Kako kaze stari stih i pesme Bore Corbe...

Opste je poznata cinjenica da se Dejvid Bouvi najvise plasio paukova, te da je celu ranu Zigi Dast turneju posvetio ovim malenim bicima da bi nekako izasao u susret svom strahu i tako ga prevazisao.

Pocev od velikog, ogromnog pauka u pozadini bine...
E, sad... Ova tema nije o paucima, niti o Dejviju...iako se mogu gledati metaforicki.

... Tema je zapravo o moci masmedija...
Nema ko nije znao i doznao za Bouvija, ne samo zbog njegovog impozantnog znacaja za rok-muziku, vec zahvaljujuci i ulozi koju je cesto igrao u medijima i za medije..

Njegov znacaj i prisutnost u medijima korespondira sa tvrdnjom da je npr. televizija "najveci, najrasprostanjeniji, najedukativniji izum 20. veka."

I to izgleda zaista vazi za taj vek.
Ali sta cemo sa 21.vekom..?

Na sve strane gomila ekrana, svaki prica svoju istinu, drobi ionako rasparcanu realnost...
20.vek je pretendovao na kakvu-takvu celinu u spoznaji...televizija i mediji su se trudili da udju u svake pore tada velikog i neotkrivenog sveta, ispitujuci ga i kritikujuci istovremeno.
21. vek kao da sve to dezavuise, prebacujuci i loptu i dubioznost na stranu gledalaca, odn. posmatraca...ostavljen nam je kolaz sve-znanja i igra u kojoj sami pravimo svoj mozaik.
Pada mi na pamet ovde vodja benda Djura i Mornari, Vladimir Djuric Djura, koji je izmedju svega ostalog i pisac, i koji je relativno skoro izbacio strucnu knjigu pod imenom "Mitologije Tehnosveta" u kojoj istrazuje granicne pojave masmediologije (i na Balkanu i mnogo sire

), ne libeci se da neke od njih podvede i pod oblasti svojevrsnog okultizma...
No, da li je ova podela sasvim korektna, da li je sve bas tako crno-belo..jedno je od pitanja?

I koga treba najpre pitati: danasnje milenijalce kako se snalaze u medijskoj tehnologiji danasnjice ili ozbiljnije glave, mozda one neke stvari koje vide i dalje i bolje?

Da li su ovakve pojave savremenog doba zapravo oni sitni pauci kojih se Dejvid Bouvi pribojavao, dozivljavajuci ih kao najezdu neobjasnjive nagonske sile, drzeci da ce pojesti sve, pa i njega samog "..kao skakavci"...? ...Ili je rec o stepenu razvoja koji ide pod ruku sa prirodnom evolucijom covekove svesti naspram tehnologije koja mu je data i koju on danas koristi, na tragu nekog novog shvatanja emancipacije? Ko u tome ima vise prednosti, stara klika ili omladina? Ima li tu ista od manipulacije, pa i okultnog... ili je sve transparentno i "na ravnoj casti" ? Jos jednom, umetnickije: da li je odskok u slobodu veci sa ravnoga i celoga ekrena... ili s onog razbijenog u komadice, koji bi se pritom dalje koristio kao u video-igricama s platformama uvis ili nesto tome slicno?