Disanje

hakim bej

Elita
Poruka
16.477
Postoji duboko i plitko disanje.

Duboko je kada se bavimo sportom, kada smo uzbudjeni....
Tada izdisajem ispraznimo pluca SKROZ pa ih udisuci punimo SKROZ.
Jasno ko dan.

Plitko disanje je kada udisemo i izdisemo znatno manju kolicinu vazduha nego sto pluca mogu da prime. To je stanje opustenosti, odmora.

Da li kod plitkog disanja, a to je najveci deo dana,
1. pluca treba da ispraznimo i onda udisemo tih pola litre vazduha? 0-0,5l
Ili
2. pluca treba da budu oko polovine puna, recimo 2 litra od mogucih 4, i da osciluju 1,5-2 litra? Misici grudnog kosa i dijafragma jesu rastereceni, ali su pluca zguzvana.
ili
3. da pluca drzimo rasirena tako da imaju vecu povrsinu, i da disemo izmedju 3,5 i 4litre? Rasirena pluca znace vecu povrsinu, samim tim vecu efikasnost pluca, vise kiseonika u krvi i lakse izbacivanje stetnih gasova i manje trovanje celija.

Kako plitko dise zdrav covek?
Kako hobp? Emfizem? Astma? Debeo? Prehladjen?

Hvala.
 
Postoji duboko i plitko disanje.

Duboko je kada se bavimo sportom, kada smo uzbudjeni....
Tada izdisajem ispraznimo pluca SKROZ pa ih udisuci punimo SKROZ.
Jasno ko dan.

Plitko disanje je kada udisemo i izdisemo znatno manju kolicinu vazduha nego sto pluca mogu da prime. To je stanje opustenosti, odmora.

Da li kod plitkog disanja, a to je najveci deo dana,
1. pluca treba da ispraznimo i onda udisemo tih pola litre vazduha? 0-0,5l
Ili
2. pluca treba da budu oko polovine puna, recimo 2 litra od mogucih 4, i da osciluju 1,5-2 litra? Misici grudnog kosa i dijafragma jesu rastereceni, ali su pluca zguzvana.
ili
3. da pluca drzimo rasirena tako da imaju vecu povrsinu, i da disemo izmedju 3,5 i 4litre? Rasirena pluca znace vecu povrsinu, samim tim vecu efikasnost pluca, vise kiseonika u krvi i lakse izbacivanje stetnih gasova i manje trovanje celija.

Kako plitko dise zdrav covek?
Kako hobp? Emfizem? Astma? Debeo? Prehladjen?

Hvala.

Postoji spontano i forsirano disanje, hipo- i hiperventilacija, duboko i plitko disanje, i tako dalje...
Treba disati kako Vam telo govori da dišete.
Ne znam za Vas, ali moja pluća mi još nikada do sad nisu izbacila očitavanje koliko sam vazduha uzeo.
A kako diše koji čovek - potražite na internetu ili u knjizi iz interne medicine.

Pozdrav!
 
Zahvaljujem.
Savremeni spirometri mere kapacitet, snagu udaha i izdaha u prvoj sekundi (funkcija brzine i protoka) i za izmerene vrednosti iscrtavaju krivu iz koje se moze stosta zakljuciti.
Sam oblik merne krive plucne funkcije na spirometriji pacijent ne moze promeniti, ali se moze znacajno pomeriti izmerena vrednost, u smeru u kome zelimo.
Potrebno je samo zapoceti test iz zeljene tacke: prazna pluca, polupuna ili skoro puna pluca vazduha.
Kriva ce imati isti oblik, ali na izmerene vrednosti je moguce znacajno uticati.
Treba disati kako Vam telo govori da dišete.
To je tacno samo ako imate tu srecu da nemate astmu. Onaj ko ima astmu, mora da promeni nacin disanja. Mora da razmislja da bi preziveo sledeci napad.
Autonomni (vegetativni) nervni sistem regulise disanje kod zdravog coveka, ali kod obolelog od astme ocigledno pravi jezive greske. Te greske moze ispraviti volja. Razmisljanje. Znanje.
Znanje imaju lekari, a volju pacijenti. Kada bi lekari vise pricali a pacijenti vise slusali, pacijenti bi uz volju dobili i znanje.
Problemi sa disanjem, astma ili hobp, se mogu bez (ili uz minimalne doze) lekova drzati pod kontrolom, ako oboleli nauci vezbe disanja.
Vezbe su veoma individualne, i zavise od karaktera bolesti i karaktera pacijenta. Obicno je u pitanju isti karakter. :)
Zato je nemoguce dati univerzalni recept za vezbe disanja, ali je moguce podstaci pacijenta da ih sam pronadje.
Pacijentu treba samo ponuditi znanje.
Ja sam do recepta dosao na tezi nacin, bez pomoci lekara. Sada znam da je moglo lakse.
Zato sam ovde i postavio pitanje: kako treba disati? Nadam se odgovoru od nekoga kome je pulmologija bliska.
Hvala.
 
