Quantcast

Đelić: Restitucija samo skromno

Gruban

Buduća legenda
Poruka
31.063
IZVOR: BETA, TANJUG

Beograd -- Potpredsednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić kaže da u Srbiji treba napraviti restituciju po našoj meri, "a ta mera je skromnost".

On je naglasio da " ne možemo očekivati da se za restituciju u Srbiji odvoji više nego što je bio slučaj u mnogim bogatijim društvima jer su i tamo nadoknade bile dosta skromne.

On je kazao da je potrebno da se obezbedi obeštećenje građanima koji su pretrpeli nepravdu pre više decenija oduzimanjem imovine, ali voditi računa da se ni na koji način ne ugrozi budućnost Srbije.

"Svaki dinar ili evro koji bi išao za restituciju je dinar i evro koji je u konkurenciji sa platama za prosvetu, agrarnim budžetom, budžetom za nauku i izgradnju puteva i svih ključnih stvari bitnih za budućnost svih nas", kazao je Đelić.

Djelić je rekao da bi podržao naturalnu restituciju kada bi bila moguća, ali je, prema njegovim rečima, veliki broj tih objekata već bio predmet pravno utemeljene transakcije, odnosno trgovine.

Vlada Srbije, prema njegovim rečima planira da možda već na sutrašnjoj sednicu usvoji izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji kako bi omogućila kompanijama da sadašnje pravo zakupa državnog zemljišta bez naknade pretvore u pravo vlasništva. "Takvom odlukom Vlada će diskrimisati gradjane jer će jednima omogućiti da besplatno dodju do zemljišta, a drugima sprečiti da vrate ono što im je oduzeto", istakao je Antić.

Na pitanje zašto u poslednjih deset godina nije donet zakon o restituciji, on je kazao da zakon nije prošao Vladu Srbije ni skupštinu jer "jedan broj ljudi koji su legitimno zainteresovani za restituciju je uvek iskazivao maksimalističke zahteve koje društvo ne može da podnese", kazao je on.

Đelić je podsetio da je Vlada Srbije usvojila 27. decembra 2010. godine Akcioni plani kojim je predviđeno da zakon o restituciji bude usvojen u prvoj polovi ove godine. On je dodao i da je sada pravo vreme da svako iznese argumente u vezi sa restitucijom.

"Sada je vreme za dogovor.Vreme je za razum sa jedne i sa druge strane i da dobijemo restituciju po meri Srbije, naročito u finansijskom delu", kazao je Đelić.

Predstavnici Mreža za restituciju u Srbiji predali su danas Vladi Srbije podatke o državnoj imovini za koju smatraju da je namerno prikrivena u odgovorima na Upitnik Evropske komisije. Prema podacima Mreže za restituciju, zahteve za povraćaj oduzete imovine dostavilo je 140.000 porodica u Srbiji.

"Vlada nije prikrila 70 odsto državne imovine kako bi prikazala da je nemoguće restituciju u Srbiji obaviti u naturi i omogućila pojedincima da sadašnji zakup državnog zemljišta pretvore u vlasništvo pre nego započne povraćaj oduzete imovine", rekao je koordinator Mreže za restituciju Mile Antić.

Antić je naveo da su Vladi dostavljeni i podaci o obavljenoj restituciji imovine crkvama i verskim zajednicama i potraživanoj imovini bivših vlasnika i zatraženo je da se ti podaci dostave Evropskoj komisiji.

"Na spisku imovine koju potražuju vlasnici oduzete imovine 90 odsto je šumsko, poljoprivredno i gradjevinsko zemljište koje bi odmah moglo da bude vraćeno jer čini nekoliko procenata ukupnog državnog zemljišta", rekao je Antić i dodao da je crkvama i verskim zajednicama vraćeno 40,5 odsto potraživanog zemljišta.

Šuković: Srbija pala na ispitu restitucije
Srbija je pala na ispitu restitucije jer je propušteno da se taj proces obavlja istovremeno sa privatizacijom društvene imovine, kaže ekonomista Danilo Šuković i dodaje da vlast posle 2000. nije imala snage i volje da počne vraćanje oduzete imovine i sada će morati da se traže hitna rešenja koja mogu biti i loša.

Posledice odlaganja restitucije su, prema njegovim rečima, usporavanje reformi, odbijanje stranih investitora i povećanje troškova države.

"Bilo bi i manje korupcije u privatizaciji preduzeća da je restitucija obavljana paralelno sa prodajom firmi", istakao je Šuković koji je član Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije.

Predlog Šukovića je da se u što kraćem roku usvoji zakon o restituciji i vraćanje oduzete imovine obavi naturalno svuda gde je to moguće, za šta se zalaže i Mreža za restituciju.

"Neće biti teško vratiti zemljište koje se potražuje, ali će biti veoma komplikovan posao proceniti imovinu koja nije u stanju u kakvom je bila kad je oduzeta", rekao je Šuković i dodao da je važno da se u postupku restitucije izbegnu nove nepravde.

kambodza

Elita
Poruka
15.726
.pa chovek je u pravu i sam je neverovatno skroman ,za vreme svog ministrovanja spavao na tetkinom kauchu a sad bi ovi kapitalfashisti da nam unishte "ovu lepu zemlju " i sve nam otmu ,djelica za premijera............

Poslednja izmena od moderatora:

Gruban

Buduća legenda
Poruka
31.063
RESTITUCIJA SAD!

Ne mora da bude maksimalna.

