''Dežurni'' trovači

Tsuymish

Buduća legenda
Poruka
31.402
Вождовачки пси жртве отрова
У последњих месец дана отровано десетак паса и мачака, међу којима је било и кућних љубимаца. – Сумња се да су животиње убијене креозаном

Шетајући парковима између Краљевачке, Витановачке и Кумодрашке улице житељи овог дела Вождовца набасали су претхоних дана на угинуле уличне псе. Суседи тврде да су страдале животиње познавали сви у крају и да нису биле агресивне.

– Полиција је обавила увиђај, а наш ветеринар претпоставља да су кучићи отровани опасним пестицидом креозаном. Досад је угинуло десетак паса и мачака, међу којима и неколико комшијских љубимаца. Лешеве смо виђали свуда по парку. Од страха једва да изводимо псе у шетњу, а има и родитеља који се плаше да им деца не настрадају – каже Катарина Шашић (20) из овог дела града.

Милош Марковић, портпарол Ветеринарске станице „Београд”, каже да су радници ове установе на позив Вождовчана уклонили остатке животиња. На снимцимакоје су нашој редакцији доставили читаоци, фотографисани су пси угинули у међувремену, додаје Марковић.

– Ако сумњају на тровање животиња, грађани треба да обавесте ветеринарску инспекцију или полицију. После изласка на терен, инспектор или истражни судија налажу обдукцију која је у том случају бесплатна. Уколико налог није издат, а онај ко је пријавио случај тражи обдукциони налаз, онда мора то и да плати – објашњава Марковић.

За тровање више животиња Кривични законикпредвиђа новчануили затворску казну у трајању до три године. Марковић истиче да, колико је њему познато, за такво дело досад нико није одговарао. Будући да је реч о посипању отрова на јавној површини, такви случајеви, како прописује овај правни акт, могу да буду разматрании као кривично дело изазивања опште опасности.

Ово није први пут да Вождовчани на „алтернативни” начин покушавају да се реше уличних паса који, судећи по позивима грађана својевремено упућиваних нашој редакцији, овим делом града иду у чопорима. Управо је на Вождовцу, али и Новом Београду, Звездари и још неким крајевима престонице 2005. године за месец дана отровано 17 паса који су стерилисани захваљујући Фондацији Брижит Бардо, каже Даница Дробац, председница Европске иницијативе 17, организације за заштиту животиња. „Најцрња тачка” у Београду, према њеним речима, ипак је Миријево.

– Само у Улици Мирослава Крлеже, која је у непосредном суседству полицијске станице, за годину и по дана отровано је 25 животиња – истиче Дробац.

Док се не потврде или оповргну сумње да су пси са Вождовца жртве креозана, наша саговорница опомиње да се тај отров најчешће користи при оваквим „подухватима”.

– Реч је о високотоксичном пестициду који је забрањен за употребу, јер се деценијама задржава у околини. У Шпанији се његова употреба санкционише већ 40 година, а код нас не постоји ни служба која би могла да деконтаминира простор на коме је просут, као ни законски акт о конфисковању преосталих количина креозана, којег има пуно, посебно у селима – објашњава Дробац.

Она истиче да је први симптом тровања креозаном када пас, који је до малочас био миран, почне убрзано и интензивно да дахће. Тада му треба на силу у уста сипати тропроцентни хидроген да би повратио. Већ наредне секунде потребно је ставити љубимца у каду и туширати га леденом водом док му се не спусти температура. При сваком понављању симптома треба поновити „третман” док не стигне ветеринар.


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Vozdovachki-psi-zrtve-otrova.sr.html
 
Poslednja izmena:
Da ponovim:

In the personality of the poisoner, the investigator will probably find some of the following traits: an absolute defiance of legal authority; a refusal to accept any moral basis for life; killing to gain emotionally or materially; an unfortunate married life for the offender; a childhood in which the poisoner has either been spoiled by parents or reared in an unhappy home; a tendency to turn victim into an object with no feelings; an abnormal life with wife, children, or home; feeling that they have failed to make any kind if impression on life; a tendency to be daydreamers and fantasists; a touch of an artistic temperament; possible connection with the medical world as physicians, nurses, pharmacists, dentists, other health care workers, or laboratory workers with familiar with chemicals; possession of vanity in thinking they can not be discovered, in that they carefully calculate the odds and believe they can get away with crime; a limited mind without sympathy; and weak, cowardly and avaricious temperament.

One sees in the childish personality of the poisoner an immature desire for their own way, and a dreamy, romantic disposition. There seems to be something in the poisoners that keeps them permanently immature; they never seem to grow up. They try to make the world obey their will by cheating it in minor ways, and thereby stealing what it refuses to give them.

