Ђубре једно

Staklo retko bacam osim kad se nesto polomi. To obicno operem i ostavim negde u potkrovlje za zimnicu ili dam nekome kome treba jer se staklenki nakupi bas mnogo tokom godine. Papir bacam i sve se nadam da ce ga onako lepo upakovanog naci neko ko se bavi reciklazom. Ostalo bacim bez razdvajanja, jer svakako nemamo namenske kontejnere u ulici pa mi se cini da bi mi taj dosadan posao razdvajanja smeca bio uzaludan.

Evo kuce od djubreta, tzv. earth ship - glavni gradjevinski materijal su stare gume, limenke, plasticne i staklene flase :lol:

earthship.jpg

india-31.jpg

earthship-reynolds.jpg

mike-can-wall.jpg

Kuca hvata sunce, vetar i vodu, pravi svoju struju, greje se kroz zemlju i tako...
Fotke su iz dokumentarnog filma "Garbage Warrior".

Stara tehnika je na tavanu, mobilni kad pocne da riknjava prodam za neku simbolicnu sumu. U gradu postoji nekoliko kaveza (meni tako izgledaju) za bacanje plasticnih flasa i tako idem ulicom i lupkam praznu flasicu o dlan ili nogu dok ne dodjem do jednog od njih.
Inace zivim u Sapcu gde se deponija nalazi 300 metara od centra grada, i stotinak metara od Save, na mestu gde su nekada bili fudbalski tereni gde su odrasle generacije Sapcana. Gradske vlasti vazda obecavaju neku regionalnu deponiju ali sipak :(

"Ђубре једно"....a ja mislila.....nema veze.

Slabo odvajam.
Kod mene u kraju postoje samo oni obični, metalni kontejneri, nema svrhe odvajati.

Al' sam zato fanatik u uštedi el.energije, i to se računa, jel' da?

Zivim u Atini. Odvajam ambalazu (limenke, plasicne i staklene flase i boce, kutije itd) i bacam ih u kontejner za ambalazu. Papir bacam u kontejner za papir, mobilne telefone u kioske za reciklazu koji imaju odeljke za mob. telefone.
Ipak, mislim da ovde, iako postoje uslovi, mnogi ne razmisljaju o tome.
Koristim kese iz prodavnice, iz razloga sto su biorazgradljive (sad svi supermarketi furaju te kese), pa posle u njih bacam djubre. Bolje nego da kupujem te iste kese za djubre, ove su dzabe, a pazarim svaki dan, pa se nakupe.

Plastiku bacam u ''kaveze'' ali ih strašno neredovno prazne i uvek su puni. Loše su procenili potencijal ovog naroda da pije pivo, kiselu vodu i gazirane sokove.
Ostale kontejnere nam nisu ni postavili. Stari papir čuvam i raspitujem se gde da ga predam.
Ipak odlaganje smeća zavisi od nivoa svesti ljudi. U šta se sve nije uložilo u ovoj državi pa moglo bi više i u fabrike za reciklažu. Ali tu treba organizovati prevoz, postaviti kontejnere, ispoštovati propise što već mnogo teško ide. Sve se to isplati, ali kome to objasniti.

Купих ових дана два нова телефона, и на декларацијама пише да се (кад престану да раде) обавезно посебно одлажу, никако их не бацати са осталим ђубретом.... А ја не знам где....:confused:
Шта да радим са старим телефонима који не раде? (А имам их већ неколико, вуку се по кући.....:confused:)

mislim da bi telenor i ostali koji su imali akciju das stari, kupis novi za male pare, trebalo da recikliraju, ili salu na reciklazu stare mob. pozovi ih i pitaj.

ja bih odvajala kad bih imala gde da bacim tako odvojeno. dok smo imali pet kontejnere, sve plasticne flase koje su sa tom oznakom sam tu bacala, kao i elo naselje. bas sam bila fascinirana kako su se lako ljudi primili i svi bacali samp pet u te "mreze", medjutim samo su ih bezrazlozno uklonili...

za hleb imam poseban ceger beli i drugi za ostale namirnice, ali uzimam povremeno i kese koje koristim za djubre... radim na tome da skroz izbacim te kese, ali tesko dok ne budu mogle da se kupe one spec sto se razlazu...

mislim da bi vecina reciklirala kada bi imali uslove.

moja sestra i njena porodica odvajaju sav papir vec xx godina i odnose na odredjena mesta gde ga daju na reciklazu, ona je pokusala da pokrene istu akciju na fakultetu, znaci za zaposlene kante samo za papiir, ali nije bio nikakav odaziv tada...

mislim da bi telenor i ostali koji su imali akciju das stari, kupis novi za male pare, trebalo da recikliraju, ili salu na reciklazu stare mob. pozovi ih i pitaj.

