Деспина Оливера Лазаревић

Da li je Olivera, cerka kneza Lazara, zasluzila da bude srpska svetica?

• Ukupno glasova
    16
  • Anketa je zatvorena .
kog brata Relju??? Ne čuh ranije za njega.
Da pleni po Turskoj nije mogao dugo, jer bi se Turci brzo konsolidovali i pregazili Srbiju. A za tamerlana nije mogao znati kakve su mu namere i gde će sledeće krenuti. Možemo do sutra ovako "šta bi bilo da je..."
Dovoljno je uradio - sačuvao Srbiju od velikih napada Turaka, proširio teritoriju u odnosu na očevu, stekao veze i dobre odnose i kod Turaka, a i u hrišćanskoj Evropi... Imajući u vidu opštu situaciju - odličan uspeh!

Lazar je osim Stefana imao jos jednog sina - Relju.

Taj sin se borio sa drugim Bajazitovim sinovima za turski presto.

Stefan ga je uhvatio i pogubio.

Turska je nakon 1402. godine bila u totalnom rasulu.

Jedina preostala ozbiljna vojna sila je bio Stevan.

Tamerlan je pokupio sve sto je mogao i - otisao u Aziju gde su mu indijske maharadze dosle glave.

Srbija je u tom periodu bila potpuno SLOBODNA od Turaka.

Ali, Stefan ih je ponovo DOVEO NAZAD, bez borbe!?

Samo, to je, sto kazu Englezi "Tema o kojoj se u nasoj kuci ne govori"

Ne kazem opet da nije bio obrazovan, kulturan i odlican borac.

Ali, falila mu je politicka nit.

Isto kao i njegovom ocu.

Od svih srpskih vladara tu nit je imao samo Dusan i do nekle Vuk Brankovic.

A knjeginja Milica je po inetligenciji bila superiorna od svih muskih vladara.

Ona je uspela teski poraz da pretvori u (moralnu) pobedu, sto nije bilo nimalo lako.

Е видиш да не знаш, зато су они свети владари Србије, баш зато што им је Бог дао мудрост ( Σοφία ) , a колико странци цене свете мошти српских владара типичан пример је Бугарска где и после 700 година не дозвољавају да се свети српски краљ Милутин Немањић врати у Србију него почива у граду Софији.
А Енглези имају само једног светитеља св. Евдокија и тај почива у Руском манастиру у Енглеској и има поштовање целе Енглеске.
Многи Срби не знају какве светиње имамо и какве реликвије се чувају у српским манастирима.
О свецима се не расправља !

Lazar je osim Stefana imao jos jednog sina - Relju.

Taj sin se borio sa drugim Bajazitovim sinovima za turski presto.

Stefan ga je uhvatio i pogubio.

Turska je nakon 1402. godine bila u totalnom rasulu.

Jedina preostala ozbiljna vojna sila je bio Stevan.

Tamerlan je pokupio sve sto je mogao i - otisao u Aziju gde su mu indijske maharadze dosle glave.

Srbija je u tom periodu bila potpuno SLOBODNA od Turaka.

Ali, Stefan ih je ponovo DOVEO NAZAD, bez borbe!?

Samo, to je, sto kazu Englezi "Tema o kojoj se u nasoj kuci ne govori"

Sa Milicom knez Lazar je imao dece:

* Mara, udata za Vuka Brankovića
* Dragana, udata za bugarskog cara Ivana Šišmana
* Teodora, udata za bana Nikolu II Gorjanskog
* Jelena, udata prvo za Đurđa II Balšića, kasnije za Sandalj Hranića
* Olivera, udata za sultana Bajazita
* Stefan, srpski despot 1389-1427
*Vuk
*Dobrivoje

podatak je sa vikipedije, znači nije 100% siguran dok se ne proveri u nekom pouzdanom izvoru, ali za tog Relju prvi put čujem

Sa Vukom je bio u sukobu, zbog čega je kasnije napisao Slovo ljubve

Kako bre! Opet bih ti rekao isto :)

Sultan je pre boja na Kosovu uputio jedno pismo Lazaru u kome MOLI ZA DOZVOLU za prelaz preko srpskih zemalja uz jednu lepu novcanu nadoknadu.

To pismo se i danas cuva u Beogradu, ne znam gde.

Ali, Lazara su podmudili zapadnoevropljani (kao i u 2. sv. ratu) da je "bolje rat nego pakt."

Sultanu nije bila cilj Srbija, vec Zapadna Evropa.

Lazar je naseo vatikanskim lazima i obecanjima pomoci. ("Latini su stare varalice")

Na kraju je ostao sam i izigran. (Kao u kaubojskim filmu "Tacno u podne")

Umesto da se uortaci sa Sulatnom i da zajedno OSVOJE EVROPU, on mu se suprotstavio iako je odnos snaga bio 20 : 1.

Gde je tu inteligencija?

Sultan je pre boja na Kosovu uputio jedno pismo Lazaru u kome MOLI ZA DOZVOLU za prelaz preko srpskih zemalja uz jednu lepu novcanu nadoknadu.

