Muzej magaraca u Crnoj Gori, prvi takve vrste u regionu


Otvaranju Muzeja prisustvovao je veliki broj prijatelja farme, ali i ljubitelja ove veoma inteligentne životinje.

"Farma je vrlo popularna, ne samo u Crnoj Gori, nego i u svetu, preporučuju je svetski vodiči, Lonely planet, Trip advisor, od nedavno i Ryanair, kao jednu od 11 destinacija koju turisti mogu da vide u Podgorici, i oko Podgorice. Imamo mnogo stranaca, pa nam se čini da s muzejom i Centrom za posetioce objedinjujemo svu tu ponudu", ističe Saveljić.

U celoj državi do 150 magaraca

Ono što ovaj muzej čini drugačijim u odnosu na ostale jeste način plaćanja ulaza. Naime, posetioci kao ulaznicu donose kilogram šargarepe ili jabuka po osobi, koje daju magarcima kao poslasticu.

"Sada je 40 magaraca na farmi, ali ide se na puno veći broj, zbog jednog od ciljeva farme, a to je zaštita magaraca od izumiranja. Bilo ih je na hiljade u ovom krševitom delu države, gotovo da nije bilo kuće da nije imala magarca. Izgubili su bitku s tehnološkom revolucijom, koriste se traktori i kultivatori, ljudi su otišli sa sela, tako da je magarac postao životinja koja ničemu ne služi. Oni su do otvaranja farme postali jedna od najugroženijih vrsta u Crnoj Gori, i dalje su jako ugroženi, jer ih nema preko 150 zajedno s našom farmom. Dovoljno je reći da kada sam počeo farmu, jedan magarac, odnosno jedan život je koštao 25 evra, verovali ili ne. Danas ne možete da ga kupite ispod 150 ili 200 evra“, poručuje Saveljić.

Litar magarećeg mleka 50 evra

Na otvaranju Muzeja magaraca gostima se služilo čuveno magareće mleko, koje je veoma lekovito.

"Magareće mleko je prilično zdravo, posebno za plućne bolesti, kašalj, bronhitis, astmu. U narodu poznati 'magareći kašalj', taj suvi kašalj, kada vi imate analize krvi, rendgen pluća, sve uredno s aspekta medicinske nauke, a vi i dalje kašljete, taj 'magareći kašalj' se isključivo leči magarećim mlekom. To je najskuplje mleko na planeti, jako je slično ljudskom mleku i košta 50 evra po litru", poručuje Saveljić.
 
МАТИЈА БЕЋКОВИЋ О ЦРНОЈ ГОРИ, КАКО СЕ ПРЕРУШИО У АЛБАНЦА И РАЗБЕСНЕО СВЕ, КО ЈЕ ЗАПРАВО БИО ТИТО! Интервју који ће се препричавати!
21-07-2019 17:17 Фокус 4 Србија Став
У ери општих мишљења и "паметовања" по друштвеним мрежама, чему смо данас сви сведоци, ретки су људи попут академика и песника Матије Бећковића. Све је мање таквих који с мало речи кажу толико тога и готово увек оставе саговорника да се замисли над изреченим. И није важно шта је тема - Косово, Црна Гора, светска политика, ријалити програм или књижевност - он има кристално јасан став, који се поштује чак и кад се саговорник или читалац с тим ставом ни најмање не слаже. А Бећковићеве метафоре, које су незаобилазне, ту су да дају на тежини и оригиналности.

