Dijeta za čiraše

Ovo je jedan od oblika prehrane koje koristim.

Tu su i namjernice.
Preporuke.
Koje da.
Koje ne.
Plan kako i koliko.

To je za čir.
Ulkus je čir, vrijed.
Moja dijagnoza je: Akutni ulkus (čir) sa krvarenjem.
Zbog toga sam 3 puta operiran.
Urađena mi je Subtotalna Gastrektomija.
Nemam 75% želuca, nešto tankog crijeva i još ponešto.
Ovo pišem, da ne misliš da pišem napamet.

Moderacija neka pogleda.

Ne ide uvijek lako.
Niti baš po pravilu.
Ali samo polako i uspije se, isplati se.

Izvor: KBC SM Zagreb

Bolesti-PS_3.jpg

Bolesti-PS_4.jpg
 
Poslednja izmena:
evi neke moje situacije.
od simptoma - povremeni bol ispod rebra s leve strane možda imam godinu dana, nadutost stomaka nakon obroka. bol i kao neka težina mi se javljaju i kad duže ne jedem, a imao sam običaj i da se izgladnjujem. pa ga unos hrane smiri. a nekad mi se i nakon obroka javi. bol se javi i kad sam u stresu ili se iznerviram.
radio sam test krvi na helikobakter i negativan je.

inače, u hroničnom sam stresu, koji sam tretirao vinom. imam staž u alkoholu na gladno 10+ godina. plus sam sklon uzimanju kafetina (a vidimo da on šteti sluzokoži želuca)

endoskopiju nisam radio, samo ultrazvuk. mesto koje pokazujem da me boli je želudac.
prepisani su mi inhibitor protonske pumpe panrazol i rupurut. i dijeta.


od hrane uglavnom jedem pekarske proizvode i prženu hranu i to neredovno.

praktično, od svoja 4 stuba na kojima sam bazirao opstanak - vino, peciva, prženo i kafetin - sve škodi želucu.

alkohol nisam pio jedno 2 meseca, ali i dalje imam povremeno bol.

zna li neko koliko dugo se pije panrazol? u kutiji ima svega 14 tableta.
 
ovo prenosim sa drugog foruma:

"Ali svi vi koji imate ci na zelucu i dvan.cr.pijte sveze cedjeni sok kupusa (belog) i to 0,5- 1l dnevno.Izcedite ga u sokovniku i pijte u toku dana.Proveren recept i sigurno otklanja cir.Istrazivanja koja su vrsena na kupusu ,zbog blagotvornosti delovanja na cir,dosli su do vitamina koji je kasnije nazvan vitamin U (bas zbog lecenja cira je dobio ovaj naziv U - Ulcus lat. , čir)."
 
evi neke moje situacije.
od simptoma - povremeni bol ispod rebra s leve strane možda imam godinu dana, nadutost stomaka nakon obroka. bol i kao neka težina mi se javljaju i kad duže ne jedem, a imao sam običaj i da se izgladnjujem. pa ga unos hrane smiri. a nekad mi se i nakon obroka javi. bol se javi i kad sam u stresu ili se iznerviram.
radio sam test krvi na helikobakter i negativan je.

inače, u hroničnom sam stresu, koji sam tretirao vinom. imam staž u alkoholu na gladno 10+ godina. plus sam sklon uzimanju kafetina (a vidimo da on šteti sluzokoži želuca)

endoskopiju nisam radio, samo ultrazvuk. mesto koje pokazujem da me boli je želudac.
prepisani su mi inhibitor protonske pumpe panrazol i rupurut. i dijeta.


od hrane uglavnom jedem pekarske proizvode i prženu hranu i to neredovno.

praktično, od svoja 4 stuba na kojima sam bazirao opstanak - vino, peciva, prženo i kafetin - sve škodi želucu.

alkohol nisam pio jedno 2 meseca, ali i dalje imam povremeno bol.

zna li neko koliko dugo se pije panrazol? u kutiji ima svega 14 tableta.
Odmah da napišem da nisam doktor, liječnik.
Nema riješena preko noći, niti magičnog lijeka.

