Demencija

Mrvcica

Početnik
Poruka
38
Kanarinka ti ces morati ocu da stavljas pelene! Za tebe ne vidim bolje resenje jer on ne moze da se krece. Ne znam kako ces to da izvedes sama, ali trebalo bi da ga prevrnes na jedan kuk, pa ispod njega stavis pelenu, otvoris je i onda ga vratis na pelenu i zalepis je. To i nije tako tesko, ali kad se uzme u obzir njegova tezina...boze pomozi! :worth: Sto se tice pranja, to je najtezi deo i bilo bi dobro da ti neko u tome pomogne. Ovde u Bg-u moze relativno lako da se pronadje zena za negovanje takvih osoba, ali ti rece da si u selu. Mozda, ako nisi predaleko od Beograda ili nekog drugog grada, ipak mozes da pronadjes nekoga. Strasno je tesko baviti se sam takvim bolesnikom! Moj muz je za svog oca pronasao zenu kojoj placa 10.000 din za 8 sati nege svaki drugi dan. Plus on i njegova majka i...trenutno sestra. Dakle , njih cetvoro!!! Toliko su mogli da placaju, a zena je voljna da radi i vise, ali nema para... Pokusaj preko interneta, ima raznoraznih agencija, pa probaj, a mozes i ti da stavis oglas! Ne znam da li sam ti pomogla, ali zelim ti da bar uspes da pronadjes pomoc jer bez pomoci neces opstati, a ti Kanarinka imas i svoju porodicu. Sve najbolje i srecno!

margareta lepo cveta

Zainteresovan član
Poruka
311
Kanarinka, zanam da ti je užasno teško, ali moraš da preguraš ovaj trenutak.
Mislim da bez pelena nećeš moći. Ti pominješ pampers, ja ne znam tačno kako se zovu pelene za odrasle muškarce, ali ima ih. Mi za mamu koristimo Tenu, možda je to isto. Koristi samo noćne, jer bolje upijaju. U apotekama se kupuju i mušemice, ali ne one plastične, nego papirne, koje ti uveliko spasavaju posteljinu. Neophodno ti je mnogo toalet papira, vata i vlažne maramice, ali nema potrebe da koristiš neke skupe (u Idei ima K plus plave, 4 pakovanja po 72 komada za 400 dinara). U onom jednom postu napisala sam stvarno kako se najlakše presvlače nepokretni bolesnici, koji pružaju otpor, ako ti je to verovatno izgledalo bezveze.
Zbog njegove opšte nege probaj da nađeš neku ženu, možda čak i mlađu snažnu penzinerku koja će ti pomagati sada, mada je najbolje da to bude negovateljica.
Želim ti mnogo sreće.

tanidad

Obećava
Poruka
84
Ne znam da li je i ovo pisala Margareta u tom ranijem postu - za okretanje nepokretnog bolesnika je najbolje postaviti pored obicnog donjeg carsava jos jedan carsav, duzi peskir, musemu ili sta vec poprecno, tako da se taj carsav, ispod struka bolesnika, povuce za okretanje na suprotnu stranu od one na kojoj ste vi i bolesnik vam okrece ledja. Tako se onda postavlja i lopata, i pelena, tako se lakse menja posteljina...Pa onda sve isto, sa druge strane. Ovo sam naucila u bolnici od sestara, uvek rade po dve, svaka sa po jedne strane kreveta. Ali, moze i jedna osoba...

Kateter moze da se na kratko zatvori vrhom ampule, pa da se onda sadrzaj kese direktno izruci u toalet solju, a isto tako je najmanje neprijatnih mirisa ako se i lopata isprazni, uz tusiranje vrelom vodom, pravo u solju.

Ne smem da vam kazem koliko sam godina prolazila kroz sve ovo kroz sta vi sad prolazite. Naravno - sve bolnice uvek gledaju samo da se ratosiljaju pacijenta, naravno - hitna pomoc uvek ocekuje od vas da ste u stanju da nosite roditelje do vozila, ma koliko daleko ga parkirali... I ne vredi nadati se nekoj pomoci jer ljudi izbegavaju da dolaze -
,, da vam ne smetaju''... A, opet - nije ni cudo sto izbegavaju neprijatne scene...

