Ђубре једно

(Рецимо: да ли се СВА пластика може убацивати у канту за пет амбалажу - амбалажа од куће хемије, уља, маргарина...или само флаше од сокова и воде?)

Zar ne postoji oznaka na samom proizvodu? Uglavnom je odstampana - mikroskopskim slovima - a isti tekst bi trebalo da stoji i na kontejneru...
recycling-symbols2.jpg

http://www.oureverydayearth.com/2009/06/01/types-of-plastic-packaging-symbols-a-quick-guide/

Zar ne postoji oznaka na samom proizvodu? Uglavnom je odstampana - mikroskopskim slovima - a isti tekst bi trebalo da stoji i na kontejneru...
recycling-symbols2.jpg

http://www.oureverydayearth.com/2009/06/01/types-of-plastic-packaging-symbols-a-quick-guide/

Пази стварно???!! :eek:

Сад сам погледала на амбалажи маргарина и фета сира....Стварно има, али толико ситно и затурено и без тумачења.....:confused:
Ето, први пут сам чула за ово и баш ти хвала! :)

Када су код нас постављени контејнери за пет амбалажу и лименке, убацили су нам флајере по сандучићима где су дали та нека уопштена обавештења, али уопште није било ни речи о овим ознакама! :confused:

Зашто се тако мало прича о томе по Србији? :(
Просто ми је криво кад чујем како то раде у Италији (као што прича Елеонора), а ми се овде давимо у ђубрету....:besna:

Пробаћу касније да прогуглам мало и да пронађем та обавештења на српском па да их окачим овде. Мислим да би стварно користило.

Jel ti to spremas nove lekcije "kako spasiti svet"?:)

Аха! ;)

Знаш, када се пролази војвођанским селима, на сваком излазу из села су дивље депоније, и са једне и са друге стране пута....а најлон кесе и пластичне флаше су километрима около, по њивама....
Као и неком ужасном футуристичком филму....:(

Када то видим ја стварно имам осећај да ћемо се буквално угушити у ђубрету, пластици првенствено! :(

И стално у школи уопштено причамо о потреби чувања планете, али мало знамо о томе ШТА КОНКРЕТНО сваки појединац може да учини. Чак и кад псотоје посебни контејенери наш народ и даље нема појма који отпад се тамо одлаже и како.... (ето, ни ја сама не знам много тога, а мислим да и овде има још таквих и да би било корисно научити....)

eto vidis...ja sam se mogla zakleti da nigde ne postoje kod nas ti posebni kontejneri - sad vidim da ih ipak ponegde ima
ali da mnogi ne znaju sta bi s njima
pa mi pade na pamet da cemo za jedno 45 godina doci na potreban nivo svesti

Јооој, Хармони! :( Ужас!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(:(:(

Роде су моје најомиљеније животиње (да сам животиња била бих рода, а не кокошка :mrgreen:)....

И стално у школи уопштено причамо о потреби чувања планете, али мало знамо о томе ШТА КОНКРЕТНО сваки појединац може да учини. Чак и кад псотоје посебни контејенери наш народ и даље нема појма који отпад се тамо одлаже и како.... (ето, ни ја сама не знам много тога, а мислим да и овде има још таквих и да би било корисно научити....)

Videla sam kod nekih rođaka koji imaju vikendicu na selu, šta oni rade sa đubretom, samo moram da napomenem da imaju veliki plac, nekih 50-ak ari. Oni za organsko đubre iskopavaju u delu gde im je bašta rupe u zemlji 60-70 santimetara i otprilike istog tolikog prečnika, pa kada napune takvu rupu, zatrpaju je pa otkopaju sledeću. Ta zemlja je posle izvesnog vremena itekako upotrebljiva za sađenje raznih kultura.Za ovo ostalo, osim stakla, koriste neko veliko metalno bure na kraju placa, u kome s vremena na vreme taj otpad spaljuju.

Ево нешто о рециклажи пластике, врстама пластике и њиховим ознакама (ја то нисам знала до сада):

http://www.heliks.org.rs/cms/content/view/45/58/lang,serbian_lat/

Кажу да амбалажу треба претходно опрати (да се не би разлагале органске материје и дошло до труљења и смрада), али прањем трошимо воду и електричну енергију....и тако опет смањујемо ресурсе....:confused:

Но, вероатно се ипак рециклирањем више уштеди....

odvajam samo novine i nista vise

a jednom kad sam poco da odvajam staklo
receno mi je da se ne izmotavam kad svi bacaju
bacaj i ti...

i prosli mesec je jedan rodjak nesto sredjivo stan
i posto se placa kad odneses gradjevinski otpad
na smeciste (neplaca se kad se donese privatnim kolima ali sta moze da stane u kola treba se ide 10 puta) on otiso van grada i tamo nege u okolinu
na nekoj njivi sve to pobacao :hahaha:

Аха! ;)

Знаш, када се пролази војвођанским селима, на сваком излазу из села су дивље депоније, и са једне и са друге стране пута....а најлон кесе и пластичне флаше су километрима около, по њивама....
Као и неком ужасном футуристичком филму....:(

Када то видим ја стварно имам осећај да ћемо се буквално угушити у ђубрету, пластици првенствено! :(

Za pohvalu u svakom slucaju,skoro mi je sin u predskoloskoj ucio o razdvajanju smeca....da ga vidis kako pazi,deca to mnogo ozbiljnije shvate nego mi veliki.

Jednom kada se stvori ta navika to radis uvek i svuda,nastavim da razdvajam smece i kada dolazim u nase krajeve.

