Dijetalni recepti

Sara_

Ističe se
Poruka
2.348
Dragi moji nadjoh ove recepte iz Cigote.. pa ako je neko resio da dijetalise kao i ja, mozda vam posluzi. Mada i ne moramo da budemo na dijeti da se zdravije hranimo.. pa ko izdrzi, pricace. :D
 
PECIVA

Hleb
Mesavinu od 800gr brasna tip 850, 100gr jecmenog i 100gr razanog zamesiti sa 50gr kvasca i mlakom vodom. Napraviti testo srednje tvrdoce i ostaviti da nadodje 2 sata.
Nakon toga testo razmesiti i oblikovati prema potrebi u pogace, pogacice ili kifle.
Odozgo posuti makom, kimom ili susamom. Peci na 200 stepeni.

100gr crnog hleba - 227 kcal


Proja
Prosejati projino brasno, zamesiti sa obicnom mlakom ili kiselom vodom, dodati malo praska za pecivo. Pre pecenja iseci na komade.

100gr proje - 207 kcal


Pita sa sirom
Potrebne su dve kore (gotove ili pravljene), neslan sir, kiselo mleko i belanac, prasak za pecivo. Nakvasiti prvu koru sa kiselom vodom ili vodom sa praskom za pecivo. Izmrviti neslan posni sir, pomesati sa umucenim belancetom i malo kiselog mleka. Staviti drugu koru i po njoj rasporediti ovu masu, napraviti rolnu i staviti da se pece. Kad je polugotovo odozgo premazati kiselim mlekom i vratiti da se dopece.

oko 200 kcal
 
PRIPREMA MESA

Piletina
Uzeti komade od oko 200gr sa kojih se obavezno skida kozica jer sadrzi dosta holesterola. Moze se prvo prokuvati pa onda zapeci ili se sirova odmah stavi u pleh, pospe sa malo aleve paprike, nalije vodom i zapece u rerni.


Snicla
Uzima se junece ili telece meso. Komadi od oko 100gr se poredjaju u pleh, premazu senfom ili kecapom i pospu origanom, naliju se vodom da ogreznu i zapeku u rerni. Isto se priprema i biftek.


Kuvana junetina
Komad junetine staviti da se obari u malo vode gde je dodat biber, zelen, a moze se i spikovati sa sargarepom i korenom persuna. Kada je kuvano isece se na komade i sluzi se obicno sa renom.


Riba
Koristi se posna riba: oslic, pastrmka, fileti i dr. Riba se poredja u pleh a izmedju se stavi list lorbera, zelen, celer, persunov list iseckan, limun isecen na kriske. Moze se dodati i malo kecapa u vodi i sa ti preliti. Zapeci u rerni. Uz ribu se sluzi preliv od persunovog lista, belog luka i sirceta ili limunovog soka.


Fileti
Od fileta se moze napraviti brodet. Poredjaju se u pleh par fileta a odozgo se stavi signo seckano povrce: crni luk ili praziluk, paprika (crvena i zelena), paradajz, doda se dosta persunovog ili celerovog lista i malo bibera. Nalije se vodom u kojoj je razmucen paradajz pire da ogrezne. Zapece se u rerni.
 
Corba od povrca

Priprema se tako sto se uzme 1/2kg raznog povrca po izboru: crni luk, koren persuna, celer, karfiol, sladak kupus, sargarepa, paprika, paradajz (nesto moze biti sveze, a nesto suseno) i naliti sa hladnom vodom. Dozvoljeni zacini su: biber, kecap, lorberov list i to u manjim kolicinama. U corbu se mogu dodati seckane pecurke (sampinjoni) ili susene. Takodje mogu se "legirati" masom od umucenih belanaca i malo kiselog mleka. Sluzi se sa dosta celera ili persunovog lista.
 
HLADNE SALATE

Juneca salata
Potrebno je oko 100gr barenog juneceg mesa, koje se isecka na tanke snite po duzini. U to se doda seckani crni luk na rebarca, a od zacina biber, persun, sok od limuna. Kao dodatak uz salatu takodje se moze sluziti sveze ili bareno povrce.


Pasulj salata
Potopiti pasulj, prokuvati i skuvati da se ne raspadne. Ocediti i u vreli pasulj dodati crni luk isecen na rebarca, izmesati, naliti sa sircetom (jabukovim). Zaciniti ga sa biberom i persunom. Moze se praviti dan ranije. Sluzi se hladna ili sa svezim povrcem (kupus, cvekla, krastavac, paradajz) ili barenim povrcem.