Матија Бећковић (Фото: јутјуб)
Црна Гора ставила вас је недавно на листу људи којим је забрањен улаз у ту државу. Јесте ли сазнали шта је заправо званични разлог за такав потез?
Прво су забранили, а разлог ће се наћи накнадно. Нема потребе да журе. Испливаће сам. Сваки дан неки други. Ниједно признање које сам добио није изазвало толику завист. Људи се буне што је забрањено мени, а не њима. Завиде ми и осећају се оштећени, јер верују да сам то издејствовао преко везе и добио преко реда. Ја их тешим да буду стрпљиви, а како су кренули - забраниће свима.
Док ви и ја о овоме разговарамо, црногорска власт је саопштила да нисте више на тој "црној листи".
Не знам да ли ми је та забрана укинута за стално или привремено... Само за овај викенд или за целу туристичку сезону.
Хоћете ли ипак, упркос евентуалној забрани, покушавати да уђете у Црну Гору?
Не би ми било први пут. Брана Петровић је писао како сам једном преобучен у Шиптара ушао у Црну Гору преко Бара. И да су ме носили на рукама и гостили недељу дана, а превару открили и беснели тек кад сам отишао.
Да ли ће Српска православна црква (СПЦ) успети да сачува имовину у Црној Гори?
Црква не може постати ако није, ни престати ако јесте. Црква је спасла Црну Гору, а Цркву Амфилохије Радовић.
Генерално, однос Црне Горе према Србији оцењујете као...?
Довољно је ако кажемо да Ватикан није признао Косово, а Црна Гора јесте. Не бих се зачудио ако би у тренутном заносу написали неку јуначку песму о боју Црногораца са Србима. Зачудо да и поред вековног робовања под Србима и борбе за слободу против Срба такве песме још нема.
Како вам се чини тренутно стање у вези са Косовом?
Ако би се Србија одрекла Косова, одрекла би се образа и дала свима на знање да ће дати шта год ко од ње затражи. Отишла би на добош и објавила тоталну ликвидацију.
Шта сте помислили недавно кад сте видели да су из Америке на неку прославу на Косово дошли некадашњи амерички лидери попут Била Клинтона, Медлин Олбрајт, Веслија Кларка...?
Помислио сам како би било фер да тамо остану за стално да гланцају своје споменике. Нема смисла да оду и оставе своју браћу саму, незаштићену и дезоријентисану.
Они су и одликовани од тзв. косовског председника Хашима Тачија.
Нико не може рећи да баш тај орден нису заслужили. Ни приговорити да Тачи није био објективан.
Гледате ли скупштинска заседања?
Је ли то оно што траје по цео дан? Не пратим, али ако би се тамо нешто важно десило - стигло би и до мојих ушију.
Шта уопште гледате на ТВ?
Не гледам, него наслућујем, претрчавам и премотавам даљинским управљачем.
И даље су код нас актуелни ријалити програми. Јесте ли видели да је покренута петиција за укидање таквог програма?
И ријалити ће се, као и Европска унија, сам угасити, па ћемо имати илузију да смо га угасили петицијама.
Јесте ли ви то песимиста кад је реч о будућности ЕУ?
Мањи сам песимиста од ЕУ.
Како видите актуелне прилике у свету?
Срећом да већ свако има свој свет. И у свачијем телефону цветају руже. Прилике у свету су онакве какве ко жели да буду и разликују се од телефона до телефона.
Да ли Србија треба више да рачуна на америчког председника Доналда Трампа или на лидера Русије Владимира Путина?
Показало се да је засад најмудрије и најсигурније бити русофил, али са америчким пасошем.
Да ли вас зову политичке странке да их подржите јавно?
Трудио сам се да будем отворен за људе, а да не водим рачуна из које су странке.
Зашто се никада нисте активније укључили у политику?
Моје метафоре су биле прејаке за наше услове. Жалостан положај нашег народа приморавао ме је да га храбрим, а не да му додајем нове јаде на јаде. Има академика који су последњих година баш активни у политици, успели су чак и да за кратко време промене више странака и политичара које подржавају. Што не би мало експериментисали. А академике критикују обавезно: и кад су активни и кад су пасивни.
