Dizajn predmeta od bambusa, pletenog pruća i sl.

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Kina je poznata kao Carstvo bambusa jer ima više bambusa od bilo koje zemlje u svetu. Više od 400 vrsta bambusa, trećina poznatih vrsta u svetu, raste u Kini. Ona takodje vodi u svetu I po površini pod bambusom, broju bambusvog drveća kao i po godišnjoj proizvodnji bambusa. Njegovih sadnica ima najviše južno od reke Jangce, u provincijama Sečuan, Anhui, Džeđiang, Fuđian, Hunan, Guangdong, Điangsi, and Điangsu kao I autonomnom regionu Guangsi Džuang.

Najstarije proizvode od bambusa arheolozi su iskopali u ostacima primitivnih društava koja su postojala pre nekih 7 hiljada godina na prostoru današnjeg Hemudua u provinciji Zeđiangce. Za vreme Šang dinastije (16-11 veka pre nove ere), Kinezi su od bambusa pravili predmete za kuću I oružje, kao što su zdele I strele. Pre izuma papira, pločice bambusa su bile najvažnije sredstvo za pisanje, korišćene su čak više od svile jer su bile jeftinije I dugotrajnije. Bambus je dakle igrao značajnu ulogu u širenju I razvoju kineske tradicionalne kulture.
 
images
 
Izrada pocinje od osnove za koju se odabiraju deblji prutici,napravi se osnovni oplet i sve se fiksira malim ekserima ili cak zicom.Pletenje se radi tanjim pruticima koji mogu biti rascepljeni po duzini,a moze im se i kora skinuti.Pletenje osnove se zavrsava debljim prutevima po obodu,a onda se dodaju vertikalne osnove za pletenje zida.Visina buduce korpe zavisi od tipa i namene.
 
"Ovo je tipičan muški posao jer treba imati jake ruke.Ovakve izrade sam imao prilike da vidim dok je moj deka radio.Koristio ih je za transport kukuruza u klipu,a radio je i korpe za nosenje hrane za vreme rada na njivi.Trajnost im je bila 5 godina uz stalno koriscenje.
Korpice od prutica se i danas upotrebljavaju za cvetne aranzmane,za hleb,voce...
Ovaj zanat polako izumire...šteta!"
 

Najveći lavirint na svetu nalazi se u Italiji: Živa umetnost na otvorenom

Snežana Moldovan, Telegraf
Bambus koji se koristi u lavirintu ima potencijal da naraste do pet metara, čineći da ovaj lavirint izgleda više kao katedrala slična lavirintu nego kao stvarni lavirint. Pored toga, sam bambus je predivan za životnu sredinu jer ne sadrži štetočine i bolesti i čini čuda kada je u pitanju apsorpcija ugljen-dioksida iz atmosfere.

Sa oko 25 različitih vrsta biljaka bambusa, odnosno 125.000 stabala ove biljke koje čine lavirint, lako je shvatiti zašto je ovo tako primamljivo mesto kako za ljubitelje botanike, tako i za one koji obožavaju da prolaze kroz lavirinte. Mnoge vrste bambusa potiču iz Francuske.


  • Na parceli koja čini lavirint rastu različite vrste bambusa, što ga čini jedinstvenim u poređenju sa drugim lavirintima od živih ograda.

    Napravljen je po zamisli Franka Maria Ričija - izdavača, bibliofila i kolekcionara umetničkih dela davne 1980. godine.
    lavirint-della-masone-italija-staza1-830x0.jpg
    U samom lavirintu nalazi se više od 20 vrsta bambusa koji zajedno rastu kako bi stvorili visoke zidove koji čine njegov zvezdasti oblik. Riči je odlučio da lavirint bude u obliku osmokrake zvezde, jer su tako pravljeni gradovi-tvrđave. Takođe, lavirint predstavlja odavanje počasti bambusima koji u stvaraju zen atmosferu i grade u isto vreme i snažnu i savitljivu strukturu.


 

Back
Top