Mislim da je vazno za sve nas da budemo svesne da nismo same, da to sto se desava nije neki usud koji nismo zasluzile, nego da je to deo zivljenja kroz koji moramo da prodjemo. Naravno, ne desava se bas svim ljudima, ali cesto se desava i to je tako. Strasno je vazno da u takvim situacijama uradimo najvise sto mozemo, a opet da same totalno ne odlepimo od uzasa.

margareta lepo cveta

Zainteresovan član
Poruka
311
Ne pokušavaj da ga odižeš na bilo koji način, jer nećeš moći. Znači, samo ova okretanja, o kojima sam pisala i koja objašnjavaju i Mrvica i Tanidad. Ne treba ti snaga, to je samo tehnika koju ćeš savladati posle nekoliko puta. Ne plaši se. Sačuvaj prisebnost.
I ne gaji ljutnju u sebi, to te razara. Vidim da kada to kažem neke nerviram, ali sve se može prihvatiti onako kako jeste, bez velike drame. Nisu oni krivi što su tako oboleli. Možda ćemo i mi biti iste takve, možda još gore... Da li možeš da zamisliš svoju decu kako su stalno besna na tebe?! A budi sigurna da tada nećemo znati da kažemo da nas daju u dom, svest se izopačuje.
I uzivaj u svakom danu koliko god možeš, raduj se sitnicama sa svojom porodicom. Možeš ti to, kao što i mi možemo, iako je sve ali ne lako.

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Hvala vam narode na datim savetima! :heart:
Mada najmanji mi je taj tehniski deo presvlacenja problem,vec moralni!
Ali,eto ja kukala kako cu ga presvlaciti,kad zadesice me jos gori problem!Lepo kazu ljudi da i od goreg ima gore!
Naime,juce kada su ga doveli,upiskio se a da nije bio svestan da je mokrio.Dobro,kapiram da nakon katetera je izgubio osecaj.Sacekala sam muza da presvucemo posteljinu i stavili smo mu pelenu.Jutros moj muz pre posla i ja krenemo da ga presvucemo,ali pelena suva!Ne kapiram ja ni dalje sta se desava,sve dok mi otac oko 14h nije rekao da uopste ne moze da mokri.I stvarno,nije mokrio,dakle od juce popodne!Verovatno cu morati da ga vodim ponovo u bolnicu da ga isprazne,ne znam!:worth:
A jutros od pola 8 sa sve petogodisnjom cerkom cekala sam u ambulanti di pola 12,da mi napise uput za banju,jer u ponedeljak imam to spremno da predam zahtev.Doktorka je izrazila sumnju da ce uopste dobiti banju,jer u otpusnoj listi pise da zbog demencije odbija saradnju,i da ako i dobije banju,moracu ici ja kao pratnja,s tim da ja sebi platim.To je ni teoretski neizvodljivo,da budem od kuce odsutna mesec dana!
A hirurg mu je prepisao neke injekcije da prima 20 dana Clexane,za razredjivanje krvi,a to cudo kosta 10 000din!Al ajd i to,kako da ga vozim u ambulantu,a ako sestra dolazi i nju moram ja da dovezem i odvezem,kao da imam vozni park u dvoristu!

K aja

Ističe se
Poruka
2.820
Kod nas Centar za socijalni rad ima pomoć oko nege starih lica.
Mene su konkretno pitali da li hoću da mi pošalju ženu koja bi pomogla oko kupanja moje polu-pokretne majke. Može svaki dan, ili koliko puta nedeljno se dogovorimo.
Možda i u tvom mestu imaju sličan program? Raspitaj se u Centru.

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Za ceo dan,samo je jednom mokrio!
Veceras smo ga muz i ja stavili u kadu i dobro ga okupali.Kada je dosao iz bolnice imao je zavoj na peti druge noge,od one koja je operisana.Naravno on nije imao pojma zasto,a ja nisam htela da diram dok ne pitam Dr da li smem to da raspovijem,jer u otpusnoj listi nista o tome ne pise!Kada smo ga skinuli za kupanje,videla sam da i na drugoj peti ima bas rane i crvene podlive!To nije imao pre odlaska u bolnicu.Predpostavljam da je to neka posledica od anestezije i njegovog dijabeta.Ali,svaki dan sam bila u bolnici i niko mi nista rekao nije,i zar ne bi trebalo i to da bude spomenuto u otpusnoj listi?