Sam si sve napisao.
Alkohol, počni ga se riješavati.
(Super što si prestao 2 mjeseca)

Kafetin je mislim i NSAR lijek.
Nesteroididne antireumatici napadaju želučanu sluznicu.
Oštećena je sluznica želuca.
Kafetin sadrži i kodein, stvara naviku.
Tako da polako i njega se riješiti.
Zaboravi Brufene bilo kojeg imena.
Opasno.

Paracetamol treba koristiti za bol.
Ako je nešto, što zahtjeva jači lijek.
Doktora pitati.

Bio si na testu za HP.
Nemaš je.
Znači da si bio kod doktora.
Prepisao ti je lijek.

Panrazol obično ide jutrom.
MOLIM TE...
Vjerujem da ti je doktor rekao, napisao kako i kad ga piti.
Pogledaj opet nalaz doktora, ako nisi siguran.

Ponavljam nisam stručnjak.
Samo pacijent.

Svi lijekovi koje si dobio.
Uvijek ti kaže doktor ili apotekar kako i kad piti.

Ono što si napisao za sok bijelog, slatkog kupusa.
Ono je dobro.
Ali nije nikako, nešto što će te izlječiti do kraja.

Oštećena je sluznica i zato boli.
Čir je rana i boli.
Nešto što trebaš sada paziti, brinuti se o njemu.
Godine stresa, ne baš zdrave prehrane, ne može se izliječiti samo nekim "čudesnim" lijekom, jednom namjernicom.

Pogledaj spisak koji sam ti stavio.
Malo kombiniraj.

Da ne misliš da nešto ti pametujem.
Postoji i genetska predispozicija.
Sklonost.

Ali način života je učinio svoje.

Kod mene je počelo sa kiselinom, (žgaravicom, gorušicom).
Prošao sam puste godine probleme sa želucem.

Trebalo bi mjenjati način života.

Samo polako.
Nema preko noći.
Moraš biti u kontaktu sa doktorom.
Kada te pošalje na neki pregled poslušaj ga.
Prati što ti kaže.
Ima tu još pregleda.

Kada si kod njega pitaj što god te zanima.
To je tvojih pet minuta.
Pitaj ga.

Ovoliko ti ne bih pisao da nisi otvoreno napisao o načinu života.

Oprosti ako sam preslobodan.

Ove detalje koje sam gore napisao oko lijekova neka pogleda @pikax i @Elle
Da i @crossing over.
Pa isprave ono što sam pogriješio.

Samo hrabro.
Dan po dan.
Dugo se to razvijalo.
Treba vremena da se sanira.
Uz dobru volju, malo discipline, hoće.

Vjeruj, biti ćeš zadovoljan.
 
Poslednja izmena:
@mekflaj,Sven ti je do detalja sve opisao,shvati ozbiljno.
Ako se ja pitam, odradi gastroskopiju.
Doce neka me isprave.
Test preko krrvi, za Helco, nije najpouzdaniji.
Kod mm je bio nrgativan, da bi nekoliko dana kasnije, gastroskopija pokazala da je ima, i još svašta nešto.

Ne zezaj se, zdravlje na usta ulazi.;)

Srećno!
 
evi neke moje situacije.
od simptoma - povremeni bol ispod rebra s leve strane možda imam godinu dana, nadutost stomaka nakon obroka. bol i kao neka težina mi se javljaju i kad duže ne jedem, a imao sam običaj i da se izgladnjujem. pa ga unos hrane smiri. a nekad mi se i nakon obroka javi. bol se javi i kad sam u stresu ili se iznerviram.
radio sam test krvi na helikobakter i negativan je.

inače, u hroničnom sam stresu, koji sam tretirao vinom. imam staž u alkoholu na gladno 10+ godina. plus sam sklon uzimanju kafetina (a vidimo da on šteti sluzokoži želuca)

endoskopiju nisam radio, samo ultrazvuk. mesto koje pokazujem da me boli je želudac.
prepisani su mi inhibitor protonske pumpe panrazol i rupurut. i dijeta.


