digitalna fotografija

  • Začetnik teme peggi@ptt.yu
  • Datum pokretanja
P

peggi@ptt.yu

Gost
evo par pitanja pa ko zna neka mi odgovori.Dali metering sistem kod digitalaca ima isto znacenje kao i kod reflex aparata?Hocu da kazem dali je isti broj tacaka za merenje svetla kao i kod reflex aparata?Koliko se moze puta koristiti pisi-brisi kartica tj medij za digitalce?DAli jaka el-magnetna zracenja mogu da izbrisu podatke sa kartice?NPR blizina trafo stanice,prolazak ispod trafoa itd
Zahvaljujem.
 
Sistem merenja ima jako razlicito znacenje i kod pojedinih tipova refleksinih aparata, pa prema tome mislim da se nista ne moze generalizovati ni za digitalce. Inace o merenju (odnosno proceni) osvetljenja kod refleksnih aparata mnogo se vise zna nego kod digitalca. Zdrav razum kaze da se ne koriste posebni senzori vec da se merenje vrsi preko CCD cipa, ali ovo nisam mogao nigde da proverim. Meni je mnogo interesantnije pitanje autofokusnog sistema, i zasto je kod digitalaca ovaj sistem toliko losiji nego kod refleksnih aparata. Slitim da razlog moze biti opet u upotrebi CCD cipa umesto namenskih senzora.

Memorijske kartice su bazirane na poluprovodnickoj tehnologiji sto znaci da teoretski dozvoljavaju neogranicen broj ciklusa pisanja/citanja i da na njih ne uticu jaka elektromagnetska polja, osim jake radijacije.
 
ljm:
Sistem merenja ima jako razlicito znacenje i kod pojedinih tipova refleksinih aparata, pa prema tome mislim da se nista ne moze generalizovati ni za digitalce. Inace o merenju (odnosno proceni) osvetljenja kod refleksnih aparata mnogo se vise zna nego kod digitalca. Zdrav razum kaze da se ne koriste posebni senzori vec da se merenje vrsi preko CCD cipa, ali ovo nisam mogao nigde da proverim. Meni je mnogo interesantnije pitanje autofokusnog sistema, i zasto je kod digitalaca ovaj sistem toliko losiji nego kod refleksnih aparata. Slitim da razlog moze biti opet u upotrebi CCD cipa umesto namenskih senzora.

Memorijske kartice su bazirane na poluprovodnickoj tehnologiji sto znaci da teoretski dozvoljavaju neogranicen broj ciklusa pisanja/citanja i da na njih ne uticu jaka elektromagnetska polja, osim jake radijacije.
ZAhvaljujem na odgovoru.Znaci li to da klasicni SLR aparati imaju ugradjene ccd cipove?Zar meraci svetla nisu senzori osetljivi na svetlo,koji se nalaze rasporedjeni tako da mere i daju najidealnije svetlo?Ao to radi ccd cip koliko ih mora biti?Ajde to,al mene odusevljava kako svi digitalci daju fotku gde su svi tonovi ravnomerno rasporedjeni po celoj slici,tj nema bledih likova tamnije pozadine itd.Kako to izvode?Ak slikate digitalcem u sunce ili u doba dana kada su jaki kontrasti on ce sve to lepo izjednaciti i dati sjajnu komercijalnu i porodicnu fotografiju.Takvih je najvise zar ne?
 
Ne znam mnogo o digitalnim foto-aparatima, ali znam da kod analognih ttl svetlomeri uglavnom rade tako sto izmere ukupnu kolicinu svetla koja prodje kroz objektiv i onda program (ako ga aparat ima) preracuna odnos: blenda vs ekspozicija vs osetljivost filma .
Ta merenja po tackama (nisam probao takve aparate, ali mislim da je to mozda jedna suvisna opcija , to moze da se odokativnom metodom koriguje npr: pridjes onome sto hoces da ti je u prvom planu i izmeris, ....) , dok je jedino mozda autofokus u vise tacaka praktican za neke novinarske poduhvate ( trke konja, ....)
Inace , ta homogenost (sve fotke su fine porodicne) samo pokazuje da je optika losa( kvalitet objektiva se meri u razdvojnoj moci tj u tome koliko dobro moze da nacrta detalje na fotografiji), pa kada kazem
dobra fotografija mislim karakteristicna(po necemu drugacija), a svakako ne "slicna".
Pozdrav
 
Ne bih se slozio da digitalci daju dobru sliku kada je veliki tonski raspon scene koju fotografisete. Generalno, digitalci (sa CCD senzorom) imaju relativno mali dinamicki opseg, otpriliko kao slajd filmovi - oko 2 do 3 svetlosna broja ispod i iznad srednje vrednosti. Najveci dinamicki opseg imaju hromogenetski crnobeli filmovi (razvijaju se kao kolor negativi, npr Kodak Profesional T400CN, Ilford XP2 Super).

