Đorđević: U inostranstvu kvalitet života nije mnogo veći nego u Srbiji

Koliko se na Zapadu (Nemacka, Austrija, Svedska, Svajcarska, SAD, UK , Irskaitd.) zivi bolje?

  • Malo bolje nego u Srbiji, retko je adekvatna nagrada za odlazak iz Srbije. Zapad je prevara.

  • Bolje se zivi mnogo. Plate su ogromne i standard je odlican. Na zapadu je raj.

  • Ne znam.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Reći ću vam koliko je maksimalna.Što ne znači da će biti dovoljno za stan.Dakle maksimalna je 1750 franaka a stan je izgurao na 1850 franaka.
Naglašavam pod uslovom da imate sreću da stanujete jevtino.Inače za penziju se uplaćuje i kada je neko šegrt.
Ispravak netocnog navoda! Po godini radnog staza je otprilike 50 Fr. dakle onaj ko je radio 50 god. zagarantovano mu je 2500 kao samcu, bracni parovi imaju 3800 zajedno, plus je tu jos pensionkasse sto se za 40-50 godina staza skupi i vise od pola miliona franaka! Ako sta nije jasno Pitajte...Pozdrav iz Züricha !
 
Ispravak netocnog navoda! Po godini radnog staza je otprilike 50 Fr. dakle onaj ko je radio 50 god. zagarantovano mu je 2500 kao samcu, bracni parovi imaju 3800 zajedno, plus je tu jos pensionkasse sto se za 40-50 godina staza skupi i vise od pola miliona franaka! Ako sta nije jasno Pitajte...Pozdrav iz Züricha !
Hvala
 
Ispravak netocnog navoda! Po godini radnog staza je otprilike 50 Fr. dakle onaj ko je radio 50 god. zagarantovano mu je 2500 kao samcu, bracni parovi imaju 3800 zajedno, plus je tu jos pensionkasse sto se za 40-50 godina staza skupi i vise od pola miliona franaka! Ako sta nije jasno Pitajte...Pozdrav iz Züricha !

Takođe pozdrav iz Ciriha.Sa godinama radnog staža nisam se bavio.Penzion kasa nikakve veze nema sa AHV.Penzion kasu su puno kasnije
uveli kada je bila obavezna.Penzija bračnog para je samo polovina jer žena ima pravo da svoj deo kaže da ona želi svoju polovinu na svom
računu a muž ima pravo da skače ko damnjanov zelenko ako mu se ne sviđa.Kada ostanete bez posla nemate pravo da uplađujete penzion
kasu jer nemate poslodavca.Trite seule možete sami uplaćivati ako hoćete i to ograničeno.Bez obzira koliki je AHV manje je od plate-a troškovi
ostaju isti ili bolje rečeno ne živi se isto jer auto košta kako je koštao.Plava zona se i dalje plaća 300 franaka ako nemate garažu ili svoj parkirni
prostor.Kranken kasa prilično košta a trebali bi da znate ukoliko živite u Cirihu morate to da platite.Stan zavisi kakav je i na kom mestu ali se
besplatno ne stanuje.
 
Takođe pozdrav iz Ciriha.Sa godinama radnog staža nisam se bavio.Penzion kasa nikakve veze nema sa AHV.Penzion kasu su puno kasnije
uveli kada je bila obavezna.Penzija bračnog para je samo polovina jer žena ima pravo da svoj deo kaže da ona želi svoju polovinu na svom
računu a muž ima pravo da skače ko damnjanov zelenko ako mu se ne sviđa.Kada ostanete bez posla nemate pravo da uplađujete penzion
kasu jer nemate poslodavca.Trite seule možete sami uplaćivati ako hoćete i to ograničeno.Bez obzira koliki je AHV manje je od plate-a troškovi
ostaju isti ili bolje rečeno ne živi se isto jer auto košta kako je koštao.Plava zona se i dalje plaća 300 franaka ako nemate garažu ili svoj parkirni
prostor.Kranken kasa prilično košta a trebali bi da znate ukoliko živite u Cirihu morate to da platite.Stan zavisi kakav je i na kom mestu ali se
besplatno ne stanuje.
Ajmo redom.
Ako se nisi bavio godinama radnog staza, malo se pozabavi, a ne lupat neke cifre koje nemaju veze sa istinom !
Drugo : Pensionskasse je obavezna od 1980. Neke firme su to imale jos od pocetka 60tih.
Bracni par ima AHV 3800 franaka, nema veze koliko je zena radila pa moze i ona skakat ko zelenko!
Zenina pensionskassa je je njena takodjer samo pola pa i tu moze skakat zajedno sa njim :D
Kad ostanes bez posla...AHV ide i dalje normalno, PK mozes i dalje uplacivat, ali nema one polovice od poslodavca, pa ako imas dovoljno love mozes i 1000 uplatit niko se nece bunit, jel tako tako je !
Plavu zonu nemam niti mi treba, imam svoj stan sa svojom garazom. KK za nas troje placam oko 800 franaka mjesecno, moja je 360 Fr.
Ajmo na stan : ja sam ga kupio prije 12 god. 4,5 sobni. Godisnja Hipoteka mi je 2500 Fr. ( 1,1% jos dvije god. ) sa nebenkoste me izlazi ugrubo 800 franaka mjesecno, prakticki stanujem skoro pa gratis.
Uplacujemo i ja i zena 3te säule ... plus oboje Zivotno osiguranje, dakle kad budem imo i ako dozivim 62 imamo cistoga blizu Milion.... Meni vise ne treba !
 
