Децо, учите португалски!

ВОДКА

Iskusan
Banovan
Poruka
5.913
Бразил: Добродошли гастарбајтери

Некада су Јужноамериканци добијали дознаке од „богатог ујака” из Америке, данас „грингоси” раде код њих
Rio-de-Janeiro,-foto-BETA.jpg
Рио: некретнине скупље него на Менхетну Фото Бета




Најпре грађевинци, потом инжењери других специјалности, зидари, механичари, столари и молери, менаџери, нафташи, геолози, хемичари и фармацеути, успешни бизнисмени напуштају Америку и Западну Европу и хрле у Бразил где их домаћини дочекују раширених руку и још им нуде за 30 одсто веће паре него што су зарађивали у својој земљи. Сви који су незадовољни, послом у домовини, поготово ако су високо квалификовани могу да нађу јако лепо ухлебље у новом рају за гастарбајтере, у највећој земљи Јужне Америке.
Миграције су потпуно обрнуле правац: некада су Бразилци добијали дознаке од богатог „ујака из Америке” сада „грингоси” долазе код њих, и шаљу паре својима на север да се прехране. Као потврда овог феномена, у бразилским новинама наводи се да је само за прва три месеца нове године издато 15.000 радних дозвола странцима из Америке или земаља Западне Европе са високим стандардом. „О глобо” цитира професионалце који су из својих фирми у Вашингтону, Њујорку, Бостону, Чикагу избегли на тропско тло да ту зараде милионе који им више у обећаној земљи нису доступни.
Растућој економској сили, домаћину фудбалског мундијала 2014, и Олимпијаде 2016, фали осам милиона станова, инфраструктура, брзе пруге, модерни возови, стручњаци за дубинске нафтне бушотине који ће отпочети посао на неким од новопронађених највећих резервоара црног злата у свету... За екологе, биологе, генетичаре, информатичаре такође има посла.
Навала странаца је учинила да се рођене Кариоке жале како је у Рију постало прескупо живети. Кирије за становање на Ипанеми или Леблону, престижним локацијама у граду самбе, више су него на Менхетну или на Јелисејским пољима. Према истраживању часописа „Вежа”, скупље од Рија су само некретнине у најлуксузнијим квартовима Монте Карла, Лондона и Хонгконга.
И сиротиња је ућарила пред Олимпијаду и Мундијал. У 55 фавела Рио де Жанеира ушла је „мировна полиција”. По јединственом рецепту популарног градоначелника Сержа Кабрала, најмоћнији нарко-кумови са базама у живописним насељима беде, пристали су на погодбу. Без много пуцања и рушења, они су се повукли у предграђа далеко од туристичких атракција и предали фавеле органима реда. У замену за мирно повлачење са територија које су држали до зуба наоружане нарко-војске, плавци су им изгледа дали реч да им неће дирати у измештени бизнис.
По стрмим сокацима фавела и даље се тргује на ситно грам-два тек ради весеља. Али нема више тешке артиљерије, улице Рија постале су знатно безбедније.
За то време у Бразилији, нова председница Дилма Русеф, које су се због њеног чврсто левичарског става прибојавали страни инвеститори, напунила је четврти месец на челу државе. Рејтинг јој је солидан (48 одсто), иако избегава медије, а кад говори јавно држи се строго написаног, не изоставља ни запете, како тврде њени помоћници. Русеф се посветила прагматичном раду.
За сада са великим успехом, јер како су са запрепашћењем констатовали листови и агенције које се баве финансијама, трговински суфицит у априлу достигао је суму од 1,86 милијарди долара („Блумберг”) много више него што је то прогнозирало тело од 15 водећих економиста света. Кориговане су зато и остале прогнозе. Уместо 229 милијарди, Бразил ће ове године извести робе у вредности од 245 милијарди долара. Да бразилско чудо није кратког даха, доказ су „гринго гастарбајтери”. Одбили су зелембаће. Више воле да их плаћају у домаћим реалима.
Зорана Шуваковић
 
Prelep je Brazil...I ljudi su super makar tako postoji fama...Ali drugačiji su čak i kada su siromašni nisu besni i sumorni kao ljudi kod nas.

Нису имали комунизам/социјализам, зато су остали здравог духа. Зато ће они ускоро постати оно што је Русија одавно требала да буде, да није имала ту пошаст од система.
 
Back
Top