Izvinete sto se mesam u temu, ali... Od neki dan ne mogu lepo da disem. Imam osecaj kao da ne mogu dovoljno da udahnem, pa kao da mi nesto stoji na grudima... Bila sam kod lekara, ali su mi rekli da je psihogeno. Sta da radim? :(
 
Zahvaljujem.
Savremeni spirometri mere kapacitet, snagu udaha i izdaha u prvoj sekundi (funkcija brzine i protoka) i za izmerene vrednosti iscrtavaju krivu iz koje se moze stosta zakljuciti.
Sam oblik merne krive plucne funkcije na spirometriji pacijent ne moze promeniti, ali se moze znacajno pomeriti izmerena vrednost, u smeru u kome zelimo.
Potrebno je samo zapoceti test iz zeljene tacke: prazna pluca, polupuna ili skoro puna pluca vazduha.
Kriva ce imati isti oblik, ali na izmerene vrednosti je moguce znacajno uticati.

To je tacno samo ako imate tu srecu da nemate astmu. Onaj ko ima astmu, mora da promeni nacin disanja. Mora da razmislja da bi preziveo sledeci napad.
Autonomni (vegetativni) nervni sistem regulise disanje kod zdravog coveka, ali kod obolelog od astme ocigledno pravi jezive greske. Te greske moze ispraviti volja. Razmisljanje. Znanje.
Znanje imaju lekari, a volju pacijenti. Kada bi lekari vise pricali a pacijenti vise slusali, pacijenti bi uz volju dobili i znanje.
Problemi sa disanjem, astma ili hobp, se mogu bez (ili uz minimalne doze) lekova drzati pod kontrolom, ako oboleli nauci vezbe disanja.
Vezbe su veoma individualne, i zavise od karaktera bolesti i karaktera pacijenta. Obicno je u pitanju isti karakter. :)
Zato je nemoguce dati univerzalni recept za vezbe disanja, ali je moguce podstaci pacijenta da ih sam pronadje.
Pacijentu treba samo ponuditi znanje.
Ja sam do recepta dosao na tezi nacin, bez pomoci lekara. Sada znam da je moglo lakse.
Zato sam ovde i postavio pitanje: kako treba disati? Nadam se odgovoru od nekoga kome je pulmologija bliska.
Hvala.
Ok, pulmologa imamo ovde, pa se nadam da će ona doći da Vam da odgovore koji su Vam potrebni.
Pozdrav.
 
Od srca preporučujem haloterapiju u slanoj pećini (slanoj sobi) kojih konačno ima i u Bg-u. To je inhalacija suvim slanim aerosolom koja pacijenta oslobadja simptoma kad su u pitanju bolesti gornjih i donjih respiratornih organa - astma, bronhitis, sinuzitis, HOBP... Terapija je apsolutno prirodna i preporučuje se bebama, deci i odraslima. Potražite na netu detaljnije informacije. Ja bih rado preporučila jednu slanu pećinu u centru Beograda, ali mislim da mi ne bi objavili tekst zbog reklame.
Pozdrav svima.
 
Izvinete sto se mesam u temu, ali... Od neki dan ne mogu lepo da disem. Imam osecaj kao da ne mogu dovoljno da udahnem, pa kao da mi nesto stoji na grudima... Bila sam kod lekara, ali su mi rekli da je psihogeno. Sta da radim? :(
Pođi do neuro-psihijatra i on će ti propisati neki lijek.
Ja sam imao užasne probleme sa disanjem (od Marta 2010 kad sam imao panični napad , pa do Avgusta).
Lečio sam razne kandide,heliko bakterije, koristio sam pumpice za disanje koje nisu imala nikakvih efekata.
Svi nalazi kod pulmologa su bili odlični , te sam na kraju otišao kod psihijatra koji mi je propisao lexilium 1.5 mg (jednu posle buđenje , drugu posle ručka) 7 dana i nakon toga po potrebi. Najvažnije lek koji mi je dao bio je taj da smanjim ste za kompjuterom (u tom periodu bio sam svega sat vremena na kompjuteru) i da ne razmišljam o tome.
To sam i učinio i već nakon par dana mi je bilo super. Negde u glavi sam imao još jednu sumnju koju sam morao da odstranim. Ta sumnja je bila da imam neku bolest vezanu za disanje, Testirao sam se tako što sam po temperaturi od 37 stepeni prešao šetajući 10 kilometara bez problema.
Nakon fenomenalnih mesec dana dolazi na red škola i ponovno vraćanje kompjuteru (od 14:00 časova do 20:00 časova).
Par dana posle početka škole , pred rođendan od mog druga, sam imao probleme ali nakon što sam otišao na taj rođendan
i posle par alkoholnih pića problemi su nestali. To je bio još jedan razlog da mislim da je na nervnoj bazi.
 
Hvala ti puno na odgovoru. Ako se pogorsa, oticicu. Ova mi je rekla ako mi bude stvarao osecaj panike, da ce mi prepisati bromazepam. Taj mi ok, ali za spavanje. Kada se probudim, opet isto. Hvala puno na odgovoru, jako mi znaci kada vidim da se no borim sama sa nekim problemom.
 
Nisam pulmolog, to malo što znam naučila sam uz najstarijeg sina koji je astmatičar ( vodi ga prof.Nestorović). U normalnim okolnostima diše kako diše, u slučaju opstrukcije diše dijafragmom- vežbe smo radili tako što se na stomak stavi kesica peska, a pacijent treba disanjem da je podiže i spušta. Važan je i položaj u kome se telo nalazi u trenutku napada. Pulmologija u Mišoviću ima kurs na kome se pacijenti "obučavaju" kako da dišu. Možda vam nešto od ovoga i pomogne.
 

Back
Top