Salata od barenog povrca
Uzmu se jednake kolicine svezeg povrca (boranija, karfiol, sargarepa). Sve se stavi u sud da se dinsta bez vode na umerenoj temperaturi. Kad bude gotovo u to se doda seckan crni luk, biber i jabukovo sirce. Sluzi se sa sniclom, piletinom, kuvanom junetinom ili drugim posnim mesom.


Salata od oslica
Oslic se bari u vodi sa sircetom, lorberom i biberom. Takodje obariti malo krompira, sargarepe, korena celera i korena persuna. Sve se isecka kao za rusku salatu. Uzeti malo krastavaca, proprati ih i iseckati. Sve se izmesa, zakiseli jabukovim sircetom, doda malo bibera, senfa, kiselog mleka, lista celera i persuna.


Salata od lignji
Ocistiti, obariti, iseckati 100gr lignji. Dodati izrendane kisele krastavce, rendan celer i sve zamesati sa kiselim mlekom. Zaciniti sa biberom i persunom. Sluzi se uz oslic sa rostilja ili uz drugu posnu ribu.
 
TOPLA JELA

Punjene tikvice (sarma, paprike)
U mleveno meso se isecka crni luk, doda aleva paprika, biber, zeleni zacini i stavi se na umerenu temp. da se dinsta. Tikvice srednje velicine se ociste i puno ovom smesom. Odozgo se zatvore kolutom paradajza, stave se u rernu da se ukrckaju. Sluze se uz neku svezu salatu. Na isti nacin se priprema i sarba i punjena paprika.


Musaka od praziluka
U mleveno meso se nasecka crveni paradajz i prodinsta se zajedno sa malo aleve paprike, bibera, zeleni (moze se dodati i seckanog belog luka). Posebno se u drugu posudu stavi malo iseckanog crnog luka i paprika na kockice, praziluka na kolutove. To se dinsta u sopstvenoj pari u poklopljenoj posudi. Kad je sve gotovo redja se red praziluka, red mesa dok se sve ne utrosi. Staviti da se pece i kad je pola gotovo preliti masom od umucenih belanaca i kiselog mleka. Vratiti da se dopece. Sluziti sa prelivom od jogurta. Na isti nacin se prave musake od karfiola, tikvica, plavog patlidzana, slatkog kupusa, svezih i pecenih paprika i dr.

Djuvec
Uzeti luk, papriku, sargarepu, boraniju, malo graska i dinstati u pari dok ne omeksa, a potom dodati iseckane tikvice, plavi patlidzan, crveni paradajz (oljusten). Zaciniti po ukusu biberom, mlevenom paprikom, iseckanim persunovim listom. Staviti sve u pleh sa malo vode da se zapece u rerni. Sluzi se uz meso i barene salate.


Cuspajz od sargarepe
Iseci sargarepu na kolutove, u to dodati iseckani crni luk, papriku i paradajs oljusten, kao i biber i zelene zacine. Sve se dinsta u pari, moze se sluziti uz sve vrste mesa.


Kapama
Potreno je junece meso, iseckano na komade, crni luk (sitno iseckan), spanac (blitva ili zelje), paradajz (iseckan na kriske). Od zacina staviti malo bibera, persuna, belog luka, aleve paprike ili kecapa. Sve se dinsta u poklopljenoj posudi bez dodatka vode. Sluzi se prelivena jogurtom.
 
DEZERTI

Pena od malina, jagoda
Potrebno je oko 200gr malina ili jagoda za jednu porciju i belance. Sve zajedno se stavi u jednu dublju posudu i izmiksira se da postane penasto.


Frape
Pravi se od kajsija, breskvi ili banana sa slatkim ili kiselim mlekom. Voce se isece na kriske, nalije mlekom, pa se dobro izmiksira. Odozgo ukrasiti svezim vocem po zelji.


Pita od jabuka
Potrebno je: dve kore, jabuke rendane, malo cimeta, limunova kora, visnje. Prvu koru poprskati kiselom vodom, odozgo staviti drugu koru i po njoj pripremljenu masu od rendanih jabuka, limunove kore i visanja. Ponovo poprskati sa malo kisele vode, napraviti rolnu i staviti da se pece. Sluziti sa slatkim mlekom.


Cigota kolac
Potrebno je: 2 kasicice kakaoa, 2 kasike dzema ili meda, 2 kuvane kafe ocedjene od taloga skuvane bez secera, 200ml vode, 200ml ulja, 200gr brasna, 150gr smedjeg secera, 3-4 rendane jabuke sa korom (ili drugo sezonsko voce), jedna soda bikarbona. Sve se zamesa i ispece. Odozgo moze da se stavi kao preliv voce naseckano u zelatinu. Ovo je mera za 40 komada.
 
