Djed Mraz nije svojstven muslimanima

  • Začetnik teme Začetnik teme Mingo
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
djed%20mraz.png



Muslimanskim vjernicima u Bosni i Hercegovini uoči proslave novogodišnjih praznika poručeno je kako ne trebaju slijediti običaj darivanja djece i Djeda Mraza.


Raspravu o tome trebaju li ili ne muslimani u BiH proslavljati Novu godinu i prihvatiti Djeda Mraza pokrenuto je još 1996. tadašnji predsjeddnik predsjedništva BiH Alija Izetbegović. "To nije naš praznik", javno je tada poručio Izetbegović izazvaši lavinu osuda i negativnih reagiranja.


Veći broj muslimana postavio je pitanje Fetva-eminu u vezi islamskog stava o tzv. Djeda Mrazu kao jednom od simbola svetkovine kojom se obilježava početak nove kalendarske godine te kako se musliman treba postaviti spram tog fenomena. Poštujući pravo izbora svakog pojedinca i porodice da u konkretnoj situaciji postupi u skladu s vlastitom savješću i opredjeljenjem, Fetva-emin dr. Enes Ljevaković želi ukazati na sljedeće:

1. Djeda Mraz je izravno povezan s kršćanskom tradicijom i zapravo samo je drugo ime za ličnost iz te tradicije poznatu kao "Sveti Nikola". Oni koji prešućuju ovu činjenicu i pokušavaju da predstave, ustvari nametnu, Djeda Mraza kao općeprihvaćeni simbol darovanja djece povodom nove kalendarske godine, čije je obilježavanje, također, povezano s kršćanskim vjerovanjem u datum rođenja Isaa a.s., zamagljuju istinu i obmanjuju javnost, posebno muslimansku djecu nastojeći im poturiti jedan kršćanski simbol kao neutralan i kao općeprihvaćen i poželjan obrazac ponašanja.

2. Spomenuta svetkovina i njen simbol nisu poznat, priznat i prihvaćen element u islamskoj tradiciji Bošnjaka. Oni su pod/na/metnuti i promovirani muslimanima i njihovoj djeci u vrijeme jednoumlja i neslobode i muslimani bi ih, kao svojevrsne zaštitne znakove tog vremena i politike i kao simbole strane islamskom učenju i tradiciji, trebali ignorirati.

3. Pravo je svakog pojedinca i porodice da po vlastitoj savjesti i izboru prihvate ili ne prihvate spomenute simbole, ali je prema islamskom učenju svako i odgovaran za vlastiti izbor i postupke. Uzvišeni u Kur'anu kaže: "Svaki je čovjek odgovoran za ono što je uradio". (El-Muddessir,38). Poslanik a.s. u jednom hadisu naglašava: "Svako od vas je čuvar/pastir i bit će odgovoran za ono što mu je povjereno".

rijaset/IslamBosna
 
Prava stvar.Bravo za Rijaset jer je dobro uocio da je Nova Godina Krscanski obicaj i da je Djeda Mraz nesto sto je u suprotnosti sa Islamom.Ja kao musliman Selefija se slazem u potpunosti sa Rijasetom IZ BiH i mislim da oni dobro savjetuju muslimane da sto ranije legnu na spavanje kako ne bi ucestvovali u doceku Nove Godine koja nije muslimanski praznik.Isto tako Djeda Mraz ne moze dijeliti pokloncice i ne moze se praviti dobar prema muslimanskom djecom kad je on u stvari Sveti Nikola i Krscanin a muslimani nece da pristanu da im Djeda Mraz bude licnost koja ce biti znacajana za njihovu djecu te price o tome kako ce Djeda Mraz sici niz odzak i dati poklone djeci je klasicna laz.
 
Ma ok je nek slavi sta ko hoce, ali pogresno je da se asocijalno ponasas samo zbog religije ,sad nekom da teras inat i da se izdvajas , to je ono prvenstveno sto je u osnovu svega dobrog, da se to ne radi. Ne da se nesto vecito odvajas i kukas.. Niko se ne zali sto se peva sa minareta kolko 5 puta dnevno pa ne mogu ljudi ni da spavaju na miru pa nikom nista... Sta mislis jel mozda nekom to smeta ko nije muslim .... ?!?!!
 
Poslednja izmena:
Tebi sam, Mingec, ostao duzan odgovor sa prosle ovakve teme koju si otvorio pa je Rechke zakljucao....

