Data menadzment ,IT Programiranje?

bozidar4

Početnik
Poruka
7
Imam 23 godine i zeleo bih da naucim sve o pravljenju aplikacija ili pridruzim se nekom timu koji bi me poducio , nemam nikakvog znanja o programiranju ili bilo koje IT znanje, radim u fabrici za 35 hiljada od kojih dajem vise od pola na komunalije i hranu ovo me privlaci vec godinu dana ali zadrzava me posao jer tako prezivljavam (krpim kraj sa krajem) beograd mi je daleko a vrsac blizu zeleo bih da se naucim dovoljno da mogu da dam otkaz na mom trenutnom mestu i radim sa nekim pouzdanim timom koji bih me podrzavao u mojim greskama i uspesima nemam neko veliko znanje o svemu kao neki jer dosta stvari koje druge zanima mene ne tako da bih moglo da se kaze da sam vise introvert nego extrovert ali sam i extrovert jer me naucio zivot koji sam do sada imao da se izjasnim tj trazim potvrdu za sve sto radim, jer uvek gledam da li sam nesto pogresno uradio ili ako nisam da se to potrvdi ! tako da ako ima neko da se javi i nesto kaze molim te reci nesto u vezi sa programiranjem i ovim sta sam rekao ili neku psiho analizu moga zivota :D !
 
Програмирање је прилично широка област. Веома веома широка. Мораш бити прво свестан шта желиш радити. Када имаш чисту слику око тога, онда можеш добити јаснији одговор. Прво запитај себе шта желиш конкретно, па онда када то разумеш, онда питаш нас, е људи хоћу то и то, а ми можемо да ти дамо још бољи увид у тој области. Само нам реци, ако већ знаш, шта конкретно желиш.
 
Sine, ne postaje se tako programer.
I ako završiš školu, dobio si samo testeru
da napraviš sto i stolice.
Samo ako nadješ nekog programera
voljnog da Ti pomogne.
PS: Ceo radni vek sam proveo kao programer.
U SFRJ se računao u 5 najboljih.
Sa kilom diploma i specijalizacija.
Ali, to je prošlo vreme,
Sada to rade veliki timovi.
U BG imaš više dobrih programerskih firmi.
 
Da bi postao programer moras mnogo da ucis...mnogo...mnogo...
Onda kad mislis da si napokon savladao jednu oblastu shvatis da tu ima jos gomila oblasti i gomila drugih nacina kako mozes ukombinovati jedan kod i jedan programski jezik sa drugim...drago mi je da si shvatio da zelis bolje i smatram da imas neki "motor" koji te moze dovesti do tog boljeg samo ukoliko budes dovoljno dobro upravljao njime.

Trenutno najlaksa oblast u koju mozes upasti mislim da je web development i odatle da trazis kuda i kako da se usmeris. Da li ce to kasnije biti web development, game development, grafika, data science, AI...koju god oblast da izaberes, racunaj na to da ces morati da ucis i pitanje je da li ces ikada zavrsiti sa ucenjem.

Pogledaj oglase za poslove, ima ih dosta na startit, hello world i po raznoraznim facebook grupama i slicno. Vidi sta trziste zahteva i uzmi to i uci.

Neka najlaksa putanja bi bila ovako HTML --> CSS --> JavaScript --> MySQL --> PHP i tu mozes da budes 100% siguran da ces bez bilo kakvog problema naci posao. Stavise mislim da mozes i bez SQL-a i PHP-a da nadjes posao, dovoljni su samo HTML, CSS i JavaScript za neki basic web development.

Imas gomilu kurseva i tutorijala na internetu, imas udemy, imas w3schools, imas sad i besplatne kurseve na edx...koristi reddit i koristi internet da se sto vise raspitas. Za pocetak pokusaj da promenis posao tamo gde se neces toliko istrositi i gde ostane barem nesto koncentracije za ucenje.

Ukoliko ne uspes to, onda promeni raspored spavanja, budi se u 2 ujutru i uci. Veruj mi, isplati se...mnogo se vise isplati uciti nego lomiti kicmu.

Imam drugara koji recimo radi sa C# i OracleSQL bazom, ne radi neke super komplikovane poslove, ali opet je u IT-u i napreduje tako da nema pravila po pitanju onoga sta treba da ucis. Takodje imam jos jednog drugara koji radi game development i za to je uglavnom C++ zasluzan, recimo njegova firma je toliko u potrazi za game developerom da bi bukvalno uzeli C# developera i naucili ga C++ i biblioteke u kojima rade.

Opet, kazem, zavisi najvise od okoline i kakvi poslovi se nude.
Takodje poznajem osobu koja radi kao web master i dovoljno mu je samo poznavanje HTML-a i CSS-a i tako uredjuje sajt. Drugarica takodje isto tako samo sto uz HTML i CSS radi jos s Photoshopom.

Svi ovi ljudi koje sam naveo nisu imali super ekstra odlicno znanje na pocetku, ali su hteli da uce i da se stalno usavrsavaju. Zbog toga su primljeni i pokazuju rezultate jer ozbiljno shvataju poziciju u kojoj su.

Stvar je u tome da nadjes jedan jezik i da se na njemu zadrzis i naucis biblioteke i frameworke i da ne skaces puno sa jednog jezika na drugi i na taj nacin izgubis volju jer ces samo potrositi vreme i izgubiti volju. Vidi da li je to uopste karijera za tebe.