Српска академија наука и уметности (САНУ) ускоро покреће серију разговора о кључним проблемима државе и друштва. Да ли ћете лично учествовати?
Немам више времена за супротна мишљења. Србија само лева или само десна може бити само ако остане саката. Педесет година није говорила оно што је мислила и истину је скоро заборавила. Слобода ју је затекла морално разоружану. Њене врлине само што се нису предале и на све пристале, а њена најдубља уверења заљуљала су се под највећим искушењима. Али никад није престала да верује да ће се једном одјутрити над душама и изведрити над мозговима.
Шта су, по вама, кључни проблеми друштва?
"Кључеви нашег дома нису више у нашим рукама", написао је Бранко Лазаревић. Греше они који мисле да зло не покреће ништа, а соларна енергија све. Чини ми се да је Тесла рекао: "Кад би се мржња могла претворити у енергију, осветљавала би читав свет."
Да ли вам смета нешто у раду САНУ?
Не смета ми ништа, али сам у њој не бих ли дочекао да каже своју реч како је њен председник Слободан Јовановић осуђен као ратни злочинац, да је њен потпредседник Милутин Миланковић био хапшен, да је академик Владимир Ћоровић нестао под још неразјашњеним околностима, жигосан и проскрибован, да је академик Јован Дучић деценије провео под идеолошким камењем, да је академик Драгиша Васић жив запаљен у Јасеновцу, да је академик Милош Тривунац стрељан, да је академик Веселин Чајкановић изгнан с факултета, умро лишен националне части... И још толико тога о онима који нису били академици, али јесу жртве и безгробници. Да се коначно рехабилитује истина, а не нека личност.
Казали сте једном да "човек без наде и није прави човек". Чему се ви надате?
Да ћу за живота имати среће да видим како смо се освестили, и као народ и као људи. Да нисмо остали адолесценти ма колико имали година. То што смо доживели доказује да нисмо били дорасли својој судбини. Па нам се све и опрашта и одбија на глупост, јер смо толико наивни да нико не би пропустио да нас не изџепари.
На Твитеру се у једном тренутку појавио налог с вашим именом и презименом, велику пажњу је привукао, људи су веровали да сте то ви лично док се није утврдило да је налог ипак лажан. Зашто вас нема на друштвеним мрежама и шта мислите о истим?
Имам на Фејсбуку неколико профила којима сам задовољан иако немају никакве везе са мном. Неко их прави и врло је добронамеран, тако да с тим не главобољим.
Једном сте ми рекли да ћете коначно дати интервју вашој ћерки Ољи чим вас позове у "Утисак недеље", који се тада није емитовао... Ево, "Утисак" је опет на малим екранима, можемо ли вас очекивати ускоро као госта?
Ићи ћу постепено. Договорили смо се да се једно време јављам као гледалац и гласам за утиске, док научим да утишам телевизор како ми не би спуштала слушалицу.
Хоће ли књиге и новине преживети дигиталну еру?
У дигиталној ери су се већ сви подавили. А књиге стоје тамо где су стајале. На почетку и на крају.
Шта бисте данас прво урадили да вам је 18 година?
Обрнуо бих број 18 и сањао да имам 81. А то још чекам.
Чувена је ваша реченица из 1989. године - "Косово је најскупља српска реч". Која је српска реч данас најскупља?
Једном најскупља - увек најскупља.
Зашто су Срби још толико носталгични за временом кад је на власти био Јосип Броз Тито?
Како не би били носталгични кад је први пут историји њима суверено владао неко за кога још поуздано не знају ни како се звао, ни ко га је послао, ни одакле је дошао, под којим смо пола века - како би рекла Милада Пајлова - окајавали своју народност. Зато није чудно што Србија и данас више издваја за Кућу цвећа него за Опленац.
Шта је за вас данас патриотизам? Како га дефинишете?
Да смеш у својој земљи да носиш своју заставу, а да то ником не смета и не изазива никакву пометњу и ничије зле слутње. Што рекао Кафка: "Мој народ, под условом да га имам."