To pismo se i danas cuva u Beogradu, ne znam gde.

Ali, Lazara su podmudili zapadnoevropljani (kao i u 2. sv. ratu) da je "bolje rat nego pakt."

Sultanu nije bila cilj Srbija, vec Zapadna Evropa.

Lazar je naseo vatikanskim lazima i obecanjima pomoci. ("Latini su stare varalice")

Na kraju je ostao sam i izigran. (Kao u kaubojskim filmu "Tacno u podne")

Umesto da se uortaci sa Sulatnom i da zajedno OSVOJE EVROPU, on mu se suprotstavio iako je odnos snaga bio 20 : 1.

Gde je tu inteligencija?

Možda nije privremeni cilj, ali u bliskoj budućnosti pregazili bi Srbiju, kao što, uostalom, i jesu. I šta bismo mi imali od osvajanja Evrope? Uvek smo težičlika jugu i istoku, ka sebi slčnima, mi se u Evropi ne bismo snašli (kao što ni nećemo ;) )

Познато је да турски султани нису поштовали задату реч и ко је њима вреовао пролазио је горе него да се борио, то важи и сада за запад.
Довољно се сетити другог пада Новог Брда града који је у зениту броја 40 000 становника док је Лондон бројао 6 000 , где није испоштована обавеза , млади момци и девојке су одведене у харем, виђенији људи побијени, а остали одведени у ропство !

Е видиш да не знаш, зато су они свети владари Србије, баш зато што им је Бог дао мудрост ( Σοφία ) , a колико странци цене свете мошти српских владара типичан пример је Бугарска где и после 700 година не дозвољавају да се свети српски краљ Милутин Немањић врати у Србију него почива у граду Софији.
А Енглези имају само једног светитеља св. Евдокија и тај почива у Руском манастиру у Енглеској и има поштовање целе Енглеске.
Многи Срби не знају какве светиње имамо и какве реликвије се чувају у српским манастирима.
О свецима се не расправља !

Svece Presretac ipak bira crkva, a ne Bog.

U 2. sv ratu u jednom konc logoru u Nemackoj su redovno uzimali zatvorenike za medicinske opite nad zivim ljudima.
Odatle se niko nije vracao ziv...
Jednom je jedan nemacki kapetan dobio u zadatak da izabere 20 zivih "zamorcica"
Postrojili su zatvorenike i oni su znali da koga izaberu znaci osudu na smrt.
Kapetan je izabrao jednog Pljaka i naredio da iskoraci iz reda, ali Poljak je poceo da kuka i moli jer ima cetvoro dece.
Atmosfera je bila teska i u tom momentu je progovorio jedan zaroblejnik koji nije bio izabran: "Uzmite mene, ja sam katolicki svestenik i nemam familije"
SS kapetan je pogledao i ...klimnuo glavom:
Presretni Poljak se vratio u kolonu, u zivot, a svestenik je istupio korak napred, u istoriju.
Vec istog dana u logoru je prostrujala prica o SVETOM COVEKU...
Nakon rata mnogi su trazili od katolicke crkve da ovu osobu proglasi za sveca. Ali, crkva to odbija, jer da bi se postao svetac, mora se uraditi nesto za VERU...A taj covek nista nije uradio za katolicku veru..
Tako se biraju sveci......
Iako pritisak da se taj svestenik kanonizuje traju jos i dan danas.

Не знам како је код римокатолика али ево да Ти и ја напишем нешто :
Прво отиди до неког српског манастира где су изложене свете мошти српских светаца и видећеш пуно људи међу којима има римокатолика и муслимана и питај их јел су то свети људи чије мошти целивају они и њихова деца и добићеш одговор.
Рекох ти о свецима се не дискутује !

Svece Presretac ipak bira crkva, a ne Bog.

U 2. sv ratu u jednom konc logoru u Nemackoj su redovno uzimali zatvorenike za medicinske opite nad zivim ljudima.
Odatle se niko nije vracao ziv...
Jednom je jedan nemacki kapetan dobio u zadatak da izabere 20 zivih "zamorcica"
Postrojili su zatvorenike i oni su znali da koga izaberu znaci osudu na smrt.
Kapetan je izabrao jednog Pljaka i naredio da iskoraci iz reda, ali Poljak je poceo da kuka i moli jer ima cetvoro dece.
Atmosfera je bila teska i u tom momentu je progovorio jedan zaroblejnik koji nije bio izabran: "Uzmite mene, ja sam katolicki svestenik i nemam familije"
SS kapetan je pogledao i ...klimnuo glavom:
Presretni Poljak se vratio u kolonu, u zivot, a svestenik je istupio korak napred, u istoriju.
Vec istog dana u logoru je prostrujala prica o SVETOM COVEKU...
Nakon rata mnogi su trazili od katolicke crkve da ovu osobu proglasi za sveca. Ali, crkva to odbija, jer da bi se postao svetac, mora se uraditi nesto za VERU...A taj covek nista nije uradio za katolicku veru..
Tako se biraju sveci......
Iako pritisak da se taj svestenik kanonizuje traju jos i dan danas.