Mrvcica

Početnik
Poruka
38
Moj svekar je dobio poziv da krajem meseca dodje na komisiju da bi mu odobrili tudju negu i pomoc, a on ne moze na noge! Ne moze cak ni da sedi! Sta sad? :think: Da li neko zna da li moze da se trazi da komisija dodje kuci (mada mi zvuci nemoguce), ili neko drugo resenje? Koje, pojma nemam! On je vojni osiguranik i nazalost, kod vojske je gore nego kod civila. Organizacija im je - nikakva! :dash:

P.S. Mnogo ti ocekujes Kanarinka, da sve navedu u otpusnoj listi! Izvini, znam da ti nije do glupavog sarkazma, ali on nije ni prvi ni poslednji da ga tako tretiraju! Nase zdravstvo! :besna: Nije dobro da ti otac tako malo mokri pa pokusaj da mu das neki caj za lakse mokrenje, recimo brezov list, koren persuna i celera... Znam recepte:
1) Po 3 kasicice sitno narezanog korena persuna i celera preliti sa 500 grama vrele vode, ostaviti poklopljeno 2 sata i popiti u 3 obroka pre jela.
2) Po 3 kasike naseckanog svezeg persunovog lista i brezovog lista pripremiti i piti isto kao pretrhodni caj. (Recepti su Tucakovi i ja sam ih licno isprobala kad sam imala problema.)

Poslednja izmena:

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Moj svekar je dobio poziv da krajem meseca dodje na komisiju da bi mu odobrili tudju negu i pomoc, a on ne moze na noge! Ne moze cak ni da sedi! Sta sad? :think: Da li neko zna da li moze da se trazi da komisija dodje kuci (mada mi zvuci nemoguce), ili neko drugo resenje? Koje, pojma nemam! On je vojni osiguranik i nazalost, kod vojske je gore nego kod civila. Organizacija im je - nikakva! :dash:

Mozes traziti da dodju oni kod nepokretnog,ali kako ide sa tim ne znam.Najbolje njih kontaktiraj,ali mi je jednom prilikom soc.radnica iz CSR rekla da se izlazi na teren kod nepokretnih!

margareta lepo cveta

Zainteresovan član
Poruka
311

Da li se svekar vodi u službi Kućnog lečenja?
Imaš li dokumentaciju neurologa?
Da li su tražili dopunu dokumentacije?

Mrvcica

Početnik
Poruka
38
Da li se svekar vodi u službi Kućnog lečenja?
Imaš li dokumentaciju neurologa?
Da li su tražili dopunu dokumentacije?
Da, vodi se u sluzbi Kucnog lecenja. Nema dokumentaciju od neurologa, vec od neuropsihijatra (u pitanju je senilna demencija, ne - Alchajmerova bolest), ali je u momentu podnosenja zahteva za tudju negu i pomoc njegovo stanje bilo bolje, kasnije se znatno pogorsalo. U ponedeljak ce moj muz ici po najnoviji nalaz kod svekrovog neuropsihijatra. Ovi iz komisije nisu trazili dopunu dokumentacije, vec su samo naveli datum kad svekar treba da dodje na komisiju. To je sve...

margareta lepo cveta

Zainteresovan član
Poruka
311
Ako tvoj muž dobije nov nalaz psihijatra, biće dobro. Mi nismo uspeli da ga dobijemo.
Trebalo bi da odete u Kućno, da pošalju lekara (najčešće iz Hitne) da napiše svoj nalaz. Taj papir treba da bude nov (ne stariji od 15 dana). Oni izlaze bez problema.
E sad, komisija. Njih desetak nadrndanih, koji o demenciji, po definiciji, nemaju pojma.
Imate 2 varijante:
1. Da se dogovorite sa nekim privatnim domom zdravlja da dodju sanitetom po vas i na bolničkim nosilima ga odvezu na komisiju (npr. Poliklinika Ristić). Ta usluga košta oko 5.000. Komisija će izaći na parking, pogledati dedu, postaviti mu po neko pitanje. Verovatnoća da dobijete naknadu je prilično velika.
2. Da sa svim papirima ode tvoj muž. Ostaviće ga da čeka skoro do kraja radnog vremena, dok pogledaju sve nesrećnike, biće neprijatni što deda nije dovezen, postavljaće idiotska pitanja, sve vreme gledati da ga isprovociraju da kaže nešto glupo i tražiti kad će da se zbuni, da li možda nešto laže...., i izbaciti ga napolje dok donesu odluku. U ovom slučaju mogu da odluče da ne daju naknadu, da ponovo skupiš papire i dovedeš dedu.

