Danska ponovo uvodi granice

Poruka
21.479
Evropa bez granica? Oni mlađi građani Evropske unije i ne pamte je drugačije. Ali sada Danska najavljuje da će uvesti stalnu pograničnu kontrolu zbog „porasta kriminala uzrokovanog otvorenim granicama“...

Evropska komisija sačekaće zvanične informacije od danske vlade pre nego što zauzme stav, rekla je sinoć u Briselu jedna portparolka evropskih vlasti. Mnogo je konkretnija reakcija evropskih parlamentaraca: „Šokiran sam ponovnim rasplamsavanjem nacionalizma. To je napad na građanske slobode u Evropskoj uniji“, kaže Rajmar Bege iz redova demohrišćana Angele Merkel.:ok:

Bege smatra bi Danska prekršila Šengenski sporazum uvođenjem stalne kontrole na granicama sa Nemačkom i Švedskom. Taj stav deli i Nađa Hirš, stručnjak Liberala za unutrašnju politiku: „Postoji mogućnost da se da se granične kontrole uvedu na određeno vreme. Koliko ja razumem, danske vlasti ne planiraju da uvedu kontrolu na sedmicu ili dve nego za stalno. Mislim da oni koji hoće ponovo da uspostavljaju kontrole moraju da snose posledice u okviru Šengena.“

Trenutno je 26 zemalja u šengenskom prostoru. Sporazum je predvideo uvođenje kontrole granica ukoliko su bezbednost i ustavni poredak neke zemlje ozbiljno ugroženi – što u Danskoj nikako nije slučaj. Takođe, moguće je jednostrano zatvoriti neku granicu na 30 dana kako bi se sprečio dolazak huligana pred neko sportsko takmičenje ili utakmicu. Ni to u Danskoj nije slučaj.

Početak kraja Evrope bez granica?


Ipak, vlada u Kopenhagenu smatra da je njena odluka u skladu sa ugovorom iz Šengena – zatvaranjem granica hoće da spreče ilegalne migracije i pogranični kriminal. Poslanik Rajmar Bege smatra da ta argumentacija ne drži vodu: „Kada bi svaka zemlja ovako tumačila evropske preporuke, to bi bio početak kraja Evrope bez granica.“

Bege smatra da je potez danske vlade zapravo ustupak desnici u zamenu za njenu podršku za reformu sistema penzionog osiguranja. I stručnjak Zelenih za unutrašnju politiku u evropskom parlamentu Ska Keler veruje da je u pitanju politički manevar: „U pitanju je jeftini populizam. Retorikom oko uvođenja graničnih kontrola nepovratno se nanosi šteta evropskim vrednostima.“

Evropa bez granica je poslednjih nedelja na iskušenjima. Francuska i Italija su odavno zatražile da privremeno ponovo uvedu granične kontrole zbog talasa izbeglica iz severne Afrike.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15068857,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss

Bice zanimljivo kako na ovaj potez Danaca reagovati resto EU. Da li ce slediti ovaj potez ili ce Danci morati da promene odluku ?!
 
BRISEL, 12. maja 2011. (Beta) - Privremeno uvodjenje unutrašnjih granica u "vanrednim teškim situacijama" unutar "Šengenske zone" Evropske unije (EU) i mehanizam ponovnog uvodjenja viza na odredjeni rok nekim zemljama Zapadnog Balkana, mere su o kojima u četvrtak raspravlja Savet ministara EU u Briselu.

Na predlog Evropske komisije, ministri unutrašnjih poslova i pravosudja EU mogli bi da usvoje te mere za slučajeve kad "neka članica nije u stanju da zaštiti spoljne granice EU od nenadanog masovnog priliva imigranata".

To je prvenstveno posledica ilegalnog priliva desetina hiljada izbeglica sa severa Afrike u Italiju i Francusku, a ista nevolja je zadesila i Grčku na granici s Turskom.

Francuska koja je već uvela kontrolu granice sa Italijom zbog navale migranata, kao i Nemačka, smatraju da bi "zaštitne mere" za uvodjenje granične kontrole unutar Šengena bile nužne i zato što deo članica EU smatra da Bugarska i Rumunija nisu spremne, a treba da udju u šengensku zonu bez granica ove godine.

Evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem je, u pauzi zasedanja ministara EU, izjavila da bi ponovo uvodjenje granica unutar šengenske zone usledilo samo dogovorom svih članica Unije i to u "krajnjim situacijama".
 
Italija i Francuska se poodavno ponovo omeđile.

Izgleda da ovde ima slabo obaveštenih. U najskorije vreme ponovo će svi da uspostave granice.

Počinje da puca nacizam prvo po šavovima.
A za dalje će mo još videti. Ako ti kanibali ne budu počeli da lome glave jedni drugima svo to verbalno trvenje neće vredeti ničemu.
 
Italija i Francuska se poodavno ponovo omeđile.

Izgleda da ovde ima slabo obaveštenih. U najskorije vreme ponovo će svi da uspostave granice.

Počinje da puca nacizam prvo po šavovima.
A za dalje će mo još videti. Ako ti kanibali ne budu počeli da lome glave jedni drugima svo to verbalno trvenje neće vredeti ničemu.

Aj ne lupaj leba ti, pre mesec dana sam prolazio kroz obe. Niđe traga od granica il' sam možda prespavao :rotf:
 
Danska ponovo uvodi granice
Evropa bez granica? Oni mlađi građani Evropske unije i ne pamte je drugačije. Ali sada Danska najavljuje da će uvesti stalnu pograničnu kontrolu zbog „porasta kriminala uzrokovanog otvorenim granicama“...
Evropska komisija sačekaće zvanične informacije od danske vlade pre nego što zauzme stav, rekla je sinoć u Briselu jedna portparolka evropskih vlasti. Mnogo je konkretnija reakcija evropskih parlamentaraca: „Šokiran sam ponovnim rasplamsavanjem nacionalizma. To je napad na građanske slobode u Evropskoj uniji“, kaže Rajmar Bege iz redova demohrišćana Angele Merkel.

Bege smatra bi Danska prekršila Šengenski sporazum uvođenjem stalne kontrole na granicama sa Nemačkom i Švedskom. Taj stav deli i Nađa Hirš, stručnjak Liberala za unutrašnju politiku: „Postoji mogućnost da se da se granične kontrole uvedu na određeno vreme. Koliko ja razumem, danske vlasti ne planiraju da uvedu kontrolu na sedmicu ili dve nego za stalno. Mislim da oni koji hoće ponovo da uspostavljaju kontrole moraju da snose posledice u okviru Šengena.“

Trenutno je 26 zemalja u šengenskom prostoru. Sporazum je predvideo uvođenje kontrole granica ukoliko su bezbednost i ustavni poredak neke zemlje ozbiljno ugroženi – što u Danskoj nikako nije slučaj. Takođe, moguće je jednostrano zatvoriti neku granicu na 30 dana kako bi se sprečio dolazak huligana pred neko sportsko takmičenje ili utakmicu. Ni to u Danskoj nije slučaj.
Početak kraja Evrope bez granica?
Ipak, vlada u Kopenhagenu smatra da je njena odluka u skladu sa ugovorom iz Šengena – zatvaranjem granica hoće da spreče ilegalne migracije i pogranični kriminal. Poslanik Rajmar Bege smatra da ta argumentacija ne drži vodu: „Kada bi svaka zemlja ovako tumačila evropske preporuke, to bi bio početak kraja Evrope bez granica.“

Bege smatra da je potez danske vlade zapravo ustupak desnici u zamenu za njenu podršku za reformu sistema penzionog osiguranja. I stručnjak Zelenih za unutrašnju politiku u evropskom parlamentu Ska Keler veruje da je u pitanju politički manevar: „U pitanju je jeftini populizam. Retorikom oko uvođenja graničnih kontrola nepovratno se nanosi šteta evropskim vrednostima.“

.....................
.....................
Таман, кад смо ми требали да уђемо...
за једно 20 година....
:hahaha::hahaha::hahaha:

Evropa bez granica je poslednjih nedelja na iskušenjima. Francuska i Italija su odavno zatražile da privremeno ponovo uvedu granične kontrole zbog talasa izbeglica iz severne Afrike.
 

Back
Top