"Criminal Poisoning: An Investigational Guide for Law Enforcement ...", John H. Trestrail

Uzmite ovo veoma ozbiljno, jer među kriminolozima postoji koncenzus u vezi trovača.

Nije mi jasno šta se to dešava sa Mirijevom, ali izgleda da je u pitanju neka organizovana akcija uništavanja prirode.
Truju se psi i mačke, a opštinska vlast je pod okriljem noći i lošeg vremena izdala nalog da se poseče deo šume, iako za tako nešto nema dozvolu.
 
Potpuno se slayem sa new_folderom, treba se organizovati,skupiti odredjenu sumu novca,odstampati plakate i izlepiti ih po kritichnim podruchijima. Ubedjen sam da postoji solidan broj gradjana koji su videli ili chuli ko baca otrov, ali po chuvenom principu shta se to mene tiche nikom nishta nisu rekli...
 
Poslao sam jedan mail za RTS sa zahtevom da beograska hronika napravi jednu reportažu na osnovu pisanja Politike. Videćemo koliko ih ovo interesuje, dosadili su mi više sa reportažama tipa...pukla cev ili prokišnjava krov negde.
 
Poslednja izmena:
Poslao sam jedan mail za RTS sa zahtevom da beograska hronika napravi jednu reportažu na osnovu pisanja Politike. Videćemo koliko ih ovo interesuje, dosadili su mi više sa reportažama tipa...pukla cev ili prokišnjava krov negde.

Ako mogu da preporučim, pošalji mail Radio Beogradu 202, TV Košava, Studiju B, i B92.
RTS uglavnom cenzuriše vesti u vezi zaštite životne sredine i zaštite životinja.
Na žalost, ljudi ne shvataju da je neovlašćeno odlaganje otrova krivično delo izazivanja opšte opasnosti. Ono što je još gore ni policija ni tužilaštvo to tako ne posmatra, samo zato što im odgovara da se pobije što više pasa, kako bi se azil u Rakovici prikazao kao efikasno rešenje i opravdale pare koje su dobijene za azil, a potrošene su nenamenski.
 
Poslao na "studio B" i "B92".

Treba što češće koristiti medije jer oni za to i služe, bilo bi dobro imati nekog svog istomišljenika tamo.
Stalno pa i ovog puta kritikujem organizacije za zaštitu životinja jer ne rade na svom članstvu tako da osim nekih volontera nemaju nikog ni na jednom važnom mestu.
 
Poslao na "studio B" i "B92".

Treba što češće koristiti medije jer oni za to i služe, bilo bi dobro imati nekog svog istomišljenika tamo.
Stalno pa i ovog puta kritikujem organizacije za zaštitu životinja jer ne rade na svom članstvu tako da osim nekih volontera nemaju nikog ni na jednom važnom mestu.

Razumem tvoju kritiku, ali imaj u vidu da vlasti organizovano sprečavaju postavljanje ljudi koji se bave zaštitom životinja i životne sredine na odgovorna mesta.
Na primer, skori slučaj sa dr. Draganom Jovanović, protiv koje je Sud časti lekarske komore Srbije pokrenuo postupak, a da pri tome nije pokrenuo postupak protiv zdravstavnih radnika pohapšenih zbog korupcije i nenamenskog trošenja novca namenjenog zdravstvu, je veoma dobar primer za to.
Ona je bila jedan od glavnih branilaca Zvezdarske šume i zahvaljujući njoj je Gradski sekretarijat za zdravstvo dao negativno mišljenje o proširenju KBC "Zvezdara" na pet hektara najkvalitetnije hrastove šume i istrebljenju staništa nekoliko životinjskih vrsta koje su zaštićene Uredbom o prirodnim retkostima i sporazumima o biodiverzitetu i zaštiti šivotne sredine, čiji je potpisnik i garant Republika Srbija.
Da podsetim, namere opštine Zvezdara u vezi Zvezdarske šume predstavljaju krivično delo i napad na zdravlje svih Beograđana.

Tako da se ne mogu udruženja za zaštitu životinja kriviti. Većinom oni rade daleko preko svojih mogućnosti, trošeći svoje vreme, zdravlje, energiju i novac, na neštoi što je posao države.
 