Nama su odobriji dva puta, po godinu dana, treći put nisu jer nismo mogli da nabavimo nov nalaz neuropsihijatra, a nema načina da je odvedemo na pregled.
Srećno!
Pitaj šta te interesuje, pa ako znam...

Uzgred, zašto ne moše da sedi u kolicima. Mislim, razumem da ne može samostalno da sedi, ali fiksiran širokim povezom preko stomaka i naslonjen rukama na sto?! Mi na svaki način izbegavamo lešanje da ne bi došlo do zapaljenja plića ili gomilanja sekreta.

Mrvcica

Početnik
Poruka
38
Hvala Margareta. Dobro je to sve znati unapred. Pokusacemo sve sto mozemo. Moj svekar ne moze da sedi iz vise razloga. Prvo, nije uopste stabilan, leluja i pada, a pritom ima i uzasne bolove pri sedenju, bukvalno urla od bolova. Ortoped kaze: nije mu nista! (Pisala sam o tome: nisu hteli ni da ga snime, malo pipkanja je bilo dovoljno za dijagnozu. :besna: Mozda zato sto ima 86 godina!) I jos uvek nemamo invalidska kolica za njega, a i cemu kad on ne moze da sedi.

Poslednja izmena:

mistika

Obećava
Poruka
87
Drage moje,nije me bilo jedno vreme.Prolazila sam kroz pakao.Nemam snage ni da disem koliko sam psihicki iscrpljena,ali sam morala da vam se javim,jer kao sto je rekla Florena,vi mozete u potpunosti da me razumete.U ponedeljak je pozlilo mojoj cerki koja ima 24 godine.Odveli smo je na hitnu.Uradili su joj EKG i ustanovili da ima BLOK DESNE GRANE SRCA,pritisak 120/105 i veliku aritmiju.Naravno morala je u bolnicu.Najveci sok sam dozivela kada sam pitala med.sestru gde da joj donesem pidzame,a ona mi odgovorila:" ne treba da donosite pidzame jer ce biti smestena u konorarno odeljenje,tamo ce lezati samo u gacicama i pokrivena carsavom da bi mogli mogli da je prikljucimo na aparate" :sad2:.Puta do kuce se takoreci i ne secam.Na vratima me je docekala moja majka jer je znala da idemo na hitnu.Kad sam joj rekla da mi je dete ostalo u bolnici,pocela je da place.Dalje se opet ne secam svih detalja,samo znam da sam joj jednog trenutka rekla da ako mi jos jednom spomene "kako je ona jadna" i " sta je ona skrivila Bogu da tako zivi"(a to ima obicaj po milion puta dnevno da kaze)da cu je udaviti.Evo od tad je manja od makovog zrna,nije vise zaboravna,nema agresije niti svadje,Shvatila sam da ona savrseno moze da se kontrolise samo kad hoce i da su ti njeni izlivi besa bili samo neko inacenje i bezobrazluk.Tu noc kad mi je cerka ostala u bolnici,ja nisam spavala.Sedela sam celu noc,popusila brdo cigareta i popila bezbroj kafa i osetila ogromnu bol i grizu savesti ali prema mom DETETU :dash:Prolazili su mi kroz glavu trenutci kad su mi se deca sklanjala u sobu zbog maminih izliva besa,svadja,bezbroj neprijatnih situacija,setila sam se cerkinog tuznog pogleda i pitanja:"mama zar su za nas zavsena zajednicka letovanja zbog bake" ,njenog tuznog pogleda kad sam joj saopstila da ne mozemo ici za 1.maj na Dunav jer nemamo baku kome ostaviti da je pazi.....kakva je to uzasna noc bila!!! Dete mi je juce izasla iz bolnice,svemu je tome uzrok bio stres.Ona je takva osoba koja sve skuplja i gusi u sebi i jednom je moralo da sve pukne.Drage moje...sve sto se desava desava se sa razlogom.Vernik sam i znam da svako zasto ima svoje zato.Ovo sam shvatila kao opomenu da ima i drugih ljudi u mom zivotu sem moje majke.Volim je puno,ali znam i to da zelim svoju decu da volim bez ikakvog ogranicenja.Sad kad vratim film,mama je bila centar svega,a deca posle nje.Sad mi je jako zao zbog toga.Zao mi je i supruga koji se bori kao lav da im stvori sto bolji zivot i emotivno i finansijski i uspeo je u tome( njegova parola je:" hocu da uzivaju i imaju sve dok se ne udaju,posle ih cekaju problemi,kuca,deca,muz...).Zelim da zivim normalno,da se smejem i uziivam u malim radostima sa mojom porodicom.Moja mama je svojevremeno uzivala u zivotu,imala je sve,druga stvar sto nikad nista nije znala nista da ceni i uvek je bila nezadovoljna. Sacekacu par dana da vidim kako ce se dalje ponasati ,ukoliko nastavi da se ponasa kao i pre,ili cu je poslati kuci i naci zenu ili videti dom.Kao sto je Goti rekla (ovim putem je pozdravljam i zahvaljujem na njenom pozdravu) imam veliki teret na ledjima koji me vuce ka dnu,a ja zelim da hodam uspravno.I jeste me ovukla,a sto je najgore ta negativna atmosfera vuce i moju porodicu.Do sad sam joj dala i vise od sebe,a sad sam shvatila da to pripada mojoj deci,pa nek me osudjuje koliko ko hoce.