Katolici i mi nemamo iste kriterijume za proglašenje svetitelja. kod njih je, između ostalog, dovoljno da se dva puta posvedoči čudo, pa postoje stausi blaženog itd,dok je kod nas procedura dosta komlikovanija. Jedan od osnovnih zahteva jeste netruležnost moštiju, isticanje svetog mira, mirišljavost zemnih ostataka...

Katolici i mi nemamo iste kriterijume za proglašenje svetitelja. kod njih je, između ostalog, dovoljno da se dva puta posvedoči čudo, pa postoje stausi blaženog itd,dok je kod nas procedura dosta komlikovanija. Jedan od osnovnih zahteva jeste netruležnost moštiju, isticanje svetog mira, mirišljavost zemnih ostataka...

Meni se ovo cini kao totalna - glupost!

Kosti nikom ne trunu, a zemni ostaci nikom ne mirisu, ako nisu namirisani.

To je jedna naivna manipulacija gledana sa danasnjeg nivoa ljudske svesti.

Ruku na srce, pa tome vise ni mala deca ne veruju.

Meni se ovo cini kao totalna - glupost!

Kosti nikom ne trunu, a zemni ostaci nikom ne mirisu, ako nisu namirisani.

To je jedna naivna manipulacija gledana sa danasnjeg nivoa ljudske svesti.

Ruku na srce, pa tome vise ni mala deca ne veruju.

Nikome ne trule kosti, ali otatak? Koža, mišići, tkivo... Bio sam u Vatikanu. nekoliko puta, oni svoje svece čuvaju u vosku, za razliku od naših. Nedavno sam pisao rad na temu srpskog srednjevekovnog zadužbinarstva, i na više mesta sam pročitao da je sveto miro, koje ističe iz moštiju Svetog Simeona i Svetog Prohora pčinjskog, bilo na analizi na jednom institutu u SAD, i da u njemu nisu uspeli da pronađu nijedan poznati element iz periodnog sistema. Dovoljno

Nikome ne trule kosti, ali otatak? Koža, mišići, tkivo... Bio sam u Vatikanu. nekoliko puta, oni svoje svece čuvaju u vosku, za razliku od naših. Nedavno sam pisao rad na temu srpskog srednjevekovnog zadužbinarstva, i na više mesta sam pročitao da je sveto miro, koje ističe iz moštiju Svetog Simeona i Svetog Prohora pčinjskog, bilo na analizi na jednom institutu u SAD, i da u njemu nisu uspeli da pronađu nijedan poznati element iz periodnog sistema. Dovoljno

Prijatelju, to spada u TEORIJU ZAVERE.

Dokazano je nebrojeno puta da su to samo - manipulacije i neistine.

Svakome ko umre telo zavrsava na isti nacin i svakome - smrdi.

Cak i faraonima koji su balsamovani pre 4.000 godina ostaci smrde i dan danas.

Prijatelju, to spada u TEORIJU ZAVERE.

Dokazano je nebrojeno puta da su to samo - manipulacije i neistine.

Svakome ko umre telo zavrsava na isti nacin i svakome - smrdi.

Cak i faraonima koji su balsamovani pre 4.000 godina ostaci smrde i dan danas.

Није Ти ово политика, овде се пише крајње озбиљно и на много већем нивоу.
Јел си био у неком српском манастиру где су изложене свете мошти ?

Није Ти ово политика, овде се пише крајње озбиљно и на много већем нивоу.
Јел си био у неком српском манастиру где су изложене свете мошти ?

Ovde se trudim da pisem ozbiljnije, a primecujem da i ti tako radis.

Bio sam u manastirima.

Nisam osetio da mosti mirisu.

Ovde se trudim da pisem ozbiljnije, a primecujem da i ti tako radis.

Bio sam u manastirima.

Nisam osetio da mosti mirisu.

Ево ти овде имаш нешто да прочиташ мислим једини који је на овим просторима писао о светим моштима.
Ради се о врло образованом духовнику свог доба .

http://users.beotel.net/~mirkom/svmosti.htm

Vidis, ja u to ne verujem.

Bilo je par puta na History channel da su sve to namestaljke i obmane.
Овај верује да га је смрти спасла бројаница из манастира Копорин где је похрањен свети деспот Стефан Лазаревић био је и документарни филм потражи га на интернету.

http://belgrade.usembassy.gov/archives/press/2003/030210a.html

Овај верује да га је смрти спасла бројаница из манастира Копорин где је похрањен свети деспот Стефан Лазаревић био је и документарни филм потражи га на интернету.

http://belgrade.usembassy.gov/archives/press/2003/030210a.html

Boze, o cemu mi pricamo?

Da neciji posmrtni ostaci MIRISU!?

Onaj ko zaista u to VERUJE, duboko je zabrazdio u fanatizam.

Back