Deca 3-7 godina (preskolarci)

Pa da prijavim stanje vrtićko...hvala bogu sve je prošlo bez nekik velikih excesa. prva nedelja potpuni trans i oduševljenje vrtićem, do te mere da je plakala kad sam dolazila po nju, nije mi dala da ostanem sa njom onih prvih par dana, htela da spava sa decom u malim krevetima :)
pa onda sledeće nedelje kreće protest od ponedeljka do srede, plakanje pred ulazak u sobu u ponedeljak, plakanje već kući pre kretanja u utorak i izvlačenje iz auta u sredu. u četvrtak su imali lutkarsko pozorište u vrtiću i rekla mi je da će od danas da se lepo ponaša i to je to. ahahhahaha
danas sve bilo super, sem ustajanja koje joj baš teško pada, a još teže meni joj.

...raste mi dete...
 
Danas pitam novu uciteljicu kako Junior u skoli. Kaze dobro, ali je "bad boy". "Nije ni cudo da nece da ostane u skoli kada je "bad boy.""
Pitam zasto? Sta je uradio? Kaze ona "pa zaboravila sam sad". Imala sam osecaj da me dribla :dash:
Kada sam ga pokupila nakon skole kaze uciteljica, "setila sam se zasto je bio los juce, popeo se na stolicu, a ja sam se uplasila da ce pasti. I da, bacio je kocke. Ali znate, sva deca to rade" Cisto da poludim. Rekla sam joj pred Juniorom: "ma on je dobar decak, samo nekada to zaboravi, pa ga moramo podsetiti". Mislim se kako sada da je bilo sta pitam kada mi tako odgovara. I kako je da procenim da li se Junior ponasa ok ili ne kada mi takve odgovore daje. I mislim, kakav je to nacin da zove trogodisnjaka "bad boy", da mu lepi nadimke. Ako se navikne da je "bad boy" naravno da ce raditi gluposti, jer su ga ubedili da je "bad".
 
Ja ne znam da li je kod vas bilo promena sto se tice spavanja kad su krenuli u skolu?

Elem, nastava mu traje od 9h do 15h. Uvece leze oko 20h, 20-30h najdalje, ali budi se u 5.30h - 6h, ovo postaje nesnosljivo.
U skoli i bude ok, al kad dodje kuci pa do uvece do spavanja to je horor koliko bude nervozan.
Ako legne kasnije (pustila sam ga do 22h kontajuci da ce duze odspavati) ista prica s budjenjem, samo sto bude jos nervozniji sutradan.

Jel vam se desavalo i kako ste uspevali da uskladite sve?
 
Ja ne znam da li je kod vas bilo promena sto se tice spavanja kad su krenuli u skolu?

Elem, nastava mu traje od 9h do 15h. Uvece leze oko 20h, 20-30h najdalje, ali budi se u 5.30h - 6h, ovo postaje nesnosljivo.
U skoli i bude ok, al kad dodje kuci pa do uvece do spavanja to je horor koliko bude nervozan.
Ako legne kasnije (pustila sam ga do 22h kontajuci da ce duze odspavati) ista prica s budjenjem, samo sto bude jos nervozniji sutradan.

Jel vam se desavalo i kako ste uspevali da uskladite sve?

Junior je pomerio. Njemu skola krece u 8:30, a budi se oko 6:30. Treba mu oko 15 minuta do skole tako da bi bilo idealno da se budi bar pola sata kasnije. Ali eto, nece, vec nedeljama se budi ranije nego leti. Ja ustajem pre sest i odlazim oko 6:15. MOzda se zato i on budi ranije?

ali mora da mu kaze da to sto radi nije lepo i da se to ne radi
ni kod nas u vrticu nema pentranja na stolice, ni bacanja igracaka
msm to ne dozvoljavam ni kuci
na sta bi to licilo kad bih njih 30 to radilo...

Naravno da ne treba da baca igracke i stoji na stolici, ali valjda uciteljica treba to da odreaguje odmah dok je na casu, a ne mene da dribla te zaboravila sta je radio, te ovo-ono.
 
njima je duznost da napomenu sve u vezi deteta, sta su primetile, sta jeradio a nije trebao itd
to rade i ovde, vode dnevnik i svaki dan me izveste na sta i ja da obratim paznju
meni je to normalno sasvim.
i vvolim da cujem jer se deca umeju ponasati sasvim drugacije3 iza nasih ledja, i stalo
mi je da znam kako se ponasa u kolektivu i gde skripi
 
ja se uvek raspitujem kako i sta i uvek je sve ok...Irina je dva puta mucila drugaricu jednu i to smo resili
ali mi je bas bas ruzno da vaspitac dete zove "bad boy"
treba da ih opominju,da se zna sta sme a sta ne,nek i povise ton ali nazivati ih bezobraznim i tako to mi je malo bez veze,tu se slazem sa ijom