Poslednja izmena:

torima

Početnik
Poruka
23
Da li neko od vas zna koliko dugo se ceka na poziv za pregled u vezi tudje nege i pomoci kada se podnese zalba na odluku Prvostepene komisije u PIO fondu.Zahtev za pomoc za dementmu majku koja ima 81. god. sam podneo u oktobru prosle godine,u decembru smo bili na Prvostepenoj komisiji gde je odbijena a zalbu sam podneo pocetkom januara.Kad proverim telefonom dokle je to sve stiglo,odgovore mi da je procedura u toku.Negde sam procitao da se ceka i vise od godinu dana dok ne pozovu na komisiju.Inace odbijena je jer je posle kraceg razgovora sa zenom iz komisije znala da izuje i obuje cipelu sto je njima verovatno pokazatelj da moze da se brine sama o sebi iako nije znala ni gde stanuje ni koliko ima godina.Inace boluje od vaskularne demencije kao posledica par mozdanih udara od pre 4 godine sto su i utvrdila dva neuropsihijatra,jedan iz Doma zdravlja a drugi iz bolnice Laza Lazarevic i to su na komisiji imali na uvid

margareta lepo cveta

Zainteresovan član
Poruka
311
Hvala Margareta. Dobro je to sve znati unapred. Pokusacemo sve sto mozemo. Moj svekar ne moze da sedi iz vise razloga. Prvo, nije uopste stabilan, leluja i pada, a pritom ima i uzasne bolove pri sedenju, bukvalno urla od bolova. Ortoped kaze: nije mu nista! (Pisala sam o tome: nisu hteli ni da ga snime, malo pipkanja je bilo dovoljno za dijagnozu. :besna: Mozda zato sto ima 86 godina!) I jos uvek nemamo invalidska kolica za njega, a i cemu kad on ne moze da sedi.

Kad ti bude muž išao u Kućnu neka kaže da on ima velike bolove i da sumnjate da je nešto polomljeno, pa mislite da ipak mora da se snimi. Hoće to da organizuju sa Hitnom, ali morate da napomonete ponovo.
Što se tiče kolica, on ima pravo na kolica, dekubitusni dušek i još po nešto, isto dobijate uput od Kućne za fizijatra, pa muž ode, pa overi... Zvuči, ali nije komplikovano.
Inače, ni moja mama ne može da sedi tek tako, klati se savija napred, samo što ne ispadne. Na kolica stavite mekane jastučiće, ima ih po 200-300 dinara u megamarketima i po veličini tačno pasuju u kolica, pa njega prenesete da sedne. Veliki čaršav, od posteljine, presavijen na šreh, širine 30-40 cm, prebacite preko celog stomaka, odmah ispod grudi, i vežete na kolicima pozadi. Ruke se dignu na sto i tako sedi bez problema. Inače, ako ga smo boli a nije polomljen, nešto protiv bolova će dovoljno odraditi. Od ležanja će krenuti dekubitusi, bronhitisi, pogotovo sad kad otopljava. Uostalom, sve to znaš.

