Ђилас: Наводи о Ромима нетачни

Poruka
876
Ђилас: Наводи о Ромима нетачни извор-сајт РТС

Одговарајући на наводе из извештаја Амнести интернешенела да су Роми принудно исељени испод “Газеле”, градоначелник Београда Драган Ђилас рекао да тај извештај садржи низ лажних тврдњи, а да није наведена ниједна позитивна ствар коју је град Београд учинио за Роме.

Градоначелник Београда Драган Ђилас оценио је да недавни извештај организације Амнести интернешенел, у којем се власти у Србији позивају да зауставе серију принудних исељавања Рома у Београду, садржи низ лажних и ничим доказаних тврдњи, а да није наведена ниједна позитивна ствар коју је град Београд учинио за Роме.


Роми, расељени испод моста "Газеле", добили су опремљене контејнере за становање, више од 90 одсто њих добило је, о трошку града, лична документа, а сваком расељеном лицу додељена је здравствена књижица и право да се лечи, наведено је у писму које је одговор на извештај Амнести интернешнала представљеног поводом 8. априла, Међународног дана Рома.

За обезбеђивање контејнера ромским породицама испод "Газеле" град је издвојио скоро 1,2 милиона евра и још око милион евра како би се насеља опремила неопходном инфраструктуром.

"Такође, није тачно да са Ромима испод 'Газеле' нико није комуницирао, да нису званично обавештени и да им није било омогућено да понесу личне ствари. Током 2008. и 2009. године са њима је одржано више састанака, званично обавештење о исељењу добили су у августу 2009. године, а свакој породици превезене су све ствари до објекта где су пресељени", наводи се у писму.

Коментаришући наводе да пресељени Роми имају проблем са добијањем докумената, Ђилас је навео да су од 473 пресељена припадника ромске популације 444 о трошку града добила сва лична документа, а здравствену књижицу поседује њих 396.

У школе је 2009. године уписано 118 ромске деце, која пре тога никада нису похађала школу, 2010. године уписана су 142 ученика ромске националности, а град Београд ангажовао је девет ромских асистената који раде са том децом.

Нема станова на поклон

Захтев да се свакој ромској породици која живи у нехигијенском насељу обезбеди стан апсолутно је неприхватљив и неспроводив за Београд из моралних и финансијких разлога, наводи се у Ђиласовом писму и истиче се да је једина законска могућност да ромске породице добију стан, конкурисање за градске социјалне станове.

У лето 2010. године 81 ромска породица конкурисала је за социјалне станове, а од 84 стана, 18 су добиле ромске породице, прецизирано је у градоначелниковом одговору.

Коментаришући позив Европској унији, Европској инвестиционој банци у и Европској банци за обнову и развој да не подржавају инфраструктурне пројекте који за последицу имају принудна исељења или друга кршења људских права, а који је наведен у извештају Амнести интернешнала, Ђилас је навео да тај позив спречава Београд да се развија и његове грађане, па и Роме, да живе боље.


"Без обзира на све што радите, ми ћемо у Београду наставити да се боримо за бољи живот сваког ромског дечака и девојчице и урадићемо све како би они добили шансу да постану пуноправни грађани Београда и Србије", закључио је Ђилас.

У најновијем извештају организације Амнести интернешнал о стању Рома у Србији, Влада је позвана да омогући доношење закона којим би се забранило принудно исељавање Рома, али и да обезбеди да општинске власти, укључујући оне у Београду, не спроводе принудна исељавања.

"Роми су присилно исељени од стране града Београда, изгубили су своје куће, своје изворе прихода, а често и све што су имали", наводи се у извештају.

Неким принудно исељеним није понуђен алтернативни смештај, док је другима обезбеђен неодговарајући, који не испуњава међународне стандарде.

Такође, важно је да се свима који су исељени из насеља у Београду и тренутно живе у контејнерским насељима осигура адекватан алтернативни смештај укључујући социјално становање, пре него што дође до даљих исељавања, наводи се у извештају.


Писмо сличне садржине објављено је и данашњим новинама (Пресс, Новости). Ту се још наводи да су неке од контејнера расељени Роми (на српском Цигани) одмах продали и градоначелник наводи да у БГД има и осталих грађана који немају стан а раде поштено целог живота.....