Wieviel Geld bekomme ich im Alter?
Vom 64. bzw. 65. Altersjahr an erhalten Männer und Frauen in der Schweiz eine AHV-Rente. Hinzu kommen Leistungen der beruflichen und eventuell der privaten Vorsorge. AHV, berufliche und private Vorsorge sind die drei Säulen der Schweizer Altersvorsorge.

Ako koza laže rog ne laže.Koga interesuje neka čita.
 
1. Säule: AHV
Wieviel AHV-Rente erhalte ich?



Die Höhe Ihrer AHV-Rente hängt von mehreren Faktoren ab:
  • den Beitragsjahren
  • der Höhe des Einkommens
  • allfälligen Erziehungs- oder Betreuungsgutschriften.
Beitragspflichtig sind Arbeitnehmer und Arbeitgeber. Die Beiträge werden direkt vom Lohn abgezogen.
Eine volle Rente erhalten Personen, die ihre Beitragspflicht voll erfüllt haben. Das ist der Fall, wenn Sie bzw. Ihr Arbeitgeber zwischen dem 20. Altersjahr und dem Rentenalter ununterbrochen AHV-Beiträge einbezahlt haben.
Die Maximalrente darf von Gesetzes wegen nicht mehr als doppelt so hoch sein wie die Mindestrente.

Was gilt für Ehepaare?



Für Ehepaare gilt folgende Regel: Das Einkommen der beiden Ehegatten wird zusammengezählt. Dann wird es je zur Hälfte den beiden Ehegatten angerechnet.

Diese Einkommensteilung wird vorgenommen:
  • wenn beide Ehegatten AHV- oder IV-rentenberechtigt sind;
  • wenn eine verwitwete Person Anspruch auf eine Altersrente hat;
  • bei Auflösung der Ehe durch Scheidung.
Die Summe der beiden Einzelrenten eines Ehepaars darf nicht grösser sein als 150 Prozent der Maximalrente. Wird dieser Höchstbetrag überschritten, werden die beiden Einzelrenten entsprechend gekürzt.

Za početak biće dovoljno.
 
I kolika je zajednicka Renta sa 65 god. ???

Biće maksimalna ukoliko imaju pun radni staž.Sve ostalo možete dobiti i najtečnije je:

Röntgenstrasse 17 Broj telefona je 044/448 50 00
Da dodam nalazi se 8087 Zürich.

Nećete pogrešiti a i oni vas neće slagati.Najbolje znate vaše stanje kao naprimer godine radnog staža jeste li ženjeni ili ne imate li decu ili ne oni će vam
postaviti raznorazna pitanja. Davno sam naišo da ima ljudi što kada dođu u penziju čak se razvedu i venčaju sa snajom kako bi penzija duže trajala u
kući.Naši ljudi su inovativni pa tako da bi došli u CH da se čak venčaju sa taštom računajući da to niko ne vidi.Upali im tako nešto i posle 5 godina
hoće da dovedu ženu a razvodi se od tačte tj.bivše žene jer to je bilo samo na papiru.Ja recimo pravim razliku između službenog papira i papira
za WC.Pozdrav franak
 
Popis nekih profesija sa prosečnim ili preporučenim bruto platama:

frizer – 2.601 CHF

cvećar – 3.800 CHF

grafički dizajner – 3.800 CHF

stolar – 4.018 CHF

radnik u pošti – 4.031 CHF

pekar – 4.051 CHF

auto-mehaničar – 4.450 CHF

kondukter u vozu – 4.558 CHF

softverski developer – 4.608 CHF

vozač autobusa – 4.858 CHF

novinar – 5.551 CHF

socijalni radnik – 6.246 CHF

učitelj – 7.398 CHF

oficir u vojsci – 8.142 CHF

javni tužilac - 10.400 CHF

glavni lekar u bolnici u Cirihu - 12.824 CHF

Tesko da ce Balkaneros da bude javni tuzioc u Svici hahahaha.

Kako vidim tamo su ljudi skoro pa gladni. 4800 bruto za bus drivera?! Pa to je jako malo.
 

Back
Top