Divac je bio daleko bolji igrac od Jokica

Ne pratim košarku, ali razgovarao sam nedavno sa starim koji je nakon skoro trideset godina ponovo počeo pratiti NBA ligu.
Totalni zaljubljenik u Jordana, ali kada sam ga pitao u vezi ondašnje i današnje košarke, odgovorio mi je da Jordan iako je velik, danas se možda ne bi u toj mjeri isticao.
Rekao je da nije mogao vjerovati gdje je ta igra u zadnjih 30 godina otišla, koliko se igra žešće, brže, atraktivnije.
Kaže da se njega pita, prvo bi se obruč podigao nekih 15 cm u zrak, zato što danas i neki napumpani, kratkonogi jazavac zakucava.
Ne kažem da mi je stari u pravu, zato što ne pratim košarku, ali to je neki njegov dojam, da bi ovi novi svojim načinom igre one stare razmontirali.
ja sam prestao da gledam nba negde 2002-03. za skoro 20 godina sam mozda odgledao 1-2 utakmice
posle prvog jokicevog mvp-a sam poceo da gledam nuggetse. i opet sam se zarazio sa nba. pratim uzivo,highlights, statistiku.

igra se mnogo promenila, ne lici na onaj od pre 20 godina, ali ne smatram da je gora ili bolja. samo je drugacija

licno mi smeta sto nije dozvoljena gruba igra

a sto se fudbala tice, od toga mi se tek povraca. postala je pederska igra gde se manekeni previjaju od bolova na svaki kontakt.

Kuku koliko se ti nalupa gluposti... dovodjeni evropski centri kako bi se olaksalo napadacima :rotf:
Napadacima se olaksao posao promenom pravila kao sto su hend ceking, defanzivne tri sekunde, a ne dovodjenjem centara iz Evrope.

Ali najjace kad kaze da je Gober rupa u odbrani a on covek vec koliko godina unazad medju najboljim defanzivcima lige, 3x defanzivac godine i 6x clan najbolje defanzivne petorke lige, ono definicija defanzivca i zaštitnika obruča, ili recimo Nurkić gromada od 140 kila u reketu koja skupi i po 30 skokova ponekad ili recimo Domantas Sabonis već drugu godinu zaredom najbolji skakač lige, ili recimo Valančiunas ono životinja ili Nikola Vučević koji u karijeri nikad nije imao ispod 10,11 skokova u proseku ili recimo ne znam Aquaman Stiven Adams da ne igra odbranu a lik ubija sve u reketu, a pogotovo nebuloza da su u napadu prosecni i ispodprosecni a skoro svi u proseku komotno pored 10-15 skokova i 15-20 poena.

Inače neki ljudi ne kapiraju da se način igre menja, trendovi, jednostavno sve se menja, evoluira, danas je više akcenat na spoljnim igračima i igrači su brži, laganiji, tehnički potkovaniji i raznovrsniji i maltene svi sve rade i svi sve znaju (govorim o igračima uopste, nekim tipicnim prosecnim NBA igračima), možda neki igrači danas ne bi bili tako dobri i dominantni da su igrali pre 20-ak ili 30-ak godina ali isto tako važi i obrnuto, recimo ja neretko gledam te neke klasike i stare mečeve iz 80-ih i 90-ih i kad gledam te čuvene centre iz tog vremena nekako deluju tromo, jednodimenzionalno i predvidivo u poredjenju sa ovima danas, mislim teško da bi danas recimo Karim Abdul-Džabar praktično samo sa onim jednim potezom, horogom (koji je doduše doveo do perfekcije) bio tako dominantan i nezaustavljiv i još onako mršav, ono brzo bi ga provalili, mislim danas ti kad imaš takve šutere i spoljne igrače ili recimo kad imaš na bekovskoj liniji Dončića i Kajrija Irvinga ili ne znam Stefa Karija i Kleja Tompsona ili sta ja znam ono zasto bi onda forsirao pozicionu igru i spustao loptu na centra da on tu ne znam pokusava nesto iz nekog horoga, sutem sa niskog posta od tablu preko ruke, iz neke ledjne tehnike i sta ja znam, već prvenstveno daćes loptu njima pa da oni rešavaju šutem ili ulazom.
Tako da mislim da ovi centri danas bi bili bolji u ono vreme nego sad jer bi se više igralo preko njih, recimo Nurkić u Finiksu ima prosek od oko 12 poena i 11 skokova, a on onolika grdosija računaj da bi pre 20+ godina imao bar 20 poena u proseku, jer mislim kad imaju u timu šutere kakvi su Kevin Durent, Devin Buker, Bredli Bil, Erik Gordon i Grejson Alen pa i Rojs O Nil koji ume da potegne ono zasto bi njemu spustali loptu u reket i zasto bi im se igra bazirala na centru, to ti je isto kao u fudbalu da recimo u ekipi imas igrace tipa Leo Mesi, Kristijano Ronaldo, Luka Modric, Lautaro Martinez, Nejmar, Vinisijus Žunior, Gabrijel Žesus, Rodrigo a ti igru baziraš na odbrani i "kvarenju" igre protivnika i igraš na 1:0 rezultat, pa prosto ne bi imalo nikakve logike nit smisla da sa takvim igračima gajiš takav defanzivni stil igre, ono kao da voziš Ferari a nikad ga ne nagariš preko 60.