Muhammed s.a.v.s. je bio Arapin i zato kao musliman osjecam se i Arapinom jer sam usvojio tradiciju Muhammedovih s.a.v.s. prvih sljedebnika a zna se da je Muhammed s.a.v.s. bio Arapin i zato nije me stid biti musliman sa Arapskom kulturom i tradicijom.Nasa djeca su obavezna da klanjaju od desete godine a od sedme godine se ucu aktivno da klanjaju i da budu revnosna prema Islamskim duznostima tako da od desete godine nasa djeca postaju muslimani i preuzimaju duznosti klanjanja kao i odrasli i mogu ici u Dzamiju i moliti se Allahu.Nasa djeca imaju male radosti a to su kad im Babo donese slatkise za Bajram i kad ih casti novcem za Kurban Bajram.To su one radosti koje nasa djeca imaju a Deda Mraz nam nije potrijeban kao ni Nova Godina jer nasa Nova Godina je bila ovog mjeseca mislim 6 decembra i mi muslimani smo u 1432 godinu.Tako da nam ne trebaju nikakve Nove Godine i 31 decembra cu legnuti da spavam i pogasicu svjetla u kuci tako da cu zaspati dubokim snom jer me docek Nove Godien ne interesuje.

Za novu godinu tesko da ces spavati jer ima da pirotehnika rafala samo tako, jedino ako mozda zivis na nekoj koti gdje nema nikoga.

I zar ne mozes biti musliman sa svojom (odakle si vec) kulturom i tradicijom, ili eventualno turskom jer vam je preko njih dosao islam, nego bas moras biti Arapin?

Dijete ti ne moze klanjati ako dobije slatkis za novu godinu, ili? To dvoje se nekako ponistava ili sto?

Je li vam vjera toliko slaba da se bojite da ce desetogodisnje dijete posumnjati da tu nesto nije u redu ako mu nasmijani dobrodusni djed uruci cokoladu?

Zar ste toliko nesigurni u sebe?
 
djed%20mraz.png



Muslimanskim vjernicima u Bosni i Hercegovini uoči proslave novogodišnjih praznika poručeno je kako ne trebaju slijediti običaj darivanja djece i Djeda Mraza.


Raspravu o tome trebaju li ili ne muslimani u BiH proslavljati Novu godinu i prihvatiti Djeda Mraza pokrenuto je još 1996. tadašnji predsjeddnik predsjedništva BiH Alija Izetbegović. "To nije naš praznik", javno je tada poručio Izetbegović izazvaši lavinu osuda i negativnih reagiranja.


Veći broj muslimana postavio je pitanje Fetva-eminu u vezi islamskog stava o tzv. Djeda Mrazu kao jednom od simbola svetkovine kojom se obilježava početak nove kalendarske godine te kako se musliman treba postaviti spram tog fenomena. Poštujući pravo izbora svakog pojedinca i porodice da u konkretnoj situaciji postupi u skladu s vlastitom savješću i opredjeljenjem, Fetva-emin dr. Enes Ljevaković želi ukazati na sljedeće:

1. Djeda Mraz je izravno povezan s kršćanskom tradicijom i zapravo samo je drugo ime za ličnost iz te tradicije poznatu kao "Sveti Nikola". Oni koji prešućuju ovu činjenicu i pokušavaju da predstave, ustvari nametnu, Djeda Mraza kao općeprihvaćeni simbol darovanja djece povodom nove kalendarske godine, čije je obilježavanje, također, povezano s kršćanskim vjerovanjem u datum rođenja Isaa a.s., zamagljuju istinu i obmanjuju javnost, posebno muslimansku djecu nastojeći im poturiti jedan kršćanski simbol kao neutralan i kao općeprihvaćen i poželjan obrazac ponašanja.

2. Spomenuta svetkovina i njen simbol nisu poznat, priznat i prihvaćen element u islamskoj tradiciji Bošnjaka. Oni su pod/na/metnuti i promovirani muslimanima i njihovoj djeci u vrijeme jednoumlja i neslobode i muslimani bi ih, kao svojevrsne zaštitne znakove tog vremena i politike i kao simbole strane islamskom učenju i tradiciji, trebali ignorirati.

3. Pravo je svakog pojedinca i porodice da po vlastitoj savjesti i izboru prihvate ili ne prihvate spomenute simbole, ali je prema islamskom učenju svako i odgovaran za vlastiti izbor i postupke. Uzvišeni u Kur'anu kaže: "Svaki je čovjek odgovoran za ono što je uradio". (El-Muddessir,38). Poslanik a.s. u jednom hadisu naglašava: "Svako od vas je čuvar/pastir i bit će odgovoran za ono što mu je povjereno".

rijaset/IslamBosna
Рекох ли ја да је Деда Мраз Србин...
ПС
Ебо те Деда Мраз....јуче су ти затворили тему о њему...
Ако дође у твоју касабу....рокни га и готова ствар....
Само не дави овде више....
:zskace: :zskace: :zskace:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top