Е зашто постављам ову тему?
1. Због безобразлука и уцена од стране НВО Амнести инт.- замислите закон који забрањује расељавање цигана из нехигијенских насеља , још да им се обезбеди стан ...
2.Због очигледне дискриминације осталих грађана Србије у корист Цигана.
3. И коначно -не могу да верујем да се неко из владајуће гарнитуре није поклонио и рекао разумем некоме са запада................

ПС- нисам симпатизер ДС......
 
Е зашто постављам ову тему?
1. Због безобразлука и уцена од стране НВО Амнести инт.- замислите закон који забрањује расељавање цигана из нехигијенских насеља , још да им се обезбеди стан ...
2.Због очигледне дискриминације осталих грађана Србије у корист Цигана.
3. И коначно -не могу да верујем да се неко из владајуће гарнитуре није поклонио и рекао разумем некоме са запада................

1. ne znam zasto se svi toliko tresu oko izvestaja te nvo, kad Sarkozi mirno spava - mozemo i mi valjda
2. za toliko povlascen polozaj Roma sami smo krivi pa sad samo snosimo posledice
3. Djilas je na takvoj poziciji (gradonacelnik) da ne mora da se pokloni (to rade ovi iz vrha) a osim toga on je najsposobniji politicar DS-a i nisam ocekivala drugacije ponasanje povodom ovog pitanja
 
1. ne znam zasto se svi toliko tresu oko izvestaja te nvo, kad Sarkozi mirno spava - mozemo i mi valjda
2. za toliko povlascen polozaj Roma sami smo krivi pa sad samo snosimo posledice
3. Djilas je na takvoj poziciji (gradonacelnik) da ne mora da se pokloni (to rade ovi iz vrha) a osim toga on je najsposobniji politicar DS-a i nisam ocekivala drugacije ponasanje povodom ovog pitanja

Саркозију се може...
Управу си да смо сами криви тј крива је марионетска власт.
Ипак сви они раде по диктату врха партије, зато ме чуди његово понашање...
 
Жабари су недавно порушили тушта и тма просјачких уџерица и легала заразе око Рима и Напуља па су Румуни кренули да кмече... тобоже из љубави за своје миле суграђане а у ствари у страху да им се не врате.

Али друго су господа Жабари, овог Ђиласа бих ја на робију... надам се да ће ЕУ условити да мора да буде кривично гоњен пре него што се преговори наставе.
 
Опет овај есесовац Ђилас мучи јадне Цигане :(
Немој тако....
Ево, ја ћу да посведочим, да је Ђилас у праву....
Роми су за ових 11 година, како су жути на власти, добили
онолико, колико један Србин заради за цео свој живот....
:per: :per: :per:
 
Ови жути есесовци мисле да могу људима да отимају посао и руше куће, е па не може

А толико су се мучили да им картони стоји право!
Све су кише преживљавали у страху да се исти не раскваси.
И он блато по коме су гацали, ма уз срце им је прирасло.
И са свим бактеријама, вашкама, бувама и џумарама су се саживели.
А тек штедња воде. Ма ни да се купају нису хтели!
Ето шта је хуманост!

Е Ђиласе, Ђиласе ! Гром те спалио!
 
Ma sad ce izbori pa misli da skupi neki glas od skinhedsa...

Misle zuti na sve...

Jeremija je tu za neke patriote i nacionaliste, Djilas za skinjare, Trivanka za pornicare, BoTa za klimaktericne babe a Djelic za gej populaciju....

Ниси пажљиво прочитао вест...:)
Цигана има 1000 пута више него скинхедса и још им је Ђидо обезбедио лична документа, тако да имају право гласа...:D
 
Како тако, Ђидо, не може да обезбеди свакој ромској породици стан..
Колико јуче је уручио кључеве од стана шесточланој циганској породици и породици ратног војног инвалида, који исто има шесторо деце и која расту без мајке.
Зна АИ да не фали ништа овде етничким и осталим мањинама. А и Ђидо ради на томе.
 
1zda.jpg
 
Што више удовољаваш захтевима, они су све већи...
Слично је било и на Косову са шиптарима, слично је било и у Босни и Херцеговини кад су у питању биле освојене територије...

Оваква тактика је врзино коло и из ње нема излаза. "Запад" уме врло добро да је користи.
 

Back
Top