Rcimo zašto Dvajt Hauard više ne igra u NBA i već duže vreme pre odlaska u inostranstvo je iz sezone u sezonu bio sve manje relevantan, ne zato sto je mator (može on da skače i zakucava još uvek) već jednostavno što je taj model igrača već "zastareo" a nije baš u medjuvremenu upgrade-ovao svoje veštine, dopunjavao svoj repertoar i prilagodjavao svoju igru novim okolnostima i novim trendovima i ono samo sa atleticizmom, guranjem pod košem, ledjnom tehnikom i ono bez šuta, driblinga, pregleda igre i osećaja za proigravanje drugih i asistencije prosto više nije imao šta da traži pored tih novih, modernih visokih igrača, ono kao kad računar bude zamenjen novim modelom, sad iako taj računar još uvek radi i može i dalje da obavlja sve što je radio dosad prosto ovaj novi model ima veći kapacitet i veće mogućnosti.

Ali najjace kad kaze da je Gober rupa u odbrani a on covek vec koliko godina unazad medju najboljim defanzivcima lige, 3x defanzivac godine i 6x clan najbolje defanzivne petorke lige, ono definicija defanzivca i zaštitnika obruča, ili recimo Nurkić gromada od 140 kila u reketu koja skupi i po 30 skokova ponekad ili recimo Domantas Sabonis već drugu godinu zaredom najbolji skakač lige, ili recimo Valančiunas ono životinja ili Nikola Vučević koji u karijeri nikad nije imao ispod 10,11 skokova u proseku ili recimo ne znam Aquaman Stiven Adams da ne igra odbranu a lik ubija sve u reketu, a pogotovo nebuloza da su u napadu prosecni i ispodprosecni a skoro svi u proseku komotno pored 10-15 skokova i 15-20 poena.
Да ли је заиста неко могао одвалити такву епску глупост да је Гобер рупа у одбрани? Ако јесте, шра рећи него да свако коментарише кошарку.
Tako da mislim da ovi centri danas bi bili bolji u ono vreme nego sad jer bi se više igralo preko njih, recimo Nurkić u Finiksu ima prosek od oko 12 poena i 11 skokova, a on onolika grdosija računaj da bi pre 20+ godina imao bar 20 poena u proseku, jer mislim kad imaju u timu šutere kakvi su Kevin Durent, Devin Buker, Bredli Bil, Erik Gordon i Grejson Alen pa i Rojs O Nil koji ume da potegne ono zasto bi njemu spustali loptu u reket i zasto bi im se igra bazirala na centru,
Нуркић је заиста јако добар у дефанзиви, и у заштити рекета и највише у контроли дефанзивног скока (са 31,4% остварених одбрамбених скококва, трећи у читавој лиги, и у том сегменту Јокић о којем је тема високо котира са 30,5%, значи и он је одличан у контроли дефанзивног скока). Добро запажање је да Финикс има изузетну нападачку ширину споља, но поред тога код Нуркића је основни проблем што има кошаркашки IQ који има (да не употребим неку малициозну ријеч) и његова "рјешења" под кошем након доброг паса знају бити благи ужас. Зато ће Финикс у плеј-офу гдје се и нема права на грешку, и мање гурати лопту под кош. Апсолутно се слажем да би Нуркић, али и уопште центри попут Нуркића, имали важнију улогу у неким минулим временима.

Kuku koliko se ti nalupa gluposti... dovodjeni evropski centri kako bi se olaksalo napadacima :rotf:
Napadacima se olaksao posao promenom pravila kao sto su hend ceking, defanzivne tri sekunde, a ne dovodjenjem centara iz Evrope.
Naravno da je dolaskom evropskih centara izgubljen kvalitet pod obručima. Pusti ti hend ceking i 3 def sekunde, nije isto kada u reketu u odbrani imas Morninga, Mutomba, Ratlifa ili Vučevića, Nurkića, Valančiunasa.
Ne budi ograničen stalno.

Gober je bio defanzivac godine, pa šta?
Čovek je generalno 1-1 velika rupa u odbrani. Dobar je u blokiranju bekova i to je sva njegova odbrana. Čovek ima kardinalni rad nogu i tu nema pomoći, a i košarkaški iq mu je nizak da bi nešto bio bolji čak i u defanzivi.
Pau Gasol se stalno igrao sa njim, ubacivao mu 40p u finalu EP. Kome je on dobar defanzivac taj se ne razume u košarku.

Mnogi pate od nagrada, priznanja kojekakvih. Vi vidite u kolikom kanalu je NBA kada daju nagradu Goberu, pre toga i Janisu, koji takođe 1-1 nema šta da traži pored nekog pismenijeg PF, C.
Sreća takvih danas i nema.

A ta priča kako danas igraju strašni bekovi, pa jedan P.Hardaway je za sve današnje vrhunske bekove bio doktor košarke.
Ne kazem da S.Curry nije sjajan igrač, ali on je došao do izražaja isključivo zbog mekih odbrana.

A tek priča kako bi panj Nurkić imao 20p u NBA 90-ih je tragikomična. Nije dovoljno biti visok i imati 120kg. Čovek je antitalenat za košarku.

Back