danas mi bas Tamarina vaspitacica prica kako moraju da se ponasaju prema deci
nije im dozvoljeno da detetu kazu NE
nego kada dete npr udara drugo dete one moraju prvo da kazu detetovo ime,pa onda to ne smemo da radimo i to je to
to je po meni malo glupo,jer dok ona stigne da izgovori tu celu recenicu(pogotovo u jaslama) ovo drugo detence osta ocerupano :roll:
ja sam joj rekla da slobodno vikne ne i da je pomeri od deteta ili skine sa stolice ili sta vec radi
mada cujem po sobama,dok je cekam,kako vicu na decu
i ja to razumem
viknem i ja,na njih dve...a gde njih minimum 15?
i prvi dan kada sam bila sa Tamarom unutra,videla sam koliko znaju da budu nemirni,koliko se svadjaju oko igracaka itd
deca ko deca
treba ih pustiti da se igraju ali granica mora da postoji
 
ja se uvek raspitujem kako i sta i uvek je sve ok...Irina je dva puta mucila drugaricu jednu i to smo resili
ali mi je bas bas ruzno da vaspitac dete zove "bad boy"
treba da ih opominju,da se zna sta sme a sta ne,nek i povise ton ali nazivati ih bezobraznim i tako to mi je malo bez veze,tu se slazem sa ijom

danas mi bas Tamarina vaspitacica prica kako moraju da se ponasaju prema deci
nije im dozvoljeno da detetu kazu NE
nego kada dete npr udara drugo dete one moraju prvo da kazu detetovo ime,pa onda to ne smemo da radimo i to je to
to je po meni malo glupo,jer dok ona stigne da izgovori tu celu recenicu(pogotovo u jaslama) ovo drugo detence osta ocerupano :roll:
ja sam joj rekla da slobodno vikne ne i da je pomeri od deteta ili skine sa stolice ili sta vec radi
mada cujem po sobama,dok je cekam,kako vicu na decu
i ja to razumem
viknem i ja,na njih dve...a gde njih minimum 15?
i prvi dan kada sam bila sa Tamarom unutra,videla sam koliko znaju da budu nemirni,koliko se svadjaju oko igracaka itd
deca ko deca
treba ih pustiti da se igraju ali granica mora da postoji

Upravo to.

Svaki put kada sam u skoli pitam uciteljicu sta ima novog, da li treba da na nesto obratim paznju itd. Jednom mesecno odem do zamenice direktora i vec kada me vidi iz daleka mi pokazuje da je sve ok, ali ipak odem da pricam s njom na minut-dva ili duze ako ona ima vremena. Uvek unapred kazem verbalno i napisem u poruci ako ocekujemo neku promenu. Npr kada smo se selili iz starog stana u novi, da ako primete da je Junior nervozan ili malo uznemiren da znaju da je to zbog promene. Isto tako kada su moji bili tu desetak dana, rekla sam unapred da mogu ocekivati promene u raspolozenju, jer ce biti u malo promenjenom okruzenju i u centru paznje. Znaci uvek ih pripremim ako znam da ce mozda odreagovati na nesto. I prosle godine je bilo ok. Uciteljica mi uvek u dve recenice kaze kakav je ili samo pokaze rukom :ok: , i znam da je sve ok.

Ono sto mi se ne svidja, i sto sam pokusala u prethodnom postu da objasnim, da ne razumem, zasto uciteljica kaze "bad boy, but i forgot what he done" I sad ja treba da pogadjam sta je on radio i proricem da li, i kako treba da odreagujem na to njeno "bad boy". Uvek sam otvorena za saradnju i ako primetim da nesto funkcionise kod kuce, uvek podelim iskustvo sa uciteljicom, jer zasto ne bih pomogla i njoj u Junioru. Uostalom imamo isti cilj. Jedino mi se ne svidja ta stigmatizajica "bad boy" za nekog ko ima 4 godine i visak energije. I uvek je ispravim i kazem da je on DOBAR DECAK sam nekada to zaboravi i treba da potsetiti. I da je on DOBAR DECAK i treba da se shodno tome i ponasa. Jer nema nikakve koristi ako ga ona ubedi da je on "Bad boy" jer ako je 'bad' naravno da se nece ponasati kako treba.
 
Poslednja izmena:
naravno da je to etiketiranje ruzno i nepotrebno

kod nas kazu ako je dete pravilo problem, ako je sve bilo ok samo kazu da je sve ok i to je to
sredom su otvorena vrata i tada mozes da ides i da pricas sa vaspitacicom o svemu, ovako ne mogu jer ih ima 30toro u grupi i stvarno nemaju prostora osim da ti kazu nuzno


inace j je super prihvatio nov vrtic i ja sam za sada zadovoljna, videcemo kako ce biti
kod kuce je malo nemoguc vec par dana, opet tera neki samo njemu poznat inat a ja kratka sa zivcima pa je to straubalno, opet sam uzela da citam zen knjige o vaspitanju, da ga ne zgromim :lol:

sredili smo mu sobu, prihvatio je super, msm spavanje sam u sobi i tu promenu, kao da je samo to cekao,ni jednom nije negodovao, bojkotovao itd, ali smo pricali i pricali, on je ucestvovao u krecenju i namestanju namestaja pa je valjda sve to imalo uticaja
 
Pedja odavno spada u ovu temu... ali se ja nekako ne odlepljujem od male... ;)
A sad mi vec trebaju saveti jer sam stvarno izmucena.
Ako postoji deciji pubertet, evo ga.
Ne znam jel iko prolazi ovo sto i ja(mi) sa njim ali ja moram to da izbacim iz sebe.
Srecom imam jednu mamu u vrticu, koja ima iste muke, sa decakom koji ide sa Pedjom u grupu.

