Dizajn ambalaze

Lada

Legenda
Poruka
52.215
Dizajn ambalaže ili dizajn pakovanja je važan vid komunikacije kupca i proizvođača. Proizvođači razmišljaju kako da prezentuju proizvod na prepoznatljiv način. Dizajn ambalaže proizvoda je jako bitna kako za kupca, tako i za proizvođača. Kroz dizajn ambalaže može da se dosta toga iskaže o samom proizvodu, prepoznavanju istog tako da će takav proizvod privući pažnju kupcu kroz svoj prepoznatljiv industrijski dizajn.
Proizvodi treba biti upakovani u savremenu ambalažu. Svako od nas se lepše oseća kada kupi nešto što mu se sviđa i što je upakovano u odgovarajuću ambalažu. Izgled ambalaže je jedan od bitnijih faktora u kupovini, koliko je bitan izgled proizvoda, toliko su bitne i boje koje se koriste za određene proizvode. Zato se dizajniraju kutije za pakovanje, pakovanja u kome se čuvaju određeni proizvodi, kese, razni omoti za flaše, tegle, etikete, izgled kutije za određene proizvode. Proizvodi treba biti upakovani tako da potrošačima privuku pažnju jer se jedinstvena ambalaža ističe među drugim proizvodima.

Prvi utisak je jako bitan za kupca, tako da važnu ulogu ima i sam dizajn ambalaže. Bitno u dizajnu ambalaže je napraviti idealno, jednostavno rešenje koje će kupac znati o kom se proizvodu radi. Pored izgleda ambalaže jako je bitno da na samoj ambalaži budu vidljivo upisani podaci o proizvodu. Kroz dizajn treba naglasiti važne osobine proizvoda.
 
neobican-dizajn-ambalaze.jpg

Neobican dizajn ambalaze
 
privucite-potrosace-i-ostavite-snazan-utisak-na-njih-dizajnom-ambalaze-proizvoda-01-mobilni.jpg

Dizajn ambalaže igra veoma važnu ulogu u percepciji kompanije i brenda u očima kupaca. Onaj proizvođač koji investira novac u atraktivan dizajn ambalaže, može se nadati da će privući pažnju kupaca. To će u konačnici doneti povećanje prodaje samog proizvoda.

Pored toga, atraktivan dizajn ambalaže doprinosi i povećanju popularnosti samog brenda, tako što on postaje prepoznatljiv na tržištu i kupci ga rado kupuju jer ima praktično, vizuelno lepo i na kraju, ništa manje važno, popularno pakovanje proizvoda koje često viđaju kod drugih kupaca.

Funkcionalnost ambalaže igra veoma važnu ulogu kod kupaca, jer oni žele sve – lepo i praktično pakovanje, iz koga će rado jesti ili piti, ali i koje će rado fotografisati. Osim toga, praktično pakovanje je važno i iz drugih razloga, a to su transport i skladištenje
Bez obzira u kojoj ste industriji, šanse da vaša konkurancija već ima atraktivan dizajn ambalaže proizvoda, je velika. Po čemu se vi razlikujete od njih? Šta je vaša kvalitativna prednost?

Istraživanja su pokazala da se kupci u 44% slučajeva vraćaju kupovini u onlajn prodavnicama. Ovome dodatno doprinosi personalizovani pristup svakom kupcu, kada im na ambalaži stoji stiker sa imenom ili u samom pakovanju naiđu na ručno ispisanu poruku.

Ovo je jedan od najboljih načina da se istaknete u odnosu na konkurenciju, ali i da se povežete sa kupcima. Ono sa čim prvo kupci dolaze u dodir je ambalaža i jako je važno da ostavite dobar prvi utisak na njih. Nakon toga, kada probaju proizvod, celokupno iskustvo konzumacije vašeg proizvoda, biće kompletirano.

Često koristimo izreku: „Ne sudi knjizi na osnovu korica“, ali ovo nije u potpunosti tačno. Danas da bi se knjiga prodala, nije važan samo sadržaj već i spoljašnost. Slično je i sa svim drugim proizvodima i upravo zato je i grafički dizajn tu, kako bi doprineo proizvodu da se istakne i zainteresuje kupce. O ambalaži treba razmišljati na isti način kao i o brendingu. Tu je da prikaže proizvod u najboljem svetlu.
 