Lepo... A ja danas ni to, samo se nalivam čajevima. Onda imam nedelju dana pripreme do prve četvrti (mesečeva dijeta) i u međuvremenu ću se dokopati nekih recepata dr Todora Jovanovića pa ću vam proslediti. Mada, mislim da imam jedan dodatak iz nekih novina sa nekim sasvim pristojnim nemasnim receptima pa ću i to da potražim.
 
Danas je u Kuvati srcem spremala neka doktorka, nisam čula je li nutricionista ili nešto slično, uglavnom

Paprike punjene šampinjonima i pirinčem
POTREBNO:
400g svežih paprika, 20ml maslinovog ulja, 200g c. luka, 160g integralnog pirinča,200g šampinjona, 100g svežeg paradajza, peršun, morska so.
NAČIN PRIPREME:Pirinač obariti u slanoj vodi. Paprikama odstraniti peteljke i seme. Na zagrejanom ulju propržiti iseckan c. luk i pečurkesečene na listiće. Sipati malo morske soli i na kraju dodati pirinač. Paprike napuniti ovim filom i zatvoriti kapicom od pečurke. Poređati ih u posudu za pečenje i premazati ostatkom fila a zatim ih preliti mlevenim paradajzom i posuti peršunom. Peći u rerni dok paprika ne omekša.
 
Mislim da ovo nije previše kalorično. Jednu kesu one Frikomove mešavine povrća sa pirinčem i margarinom sam izdinstala sa paradajzom iz flaše (mamin, 200ml, bez semenki) i sad ću da zalijem sve to malom količinom Viva + jogurta.
 
Lepo... A ja danas ni to, samo se nalivam čajevima. Onda imam nedelju dana pripreme do prve četvrti (mesečeva dijeta) i u međuvremenu ću se dokopati nekih recepata dr Todora Jovanovića pa ću vam proslediti. Mada, mislim da imam jedan dodatak iz nekih novina sa nekim sasvim pristojnim nemasnim receptima pa ću i to da potražim.

To bi bilo odlicno, hvala Mimi.

I ja sam poslala za taj recept iz Kuvati srcem, i izgleda bas lepo a lagano. Nego sad me muci.. procitala sam negde da sampinjone prskaju varikinom da bi duze zadrzali belinu, a ne znam ovde gde da potrazim sitake. :(

Jesi li pravila paprike punjene sirom? Ako bi zamenili punomasni tvrdi sir sa mladim sirom, izostavili zumance i so, i umesto pavlake ubacili kiselo mleko, bilo bi isto dijetalno. A mnogo je njami. :)

Evo recept za paprike ali bez mera jer ja vecinom kuvam odokativno.

- Sveze zelene paprike
- Mladi sir
- Belance
- Kiselo mleko
- Rendana sargarepa
- Cen belog luka
- Sok od paradajza
- Persun
- Biber

Puniti paprike smesom, poredjati u manjem plehu ili djuvecari, doliti malo soka od paradajza i vode i peci.


Devojke slobodno postavite svoje, ili tudje ;) dijetalne recepte da imamo malo vise izbora jer ionako je teksko odluciti se sta kuvati. :)
 
Mislim da ovo nije previše kalorično. Jednu kesu one Frikomove mešavine povrća sa pirinčem i margarinom sam izdinstala sa paradajzom iz flaše (mamin, 200ml, bez semenki) i sad ću da zalijem sve to malom količinom Viva + jogurta.

Ovo bas lepo zvuci. Bas sam koristila za supicu Frikomovu mesavinu za dzuvec. Evo recepta, ispala je fantasticno i nije kaloricna.


Minestrone supa

1 kesa Frikom povrca za djuvec
Maslinovo ulje
1 crni luk, iseckan
2 cena belog luka, iseckani
1 list lovora
Tanki rezanci domace supe
3-4 lista spanaca ili zelja
Sok pola limuna
Domaci sok od paradajza
Persun
So, biber

Prziti crni luk na umerenoj temp. ~ 10 min. Dodati beli luk i doprziti samo par minuta, pa dodati malo soka od paradajza i dokuvati malo. Dodati povrce i doliti vode i kuvati dok ne prokljuca. Dodati list lovora, i kuvati dok povrce ne omeksa. Dodati iseckan spanac i domace rezance supe i kratko kuvati dok ne omeksa. Skinuti sa plotne i dodati veoma malo soli i bibera po ukusu, i sok od limuna.

U mesavini povrca dobije se jedan paradajz, njega iseci pre nego sto ga stavite u supu.

Ovako nesto izgleda, bas je ukusna supica.