margareta lepo cveta

Zainteresovan član
Poruka
311
Mistika, baš mi je žao zbog svega što si doživela. Ipak, sigurno su ti rekli da taj desni blok nije ni najmanje opasan, sada kada se njeno stanje stabilizovalo. I ne mora da je bio uzrok stres, ogroman broj virusa može da izazove blok, a on će se vremenom povući. Aritmije će se takođe brzo povući. Ipak, znam da je tvoj strah bio užasan i da se u takvim situacijama bez kraja preispituješ. Ali biće to sve dobro i bez posledica.

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Mistika,ako mozes finansijski to da izdrzis,unajmi zenu ili je smesti u Dom,ali drzavni!Koliko god privatni domovi bili uredjeni,njima je samo do zarade!
Boli te uvo da l te iko osudjuje,ti si poterebna svojoj porodici,i buducoj generaciji,tj tvojim unucima!Gresn bi bila da majku ostavis potpuno samu bez icije pomoci,ali ako joj obezbedis pomoc,ne dozvoli da ti iko nabacuje grizu savest!

Mrvcica

Početnik
Poruka
38
Kad ti bude muž išao u Kućnu neka kaže da on ima velike bolove i da sumnjate da je nešto polomljeno, pa mislite da ipak mora da se snimi. Hoće to da organizuju sa Hitnom, ali morate da napomonete ponovo.
Što se tiče kolica, on ima pravo na kolica, dekubitusni dušek i još po nešto, isto dobijate uput od Kućne za fizijatra, pa muž ode, pa overi... Zvuči, ali nije komplikovano.
Inače, ni moja mama ne može da sedi tek tako, klati se savija napred, samo što ne ispadne. Na kolica stavite mekane jastučiće, ima ih po 200-300 dinara u megamarketima i po veličini tačno pasuju u kolica, pa njega prenesete da sedne. Veliki čaršav, od posteljine, presavijen na šreh, širine 30-40 cm, prebacite preko celog stomaka, odmah ispod grudi, i vežete na kolicima pozadi. Ruke se dignu na sto i tako sedi bez problema. Inače, ako ga smo boli a nije polomljen, nešto protiv bolova će dovoljno odraditi. Od ležanja će krenuti dekubitusi, bronhitisi, pogotovo sad kad otopljava. Uostalom, sve to znaš.

Znam, Margareta, i toga se najvise i plasimo. To dugotrajno lezanje nikako ne valja! Posle jednog svekrovog pada moj muz je preko Kucne insistirao na pregledu ortopeda plaseci se da nije nesto polomio. I, eto, taj ortoped nista nije nasao. I to sa kolicima bi bilo odlicno, vise bi se kretao, jer on jadnicak stalno pokusava da ustane, a ne moze...Moja mama je bila pokretna (imala je Alchajmerovu), pa ja nemam nikakvog iskustva sa kolicima. Srecom, tu ste svi vi koje mogu da pitam i da dobijem informaciju iz prve ruke.

Gotika

Ističe se
Poruka
2.476
Mistika imaš i moju podršku.....znači mama se ućutala....da prosto čovek ne poveruje....sto puta sam se pitala da li je bolest ili karakter u pitanju....prioritet ti je tvoja porodica, takav bolesnik donosi veliki nespokoj porodici.....zašto bi razmišljala šta će ko reći, predrasude postoje....ja sam ponekad na rubu nerava, a trebalo bi da funkcionišem sasvim ok. u odnosu sa drugim ljudima.....moja majka je ovih dana skinula svojevoljno kateter i ne prihvata pampers, slobodno mokri u peškire evo dva dana......ne može da ustane ili neće, više ne znam....i sada tremba sve to stojički podneti do ponedeljka da joj stave ponovo kateter...
Pošalji majku kući i plati da je neko gleda, negativna energija koju tvoja majka širi ima posledice, bilo bi nemoguće da ih nema....