https://www.pravda.rs/2019/7/21/mat...vo-bio-tito-intervju-koji-ce-se-prepricavati/
 
21.07.2019. • Srbija Danas
NATO PROTIV BOGA! NAPADAJU NAM I CRKVU: Američki general besan zbog Rusije, osuo paljbu po SPC! Stižu odgovori!
Ben Hodžis


General Ben Hodžis bivši glavnokomandujući američkih kopnenih snaga u Evropi napao je SPC!

On je rekao da Srbiju i druge zemlje Balkana treba zaštitti od pritisaka Rusije, a da je najveća pretnja SPC, za koju tvrdi da je potpuno vezana za Rusiju.
- Po pitanju rešavanja problema Kosova, Srbiji bi trebalo pomoći da se odupre pritiscima SPC vezane za Rusku Federaciju – rekao je on.

Verski analitičar Željko Injac kaže da je ovo prvi put u istoriji da jedan general preti SPC.

- Ruski uticaj na SPC praktično ne postoji. Postoje dobri formalni odnosi sa ruskom crkvom, kao i sa grčkom ili sirijskom ili bilo kojom drugom pravoslavnom crkvom, ali ništa više od toga – rekao je Injac.


Istoričar Saša Adamović naglašava da je ovo jasna neprijateljska i antisrpska izjava američkog generala.

**************************

После ових и оваквих изјава потпуно је јасно кога слуша и чија наређења спроводи глупа комуњара Мило.
 
Dr Dalibor Đukić za “Vesti”: Nema hrama bez tapije
21.07.2019. J. Arsenović



Ivanjdanska liturgija u Crkvi Sv. Jovana u Svaču, u opštini Ulcinj gde dominantno žive Albanci, na svu sreću, prošla je bez incidenata.
Iako je crnogorska policija iz bezbednosnih razloga zabranila Mitropoliji crnogorsko-primorskoj službu kraj zidina starog hrama, bogosluženje je ipak održano, a javnost se još jednom uverila da ovog leta nema mira na relaciji Srpska pravoslavna crkva – režim u Podgorici.
U razgovoru sa stručnjakom za crkveno pravo dr Daliborom Đukićem pokušavamo da saznamo kome u ovom sukobu crkvenih i svetovnih vlasti, istorijski i pravni dokumenti daju za pravo.

Da li je insistiranje Mitropolije da se služi liturgija u hramu koji nije “živ” svojevrsna provokacija za tamošnje lokalno stanovništvo?
– Služenje liturgije može biti zabranjeno ako npr. postoji opasnost od urušavanja objekta ili ako se izvode neodložni konzervatorski radovi. Ono što nije prihvatljivo jeste ograničavanje slobode veroispovesti samo zato što se radi o manjinskoj verskoj zajednici na određenom prostoru. Sloboda veroispovesti i pravo na slobodno vršenje verskih obreda nije privilegija pripadnika većinske veroispovesti na nekoj teritoriji. Dakle, služenje liturgije u hramu Sv. Jovana u Svaču ne sme se posmatrati kao provokacija, već kao ostvarivanje Ustavom i međunarodnim konvencijama zagarantovanog prava na slobodu veroispovesti.

Javnost je dobila dva oprečna stava o izveštaju Venecijanske komisije (VK), jedan iz Vlade Crne Gore, a drugi iz Mitropolije crnogorsko-primorske. Šta je tačno, da li je VK podržala sporni crnogorski Predlog zakona o slobodi veroispovesti i pravnom položaju verskih zajednica?
– Mišljenje je, kao što je i očekivano, formulisano tako da sve zainteresovane strane mogu njegovim tekstom donekle biti zadovoljne. Bitno je da se VK jasno ogradila od tendencioznog i revizionističkog prikaza istorijskih činjenica koje su dostavili njeni izvestioci, kao i da je uputila veliki broj primedbi i preporuka u vezi s odredbama kojima se reguliše pitanje svojine nad verskim objektima izgrađenim pre 1918.

Predlagač, Vlada Crne Gore, tvrdi da istorijske činjenice dokazuju da su hramovi Mitropolije bili u vlasništvu crnogorske države pre nego što je došlo do formiranja Kraljevine Jugoslavije?
– Javnosti nije prezentovan nijedan dokaz da je crkvena imovina bila u svojini Kraljevine Crne Gore do 1918. Propisi kojima je u Knjaževini za svako raspolaganje crkvenom imovinom bilo neophodno pribaviti saglasnost državnih vlasti, a na koje se zastupnici teorije o državnom vlasništvu nad crkvenom imovinom često pozivaju, ne predstavljaju dokaz da crkva nije imala pravo svojine nad svojom imovinom. Reč je samo o ograničenjima prava koje postoji. Slična ograničenja prava svojine postoje i danas.

Čime potkrepljujete tu tvrdnju?
– Navešću vam čl. 99 Ustava pravoslavnih konsistorija u Knjaževini Crnoj Gori koji je odobrio i potpisao knjaz Nikola na Cetinju, na Vasiljevdan
1904. godine: “Svaka crkva uopšte, a posebno parohijska crkva ima pravo da bude vlasnikom onoga dijela opšte imovine crkvene, koje joj pripada i koje je dobila darovštinom, nasljedstvom, zavještajem ili sličnim kojim zakonitim načinom. Kao takova, crkva ima sva ona prava, koja uživa svaki drugi lični imaonik, i ona sama za sebe, predstavlja samostalnu juridičku ličnost.” Dakle, ako crkva nije imala pravo svojine i pravo raspolaganja imovinom onda ta prava nije imao nijedan vlasnik imovine u Crnoj Gori.

