DELIMUSTAFIĆ: Avdo Hebib zvanično, potpisao i rekao - ubijaj, otimaj, napadaj kasarne

RainbowSix

Veoma poznat
Poruka
10.717
FELJTON: Transkripti sjednica predratnog i ratnog Predsjedništva BiH (37)
15.11.2007 19:20

ALIJA IZETBEGOVIĆ: Dobro, kad je riječ o YUTEL-u, YUTEL je jako gledana emisija, vrlo popularna emisija, najgledanija.

STJEPAN KLJUIĆ: Jeste, oni imaju svojih problema, predsjedniče, ne mogu dobiti materijal, ne javljaju se dopisnici, ne javljaju se voditelji.

IZETBEGOVIĆ: To ide, to guraju.

KLJUIĆ: Sinoć je bio YUTEL samo 35 minuta. Pošto ja živim s njima stalno mislim, mi nemamo ništa - mi ne zatvaramo YUTEL. Dapače, ja sam rekao da YUTEL može koristiti... izbori iz svih tekstova u toku dana i dati ih pod svojom firmom jer on se izvozi u Sloveniju i Makedoniju. Ali ako se raspu, oni koji hoće raditi neka ostanu na TV Sarajevo.
……….

IZETBEGOVIĆ: Problem je prolaza. Jure, jesi li pokušavao sastaviti konačno tu vladu pa da kažeš imamo od 23 čovjeka 15 ili 12?

JURE PELIVAN (premijer): Jesam. Sutra ćemo, danas sam pokušavao par njih.
EJUP GANIĆ: Reci, danas se Vlada sastala u 10 sati i raspravljala je trenutnu situaciju. Neka bude lažna. Evo, pošalji...

PELIVAN: Sutra ćemo i rješenje predložiti Predsjedništvu i, molim vas, ima nekih pitanja još, sutra ćemo.

IZETBEGOVIĆ: Dobro, da pričekamo sutra.

PELIVAN: Predsjedniče, sada ja imam jedan prijedlog. Molim vas, nemojte svi koliko vas ima ili nema - kod vas ministri dolaze deset puta više nego kod mene, nego kod mene kao predsjednika Vlade. Uputite ih predsjedniku Vlade. Ja vas lijepo molim, Vlada će bolje raditi. Uputite. Nemojte od pomoćnika, od portira, od dalje - ma slušajte obraćaju se članovima i drugima, upućujte ljude na predsjednika Vlade. I tražite od mene veću odgovornost. A ovako ja ne mogu - ja samo mogu zahvaliti ovako. Odmah da kažem.

IZETBEGOVIĆ: Da se oko toga ne objašnjavamo. Da ovdje budemo načisto. Nema zamjena o kojima se ne zna. Mora da bude komisija koja bi to utvrdila. Ne može trgovati kako ko hoće. Mogu ljudi početi zarađivati pare na tome. Zamijeni čovjeka za 15.000 maraka i evo ti čovjeka. Šta mi znamo šta ljudi mogu uraditi. A pošto se ne čuje nikakva glasina, niti se ko žali da ima tamo. Bojim se da se tu prave kojekakve stvari koje nisu u redu.

DELIMUSTAFIĆ: Ima i kod nas i u njegovom ministarstvu propusta. Ovo ala Bakir što je uradio ili ala Avdo Hebib (pomoćnik ministra za policiju). Što je naredio da počne rat, da se otvori vatra, da se okupiraju kasarne. Poslao naredbu svim centrima mimo mog znanja. Objavio rat. Ja sam rekao da napravi izjavu reda radi. Niti mi je više došao, niti govori sa mnom.

IZETBEGOVIĆ: Ko je to uradio?

DELIMUSTAFIĆ: Avdo Hebib.
IZETBEGOVIĆ: Šta je on uradio?

DELIMUSTAFIĆ: Objavio rat armiji. Četiri tačke. Potpisao je depešu.

IZETBEGOVIĆ: U kom svojstvu?

KLJUIĆ: Završili smo sa snimanjem, nemojte to snimati.

IZETBEGOVIĆ: Šta Avdo ima...

DELIMUSTAFIĆ: Prepisao i poslao svim centrima u Republici.

IZETBEGOVIĆ: Dobro, Avdo je znači samo kao tehničko lice podržao.

DELIMUSTAFIĆ: Zvanično, potpisao i rekao - ubijaj, otimaj, napadaj kasarne, četvrta tačka.

KLJUIĆ: Nemojte sada o tome, molim vas. Ne možemo sve večeras.

IZETBEGOVIĆ: Završavam sjednicu.
...

Evo i link:http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=16947&meni=2

"I šta smo ono rekli??? Ko je po'čo rat???"
photonino.jpg
 

Back
Top