Za pohvalu u svakom slucaju,skoro mi je sin u predskoloskoj ucio o razdvajanju smeca....da ga vidis kako pazi,deca to mnogo ozbiljnije shvate nego mi veliki.

Jednom kada se stvori ta navika to radis uvek i svuda,nastavim da razdvajam smece i kada dolazim u nase krajeve.

Ja sam kad sam bila 4-5 razred dobila slučajno neku knjižicu ''Kako deca mogu spasti zemlju'' i ta knjiga mi je tako ostala upečatljiva, nikad više u životu papirić nisam bacila van kante!

Шта радите са својим ђубретом?

Имате ли могућности (и жеље) да одвајате пластику, лименке, папир, органски отпад...? Да ли бисте (уколико би се код нас обезбедили такви услови) радо имали по три-четири канте за ђубре за одвојени отпад?

Шта радите са старим мобилним (и стабилним) телефонима? :confused: Где њих бацате када изађу из употребе? Шта радите са осталим техничким отпадом?

Узимате ли најлон кесе на сваком кораку било шта да купујете, и шта после радите са њима?

Шта у ствари иде у посебне контејнере (за лименке, за пет амбалажу) и како правилно треба одложити то ђубре?
Шта радити са осталом пластиком, са стаклом, са металом....?

Уф, много питања за почетак....:confused:
Da, odvajam, obicno smece u jednu kantu, staklo, plastiku papir u drugu, i stvarno mi nije problem, u pocetku mi je bila tlaka sad radim automatski...

Sto se tehickog otpada tice, mobitel ostavim u ducanu di kupim novi, a ostale tehnicke stvari za sad drzim na sufitu, vjerovatno ce tako ostati dok nam se jednog dana krov ne sroka na glavu:(
U drzavi u kojoj zivim jako veliku paznju pridavaju smecu i dosta djecu poducavaju u skolama, moje djete od 6 god non stop nam prica o smecu i polarnim medvjedima koje zeli spasiti, doslo je do te mjere da mi je jedan rekla kako bi mogle ici kupit smece po susjedstvu da mede ne umru:eek:
Mislim za prirodu cu ucinit koliko mogu ali opuske zbog polarnih medvjeda ne mogu skupljati:(

U drzavi u kojoj zivim jako veliku paznju pridavaju smecu i dosta djecu poducavaju u skolama, moje djete od 6 god non stop nam prica o smecu i polarnim medvjedima koje zeli spasiti, doslo je do te mjere da mi je jedan rekla kako bi mogle ici kupit smece po susjedstvu da mede ne umru
Па, прича се и код нас по школама....али чини ми се некако уопштено...:confused:
И онда - врхунац достигнућа је то што деца науче да не бацају папириће по улици! Не кажем, и то је супер :), али, ево рецимо: запитамо ли се колико најлон кеса потрошимо дневно и шта бива са њима? На то нико не обаћа пажњу и не прича деци....

Одем у аоптеку, купим један аспирин - она ми кутијицу стави у најлон кесу :roll:, одем у парфимерију, купим оловку за очи - она ми спакује у кесу :roll:, у продавници - хлеб се ставља у посебну најлон кесу (ајд, добро, да га не додирују рукама сви редом), затим касирка ми кесу млека ставља у посебну кесу (''да не процури''), а остало ми пакује у трећу кесу, па ми онда да јој једну ''да не пукне прва''....и тако, купујући 3 артикла - ја добијем 4 кесе које одмах проследим у канту за ђубре чим стигнем кући :roll:....па онда на пијаци: свака џиџа у посебну кесу, па у књижари... Лепо им кажем:''Не треба ми кеса, имам торбу'' или ''Ставите ми то у ову исту, има места'', а онда ме они љубазно убеђују да узмем још једну, неће они да шкртаре са кесама....:dash:

Значи, ако свако од нас дневно потроши и баци само 5 најлон кеса (а често и више)...рачунајте колико је то годишње...пута број становника....:sad2:

Hellen kuzim sto zelis reci, ovdje osim price ima i akcije...znaci sve je manje vrecica i sve vise nekih torbica koje se mogu reciklirati uz to su jeftine i mozes ih koristiti neograniceno, nesto ko borsa za spizu....a i po ducanima su svuda kante di se mogu odloziti plasticne vrecice koje su visak doma, pa ih nadam se recikliraju

Reciklaza 1 T plasticnih kesa kosta oko 4000 $ dok se ista kolicina na trzistu proda za nekih 32 $...tako da se na kraju reciklira samo oko 1 % plasticnih kesa:roll:

Irska je 2002 uvela porez na pk (prva u Evropi) i tako smanjila potrosnju za citavih 90 %,Banglades,Kina,Izrael,Rwanda,Canada,India,Kenija,Tanzania,J Afrika,Taiwan,Singapur su zabranili (ili je prihvatanje o zabrani u toku) koristenje pk.
Mozda i kod nas zabrane.

Poslednja izmena:
Samo iz jutarne nabavke se vratim sa min 3 kese, i to kad kupujum ono najosnovnije. Te kese su tako lošeg kvaliteta da čim staviš u nu više od dva jogurta, ona pukne:( Zato, ide kesa u kesu.

Moraću da nabavim ceger.;)

Inače, kad idemo u veće kupovine, bata i ja ponesemo rančeve i u njih pakujemo ( posle me bole samo leđa i vrat, ali ne i ruke ;))

Imamo jednu fioku i u nju odlažemo sve kese, u koje posle bacamo đubre, jer kantu više nemamo. :rumenko:

Pričalo se da će se zabraniti upotreba platičnih kesa, i mislim da je u Vranju to već krenulo. Jedno vreme su svi pričali o tome, sad niko ništa:(

Back