Kakva je sada situacija, da li je tačno da se vlasništvo nad nekim hramovima MCP u zemljišnim knjigama vodi na fizička lica?
– Većina hramova je uredno upisana u katastru nepokretnosti koji vodi Uprava za nekretnine. Izuzetak su jedino oblasti na severu Crne Gore koje nisu pokrivene evidencijom katastara nepokretnosti. Ne treba zaboraviti i da su državni organi poveli više konkretnih upravnih i parničnih postupaka sa ciljem da se država upiše kao imalac prava svojine nad pravoslavnim sakralnim objektima. U svim postupcima Mitropoliji crnogorsko-primorskoj je pravosnažno priznato pravo svojine nad spornim objektima.

Laička javnost je zbunjena – da li je ikada u prošlosti postojala autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva?
– Nema nijednog istorijskog izvora koji bi ukazivao da je crkva u Crnoj Gori tražila ili dobila autokefalni status do 1918. Nadležne crkvene i državne vlasti u Crnoj Gori nikada nisu ni pokretale postupak za sticanje tog statusa. Monografije i zbornici u kojima se pominje autokefalna crnogorska crkva uglavnom obiluju materijalnim greškama. Akti knjaza Nikole, poput Ustava Crne Gore i Ustava Sinoda, kao akti vladara, nisu akti kojima se ustanovljava autokefalna crkva. Crkva u Crnoj Gori nije bila autokefalna ni de jure ni de fakto. U crkveno-pravnom pogledu, nedostaje Tomos – akt Carigradske crkve na osnovu koga su sve autokefalne crkve stekle taj status. Crkva u Crnoj Gori nije mogla ni faktički biti samostalna jer je tokom većeg dela svoje istorije imala samo jednog ili dva episkopa. Sve ovo su nedavno potvrdila i dva pisma carigradskog patrijarha Vartolomeja upućena predsedniku Crne Gore Milu Đukanoviću.

Prekogranične eparhije nisu srpski izum
Da li su prekogranične eparhije izum Srpske pravoslavne crkve, kako kaže Milo Đukanović, tvrdeći da su one infrastruktura Velike Srbije?
– Takvi primeri se mogu pronaći u skoro svim pomesnim pravoslavnim crkvama. Više od polovine Grčke nalazi se pod jurisdikcijom Carigradske patrijaršije sa sedištem u Istanbulu, u Turskoj. Sve drevne patrijaršije pod svojom jurisdikcijom imaju oblasti koje čine više međunarodno priznatih država: npr. pod jurisdikcijom Aleksandrijske patrijaršije nalazi se cela Afrika. Ista je situacija i s novim patrijaršijama i autokefalnim crkvama: Crkva čeških i slovačkih zemalja, najmlađa autokefalna pravoslavna crkva, kao što i sam naziv upućuje pokriva teritoriju dve nezavisne međunarodno priznate države. U načelu, država ne bi smela na bilo koji način da zadire u domen interne organizacije crkava i verskih zajednica.

Grčki đak
-Rođeni Valjevac Dalibor Đukić (33) docent je na Pravnom fakultetu u Beogradu.
-Uža specijalnost – crkveno pravo i srpska pravna istorija.
-Završio je Opšti crkveni licej Sv. Kirila i Metodija u Kilkisu, u Grčkoj.
-Pored mastera na Pravnom fakultetu u Beogradu, ima i diplomu Teološkog fakulteta Aristotelovog univerziteta u Solunu
-Govori engleski, ruski i grčki.
-Oženjen i otac dvoje dece.
 
Скупштина ЦГ: Дотакли су дно – са турским заставама Црногорци славили пад Цариград
22.07.2019.

Посланици Демократског фронта (ДФ) питао је, у среду 17 јула, у Скупштини Црне Горе, представнике Владе да ли државне институције спроводе трајни прогон Срба у Црној Гори. У посланичком питању Милана Кнежевића (ДФ) министру унутрашњих послова Мевлудину Нухоџићу наводи се да државне институције у Црној Гори третирају Србе као “грађане другог реда”.