ja bih odvajala kad bih imala gde da bacim tako odvojeno. dok smo imali pet kontejnere, sve plasticne flase koje su sa tom oznakom sam tu bacala, kao i elo naselje. bas sam bila fascinirana kako su se lako ljudi primili i svi bacali samp pet u te "mreze", medjutim samo su ih bezrazlozno uklonili...

za hleb imam poseban ceger beli i drugi za ostale namirnice, ali uzimam povremeno i kese koje koristim za djubre... radim na tome da skroz izbacim te kese, ali tesko dok ne budu mogle da se kupe one spec sto se razlazu...

mislim da bi vecina reciklirala kada bi imali uslove.

moja sestra i njena porodica odvajaju sav papir vec xx godina i odnose na odredjena mesta gde ga daju na reciklazu, ona je pokusala da pokrene istu akciju na fakultetu, znaci za zaposlene kante samo za papiir, ali nije bio nikakav odaziv tada...

Koliko sam ja skapirala ove iz Maxija su biorazgradive, piše na njima!

Čuvamo i jedan stari TV. Gde to da odnesem???

Jedino da uhvatiš Cige što idu sa kamiončetom i razglasom, oni skupljaju te rke, pa pretpostavljam da prodaju u gvožđe ili šta već, često prolaze kroz moju ulicu....

U blizini moje zgrade su postavili tri kontejnera, a pored njih običan.
I ja sam krenuo da odvajam. PET ambalažu u PET kontejner, metalnu u MET kontejner...
Zaviriš u onaj PET kontejner, a tamo čega nema. Zaviriš u MET i tamo samo što nema popa s bradom.
Posle nekog vremena kontejner za papir je bio razbijen.
Jutros smo hteli da bacimo flaše i primetili da kontejnera više nema...

Шта радите са својим ђубретом?

Имате ли могућности (и жеље) да одвајате пластику, лименке, папир, органски отпад...? Да ли бисте (уколико би се код нас обезбедили такви услови) радо имали по три-четири канте за ђубре за одвојени отпад?

Шта радите са старим мобилним (и стабилним) телефонима? :confused: Где њих бацате када изађу из употребе? Шта радите са осталим техничким отпадом?

Узимате ли најлон кесе на сваком кораку било шта да купујете, и шта после радите са њима?

Шта у ствари иде у посебне контејнере (за лименке, за пет амбалажу) и како правилно треба одложити то ђубре?
Шта радити са осталом пластиком, са стаклом, са металом....?

Уф, много питања за почетак....:confused:

Nazalost u nasoj dragoj drzavi Srbiji to jos uvek nije uredjeno i nece jos jako,jako dugo...a mi obicni smrtnici mozemo samo da pokusavamo da se trudimo oko stvari koje su u svetu vec odavno resene.
Trudim se da odvojim staklo i plastiku koliko je to u mojoj moci.

Koliko sam ja skapirala ove iz Maxija su biorazgradive, piše na njima!

...

nis' im ne verujem
odlozila sam jednu od tih, "razgradivih" i sad cu da cekam 4 godine da vidim kako ce da se razgradi

@tema -
ako nemamo posebno predvidjene kontejnere za oslaganje posebnih vrsta djubreta, onda nema smisla gubiti vreme sa odvajanjem. U nekim drugim zemljama, ne nuzno u EU, samoposluge imaju te posebne kontejnere za plastiku i limenke i placaju neku svoticu po komadu. Ako se ne varam, ja to u Srbiji ne videh, osim ponegde onih starih zicanih korpi za papir...

Tehniku dajem drugu koji se time bavi, pa on iskoristi sta moze a sa ostalim nesto vec uradi

Ako je od hrane jos nesto jestivo a spremam se da ga bacim, odvojim u posebnu kesu pa okacim na kontejner.

Sve kese koje se u nenormalnim kolicinama nagomilaju u kuci iskoristim za nesto - djubre ili sl, ne bacam ih okolo

nis' im ne verujem
odlozila sam jednu od tih, "razgradivih" i sad cu da cekam 4 godine da vidim kako ce da se razgradi

@tema -
ako nemamo posebno predvidjene kontejnere za oslaganje posebnih vrsta djubreta, onda nema smisla gubiti vreme sa odvajanjem. U nekim drugim zemljama, ne nuzno u EU, samoposluge imaju te posebne kontejnere za plastiku i limenke i placaju neku svoticu po komadu. Ako se ne varam, ja to u Srbiji ne videh, osim ponegde onih starih zicanih korpi za papir...

Tehniku dajem drugu koji se time bavi, pa on iskoristi sta moze a sa ostalim nesto vec uradi

Ako je od hrane jos nesto jestivo a spremam se da ga bacim, odvojim u posebnu kesu pa okacim na kontejner.

