Deja vi

момоа

Legenda
Poruka
71.636
Imao sam takav trip danas da nisam mogao da dodjwm sebi. Pricam nesto sa drugom i u jednom trenutku shvatim da se sve ponavlja, ali apsolutno u milimetar, sve je isto, i tako jedno minut i po, dva. Kazem mu "ovo je deja vu" i setim se da sam mu to i ranije rekao, jednostavno kao da ne mogu da izbegnem da nw ponovim dogadjaj. Ranije sam deza vi doživljavao samo u sekvencama od par sekundi ili 15,20 najduze, ali ovo je necuveno. Setim se u tom trenutku Ničeovog vecnog ponavljanja istog i setim se da sam se i tada isto toga setio. Da li vam se desava i koliko često imate osećaj da se neki dogadjaj ponavlja odnosno da ste ga ranije vec proživeli?
 
Poslednja izmena:
Desava mi se povremeno,nekad traje po minut dva kao tebi i prosto ne mogu da ga izbegnem. Nekad po par sekundi,i cim vidim nesto slicno (raspored zacina na stolu na primer,ili mi se desi da vidim iste ljude na stanici koje sam vec videla da stoje u istom polozaju) odmah se pomerim ili kazem/uradim nesto sto nisam prosli put i to prodje
 
Desava mi se povremeno,nekad traje po minut dva kao tebi i prosto ne mogu da ga izbegnem. Nekad po par sekundi,i cim vidim nesto slicno (raspored zacina na stolu na primer,ili mi se desi da vidim iste ljude na stanici koje sam vec videla da stoje u istom polozaju) odmah se pomerim ili kazem/uradim nesto sto nisam prosli put i to prodje

I ja pokusam da uradim nesto drugacije, ali imam trip da sam i tada uradio nesto drugacije i da sam bas isto to razmisljao i tada kao i sada.
 
Ja imam tu teoriju da, pošto je svo vreme (prošlost, sadašnjost, svi potencijali budućnosti) prisutno istovremeno, ponekad možemo doživimo bag i "virnemo" u jednu od scena iz naše budućnosti, i onda kad se ta scena desi - mi imamo osećaj već viđenog. Jer smo je bukvalno i videli.

Pošto istovremeno mislim da naša budućnost nije fiksna već beskonačno mnogo mogućnosti, deja vu znači da smo doživeli ishod koji je bio najverovatniji u momentu kada smo doživeli bag i virnuli u budućnost, i svi događaji su vodili upravo toj mogućnosti.

Isto tako mislim da ponekad možemo da vidimo scene iz moguće budućnosti, naročito ako ishod nije dobar, kao neku vrstu upozorenja, da promenimo nešto sada, da bismo doživeli drugačiji ishod.
 
Ja imam tu teoriju da, pošto je svo vreme (prošlost, sadašnjost, svi potencijali budućnosti) prisutno istovremeno, ponekad možemo doživimo bag i "virnemo" u jednu od scena iz naše budućnosti, i onda kad se ta scena desi - mi imamo osećaj već viđenog. Jer smo je bukvalno i videli.

Pošto istovremeno mislim da naša budućnost nije fiksna već beskonačno mnogo mogućnosti, deja vu znači da smo doživeli ishod koji je bio najverovatniji u momentu kada smo doživeli bag i virnuli u budućnost, i svi događaji su vodili upravo toj mogućnosti.

Isto tako mislim da ponekad možemo da vidimo scene iz moguće budućnosti, naročito ako ishod nije dobar, kao neku vrstu upozorenja, da promenimo nešto sada, da bismo doživeli drugačiji ishod.

Bas sam juce slušao Velju Abramovica na ovu temu. U početku mi je sve to delovalo blesavo i kao neki sci fi film, mada sad sam uzeo ozbiljno u razmatranje.
 
Emile Boirac (1851—1917), francuski filosof, parapsiholog i promotor esperanta, mi je jedan od najomiljenijih francuskih filosofa, naročito kada sam, još kao student na Univerzitetu u Padovi, pročitao njegovo remek delo: L’Avenir des sciences psychiques, prvi put objavljeno 1876. Nemam vremena da bih sada podelio sa vama moje već doživljeno, proživljeno i iskušeno, obećavam vratiću se ovoj lepoj i zanimljivoj filosofskoj raspravi i podeliću sa vama moja lična iskustva u vezi sa temom, no pre nego li to i učinim molim sve koje žele da u tome učestvuju i podele sa nama svoje znanje i iskustvo da, svi zajedno – zajedno smo jači, umniji i nepobediviji, obratimo pažnju na sledeće termine iz razloga što su prevodi na srpski jezik katastrofalni, čak i u udžbnicima filosofije koje sam imao priliku da vidim … Hvala !

déjà vu - već viđeno
déjà vécu – već doživljeno;
déjà éprouvé – već (pre)ispitano,
déjà entendu – već čuveno,
déjà pensé – već promišljeno,
déjà fait – već učinjeno,
déjà su – već poznato,
déjà voulu – već (po)željeno,
déjà raconté – već (iz)rečeno,
déjà baisée – već oprobano (često se prevodi i kao vulgarno – već (za)jebano)...

Suprotni izrazi:

jamais vu – nikada nije viđeno, neviđeno,
jamais vécu – nikada nije proživljeno, nedoživljeno,
jamais éprouvé – nikada nije (pre)ispitano, ne(pre)ispitano,
jamais entendu – nikada nije čuveno, nečuveno,
jamais su – nikada nije (u)poznato, ne(u)poznato …

Da li se to, onako odokativno, a ne filosofski prosvetljeno, može svesti na puku depersonalizaciju, ili onaj Frojdov termin a la: derealizacija ličnosti, će da bude izazov za mene kojem ću se odazvati i pokušati da to malko drugačije uobličim, prosvetlim, produhovim i proumim …
 
Poslednja izmena:
"Čovek je sinteza beskonačnosti i konačnosti, prolaznog i večnog, slobode i nužnosti, ukratko: sinteza. Čovek je duh. Ali šta je duh? Duh je ja. Ja biti, znači konkretno postojati... Ja je u svakom trenutku, u kome jeste, u postojanju. Jer ja nije stvarno tu, već nešto što treba da postane. Onaj ko egzistira stalno je u postojanju. Stvarno egzistentni subjektivni mislilac podražava, stalno misleći, svoju egzistenciju i preobraća sve svoje mišljenje u postajanje." - Soren Kjerkegor
 

Back
Top