“Да ли забраном свештенству Митрополије црногорско-приморске да служи литургију на Свачу у Улцињу, док истовремено чува леђа Албанцима који позирају у албанским ношњама и двоглавим орловима на остацима древног храма Светог Јована Крститеља, Управа полиције активно учествује у реализацији идеје о Великој Албанији и затирању свега српског у Црној Гори”, питао је Кнежевић.

Он је затим на таблету показао како су становници Рожаја, са заставама Турске, у складу и са антихришћанском хистеријом у Црној Гори, 29 маја, славили пад Цариграда


Кнежевић је и питао министра унутрашњих послова на основу којих квалификација је Новак Мугоша, син суткиње Сузане Мугоше, запослен у Специјалној антитерористичкој јединици (САЈ).
******************
Милогорско лудило као нека заразна болештина..............
 
Sad ste udarili i na donedavne kolege iz SRJ.

Šta je sledeće: "Beograđanine, kopilane, shvati da si Srbin."
Ima nešto u tome! Da li je u Srbiji odrađeno ono što je odrađeno u Zlobeniji i Hrvatskoj? Nakon raspada Truloslavije, NEMA više funkcija PO KLJUČU? Nacrtano za debilčine: Ako si i debilni pripadnik neke nacije, ne znači da su ti dužni osigurati fukciju! :zcepanje:
 
MIROVIĆ: Skandalozna snishodljivost vlasti i opozicije u Beogradu prema Milu
24.07.2019.

U intervju u emisiji „Crno-beli svet sa Đorđem Vukadinovićem“ pravnik i profesor na Univerzitetu u Kosovskoj Mitrovici, Dejan Mirović, je govorio o tužbi koju je u njegovo ime podneo poznati beogradski advokat Ivan Ninić protiv MUP CG pred Upravnim sudom u Podgorici, a povodom zabrane ulaska u Crnu Goru i odbijanja njegove žalbe u februaru 2019. od strane MUP CG.

Било је речи и о упадљивом ћутању „Савеза за Србију“ поводом забране уласка ЦГ високом функционеру Савеза Чедомиру Антићу, али и поводом црногорског Закона о слободи вјероисповијести
u-centar-dr-dejan-mirovic-vucic-700x394.jpg

Мировић је говорио и о томе како га је МУП ЦГ вратио са граничног прелаза Добраково када је кренуо у посету мајци и брату у родном Улцињу. Било је ријечи и о несразмерном утицају режима у Подгорици у Србији и благонаклоном односу друге Србије и врхова власти у Београду према Милу Ђукановићу, иако је он више пута оптуживан у међународним медијима и пред италијанским судовима за тешка кривична дела.
Мировић је изјавио и да је „Беба Поповић најбољи пример за колоквијални израз теразијски Црногорац, јер је рођен у Србији а помаже Милу Ђукановићу“. Говорио је и о срамном ћутању српског министра културе Вукосављевића поводом забране уласка највећем живом српском песнику Бећковицу и двојици угледних историчара Раковићу и Антићу.
Било је речи и о упадљивом ћутању „Савеза за Србију“ поводом забране уласка ЦГ високом функционеру Савеза Чедомиру Антићу, али и поводом црногорског Закона о слободи вјероисповијести. Мировић је говорио и правној акробатици из члана 62 Закона о слободи вјероисповијести која треба да „дефинише „удео држављана ЦГ у градњи манастира Острог пре 300 година.
Говорено је и о нападима на митрополита Амфилохија и владику Јоаникија и СПЦ у ЦГ. Мировић је изјавио и да је митрополит истински егзарх Пећког трона и да је зато на удару српских власти и медија који хоће у оквиру виртуелног плана о подели да се одрекну Пећке патријаршије, Дечана и Грачанице на 800 година аутокефалности СПЦ.
Критиковао је и скандалозно певање српског министра иностраних послова Ивице Дачића у Будви уочи изрицања осуђућих пресуда Милану Кнежевићу и Андрији Мандићу и српским држављанима за такозвани државни удар, као и чињеницу да српски министар иностраних послова не зна ниједан страни језик.
Такође, Мировић је критиковао и састанак и сликање Вучића и Ђукановића у Тирани на дан изрицања пресуде за државни удар.
 