Ukoliko nije, pakuj kofere i bezi odavde kako god znas i umes. Eventualno ovde da pokusas jos i ugostiteljstvo jer konobari prakticno zive od baksisa, radio sam raznorazne poslove i najvise mi se konobarisanje dopalo jer u ovisnosti od toga kakvu uslugu pruzis, takav ces baksis i dobiti. Jeste da ces mozda da radis za 1000 din dnevnice, ali ces zato imati 2000 din baksisa. Doduse ne bas uvek, nekad 500 din baksisa, a nekad 1000...opet je posao mnogo mnogo mnogo bolji od bilo kakvog fizikalisanja ili rada po firmama za fiksni deo plate bez ikakvih bonusa i bez da te iko prepoznaje ili uopste tretira kao ljudsko bice.
 
Lepo mu je napisao: Ta grana se toliko razvila da je teško dati neki 'pametan i siguran' savet! Neki će dobro proći i programarenjem sve većeg broja onih malih IoT govanca itd.....
Приметио сам из свој кратког искуства овде да ти нови чланови дођу, поставе питање, погледају одговоре и нестану у етар.
 
Neka najlaksa putanja bi bila ovako HTML --> CSS --> JavaScript --> MySQL --> PHP i tu mozes da budes 100% siguran da ces bez bilo kakvog problema naci posao. Stavise mislim da mozes i bez SQL-a i PHP-a da nadjes posao, dovoljni su samo HTML, CSS i JavaScript za neki basic web development.

Imas gomilu kurseva i tutorijala na internetu, imas udemy, imas w3schools, imas sad i besplatne kurseve na edx...koristi reddit i koristi internet da se sto vise raspitas. Za pocetak pokusaj da promenis posao tamo gde se neces toliko istrositi i gde ostane barem nesto koncentracije za ucenje.
trazim nesto lako za pocetak da naucim radim 8 sati dnevno 5 dana u nedelji tako da kad imam vremena da ucim ucio bih nesto lako ali da je deo nekog kompleksa koji bih mogao da usavrsim i koristim sa necim drugim, znaci ne zelim da budem korisnik svega a majstor nicega ? trazim da nesto da je deo neceg kompleksnog ali ne i deo da je veoma kompleksan da moram da ucim nesto drugo da bih ucio samo taj deo ? ako me razumete? znaci sam pocetak neka knjiga za preporuku ili link od sajta gde da pocnem?
 
trazim nesto lako za pocetak da naucim radim 8 sati dnevno 5 dana u nedelji tako da kad imam vremena da ucim ucio bih nesto lako ali da je deo nekog kompleksa koji bih mogao da usavrsim i koristim sa necim drugim, znaci ne zelim da budem korisnik svega a majstor nicega ? trazim da nesto da je deo neceg kompleksnog ali ne i deo da je veoma kompleksan da moram da ucim nesto drugo da bih ucio samo taj deo ? ako me razumete? znaci sam pocetak neka knjiga za preporuku ili link od sajta gde da pocnem?

Struka se toliko razvila da je skoro pa nemoguce nauciti jedan programski jezik i biti siguran s tim programskim jezikom.

Otidi na sajt Visoke Tehnicke Skole Novi Sad i tamo imas profesoricu Tanju Krunic i skini njen materijal na uvod u internet tehnologije i programiranje. To bi ti mozda bilo okej za pocetak.

Sledece sto ti preporucujem jeste da se ne zadrzavas na jednoj literaturi. Ja kad ucim imam po 50 tabova nekad otvorenih(srecom imam 16g rama) gde je 15 od tih tabova materijal sa w3schools koji ti bukvalno samo objasni sustinu.

Fora s ovom strukom je da ne mozes nikako da ucis. Moras da vezbas i vezbas. Isto kao matematika. Shvati programiranje kao neki jezik masina i ti komuniciras s masinama tako da nije kao matematika u smislu kompleksnosti, ali jeste kao matematika u smislju vezbanja.

Imas toliko zadataka na internetu da vezbas i da se usavrsavas.

Inace HTML i CSS ce uzasno da te smaraju, cisto odmah da ti najavim. Ja sam ih ucio u suzama jer tu nema nista kreativnosti u smislu logike. Naucis sve tagove i pravis sajt...to je to...CSS je zanimljiviji i CSS sluzi za stajlovanje sajta tako da shvati CSS vrlo vrlo ozbiljno.

Eh i da, zaboravio sam da napomenem, pored ucenja, daj sebi vremena. Mnogo, mnogo vremena. Ne mozes da ocekujes da ces nauciti sve za 2 meseca i eto novi posao. Mozda godinu dana ili cak 7 meseci ako se bas budes trudio.

Opet kazem, html i css nisu teski, samo smaraju. JavaScript je mnogo zanimljiviji jer tu osmisljavas neku logiku sajta i interakciju.

Mislim da je javascript najsigurniji jezik koji mozes da naucis. Mnogo se koristi u frontendu...sajt ne moze da ne sadrzi javascript, a i koristi se i u backendu dok doduse, za backend se koriste i php i c#, python ili c++ cak.

Takodje, ako naletis na "TypeScript", nemoj se zadrzavati na njemu na pocetku, nauci javascript. Typescript je u sustini javascript samo sto je stroziji jezik i izbacuje ti greske i bugove i slicno. To bi bilo super da naucis kasnije u karijeri, ali ne gubi vreme sada na njega. Cilj nam je da sto pre upadnes u industriju :)
 

Back
Top