Sve kese koje se u nenormalnim kolicinama nagomilaju u kuci iskoristim za nesto - djubre ili sl, ne bacam ih okolo

Hihihii, pa one jesu razgradive ali ne znači da će se razgraditi za 4 godine, nego za 104, a to je ipak bolje nego za 1000004 :zcepanje:
Nego, baka moje drugarice je skupljala kese i od njih pravila torbe, one pletene i budu baš jake, možeš svašta da dovučeš sa pijace u njima...

U blizini moje zgrade su postavili tri kontejnera, a pored njih običan.
I ja sam krenuo da odvajam. PET ambalažu u PET kontejner, metalnu u MET kontejner...
Zaviriš u onaj PET kontejner, a tamo čega nema. Zaviriš u MET i tamo samo što nema popa s bradom.
Posle nekog vremena kontejner za papir je bio razbijen.
Jutros smo hteli da bacimo flaše i primetili da kontejnera više nema...

Код нас већ неколико година посотје контејнери за пет амбалажу и за лименке...

Е, сад, колико знам пластичне флаше треба спљескати (да више стане), а претходно скинути чеп (чеп може да се убаци у исти контејнер).....али фазон је што то нико не ради, убаце 10 оних петолитарских флаша и већ пола контејнера је пуно....

А у део за лименке најчешће убацују флашице од дезодоранса и других спрејева под притиском, а колико знам то не би смело.... Нисам сигурна.

Зна ли неко тачно како се одлаже које смеће или где бих то могла да нађем на нету па да поставим?

(Рецимо: да ли се СВА пластика може убацивати у канту за пет амбалажу - амбалажа од куће хемије, уља, маргарина...или само флаше од сокова и воде?)

Шта радите са својим ђубретом?

Имате ли могућности (и жеље) да одвајате пластику, лименке, папир, органски отпад...? Да ли бисте (уколико би се код нас обезбедили такви услови) радо имали по три-четири канте за ђубре за одвојени отпад?

Шта радите са старим мобилним (и стабилним) телефонима? :confused: Где њих бацате када изађу из употребе? Шта радите са осталим техничким отпадом?

Узимате ли најлон кесе на сваком кораку било шта да купујете, и шта после радите са њима?

Шта у ствари иде у посебне контејнере (за лименке, за пет амбалажу) и како правилно треба одложити то ђубре?
Шта радити са осталом пластиком, са стаклом, са металом....?

Уф, много питања за почетак....:confused:

:lol: Ja po naslovu teme sam mislila da te neko iznervirao!

Evo ovako o ovome imam mnogo da pricam.
Obavezno razdvajamo djubre; trenutno imamo 5(PET) kanti za smece koje stoje u kuci i 4 (CETIRI) kante koje stoje napolju.:eek:

Za one koji ne znaju, zivim na severu Italije i naglasam sever jer mi smo ovde primorani da razdvajamo djubre dok su na jugu popustljiviji pa im tako Napoli skoro negde bi sav u djubru.

I tako razdvajamo
-karton,
-plastiku,staklo i aluminijum,
-smece iz kuhinje tj organski otpaci( jel se ova rec ovako pise?)
-celofan i plasticne kese
-i na kraju smece koje se ne moze reciklovati(pelene,sijalice,olovke,polomljene igracke itd)

Placamo samo odnosenje ove zadnje kategorije smeca i to 9 e po odnosenju.

Svaka kategorija ima svoj dan kada se nosi tako da skoro svaki dan imaju kante po ulici,ali to oni uredno drze tako da nema neprijatnih mirisa itd

U pocetku je bilo jako tesko priviknuti se na taj sistem,ali sada to funkcionise....

Za ostalo veliko i malo djubre koje ne mozemo da svrstamo ni u jednu od gore nabrojanih kat postoje tzv "ekoloska ostrva"

tamo nosimo:
-belu tehniku
-stari namestaj
-korisceno ulje:eek:
-keramika
i ima jos svega al' nemogu da se setim.

-za prazne baterije uglavnom u supermarketima imaju posebne "kante"
-za istekle lekove u cekaonicama kod doktora opet posebne kante.....

Sve u svemu dobro su oni to organizovali i mislim da sve to ima smisla.

Код нас већ неколико година посотје контејнери за пет амбалажу и за лименке...

Е, сад, колико знам пластичне флаше треба спљескати (да више стане), а претходно скинути чеп (чеп може да се убаци у исти контејнер).....али фазон је што то нико не ради, убаце 10 оних петолитарских флаша и већ пола контејнера је пуно....

А у део за лименке најчешће убацују флашице од дезодоранса и других спрејева под притиском, а колико знам то не би смело.... Нисам сигурна.

Зна ли неко тачно како се одлаже које смеће или где бих то могла да нађем на нету па да поставим?

(Рецимо: да ли се СВА пластика може убацивати у канту за пет амбалажу - амбалажа од куће хемије, уља, маргарина...или само флаше од сокова и воде?)

Jel ti to spremas nove lekcije "kako spasiti svet"?:)

Back