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=07&dd=26&nav_category=167&nav_id=1570617

"Srpske crkve i manastiri biće crnogorski, a Srbi bolje da uđu u vladu"
Podgorica -- Bivši predsednik Crne Gore Filip Vujanović rekao da će srpske crkve i manastiri biti u vlasništvi države i da je najbolje da srpske stranke uđu u vladu.
IZVOR: BETA PETAK, 26.07.2019. | 08:47



Foto: Eillen_1981/Depositphotos/Ilustracija

On je u emisiji Živa istina koja se emituje večeras, a čije izvode prenosi Radio Antena M, rekao da ne zna da li je gro imovine prepisan u vlasništvo Srpske pravoslavne crkve u vreme kad je on bio na čelu Vlade.

"Iskreno da kažem, ja to ne znam. Ja mislim da svi ti upisi koji su vršeni na temelju nevaljane dokumentacije pravno nemaju nikavog značaja. To što je upisano u katastre, ako nije uz valjan dokaz, nema nikakve vrednosti. Ja ne znam uopšte kako su se upisivali, nisam se bavio time", rekao je on.


Vujanović je bio premijer od 1998. do 2002. godine. Na funkciji predsednika je bio punih 15 godina od 2003. godine do 2018. godine. Na pitanje da li je njegova Vlada na bilo koji način ohrabrila upisivanje, Vujanović ponavlja da se vlada time uopšte nije bavila te da je saznao iz medija da su radjene neke preknjižbe, ali ne zna na osnovu čega.

"U tom vremenu katastar nije bio dokaz svojine, vi ste imali katastarski list kao jedan od evidencijskih listova nekretnine, to nije imalo nikakav poseban značaj. Kasnije će tek katastar dobiti na svom značaju. Ja mislim da to sad nema nikakvog značaja. Kako je to katastarski evidentirano, nema nikakve vrednosti", rekao je on.

Bivši predsednik Crne Gore smatra da je važno što postoji mišljenje Venecijanske komisije povodom Zakona o slobodi veroispovesti i da je premijer Duško Marković mudro postupio kad je pozvao Mitropoliju da se uključi u doradu toga zakona.

"Nesumnjivo je da će sada svi manastiri i crkve biti državno vlasništvo i to nije izmisila Crna Gora. Tu se Venecijanska komisija naslonila na iskustva nekih zemalja, kao što je recimo Francuska. Ništa se tu ne menja. Nastavlja pravoslavna mitropolija i njeno sveštenstvo i mitropolit to da koriste i neće niko uzeti manastir i crkve, niti će koga useljavati.

To će biti državna svojina, jer je ogroman deo tih manastira spomenik kulture... Ne vidim da je uopšte bilo potrebe da se stvara ovakva tenzija povodom toga", rekao je on.

Vujanović je rekao i da se očigledno pravi "velika graja" oko pozicije Srba u Crnoj Gori, koja se potpuno nerealno prikazuje. "Nisu Srbi ničim ugroženi u Crnoj Gori, to je čista socijalna demagogija. Ja mislim da je najbolji model za pomirenje u Crnoj Gori da srpske stranke udju u vladu", rekao je on.

Predlog zakona o slobodi veroispovesti naći će se na dnevnom redu parlamenta tek nakon letnje pauze kako bi se sa Srpskom pravoslavnom crkvom našlo kompromisno rešenje nakon što je preporuke na tekst zakona dala Venecijanska komisija.

Mišljenje Venecijanske komisije o predlogu zakona o slobodi veroispovesti, kojim se podržava namera vlade u Podgorici da na moderan način uredi tu oblast, ali i ukazuje da nema preknjižavanja verske imovine bez odluke suda, kao svoju pobedu tumače i vlast i Srpska pravoslavna crkva. Vlada kaže da nije ni bilo planirano da se jednostrano oduzmu crkve i manastiri kojima u Crnoj Gori gazduje SPC, dok u Mitropoliji navode da su sprečili otimanje imovine što nisu radili čak ni Turci, ni Titovi komunisti.
 

Back
Top