Dilema između procesora i5-11400F ili Ryzen 5 5600 ili i5-12400F

Slažem se sa tobom, stvarno je suludo davati toliki novac za jednu grafičku karticu, sa obzirom kako se sve teže zarađuje i sve teže živi, zato ja toliko dugo i čekam, sa nekom malom nadom, da će se cene hardvera, prvenstveno grafifičkih kartica vratiti u neku normalu, ali čisto sumnjam da će se to desiti u neko skorije vreme, nažalost. Ovo je trenutno za mene veoma skup sport. Međutim, ima i dosta ljudi kojima nije problem da ulažu novac u skup hardver, i njima to nije suludo, ali to je već neka druga tematika.
О укусима је бесмислено причати. Ја у опште немам екстерну графичку карту. Није ми потребна.
 
Ne vidim zasto bi "zrtvovao"nekad vrlo potencijalno drgaocena par jezgara viska...? Sem toga-I5 je low class kod Intela...
zato sto njemu treba za igre

a tu je 13100 slabiji od 12400 za 1 posto

a jeftiniji je skoro 50 posto

bolje da kupi jacu graficku , vise ce mu znaciti da tamo da vise para nego ovde

a potencijalno ce da menja komp za 5-6 god , potencijalno moze da ubaci

neki drugi procesor na 1700 plocu i da zavrsi ogroman posao

jer je 1700 noviji cipset( dobro ne zove se cipset) verovatno ce imati jos neku generaciju

ubaci neki 15400 za 20 hilj i ima nov komp , verovatno 50 posto jaci
 
Koji tje mu ta dva jezgra vishka? On hotje da igra igre, a 6 jezgara koje ima i5 je i vishe nego dovoljno za to...
Ali opet-pricate neistine tj. polusitine-ima igara kojim znaci i vise jezgara. I danas su 6+6 C/T idealan spoj...Ja imam to na 4.0Ghz(iako meni sad i to postaje slabo)doduse posle 4-5 godina je i normalno...Ne da ne bih isa na 4/3 nego ne bih isao ispod 8/8 C/T
 
Ali opet-pricate neistine tj. polusitine-ima igara kojim znaci i vise jezgara. I danas su 6+6 C/T idealan spoj...Ja imam to na 4.0Ghz(iako meni sad i to postaje slabo)doduse posle 4-5 godina je i normalno...Ne da ne bih isa na 4/3 nego ne bih isao ispod 8/8 C/T
Kojih igara ima koji troshe vishe od 4 kora? i to samo ponekad… samo rts, i nishta vishe...
 
Pogotovo sto je taj I9 OC/otkljucan CPU-pa samim tim=malo bolji hladnjak =mali OC= mnogo jaci procesor..
u prosecan skor

a za otkljucavanje mu treba koja ploca? i koliko moze biti jaci ili sjebati procesor ako ne uspe operacija?

o5 mu par posto vise , po sadasnjim cenama 9900k izadje

DUPLO SKUPLJE
 
Poslednja izmena:
u prosecan skor

a za otkljucavanje mu treba koja ploca? i koliko moze biti jaci ili sjebati procesor ako ne uspe operacija?

o5 mu par posto vise , po sadasnjim cenama 9900k izadje

DUPLO SKUPLJE
Opet-pricas neistine. Sam si citirao jedan link a na njemu pise DRUGACIJE! Sam sebe pokopavas, ne treba niko drugi.Odgovor za post ispod-Moj Ryzen radi umesto na 3.6 Ghz na 4.) uz cooler od celih-zamisli-35 evra...Rizik-ako imas mozga-minimalna agrejanje-uz ovaj, bolji cooler-sasvim normalno....Ne prekod 70 C ni u najvrelijim danima + full opterecenje a inace 65-67 C- u IDDLE-evo sad je oko 36 C-maksimalno danas je dosegla 45 C. Mnogo?
 
Opet-pricas neistine. Sam si citirao jedan link a na njemu pise DRUGACIJE! Sam sebe pokopavas, ne treba niko drugi.Odgovor za post ispod-Moj Ryzen radi umesto na 3.6 Ghz na 4.) uz cooler od celih-zamisli-35 evra...Rizik-ako imas mozga-minimalna agrejanje-uz ovaj, bolji cooler-sasvim normalno....Ne prekod 70 C ni u najvrelijim danima + full opterecenje a inace 65-67 C- u IDDLE-evo sad je oko 36 C-maksimalno danas je dosegla 45 C. Mnogo?
ajde bez nervoze , klokovanje te je iscrplo

napisao sam vec - u prosecnom skoru

napisi tacno koji rajzen da ti kazem sta da unapredis , posto mu povecanje kloka za 10 posto NISTA

ne donosi u realnom radu a vidis i sam da se vise greje

u idle bi trebalo da bude 3-5 stepeni vise od temp prostorije, ne 10-15
 
ajde bez nervoze , klokovanje te je iscrplo

napisao sam vec - u prosecnom skoru

napisi tacno koji rajzen da ti kazem sta da unapredis , posto mu povecanje kloka za 10 posto NISTA

ne donosi u realnom radu a vidis i sam da se vise greje

u idle bi trebalo da bude 3-5 stepeni vise od temp prostorije, ne 10-15
Nemaš pojma o hardveru. Nikad nisi ni imao. Batali. Frljaš se frazama tako bzvz a kad ti neko postavi realni situaciju i što je najgore TVOJE PRIMERE- ne znaš šta bi ikud bi. Jesi li ikad imao OC procesor? Ili ovako samo nagadjaš na osnovu testova na NETu? Moj je umereno OC od prvog dana. Bio je i Intel 820 sa 2..33 na 2.8 pa cak i na skoro 3.0 Ghz. I ispravno mašina radila 9,5 godina i otišla u druge ruke. Tako da nemoj molim Te samo Ti jasan da me učiš oko overklokovanja jer nemaš pojma
 