Neka bude SIMBOLICNA!

ALI NEKA BUDE!
"Simbolično" Blajbi znači simbolično npr.neko ti duguje 1000 evradi i umesto da ti da tih 1000 hiljada,časti te pićem u kafani.To bi bilo "simbolično".
Vlast i hoće da se oduži simbolično,to je i jeste problem umesto da vrati oteto i obešteti oštećene vlasnike ili njihove naslednike.

kambodza

Elita
Poruka
15.726
"Simbolično" Blajbi znači simbolično npr.neko ti duguje 1000 evradi i umesto da ti da tih 1000 hiljada,časti te pićem u kafani.To bi bilo "simbolično".
Vlast i hoće da se oduži simbolično,to je i jeste problem umesto da vrati oteto i obešteti oštećene vlasnike ili njihove naslednike.
.ionako su to sve bili predratni lopovi i fashisti ,nishta ja njima ne bi dao ........................tajkuni predratni ............

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
Upravo....oni bi hteli da nas vode na cevape i kiselu, i to je to.... Evrice sebi u dzep..

kambodza

Elita
Poruka
15.726
Slusaj Kambodzo.....

Ajde da pricamo ovde normalno, fino....

Nemoj da si bezobrazan, da vredjas i zahebavas....

Osta ti je to?

Svi su normalni, samo ti nisi.

Hoces li da te kazne?
..ja ne znam da li si ti normalan pa se primash na moju ovu sprdachinu ,djelic pricha o skromnosti on koji je uvecao svoj kapital po zvanichnim izvorima za 10 tak mil eura ,pa o chemu ja ozbiljno da pricham na tu njegovu debilnu izjavu i plus o cenkanju sa nechijom otetom imovinom ,bash si me skapirao kao imbecila aaaaaaa ,pa i ja imam mnogo drugara chije su dedovine oteli lopovi pa bi mi bilo drago da im vrate makar veci deo .......................eeeeeeeeeee blajbi blajbi ..............:)

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
..ja ne znam da li si ti normalan pa se primash na moju ovu sprdachinu ,djelic pricha o skromnosti on koji je uvecao svoj kapital po zvanichnim izvorima za 10 tak mil eura ,pa o chemu ja ozbiljno da pricham na tu njegovu debilnu izjavu i plus o cenkanju sa nechijom otetom imovinom ,bash si me skapirao kao imbecila aaaaaaa ,pa i ja imam mnogo drugara chije su dedovine oteli lopovi pa bi mi bilo drago da im vrate makar veci deo .......................eeeeeeeeeee blajbi blajbi ..............:)
Ok, ok....

Nema ljutis.

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
Slusaj Kambodzo.....

Ajde da pricamo ovde normalno, fino....

Nemoj da si bezobrazan, da vredjas i zahebavas....

Osta ti je to?

Svi su normalni, samo ti nisi.

Hoces li da te kazne?
Pazi, decenijama je bila takva propaganda, nista to meni nije cudno. I sad to sve treba promeniti.
Razumem i ovakva misljenja, mada sam srecna sto su ipak u manjini.
Ali bih volela da sve svakome sa ovakvim misljenjem, oduzme samo terasa stana, nista vise.....pa da ih onda cujem.
Drugu bi pesmu pevali.

Moja kuca i plac kupljeni su od bakinog miraza, meni je savest cista.....
U Tapiji pise datum kada je kupljeno i koliko je isplaceno u kesu. Prema tome, nema profiterstva.

Sve je jasno kao dan ,cak i ko je lopov. Potpisao se na resenju. I udario pecat.

kambodza

Elita
Poruka
15.726
Pazi, decenijama je bila takva propaganda, nista to meni nije cudno. I sad to sve treba promeniti.
Razumem i ovakva misljenja, mada sam srecna sto su ipak u manjini.
Ali bih volela da sve svakome sa ovakvim misljenjem, oduzme samo terasa stana, nista vise.....pa da ih onda cujem.
Drugu bi pesmu pevali.

Moja kuca i plac kupljeni su od bakinog miraza, meni je savest cista.....
U Tapiji pise datum kada je kupljeno i koliko je isplaceno u kesu. Prema tome, nema profiterstva.

Sve je jasno kao dan ,cak i ko je lopov. Potpisao se na resenju. I udario pecat.
......druze ne primaj se ,ja sam uvek na strani bio onih od kojih je otimano ,ono je samo bila parodija kad sam ja pisao o nechemu shto mi pogadja prijatelje porezi na kuce i stanove a onda su se ovde nashle neke nadzak babe koje su ono ".tako i treba ,od vas treba uzimati i tako "...............pa rekoh da vidim kako je biti u tim mozgovima kad lupash o stvarima koje te ne svrbe ........................podrzavam totalnu restituciju makar drzava bankrotirala ,imovina je svetinja ...........:)

Gruban

Buduća legenda
Poruka
31.063
......druze ne primaj se ,ja sam uvek na strani bio onih od kojih je otimano ,ono je samo bila parodija kad sam ja pisao o nechemu shto mi pogadja prijatelje porezi na kuce i stanove a onda su se ovde nashle neke nadzak babe koje su ono ".tako i treba ,od vas treba uzimati i tako "...............pa rekoh da vidim kako je biti u tim mozgovima kad lupash o stvarima koje te ne svrbe ........................podrzavam totalnu restituciju makar drzava bankrotirala ,imovina je svetinja ...........:)
Jasno mi je bilo od prvog trenutka da se salis.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.