od hrane uglavnom jedem pekarske proizvode i prženu hranu i to neredovno.

praktično, od svoja 4 stuba na kojima sam bazirao opstanak - vino, peciva, prženo i kafetin - sve škodi želucu.

alkohol nisam pio jedno 2 meseca, ali i dalje imam povremeno bol.

zna li neko koliko dugo se pije panrazol? u kutiji ima svega 14 tableta.
Kakav je nalaz ultrazvuka ? Žučne kese ? Standardna laboratorija ? Ag test na prisustvo Helicobacter pylori iz krvi je prilično nepouzdan . Najpouzdaniji je ureaza izdisajni test , zatim prisustvo Ag HP u stolici.
Definitivno si i sam shvatio šta sve škodi sluzokoži žeuca , ali da bi dobio definitivnu dijagnozu s obzirom da i dalje traju simptomi potrebno je između ostalog uraditi gastroskopiju. Trebalo bi da odeš na kontrolni pregled .
 
Kada sam imao Katar na zelucu,rekli su mi da ne jedem puno,slanu.ljutu,kiselu i mnogo zacinjenu hranu i da obroci budu redovni.Inace tada sam pio fosvalugel sampone,za obnovu unutrasnje zeludacne opne,a lekovi protiv nadimanja i bolova sam zaboravio kako su se zvali.Inace fosvalugel je bio prodavan u apotekama po sto komada,u kutijama kao za domine,samo kartonske.
 
Kakav je nalaz ultrazvuka ? Žučne kese ? Standardna laboratorija ? Ag test na prisustvo Helicobacter pylori iz krvi je prilično nepouzdan . Najpouzdaniji je ureaza izdisajni test , zatim prisustvo Ag HP u stolici.
Definitivno si i sam shvatio šta sve škodi sluzokoži žeuca , ali da bi dobio definitivnu dijagnozu s obzirom da i dalje traju simptomi potrebno je između ostalog uraditi gastroskopiju. Trebalo bi da odeš na kontrolni pregled .
nalaz preko ultrazvuka je uredan, krvnu sliku nisam radio.
uradiću izdisajni test na heliko, pa javljam rezultate...

planiram da popijem ovih 14 tableta i ako se ništa ne promeni idem da gutam sondu...
 
inače, nemam one kiseline koje idu naviše, gorušicu, niti povraćanje, samo taj bol i nelagoda u predelu želuca...

ali našao sam ovaj podatak:

"Kod atrofičnog gastritisa, usled zapaljenja propadaju ćelije želuca koje prave kiselinu, zato nema smetnji kao što je gorušica. Postoje nadimanje, mučnina, ali u odnosu na gastritis, koji prati povišena želudačna kiselina, ovde ima manje simptoma.
Mesta na kojima su propale ćelije želuca popunjavaju se nekim drugim ćelijama (crevnim), kojima prirodno tu nije mesto. One se mogu lakše pretvoriti u maligne.
Zato se jednom dijagnostikovan atrofični gastritis mora ozbiljno shvatiti i redovno kontrolisati. Nedostatak simptoma ne sme biti razlog da se ne ide na kontrole.
Važno je reći da zapaljenje želudačne sluznice može biti akutno (naglo nastalo) i hronično (sa povišenom želudačnom kiselinom, ili bez nje - atrofični gastritis)."
https://max-medica.com/blogs/simptomi/zapaljenje-zeludacne-sluzokoze
 

"

Faktori rizika za nastanak gastritisa su brojni:

  • Hroničan stres
  • Preterano ili dugotrajno uzimanje lekova protiv bolova (nesteroidni antiinflamatorni lekovi, aspirin, kafetin, brufen), kortikosterida, sulfonamida (npr. Baktrim)
  • Infekcija bakterijom Helicobacter pilory, i drugim nekim bakterijama (Escherichia coli i Campylobacter)
  • Prekomeran unos hrane odjednom (prejedanje)
  • Gladovanje"

ovo se ne poklapa sa onom pričom a autofagiji i kako je gladovanje dobro.
čak sam i gledao video gde lekar na yt preporučuje autofagiju kod ulkusa...
 
