Dekoracija trpezarijskog stola

Neno

Elita
Poruka
20.383
Ukrašavanje i dekorisanje trpezarijskih, svečanih i drugih stolova je u suštini prava umjetnost.
Dekoracija stolova podrazumijeva kombinaciju svih mogućih elemenata, počevši od hrane, posudja, cvijeća, salveta, stolnjaka.. sve do uskladjivanja i kombinovanja boja kao i samog okruženja.

1.jpg


Mnogo je načina kako dekorisati stolove, počevši od onih dječijih pa sve do onih djevojačkih shabby chic ukrašavanja. Kao i u svemu, dekorisanje stolova ima različite stilske načine, a najpoznnatiji su; minimalistički stil, skandinavski, eko, art deco i još neki.

Primjer jednostavnog dekorisanja stola na vani, sa diskretnim cvjetovima

2.jpg


Iako ne znam mnogo o dekoracijama stolova i njihovom ukrašavanju, znam barem šta je lijepo.. ako ništa drugo :mrgreen: Dakle, ovdje bi razmjenjivali iskustva i načine kako dekorisati stolove za sve moguće prilike. Kako ukrasiti sto za svečane trenutke, za slave, rodjendane.. romantične večere pod sjajem svijeća, opojnim mirisom vina, svježeg cvijeća, zaljubljenih pogleda.. šta sam ono htio.. :mrgreen: a da.. kako i na koje načine ukrasiti i dekorisati stolove za sve prilike?. :D
 
No nesto na sta ni ja nikada ne obracam paznju, a ima logike...

Kako postaviti sto​

Temelj svakog lijepo aranžiranog stola je pravilna postavka, pa za početak naučite ili obnovite znanje o osnovnim pravilima.

  • Tanjir se nalazi dva prsta od ruba stola
  • Prvo se stavlja plitki, a preko njega duboki tanjir. Ako se služi i predjelo preko svega toga postavlja se još jedan manji tanjir, odnosno tanjiri prate redoslijed služenja jela
  • Ispod tanjira za supu i glavno jelo možete postavite osnovni tanjir, koji služi samo kao podloga i dekoracija
  • Pribor za jelo koji će se prvi koristiti stavlja se najdalje od tanjira, a onaj koji će se koristiti posljednji stavlja se najbliže tanjiru. Drške escajga moraju biti okrenute prema ivici stola.
  • Viljuška se nalazi sa lijeve strane tanjira, a nož i kašika desno. Nož se nalazi lijevo od kašike sa oštricom okrenutom prema tanjiru.
  • Viljuška za salatu postavlja se lijevo od viljuške za glavno jelo
  • Kašiku i viljušku za desert stavite horizontalno iznad tanjira
    • Tanjirić za kruh nalazi se sa lijeve strane iznad viljuški, na koji se može staviti mali nož koji služi za mazanje
    • Na gornjoj desnoj strani postavljaju se čaše za vodu i vino s tim što je čaša za vodu sasvim desno
    • Ukoliko poslužujete i salatu, tanjir manjih dimenzija stoji sa lijeve strane osnovnih tanjira
    • Salveta može biti postavljena ispod viljuške ili na tanjiru ukoliko prvo jelo nije supa
    • Neka so i biber budu stalno na stolu, a ostali začini po potrebi
  • Veličina stola je vrlo važna stavka udobnosti za vrijeme obroka. Sto treba biti dovoljno prostran da gosti ne smetaju jedni drugima, a optimalni razmak između gostiju je dva tanjira.​
  • kako-postaviti-sto-2.jpg

Izvor:dominfo.ba
 
No nesto na sta ni ja nikada ne obracam paznju, a ima logike...

Kako postaviti sto​

Temelj svakog lijepo aranžiranog stola je pravilna postavka, pa za početak naučite ili obnovite znanje o osnovnim pravilima.

  • Tanjir se nalazi dva prsta od ruba stola
  • Prvo se stavlja plitki, a preko njega duboki tanjir. Ako se služi i predjelo preko svega toga postavlja se još jedan manji tanjir, odnosno tanjiri prate redoslijed služenja jela
  • Ispod tanjira za supu i glavno jelo možete postavite osnovni tanjir, koji služi samo kao podloga i dekoracija
  • Pribor za jelo koji će se prvi koristiti stavlja se najdalje od tanjira, a onaj koji će se koristiti posljednji stavlja se najbliže tanjiru. Drške escajga moraju biti okrenute prema ivici stola.
  • Viljuška se nalazi sa lijeve strane tanjira, a nož i kašika desno. Nož se nalazi lijevo od kašike sa oštricom okrenutom prema tanjiru.
  • Viljuška za salatu postavlja se lijevo od viljuške za glavno jelo
  • Kašiku i viljušku za desert stavite horizontalno iznad tanjira
    • Tanjirić za kruh nalazi se sa lijeve strane iznad viljuški, na koji se može staviti mali nož koji služi za mazanje
    • Na gornjoj desnoj strani postavljaju se čaše za vodu i vino s tim što je čaša za vodu sasvim desno
    • Ukoliko poslužujete i salatu, tanjir manjih dimenzija stoji sa lijeve strane osnovnih tanjira
    • Salveta može biti postavljena ispod viljuške ili na tanjiru ukoliko prvo jelo nije supa
    • Neka so i biber budu stalno na stolu, a ostali začini po potrebi
  • Veličina stola je vrlo važna stavka udobnosti za vrijeme obroka. Sto treba biti dovoljno prostran da gosti ne smetaju jedni drugima, a optimalni razmak između gostiju je dva tanjira.​
  • kako-postaviti-sto-2.jpg

Izvor:dominfo.ba
Ja samo sve nabacam na sredinu...
 

Back
Top