Sto se tice merenja osvetljenja obicni fotoaparati ne koriste CCD senzore, vec fotocelije sasvim drugog tipa, koje su preciznije i brze.

Kako izgleda merenje osvetljenja kod savremenog amaterskog refleksong aparata probacu da objasnim na primeru Nikona F80. Ovaj aparat najbolje poznajem, a posluzio je kao osnova i za nekoliko popularnih digitalnih refleksnih fotoaparata. Pricam po secanju, pa sve ovo uzmite sa malom rezervom.

Merenje se vrsi po TTL pricipu, znaci da se meri svetlost koja dolazi kroz objektiv aparata.

Korisnik moze da izabere jedan od tri nacina merenja: spot - merenje se obavlja sa kruzne povrsine koja obuvata oko 2% ukupne povrsine negativa; centralno - meri se svetlost sa cele povrsine ali se odredjenim tezinskim koeficijentom favorizuje centralni deo slike; matricno - cela slika je podeljena na 10 zona koje nisu ravnomerno rasporedjene (u cetralnom delu ih ima vise).

Matricno merenja nije u pravom smislu merenje osvetljenja vec procena paramtera slikanja (ekspozicije i blende) koji ce dati najbolje rezultate. Algoritam koji ovo radi je veoma komplikovan i uzima u obzir ne samo relativno osvetljenje pojedinih zona vec i apsolutne vrednosti koje su izmerene. Ukoliko oceni da je u nekoj zoni sunce (ili drugi jak izvor svetlosti) algoritam datu zonu nece uopste uzeti u razmatranje. Parametri ovog algoritma su dobijeni analizom baze podataka od 30000 fotografija razlicitih motiva pri razlicitim osvetljenjima.

Merenja osvetljenja pri snimanju blicem je prica za sebe. I ovde postoji gore pomenuta tri nacina merenja osvetljenja (spot, centralno i matricno), ali se sve znatno komplikuje zbog toga sto se pokusava da uskladi osvetljenje od blica sa ambijentalnim svetlom. Najkomolikovaniji scenario je trodimenzionalno matricno merenje, koje ugrubo ima sledece korake:
- Meri se ambijentalno osvetljenje i vrsi procena kao kod obicnog matricnog osvetljenja (u 10 zona).
- Kada korisnik pritsine okidac i kada se podigne ogledalo, blic daje seriju veoma kratkih bljeskova ciji se ucinak odredjuje matricnim merenjem u 5 zona (koristi se sasvim dugi set senzora nego kod merenja ambijentalnog osvetljenja - meri se odbijena svetlost od prednje povrsi fokalnog zatvaraca).
- Sada aprat odredjuej parametre ekspozicije: blendu, ekspoziciju (utice na ucinak ambijentalnog osvetljenja), i duzinu trajanja bljeska blica. Pri ovome se uzima u obzir i udaljenost objekta koji se fotografise.
- Da bi stvar bila jos komplikovanija vrsi se jos jedno merenje, ovog puta kada se otvori zatvac i pocne ekspozicija filma. Merenjem odbijene svetlosti od povrsine filma moze se desiti da sistem zakljuci da ce doci do preosvetljavanja i da skrati predhodno utvrdjenu duzinu trajanja bljeska.

Kod profesionalnih Nikonovih modela koristi se jos komplikovaniji nacin merenja svetlosti. Ovde se merenje radi posebno za svaku boju, sa ciljem da ne dodje do poremecaja boja zato sto bi eventalno samo neka boja dosla u zasicenje.

Inace spot merenje (tackasto) se koristi pre svega da bi se odredio dinamiski opseg osvetljenosti scene, t.j. osvetljenost najtamnijih i najsvetlih partija u sceni. Ovaj podatak se, u crno-beloj fotografiji koristi kako za precizno utvrdjivanje paramtara ekspozicije, tako i za eventualnu izmenu procesa razvijanja filma, u cilju dobijanja zeljenog izgleda fotografije. Ovo se zova zonski sistem merenja. Neki profesionalni fotoaparati imaju ugradjenu podrsku i za ovo.
 

Back
Top