FLORENA

Aktivan član
Poruka
1.154
Ovde sam i jos uvek sa vama i citam kroz sta sve prolazite:sad2:
Ne znam kojim redom da pocnem ...ali hajde prvo od banje...
Od toga nema nista:mrgreen:Jedino da nadjete vezu i da idete sa njim kao pratioc...
ja sam vodila mamu prosle god u Vrnjacku banju...izdrzala je 5 dana...a onda skandal
Islo je do toga da hoce da skace sa terase:mrgreen:Tako da smo napustili banju i vratila sam je kuci...Inace sam dobila banju kao njen pratioc preko debele veze i???
A nju su prvo odbili a onda posle zalbe koje kome:roll:...Da ne duzim...ali pokajala sam se sto sam je uopste vodila

I mama je bila odbijena ...i mi smo u oktobru podneli zalbu...I do danas nismo dobili resenje...Mada je sada kasno...ali iz okola smo saznali da je i zalba odbijena ...Tako da smo se spremali da ponovo podnesemo zahtev sa novim nalazima komisiji...Verovatno je to ista doktorka koja je mamu odbila...Jer je mamu pitala-"ko joj kuva"na sta je mama odgovorila _ "pa ja "Samo se pitam ko postavi takve ljude bez duse da budu u komisiji...I nije mi jasno zasto ih odbijaju kad ljudi sa Demencijom i Alchajmerom imaju zakonsko pravo na tudju negu i pomoc

Inace jednom prilikom kada je mama toliko preterala i ja se izvikala na nju potpuno se promenila i bila je med i mleko...Kao sto nikada nije bila...I ja sam sa njom imala incidente oko moje dece jer ih nije prepoznala...Pa nije htela da budu tu:eek:
U stvari tada je i izbio najzesci sukob izmedju nas...
Ali kada mi je cera otisla ona se vise nicega nije secala...
Tog dana je najzad prihvatila i pelene...I bila je moja mala beba ...kako sam je ja posle tetosila...
Zbog ne kretanja i dijabeta ona je imala problem sa crevima ...tako da su na kraju potpuno otkazala i sta ti ja znam...
Proslo je 12 dana kako je nema:sad2:
I mogu vam reci da mi mnogo nedostaje...Ne znam sta cu sa sobom...Nekako sam navikla da se o nekome brinem i da sam nekome potrbena...
Ovako je kuca mnogo tiha i prazna..Kao da je sa njom otisla i toplina ovoga doma..
Ne znam ...ali pocinje da mi nedostaje ...Mozda zato sto sam ostala sama sa tatom ...Ne zelim puno ni cerki da dosadjujem i ne daj Boze da osetim da sam suvisna...Ili sam ja preosetljiva...
Ne mogu ja bez vas :rida:

Poslednja izmena:

Mrvcica

Početnik
Poruka
38
Tesko ti je, znam, ali vremenom ce biti bar malo lakse...Moja mama je umrla pred jednu Novu godinu. Te novogodisnje noci moj muz je bio dezuran tako da sam ostala sama sa sinom. On je rano zaspao, a ja sam celu noc gledala stare fotografije i citala pisma koja je mami pisao tata pre ko zna koliko godina.. Bilo je i tuzno i lepo. Nisam vise razmisljala o mami kao o bolesnoj osobi. Videla sam je mladu, nasmejanu, punu zivota... I takvu sam njenu sliku i danas zadrzala u secanju. :heart: Setim se ponekad svega i dusa me zaboli... Ali najteze mi je sto se moj sin nje skoro i ne seca.:sad2: A cuvala ga je pre nego sto se razbolela!

Florena, ne znam da li si obavestila ove gde si podnosila papire za tudju negu i pomoc da ti je mama umrla (uz umrlicu itd.) Ima sanse da ti oni isplate naknadu od datuma kad je podnet zahtev, pa do dana njene smrti. Probaj, ne mozes nista da izgubis...

