Dizel vs TNG vs benzin

Plin, jeftiniji od benzina i dizela, trosi se otprilike duplo vise od dizela, ali je odrzavanje auta na benz/plin jeftinije od odrzavanja auta na dizel zbog vec cuvenih dizni, plivajuceg zamajca, turbine, fap, dpf filtera, egr ventila.......
 
S tim sto i kod novijeg plinskog uredjaja tj. sekventa kad odu dizne treba oko 200 eura za nove a ima jos propratnih delova koji odlaze.
Meni je redosled sledeci:
-benzinac
-dizel
-plin
E sad najisplativiji je plin jer se u proseku u gradskoj voznji potrosi oko 10L po 66 din i to je 660 din/100 km,dizel u proseku trosi oko 8L po 137 din je 1096 din a benzinac trosi u proseku oko 10L po gradu po 133 din je 1330 din/100 km.
Znaci na plinu je potrosnja u novcu je duplo jeftinija a u odnosu na dize 40% jeftinija.
Uzeo sam za primer prosecne potrosnje jer neki trose i manje a neki i vise i u gradskoj voznji gde je potrosnja najveca.
Ebt sad kad vidim koliko se skupo voziti na benjzin-:sad2:!
 
S tim sto i kod novijeg plinskog uredjaja tj. sekventa kad odu dizne treba oko 200 eura za nove a ima jos propratnih delova koji odlaze.
Meni je redosled sledeci:
-benzinac
-dizel
-plin
E sad najisplativiji je plin jer se u proseku u gradskoj voznji potrosi oko 10L po 66 din i to je 660 din/100 km,dizel u proseku trosi oko 8L po 137 din je 1096 din a benzinac trosi u proseku oko 10L po gradu po 133 din je 1330 din/100 km.
Znaci na plinu je potrosnja u novcu je duplo jeftinija a u odnosu na dize 40% jeftinija.
Uzeo sam za primer prosecne potrosnje jer neki trose i manje a neki i vise i u gradskoj voznji gde je potrosnja najveca.
Ebt sad kad vidim koliko se skupo voziti na benjzin-:sad2:!

To se podrazumeva da je benz na prvom mestu, ali je plin jeftiniji, ja sam to odgovorio na osnovu ekonomskog kriterijuma :D Svi bi vozili na benz da imamo para. Kod sekvent plina treba malo vise voditi racuna u odnosu na obican benz, Treba ga povremeno provozati na benzin malo duze, cisto da mu ne zapeknu dizne za benz, jer se i to desava, najcesce kod onoga ko ne drzi benz u rezervoaru :D
Nego Dule, kod sekvent plina, da li su manji gubici u gorivu i niza potrosnja u odnosu na obican uredjaj?
 
To se podrazumeva da je benz na prvom mestu, ali je plin jeftiniji, ja sam to odgovorio na osnovu ekonomskog kriterijuma :D Svi bi vozili na benz da imamo para. Kod sekvent plina treba malo vise voditi racuna u odnosu na obican benz, Treba ga povremeno provozati na benzin malo duze, cisto da mu ne zapeknu dizne za benz, jer se i to desava, najcesce kod onoga ko ne drzi benz u rezervoaru :D
Nego Dule, kod sekvent plina, da li su manji gubici u gorivu i niza potrosnja u odnosu na obican uredjaj?

One starije ne moras uopste.:D

U ovim kriznim vremenima, na koje gorivo je najbolje voziti, i naravno dajte obrazlozenje zasto tako mislite.


P.S. radio sam pretragu, i nema ovakva tema!
Plin, racunicu imas iznad.
 
Ja sam proslog vikenda otisao kod plinara koji je meni ugradio uredjaj pre 4 godine. Kupio on onaj gasni analizator, a ja se bas spremao da odem negde da mi nasteluju plin, pa odem kod njega. Bio sam malo skeptican u vezi ovoga, ali rekoh ajde da probam, kostalo me par piva :) I tako nasteluje on uredjaj na osnovu parametara i kaze sad je super. Juce sam vozio auto putem prilicno konstantno 130km/h (posto je ogranicenje 120, a tolerancija kod drugova organa je 10% preko toga :)) i u jednom pravcu izmerio 8,1L/100km plina. U povratku sam vozio takodje 130, ali je bilo i izletanja do 140 u vise od nekoliko navrata i izmerio potrosnju 8,4L na 100.

Dakle, ja sam vrlo zadovoljan koliko me kosta voznja na plin, narocito ako uzmemo u obzir da imam onaj prostiji tng uredjaj za starije injection motore i nije skup za odrzavanje, osim sto benzinske dizne vole da mi brljave pa usipam aditive za ciscenje u benzin, a pre par meseci sam ih cistio ultrazvucno.

I, naravno, losije mi auto ide na plin, ali ipak je razlika u ceni uteha.
 
Do pre dva meseca vozio sam auto sa TNG, sad sam presao na dizelasa. Sluzbeno cesto vozim i benzince (Mazdu 3 1.6, Fabiu 1.4 i Octaviu 1.6 i 1.8)..

Moj licna lista, po zadovoljstvu u voznji, bila bi:

1. Dizel
2. Benzin
3. Plin

ALi, kako je postavljac teme pomenuo krizu, to zbog cene goriva i odrzavanja lista je ocigledna
1. Plin
2. Benzin/Dizel... Svejedno.. Sto dizel ustedi na potrosnji, to pojede na odrzavanju. Plust sto su novi benzinci sve stedljiviji...
 