Poslao sam jedan mail za RTS sa zahtevom da beograska hronika napravi jednu reportažu na osnovu pisanja Politike. Videćemo koliko ih ovo interesuje, dosadili su mi više sa reportažama tipa...pukla cev ili prokišnjava krov negde.

dobra ideja za slanje mejla.
problemi sa cevima, krovom takodje su bitni ljudima koji zbog toga ne mogu normalno da zive.
 
dobra ideja za slanje mejla.
problemi sa cevima, krovom takodje su bitni ljudima koji zbog toga ne mogu normalno da zive.

Problemi sa cevima - dete otrovano kreozanom... da, ima logike davati prednost bušnom krovu. :roll:

kreozan- Veoma jak pesticid koji se koristi za zimsko prskanje voca. O tome koliko je jak govori podatak da mu je karenca, odnosno vreme od prskanja do narednog ulaska u vocnjak, oko 6 nedelja. Inace, njegova primena je u Evropi zabranjena, dok se kod nas jos uvek koristi, doduse, uz kontrolisanu prodaju. Zastita vocaka se obavlja pod punom opremom, koja podrazumeva zastitna odela, gas-maske itd. Na kreozan su posebno osetljive zivotinje, psi i macke, pa je ovaj pesticid u novije vreme nasao primenu u suzbijanju njihovog prekomernog broja na ulicama, sto moze da padne na pamet samo pragmaticnom narodu kao sto smo mi. Naravno, to sto od njega umiru i ljudi nije mnogo bitno. Kreozan se moze prepoznati po jarko-zutoj boji, i to je u stvari ono sto se zuti po putevima u velikim vocarskim regionima u Srbiji.

http://vukajlija.com/kreozan
otrov_midi.jpg


Pošto je prodaja kontrolisana, onda se tačno zna ko je kupio kreozan i upoređivanjem uzoraka može se utvrditi iz koje serije je kreozan koji je korišćen za krivično delo izazivanja opšte opasnosti, a to znači da bi se moglo tačno utvrditi koje počinio to delo.
 
sazna se ime,prezime,adresa,broj stana..
i to je to....objave javno(preko tv i radia....novina) ko je taj psiho i odakle je i puste ga...
naci ce se vec neko ko ce ga izubijati od batina
pa ga onda tako izubijanog strpaju u zatvor....plus mu istresu dzepove.....
ne daj boze da neko dete dodje u dodir sa tim.....ti skotovi i ne razmisljaju ....cak ih i za decu boli uvo...
mada,iskreno,od nekog ko tako podmuklo i muchno ubija ziva bica i nocu mirno spava,i ne ocekujem da se brine i da razmislja o tudjoj deci....
i nikad se necu navici na to....nikad necu prihvatiti cinjenicu da takvi monstrumi postoje
uvek se iznenadim neprijatno,kao da je prvi put
pre neko vece,dva psa iz mog kraja,spavaju na travi....i odjednom skacu i beze...ja se okrenem,a neki tantuz prokleti uzeo kamen velicine vece pomorandze i krece na njih i gadja ih....sreca nije pogodio nikoga....
burazer mi nije dao da izadjem iz auta....i dobro je...mozda bi ja dobila batine...
sadista prokleti
 
Evo da i ja nesto napisem posto sam ucestvovala u uklanjanju leseva iz parka.

Kao prvo nije otrovano desetak pasa i macaka vec preko 30 pasa a macke nismo ni mogli da izbrojimo. Ceo dogadjaj se odvio pre vise od dve nedelje. Veterinarska inspekcija mi je rekla da nije nadlezna za ovo i da oni izlaze samo ako je u pitanju zarazna bolest. Komunalnu zoohigijenu smo 4 dana molili da dodju i uklone mrtve zivotinje koje su po kisi lezale u parku. Nakon 4 dana su dosli i naravno uzeli samo zivotinje koje smo upakovali u najlon,a ostale su ostavili,pa smo morali iznova da ih molimo da dodju. Kada su dosli,prvo su se siti isvadjali samnom pa su tek onda nesto i uradili.

Zvali smo nekoliko medija i ni jedni se nisu odazvali pozivu.


Svi psi koji su otrovani su ili bili lokalni sterilisani psi i ljubimci dece ili vlasnicki psi. Izmedju ostalog otrovana je i Coka za koju sam vise od pola godine trazila dom.
 
Stavom "niko nije nadležan" nadležni prećutno odobravaju trovanje i slične načine rešavanja problema. To je stara priča skretanja teme sa raznih važnih pitanja i ne rešavanja problema jer tako nerešeni problemi predstavljaju stalni izvor novca koji nestaje u nečijim džepovima.
Moram da priznam da sam samo površno bila upoznata sa dogadjanjima vezanim za Zvezdarsku šumu dok nisam pročitala ovde na temi o tome. Poražavajuće.
 

Back
Top