inače, nemam one kiseline koje idu naviše, gorušicu, niti povraćanje, samo taj bol i nelagoda u predelu želuca...

ali našao sam ovaj podatak:

"Kod atrofičnog gastritisa, usled zapaljenja propadaju ćelije želuca koje prave kiselinu, zato nema smetnji kao što je gorušica. Postoje nadimanje, mučnina, ali u odnosu na gastritis, koji prati povišena želudačna kiselina, ovde ima manje simptoma.
Mesta na kojima su propale ćelije želuca popunjavaju se nekim drugim ćelijama (crevnim), kojima prirodno tu nije mesto. One se mogu lakše pretvoriti u maligne.
Zato se jednom dijagnostikovan atrofični gastritis mora ozbiljno shvatiti i redovno kontrolisati. Nedostatak simptoma ne sme biti razlog da se ne ide na kontrole.
Važno je reći da zapaljenje želudačne sluznice može biti akutno (naglo nastalo) i hronično (sa povišenom želudačnom kiselinom, ili bez nje - atrofični gastritis)."
https://max-medica.com/blogs/simptomi/zapaljenje-zeludacne-sluzokoze
Sve stoji.

Sve što si naveo se uklapa u priču sa Ulkusom, čirom.

Bez kompletnog Gastroenterološkog pregleda, nije moguće išta, baš konkretno reći.

Endoskopija (Gastroskopija), je tu prevažna.
Specijalist će nakon obrade, imati situaciju koja će biti jasnija.

Samo hrabro.
Korak po korak.
 
nalaz preko ultrazvuka je uredan, krvnu sliku nisam radio.
uradiću izdisajni test na heliko, pa javljam rezultate...

planiram da popijem ovih 14 tableta i ako se ništa ne promeni idem da gutam sondu...
Jeftinije ti je da uradiš stolicu na antigen helikobaktera .
Koliko puta dnevno piješ Panrazol i u kojoj dozi ?
Svakako obavezno idi na kontrolu , ne možemo mi znati još štošta o tebi a što može tvoj lekar i pre svega on će sve to objektivno sagledati i proceniti .
 
Jeftinije ti je da uradiš stolicu na antigen helikobaktera .
Koliko puta dnevno piješ Panrazol i u kojoj dozi ?
Svakako obavezno idi na kontrolu , ne možemo mi znati još štošta o tebi a što može tvoj lekar i pre svega on će sve to objektivno sagledati i proceniti .
panrazol 20mg 1x1 pre doručka, znači jedna dnevno
i rupurut 1-2 kad se jave bolovi

krenuo sam sa panrazolom ali ću bataliti jer kao da mi se pogoršava stanje. mislim, taj lek smanjuje lučenje želudačne kiseline ali zar to smanjivanje ne otežava varenje?

dok rupurut smanjuje kiselost kiseline, mada njega još nisam probao pošto ovih dana osećam samo nelagodu i nadutost, ne i bol...
 
panrazol 20mg 1x1 pre doručka, znači jedna dnevno
i rupurut 1-2 kad se jave bolovi

krenuo sam sa panrazolom ali ću bataliti jer kao da mi se pogoršava stanje. mislim, taj lek smanjuje lučenje želudačne kiseline ali zar to smanjivanje ne otežava varenje?

dok rupurut smanjuje kiselost kiseline, mada njega još nisam probao pošto ovih dana osećam samo nelagodu i nadutost, ne i bol...
De, ne filozofiraj i bataljuješ lekić.
Godinam rokaš želudac, a sada očekuješ da iz mesta bude bolje.
Prijavi doci da lek ne godi, ili šta znam.

Nisam htela napisati da te ne preoadam, a sad hoću.
Nr pišem tek onako.
Od Svena imaš iskustvo iz prve ruke, i sad aktuelno.