Nemaš pojma o hardveru. Nikad nisi ni imao. Batali. Frljaš se frazama tako bzvz a kad ti neko postavi realni situaciju i što je najgore TVOJE PRIMERE- ne znaš šta bi ikud bi. Jesi li ikad imao OC procesor? Ili ovako samo nagadjaš na osnovu testova na NETu? Moj je umereno OC od prvog dana. Bio je i Intel 820 sa 2..33 na 2.8 pa cak i na skoro 3.0 Ghz. I ispravno mašina radila 9,5 godina i otišla u druge ruke. Tako da nemoj molim Te samo Ti jasan da me učiš oko overklokovanja jer nemaš pojma
mislis da je ghost u pravu?
 
Nemaš pojma o hardveru. Nikad nisi ni imao. Batali. Frljaš se frazama tako bzvz a kad ti neko postavi realni situaciju i što je najgore TVOJE PRIMERE- ne znaš šta bi ikud bi. Jesi li ikad imao OC procesor? Ili ovako samo nagadjaš na osnovu testova na NETu? Moj je umereno OC od prvog dana. Bio je i Intel 8200 sa 2..33 na 2.8 pa cak i na skoro 3.0 Ghz. I ispravno mašina radila 9,5 godina i otišla u druge ruke. Tako da nemoj molim Te samo Ti jadan da me učiš oko overklokovanja jer nemaš pojma
 
u prosecan skor

a za otkljucavanje mu treba koja ploca? i koliko moze biti jaci ili sjebati procesor ako ne uspe operacija?

o5 mu par posto vise , po sadasnjim cenama 9900k izadje

DUPLO SKUPLJE
pa zeznut ces ako uklopis jak cpu sa jeftinom maticnom.il ako ne znas sta radis..mada ni OC vise nije toliko komplikovan sa obzirom na AI overcloking tipa kod asus ploca - https://rog.asus.com/articles/overclocking/how-to-overclock-your-system-using-ai-overclocking/

il tipa occt pa testiras nastimas..puno toga ima na yt..
 
Noviji procesori se dosta greju, moraće i mnogo više da potroši i za ploču ako hoće stabilan OC a tek hladjenje minimum 50 evrića.
A dobitak u igrama verovatno neće ni primetiti sa 6600RX i OC procesorom u odnosu na default boost.
A na i3 ne bih išao.

Ako nastave sa ovim suludim cenama grafa od par hiljada eura ja planiram da uzmem konzolu xbox ili PS5.
 
Poslednja izmena:
pa zeznut ces ako uklopis jak cpu sa jeftinom maticnom.il ako ne znas sta radis..mada ni OC vise nije toliko komplikovan sa obzirom na AI overcloking tipa kod asus ploca - https://rog.asus.com/articles/overclocking/how-to-overclock-your-system-using-ai-overclocking/

il tipa occt pa testiras nastimas..puno toga ima na yt..
nekada , kloknes bartona 10 posto i to se oseti 10 posto i to vredi 30 posto

odavno vec procesori nisu usko grlo , cak mu ni ovaj 6500 sa grafickom 6600 ne bi radio lose

https://www.userbenchmark.com/PCBui...8vsS0-M1737990.1630016.1312497.516098?tab=CPU

a razlika od 3 posto kaze da ce imati 150 ili 146 frejma kod igre

neprimetno
 
Noviji procesori se dosta greju, moraće i mnogo više da potroši i za ploču ako hoće stabilan OC a tek hladjenje minimum 50 evrića.
A dobitak u igrama verovatno neće ni primetiti sa 6600RX i OC procesorom u odnosu na default boost.
A na i3 ne bih išao.

Ako nastave sa ovim suludim cenama grafa od par hiljada eura ja planiram da uzmem konzolu xbox ili PS5.
U celoj toj prici ni ploca ni procesor nisu tolika stavka(cenovno_Jer je to nesto sto se uzme pa koristi 5-10 godina-ako se uzme dobro(bar kod mene je tako) Ali vecinom ljudi pogrese pa uzmu-jak CPU,3-4 puta jeftiniju plocu, 10 x skuplju grafiku. A maticna ploca je SRCE ono sto cete zadnje menjati. A sve nosi na sebi i sve zavisi od nje! Za srednje procesore-Ryzen 5ice i 7ice-30-50 evra MAX dobro hladjenje,80-+ vrhunsko...Cene grafika su problem...Iako i tu sam nal;azio npr RX 580 8Gb za oko 200 +evra
https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-7600X-6x-4-70GHz-So-AM5-WOF_1464662.html
https://www.mindfactory.de/product_...HAWK-WiFi-DDR5-So-AM5-ATX-retail_1469697.html
https://www.mindfactory.de/search_result.php?search_query=rtx+3060
S tim da grafika kazem ima da se nadju:
1660 S, RX 580 i slicno po cenam od oko 200 evra.
Na ovo sve jos napajanje bar 60-70 evra. RAM 100tinak. SSD i kuciste se podrazumeva.
Plus toga-moze se naci ploca i za 130-150 evra. I procesor za 130-250. Ali te ploce za 50-70 evra to je KRSH!
Video skoro na Instagramu konfiguracju-neka A 320 M ploca, Ryzen 5500 mislim, 1660S graficka i neki bzvz napajanje i kusite. oko 60.000. Graficka tu izvlaci pricu ali je kolje MATICNA ploca-srce masine...
Tako da-kompromisi se UVEK i moraju praviti-ali treba paziti GDE i NA CEMU!
 

Back
Top