Bravo za temu! ;)
Dizajn ambalaže je među najčešćim kad je reč o radu jednog dizajnera. I bitno je tu razlikovati dva njegova dela, jedan je industrijski dizajn, gde je reč o izgledu same ambalaže bez grafičkog dizajna na njoj (izgled flaše, kutije, bočice...) i drugi deo, grafički dizajn, gde dizajner radi na uklapanju brend dizajna na taj postojeći industrijski proizvod. Neki put se ova dva dela prepliću, ali su najčešće razdvojeni.
Iz svog iskustva znam da ovo može da bude najkoplikovaniji deo grafičkog dizajna, jer zahteva više pravila od ostalih radova, ali i često komplikovanje materijale i tehnike štampe. Svaka od tih tehnika dalje ima svoja pravila, ali na sreću napretkom tehnologije, najviše mašina za pravljenje štamparskih formi kao i samih štamparskih mašina, danas je to mnogo lakše nego pre, recimo, desetak godina.
 
80c5ac392ada939c754902ba65006fd7.jpg


Kad smo kod dizajna ambalaže, jednom mi je prilikom privukla pažnju elegantna i neobična bočica parfema Feerie kompanije Van Cleef & Arpels.
Istina je da je zapravo sama ambalaža mnogo atraktivnija i lepša nego parfem koji se u njoj nalazio, ali originalnost i lepotu pakovanja im ne mogu osporiti.
 
80c5ac392ada939c754902ba65006fd7.jpg


Kad smo kod dizajna ambalaže, jednom mi je prilikom privukla pažnju elegantna i neobična bočica parfema Feerie kompanije Van Cleef & Arpels.
Istina je da je zapravo sama ambalaža mnogo atraktivnija i lepša nego parfem koji se u njoj nalazio, ali originalnost i lepotu pakovanja im ne mogu osporiti.
Ja sam više pristalica funcionalnog dizajna. Jeste ovo zanimljivo, ali neupotrebljivo. Ne znam gde bi ovo neko stavio u toaletnom ormaru, a kamoli u ženskoj torbici. :lol:
 
80c5ac392ada939c754902ba65006fd7.jpg


Kad smo kod dizajna ambalaže, jednom mi je prilikom privukla pažnju elegantna i neobična bočica parfema Feerie kompanije Van Cleef & Arpels.
Istina je da je zapravo sama ambalaža mnogo atraktivnija i lepša nego parfem koji se u njoj nalazio, ali originalnost i lepotu pakovanja im ne mogu osporiti.
ja sam pristalica lepog dizajna bočice, pa i same kutije. To inače tipično stoji napolju, na stočiću ili komodi, i sasvim mi je razumljivo da bude i legitimni dekor.
 
Ne znam ko im radi marketing i ko se tamo bavi dizajnom, ali kao da nemaju baš neke ideje oko logotipa. Ova poslednja verzija je jedina "logo" po školskom primeru, jer je izvršena bar neka intervencija na fontu, ali je toliko loše sve zbrčkano da nikako ne mogu da kažem da je dobar redizaj u pitanju.
možda si ti pristrasan jer si navikao da gledaš školski?
 
Ja sam više pristalica funcionalnog dizajna. Jeste ovo zanimljivo, ali neupotrebljivo. Ne znam gde bi ovo neko stavio u toaletnom ormaru, a kamoli u ženskoj torbici. :lol:
Nije funkcionalno sve što je lepo a ovo pakovanje to jeste: originalno, elegantno, dizajnirano sa merom i ukusom.
Za žensku torbicu nije, svakako je pakovanje od 100ml, ali bi zato bio lep ukras na komodi, u kupatilu, kraj ogledala negde... da ne nabrajam sad...
 
A ako hoću da mi kozmetika stoji u ormariću, kako i inače stoji? Uvek sam za funkcionalnost pre slabije upotrebljivog dizajna. Ipak se bavim primenjenom umetnošću, zar ne? ;)
Ali stoji da su bočice parfema uvek išle u tom drugom pravcu, nekad i prenaglašenoj estetici.
Upitno je koliku slobodu imaš u industrijskom dizajnu? Naravno da možeš da sugerišeš svoju ideju, ali na kraju krajeva radi se o sveukupnoj reklamnoj kampanji gde se vodi računa koji poruku klijent hoće da prenese narodu. Ako traže glamur, ekstravaganciju i ukrasni predmet u ambalaži, to moraš i da mu napraviš.
 
Poslednja izmena:

Back
Top