Discipline u BILIJARU

BilijarSavezSrbije

Zainteresovan član
Poruka
160
Osim sto bilijar delimo na POOL, SNOOKER i KARAMBOL, postoje u okviru ovih disciplina razne igre sa zasebnim pravilima...
Neke su veoma atraktivne, neke su veoma komplikovane i teske, neke zahtevaju poznavanje taktike a neke izuzetnu tehniku...

Koje bilijarske igre ste igrali i koje igre poznajete?
 
Kad kazes 15-ica, verovatno mislis na "8 zadnja rupa". Na zalost, na ovim prostorima, ljudi koji se ne bave bilijarom igraju samo tu igru a to je igra koja potpuno unazadjuje bilijar i potpuno otezava napredak... ali kod nas je pustila duboke korene.. cak nije ni takmicarska disciplina...

sto se tice karambola, mnogo veca kontrola bele ti treba za pool nego za karambol
 
vuchko

ovo su uglavnom najznacajnije igre u pool bilijaru a od ove sezone je uvedena i igra 10 ball koja je veoma dobra i ima jako dobra pravila u kojima su otklonjeni nedostaci iz gore navedenih igara
od sledece sezone ce se naci na programu Evropskog prvenstva a vec ove godine se igra Svetsko prvenstvo u 10 ball-u i mi imamo tamo svog predstavnika. Boje Srbije na ovogodisnjem Svetskom prvenstvu ce braniti Sandor Tot, inace sampion Evrope 2002 godine u disciplini 8 Int
 
sto se tice karambola, mnogo veca kontrola bele ti treba za pool nego za karambol

Istina...

Čuo sam za nekoliko varijanti bilijara, ali tek poneku sam probao... između ostalog i karambol, ali nije mi se naročito dopao.

Ima recimo varijanta sa devet lopti, gde se prvo ubacuje lopta sa brojem 1, pa sa brojem 2 i tako dalje. Ako ubaciš loptu koju treba da ubaciš imaš pravo na novi pokušaj, a pobeđuje onaj ko ubaci loptu broj 9. Ništa drugo nije bitno, samo ubaciti devetku. To je čini mi se 9-ball. If I'm wrong please correct. :)

A igrao sam i varijantu sa 15 kugli gde oba igrača gađaju sve kugle (uključujući i osmicu), pa kad ubaciš neku kuglu dobijaš onoliko poena koliko je na kugli. Podrazumeva se, cilj je skupiti više poena od protivnika.
 
Kad kazes 15-ica, verovatno mislis na "8 zadnja rupa". Na zalost, na ovim prostorima, ljudi koji se ne bave bilijarom igraju samo tu igru a to je igra koja potpuno unazadjuje bilijar i potpuno otezava napredak... ali kod nas je pustila duboke korene.. cak nije ni takmicarska disciplina...

sto se tice karambola, mnogo veca kontrola bele ti treba za pool nego za karambol

Slazem se zato mi se i cini da bih se snasao u karambolu..skupo je sad po gradu sat bas deru..tako da prvom prilikom kupujem sto sa viskom stambenog prostora;)
 
varijanta sa 9 lopti je igra "9 ball" i jako je atraktivna... zahteva vrlo visok nivo tehnicke pripremljenosti igraca i potpuno je surova za psihu jer se desava da vrlo lako gubite dobijenu partiju

igra koja zahteva vrlo visoko znanje u bilijaru je "14.1 straight pool". To je igra koja se igra na poene i pored znanja zahteva vrlo visoku koncentraciju

takodje igra koja trazi mnogo znanja je "10 ball" i to je najrealnija igra jer su pravila tako napisana da skoro potpuno eliminisu faktor srece

ostale igre u pool bilijaru traze vise taktickog znanja nego tehnike
 
u karambolu imate tri takmicarske discipline i to su:

- slobodna igra
- tri martinele
- artistik

slobodna igra je vrlo laka i skoro je zamrla
tri martinele je igra koja trazi poznavanje geometrije i samo na izgled je veoma teska a kada covek uhvati pravi nacin razmisljanja nije ni to bas toliko tesko
artistik je igra gde vam sudija zadaje putanje kugli a vi to pokusavate da izvedete, jako je teska i zahteva dosta vezbanja
 
na internetu je najbolji bilijar koji sam ja video na sajtu http://www.grandbilliards.com/
bio sam jedan od najboljih igraca tamo dok su davali poklone, prosle godine sam bio nabolji igrac za mesec april i dobio ipod...
ako neko misli od profesionalaca da moze da me dobije u 8-ci, 9-ci ili eventualno snookeru moze samo da proba :)
uzivo igram malo slabije, inace sam drzao bilijar klub ranih 90-tih...
 

Back
Top