 
Saro svaka cast za temu i hvala za recepte:)
Evo na brzaka se izdinsta balkanska mesavina povrca na maslinovom ulju i doda tuna iz konzerve..ja koristim krupne komade..iscedim pre toga ulje..malo biljnog zacina i travcice po zelji..origano..bosiljak i sl
 
Saro svaka cast za temu i hvala za recepte:)
Evo na brzaka se izdinsta balkanska mesavina povrca na maslinovom ulju i doda tuna iz konzerve..ja koristim krupne komade..iscedim pre toga ulje..malo biljnog zacina i travcice po zelji..origano..bosiljak i sl

Nema na cemu Zorzi, drago mi je ako jos neko odluci da upotrebi ove recepte. :)

Lepo zvuci i brzo je. I to sam primetila, mnogo manje vremena je potrebno da se spremi zdravija hrana nego klopa koju obicno kuvamo.

Gledas li inace poreklo tune? Zagadjenost zivom i ostalo.. tuna iz Jadranskog mora je bezbednija nego tovljeno smece iz Tajlanda.. tako citam.

Hvala za recept, probacu ga. :)
 
Nema na cemu Zorzi, drago mi je ako jos neko odluci da upotrebi ove recepte. :)

Lepo zvuci i brzo je. I to sam primetila, mnogo manje vremena je potrebno da se spremi zdravija hrana nego klopa koju obicno kuvamo.

Gledas li inace poreklo tune? Zagadjenost zivom i ostalo.. tuna iz Jadranskog mora je bezbednija nego tovljeno smece iz Tajlanda.. tako citam.
Hvala za recept, probacu ga. :)

Znači Mirela, K+ i Rial!
 
Ono povrće od sinoć je bila, što bi rekao mimi's dad, poprilična bljaka, ali više zato što su on i Mimi jeli slatkiše za to vreme. Ali su zato jaja na oko iz dry cookera prva liga.

Ljubičasti luk iseckan na rebarca i blanširani kelj isečen na trake si dinstaju u dry cookeru naliveni malom količinom domaćeg kuvanog paradajza (čisto da poveže sve to) i pred kraj se dodaju tuna i crne masline iseckane na komadiće.
 
Lepi recepti Mimi.. sve ja zapisujem pa cu da pravim. z:)

Od ovih tuna koje si nabrojala, ne vidjam ni jednu u Idei, danas sam kupila Eva tunu i sad gledam sastojke, pored ulja i tune ima i soje. Nije mi bas jasno zasto je soja tu.


Za danas ide ovako..

Palenta i przene pecurke, viva jogurt. Banana.

Frape od banane

Zapeceno belo meso sa paprikom, sargarepom i krompirom. Premazes file sa malo senfa, malo posolis i pobiberis, i poredjas preko povrca, pa opet povrce preko piletine. Malo maslinovog ulja, i nalila sam vode i sad se pece. Uz to zelena salata sa crvenim lukom, mladim sirom i balsamikom, i kriskom zapecenog razanog hleba.

Supa od karfiola

Brusketa sa sampinjonima, ljutim papricicama i biljni sir. Caj.

To su mojih pet obroka za danas.


Jesi li pravila nesto od bukovace? Ako imas neki receptic postavi pls. :)
 
Od svega toga ja ne smem ni palentu ni frape od banane ni bruskete ni krompir... Danas oko podneva umesto doručka (uspavala se) malo suvog mesa, domaći proizvod, masline sa paprikom direktno iz onog pakovanja i malo, malo sira. Sad ću da spremim i ja šampinjone ali sa smrznutom mešavinom za đuveč i, naravno, malo maminog kuvanog paradajza. U Idei bi trebalo da imaju K+, to je njihov maloprodajni brend, a u onim SL prodavnicama (SwissLion Takovo) imaju Rial, što je u suštini isto, samo su Rial namenjene za veleprodaju, razlika je samo u ambalaži i ponegde u ceni. A biljni sir i sve ostalo sa sojom izbegavam zato što ne znam je li ili nije genetski modifikovano i zbog visokog nivoa fitohormona u soji.
 
Pogledacu malo bolje.. ako nema tih tuna, potrazicu u drugim prodavnicama. Danas sam prvi put kupila biljni sir cisto da ga probam. Znas da sam se bas zbog toga odrekla sojinog mleka, najdrazeg, ali soja sos ne mogu da izbacim, ionako ga koristim po koju kap samo.

Posle piletine i svega mislim da cu i supu i brusketu zameniti samo jednom jabukom, kasno je vec za jos dva obroka.

Prijatno uz djuvec. z:)
 

Slične teme


Back
Top