Faza negacije i KONTRE je svakodnevna.
Prvo nece da se probudi.
Pa ako ga ja uzmem oblaciti "Neeeeecu, hocu tata da me oblaci." Ako uzme tata, sve isto samo hoce mama da ga oblaci. I razvlaci se
Onda nece da ustane.
Nece da pere zube.
Nece da se umiva.
Koju god mu obucu spremim Nece tu, hoce neku drugu. Za jaknu i obucu ide isti sistem kao za oblacenje.
I sve cesce kmezenje "Tata nosi meeeeeeee!"
Sve ovo ide uz konstantno kmezenje i njakanje.
Za tih pola sata, on nas iscrpi.

Dok je mala skroz drugacija prica, s njom sve ide lako.
Ustaje nasmejana, menjam joj pelenu, oblacim, ona sve trazi:"Sama mama sama" da uradi sama.
Sama pere zube, sama se umiva, sama se obuva(20 meseci), pomazemo joj oko jakne, jos trazi i ruksak da nosi.

Ja sam sve taktike probala i stalno taktiziram sa medom.
Pa orvo njega oblacim, da nije ljubomoran, pa pricam, pa mazim, pa budem stroga... stalno pricam i pricam i pricam i pokusavam vec ne znam sta vise.
I onda nekad bude super, nije ovakav bas svaki dan i taman pomislim vidi kako je dobar jutros a on popodne haos.
ili obrnuto.
Igracke samo baca. Bezobrazno iza sebe. Nece da skloni i slozi.
Svaki dan se ubedjujemo satima cini mi se da mora da pospremi iza sebe.
Tvrdoglav je kao mazga. U stanju je da ide protiv sebe ali da istera.
Ne slusa. Ignorise. Kazem mi pospremi sobu on se pravi da me ne cuje i nastavi svoje.
Ako ga lupim po dupetu kuka i place.

Ma zivce mi moje pokida. :aha:

Ne bih da gresim dusu, nije tako svaki dan, ima dana kad se lepo igraju oboje.
Obicno ako su sami samnom budu dobri ali cim jos neko dodje, pocinje dokazivanje.
 
I da, kad smo sami, ja imam osecaj kao da on ima 20 godina. Toliko je ozbiljan. Kao neki starmali. Sve razume. Pomogne. Dogovorimo se.
Jer dogovor kucu gradi ;) to ponavljamo vec godinama :)
Sve mi doda, pomogne, uradi. Razume da bude tih dok seka spava, poslusa me da ode do Boleta da vidi jel ima vode, da mu odnese da jede i sipa vodu, obrise ako je prosuo, jede sam(doduse i ona jede sama :lol: ), sipa i pije vodu sam, zna da ode da kaki piski sam(ali to nece, bas bas retko)

Ne mogu samo da ga kritikujem jer ima i dobrih stvari, nije da nema
ali to bacanje i isterivanje i teranje inata i kontre, pa to ludilo.
Kad vidim da njari a meni kljuca u glavi...

E da, prekjuce nije hteo napolje, ja ih kupim oko 14h iz vrtica i dosli i moji, odmah izasli napolje da iskoristimo sunce i lep.dan, ali ne!, "Ja mama necu napolje ja hocu da budem unutra, gledacu crtani." I dzaba ubedjivanje Nece i nece. Dobro. U 18h kaze on meni Ajmo negde. E sad ne ides nigde. Pao mrak.
Samo da tera kontru i to ti je
 
Da se nastavim... :lol:

Krenuo je u skolicu sporta. Utorkom i cetvrtkom. I obozava da ide. Ali nece da radi vezbe, samo parter, kad skacu, preskacu prepreke, pentraju se... tu je prvi, samo jurca, ali vezbe, zagrevanja, nece. Kad je bio prvi put sa mm radio je. Drugi put ga ja odvedem, djene djene, malo je hteo malo dotrcavao do mene, treci put sam ga ostavila, kazu nije bio bas zainteresovan za vezbe a danas ja povedem i malu, ma nema sanse, nista ne slusa vaspitacice. Samo po svome. Svi stoje Na tepihu i vezbaju, samo on trckara po sali, ma nece ziv da radi. Stavim ga u cosak, on ni to nece, na kraju ga odvedem iza dobije po guzi, vrati se u cosak, i stojao je svo vreme u cosku do partera.
Ja sam pogresila sto sam ostala.
Sl.put necu.

On se i kuci inati. Stavim ga u cosak, i posle 5 minuta pitam Jel ti dosta? Kaze Nije i stoji. :roll:
 

Back
Top