Elem, da razumeš, uozbiljiš se.
Žmu, ikako neporočan, nekim čudom je zapatio rak želuca.
Ne sećam se da se žalio na kiselinu.
Ne znam da je nekada uopšte pio bilo koje lekiće.
Nekolilo puta je, po noći, doživeo apneju, pri čemu bi na jastuku ostala tamna mrlja.
Ne znam gde nam je pamet bila,, pa nismo prijavili doci.
Iznenada jedno veče, pojavila se bol, za neizdržati.
Završio na hitnoj.
Sutra rtg sa barijumom, pa gaszroskopija i dijagnoza.
Nije završilo dobro.
Zato, budi pametan i istraži šta te to muči i spreči gore. :aha:

P. S. Kad budeš znao šta te muči, možeš se nalivati sokom od kupusa.
Možda godi uz lekove, ali se ne bih zakleka.
Googl i YT nije doca.
Neki put bude na korist, ali tek kad budeš dijagnostikovan valjano.

Sad znaš i našu priču, pa gledaj šta ti je činiti.
Ne mora da znači, alj opreza nikada dosta.
 
vidim za ovaj izdisajni test da se primenjuje 2 nedelje od prestanka terapije inh protonske pumpe, a ja sam već dva dana pod tom terapijom.

ono što je problem kod endoskopije je što može doći do infekcije ili povrede, ipak guraju strano telo duboko u telo...
 
vidim za ovaj izdisajni test da se primenjuje 2 nedelje od prestanka terapije inh protonske pumpe, a ja sam već dva dana pod tom terapijom.

ono što je problem kod endoskopije je što može doći do infekcije ili povrede, ipak guraju strano telo duboko u telo...
Najmanje mesec dana mora da se pije IPP - ne znam šta ti je rečeno , koliko dugo da piješ ?, koristiš ga u minimalnoj dozi , pije se pola sata, sat pre jela, tek si krenuo sa terapijom ako sam dobro razumela , gastroskopija je prilično bezbedna procedura , rizik je zaista minimalan , mislim da ti više šteti nego koristi čitanje na netu i gledanje YT. :)
U svakom slučaju ako ti ne odgovara lek , idi na kontrolu , da ponovim još jednom. :)
Mora i da se jede , ne naravno agresivna hrana po želudac već dijatelna , kafa, alkohol , sva agresivna pića, cigarete, - izbaci .
 
U svakom slučaju ako ti ne odgovara lek , idi na kontrolu , da ponovim još jednom. :)
Mora i da se jede , ne naravno agresivna hrana po želudac već dijatelna , kafa, alkohol , sva agresivna pića, cigarete, - izbaci .
Poslušaj ovo.

Dobio si terapiju koji ćeš piti, svaki dan po jednu tabletu Panrazola.
Ujutro oko pola sata prije jela, doručka.
Nakon što ih popiješ ideš na kontrolu.

Onda vidjeti kako dalje.

Stavio sam ti mojoj prvoj poruci, na ovoj temi, kako i što jesti.
Koja hrana.
Koliko puta.
Na koji način pripremljena.

Imaš na prvoj stranici i što se uopće događa i zašto (kratka verzija).
Ne smiješ gladovati.
Pročitaj.

Godinama se to razvija u tebi.
Treba vremena.
Ali biti će bolje, ako si s doktorom.

Pogledaj opet moju prvu poruku, (na ovoj temi), da ne misliš da ti pametujem.
Nisam zato mudriji.
Nego razumijem da nije lako "sve" sad odjednom.
Ne ide odjednom.
Samo sve polako i naprijed.

Hrabro.
 
vidim za ovaj izdisajni test da se primenjuje 2 nedelje od prestanka terapije inh protonske pumpe, a ja sam već dva dana pod tom terapijom.

ono što je problem kod endoskopije je što može doći do infekcije ili povrede, ipak guraju strano telo duboko u telo...
Brate slatki, ala ti zakeraš :lol:
Dva dana piješ lekić, ja mislim ko zna koliko dugo, pa znaš da ti ne godi.
Lelee, ti mora da si teški džigeraš. :(
Opusti se, baci se na laganica hranu, dobro sažvaći, ne žuri i troši preporučene lekove.
 

Back
Top