One starije ne moras uopste.:D

Pa vecina samo upali na benz i posle prebaci na plin, a neki pale i na plin.


Ja sam proslog vikenda otisao kod plinara koji je meni ugradio uredjaj pre 4 godine. Kupio on onaj gasni analizator, a ja se bas spremao da odem negde da mi nasteluju plin, pa odem kod njega. Bio sam malo skeptican u vezi ovoga, ali rekoh ajde da probam, kostalo me par piva :) I tako nasteluje on uredjaj na osnovu parametara i kaze sad je super. Juce sam vozio auto putem prilicno konstantno 130km/h (posto je ogranicenje 120, a tolerancija kod drugova organa je 10% preko toga :)) i u jednom pravcu izmerio 8,1L/100km plina. U povratku sam vozio takodje 130, ali je bilo i izletanja do 140 u vise od nekoliko navrata i izmerio potrosnju 8,4L na 100.


Dakle, ja sam vrlo zadovoljan koliko me kosta voznja na plin, narocito ako uzmemo u obzir da imam onaj prostiji tng uredjaj za starije injection motore i nije skup za odrzavanje, osim sto benzinske dizne vole da mi brljave pa usipam aditive za ciscenje u benzin, a pre par meseci sam ih cistio ultrazvucno.

I, naravno, losije mi auto ide na plin, ali ipak je razlika u ceni uteha.

Drugovi organi ne diraju do 140, jedino kamere, ako ih ima negde na auto putu.
 
Do pre dva meseca vozio sam auto sa TNG, sad sam presao na dizelasa. Sluzbeno cesto vozim i benzince (Mazdu 3 1.6, Fabiu 1.4 i Octaviu 1.6 i 1.8)..

Moj licna lista, po zadovoljstvu u voznji, bila bi:

1. Dizel
2. Benzin
3. Plin

ALi, kako je postavljac teme pomenuo krizu, to zbog cene goriva i odrzavanja lista je ocigledna
1. Plin
2. Benzin/Dizel... Svejedno.. Sto dizel ustedi na potrosnji, to pojede na odrzavanju. Plust sto su novi benzinci sve stedljiviji...

Gledao petu brzinu juce. Uporedjivali neki suzuki, valjda Splash, 1.2 benz i 1.3 dizel. Dizel manje trosi od benzinca na otvorenom, ali u gradu trosi drasticno vise. kombinovana potrosnja benz 6.1 lit, dizel 6.8 lit. :D
 
kod sekvent plina, da li su manji gubici u gorivu i niza potrosnja u odnosu na obican uredjaj?

Što se mog iskustva tiče sa starijim sekvent uređajima sa ajnšpric sistemom i novijih sekventnih uređaja mogu vam reći da sam bio zadovoljniji sa potrošnjom starijih nego ovih sekvent jer su mi stariji manje trošili u fiat marei 2.0 20v 150 ks kao i u opel kalibri 2.0 8v 115 ks i oba su trošili oko 10 litara i manje kombinovane vožnje (a mogla se još smanjiti tj zavrnuti ručno potrošnja)dok mi je citroen c5 2.0 16v 136 ks trošio oko 12 kao i rover 1.4 16v 102ks trošio 10 sa sekventnim uređajima od kojih sam ja očekivao da troše bar za 2 litra manje u proseku.

Trenutno vozim BMW 316i e46 i ne planiram da mu ugrađujem tng jer sam prezadovonjan sa potrošnjom od 6.5 do 8 litara.
 
Ako govorimo o autima za svaki dan, manja auta i porodična.

1. Dizel
2.
3.
4.
5. Benzin
6.
.
.
.
.
.
.
.
.
1000. Plin...

Zato što dizel manja potrošnja, ima snage na niskim obrtajima i volim taj osjećaj koji proizvodi potisak Nm dizel motora.
Benzin bih uzeo neku varijntu ako je u pitanju turbo benzinac.
Plin nikako, naročito u manji auto, jer plinski rezervoar zauzme toliko gepeka da možeš još u njega ubaciti jedno malo pivo.

Ako je u pitanju neki jači auto, za ne svaki dan i motori veći od 3.0L.

1. Benzin
2. Dizel
3. Plin nikako...

Ako imam para za takav auto, onda imam i za gorivo.

Nisam vozio ni jedan turbo benzinac, ali kako sam čuo od ljudi koji kažu da su se skoro izjednačili sa dizelima, potežu iz nižih obrtaja, a i potrošnja je prilično smanjena.
 
Turbo benzinci novije generacije su jos komplikovaniji od turbo dizela, a i u startu su skuplji od obicnih benzinaca, pa ako pricamo o ekonomskoj strani, promasaj su i jedni i drugi, a govorimo o polovnjacima, nadam se. Pa cak i ako su novi, ne isplate se ako prelazis malo kilometara godisnje i ako ti auto treba za kratke relacije po gradu. Zato ova prica ima puno aspekata, a trenutno mislim da mi je voznja veoma jeftina i da kad uskoro kupim drugi auto placacu i skuplje odrzavanje i voznju i popravke, a sve sto cu imati bolje nego trenutno je klima i par vazdusnih jastuka :think:. Dobro, bezbednost je mozda najveca prednost novijih auta, pa, eto...
 
Ko vozi dosta duže relacije onda je dizel perfektan,za dosta kratkih tura bolji benzin jer motor malo bolje podnosi hladnoću i lakše pali kad je hladno. Za plin nemam mišljenje jer nikad nisam vozio auto na to gorivo.
Ali ne razumem šta vam je to toliko skuplje održavanje na dizelu?
 

Back
Top