Poslednja izmena:

margareta lepo cveta

Zainteresovan član
Poruka
311
Florena, vreme će malo postaviti stvari na svoje mesto i bol će biti manji i prihvatljiviji. Ali osećaj praznine, nenadoknadive praznine, pratiće te trajno. Moj otac je otišao mlad, pre mnogo godina i posle teške bolesti. Za njega je smrt bila spas od bolova i teške muke. Bio je svestan svega do poslednjeg sekunda i to je bilo uzasno. Ali uglavnom ni ja ne pamtim to teško vreme njegove bolesti, sećam ga se vedrog, raspoloženog, predusretljivog, sećam se svih njegovih želja i planova i koje nije stigao da ispuni. Posle njegovog odlaska NIKADA više nije bilo isto kao pre i nedostajao mi je u svim važnim trenucima u životu. I kad sam bila srećna i kad mi je bilo teško. Možda je to tako jer je bio još mlad, a možda je to i uvek tako.
Možda i zbog toga, zbog osećanja da je ovo jedino vreme koje moja mama i ja imamo, zbog toga što znam da neće doći neko novo i bolje vreme, ja sam uvek nežna prema njoj. I onda kada je naročito gruba prema meni. Stalno podsećam svoje dete na vreme kad je bila još zdrava i beskrajno dobra prema njemu, jer ove teške godine u njegovom mladom životu brišu ono što je bilo kad je bio mali. Ali želim da kad je se jednod dana bude sećao, to bude po svemu dobrom i lepom što su zajedno imali, a ne ovom što je bolest učinila od nje.
Smorila sam vas od ranog jutra. Ali nekako sam tako gadno osetljiva ustala.

mistika

Obećava
Poruka
87
Hvala vam na podrsci...mnogo mi znaci..divne ste :heart:.Predhodna dva dana sam uzivala sa svojom porodicom kao nekad.:D Cerka mi se opravlja od svega,oseca se jos slabo,ali se nadam da ce i to proci.Moja mama se uglavnom ponasa normalno.Sinoc sam imala malu raspravu sa njom.Usla sam kod nje u sobu,ona sedi u fotelji,u mraku.Kad sam je upitala zasto ne upali svetlo,zasto ne cita nesto ili sto ne gleda tv,ona mi je odgovorila:" necu nista,nije mi do zivota".Pitala sam je sta joj je,dali je nesto boli,a ona :" eto tako dosta mi je ovog mog zivota".Sasvim smireno sam joj rekla da ne zelim takve razgovore,takvu negativnu energiju i da proba drugacije da gleda na zivot.Rekla sam joj i to da posle svega sto mi se desilo predhodnih dana sa cerkom ne zelim takve razgovore sa njom da vodim nikad vise.Ukoliko se nastavi tako ponasati,rekla sam joj da cu je smestiti u dom.Okrenula sam se i izasla iz njene sobe.Posle 10 minuta je dosla kod nas gde smo sedeli deca,suprug i ja.ali je bila sasvim drugacija.Pocela je da se sali sa decom,da se smeje.Ne pamtim kad je zadnji put bila takva.
Margareta ja sam laik sto se tice medicine,ne znam uglavnom nista,a i to sto znam sam cula od drugih njihova iskustva ili sam procitala na internetu. Sve ovo sve me je jako potreslo.Posebno kad su mi rekli da su od stresa nastupile komplikacije kod moje cerke.Uradili su sve neophonde analize i doneli taj zakljucak.Pricala sam sa troje specijalista i svi su mi rekli isto.Moj strah ne bi bio toliki da moja cerka nije imala urodjenu srcanu manu.Naime je rodjena sa ASD (otvor izmedju predkomora).Hvala Bogu nismo morali na operaciju jer se taj otvor spontano zatvorio kad je ona imala 11 godina,ali su ostale redovne kontrole u Sremskoj Kamenici :sad2:.
Florena verujem da ti je tesko i da ti majka puno nedostaje :(.Pokusaj sad kad vise nemas obaveza oko nje,necim da se bavis,druzi se,setaj...tako ces malo ubiti vreme,ali i isprazniti se.Pokusaj bar malo da skrenes misli.Nabavi nekog kucnog ljubimca ako si u mogucnosti.Moja deca imaju psa koji je sa nama u kuci,jako je mazan i trazi paznju i mogu ti reci da mi je ovo par dana kad sam bila u nevolji,malo pomogao.Kad dodje i sedne pored mene i pogleda me onim njegovim okicama,nisam mogla da ga ne pomazim,da ne pricam sa njim i veruj mi da su zivotinje dobra psihoterapija.Izdrzi....uz tebe smo :heart: :heart: :heart:

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.