Пошто сам захваљивао влади Холандије на јасном и принципијелном ставу да нам блокира пут у ЕУрупу, сада то исто, јавно чиним и захваљујем Немачкој и г-ђи Меркел, уз наду да ће остати доследни и да ће све потоње владе и даље задржати исто мишљење. Хвала вам на искрености и српски народ ће знати то да цени.
Нама су свакако драже: Грачаница, Дечани, Пећка патријаршија од ЕУрупских блуднилишта...
Свакако, али очигледно ниси у току ШТА СЕ ДОГАЂА и ШТА ШИПТАРИ РАДЕ УЗ ПОМОЋ САТАНСКОГ ЗАПАДА:
Srpska baština i Unesko
Radio-televizija Srbije – pre 34 minuta
Srpska baština i Unesko - Vesti Krstarice
Srpski manastiri na Kosovu i Metohiji, od kojih se neki nalaze na listi svetske kulturne baštine, već dve godine predstavljaju političko pitanje, jer Priština, uz podršku pojedinih uticajnih država Zapada nastoji da ih preimenuje u "kosovske".
Komitet Uneska je za naredno zasedanje odložio raspravu o Nacrtu odluke o stanju konzervacije "Srednjovekovnih spomenika na Kosovu (Srbija)", koja je usvojena 2008. u Kvebeku.
Srbija je podnela zvaničan zahtev za članstvo u tom komitetu kako bi imala veći uvid u rad tog tela UN.
Više spomeničkih celina iz Srbije nalazi se na spisku svetske kulturne baštine Uneska, a među njima su Stari Ras sa Sopoćanima, Studenica, srednjovekovni srpski manastiri na Kosovu i Metohiji Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija, Bogorodica Ljeviška i Gamzigrad kod Zaječara.
Spomenički kompleks Stari Ras, koji uključuje i manastire Sopoćani i Đurđevi stupovi, kao i crkvu svetih apostola Petra i Pavla kod Novog Pazara, najstariji aktivan hram u Srbiji, nalazi se na listi svetske baštine Uneska od 1979. godine.
Na listu je 1986. godine stavljen manastir Studenica, a od 2004. na njoj se nalazi i manastir Visoki Dečani. Dve godine potom na listu Uneska uvršteni su manastiri Gračanica, Pećka patrijaršija i crkva Bogorodica Ljeviška, svi sa Kosmeta.
Godine 2007. lokalitet Gamzigrad-Romulijana-Galerijeva palata, smešten nedaleko od Zaječara, takođe je stavljen na listu Uneska.
Srbija je za listu svetske kulturne baštine zvanično prijavila još pet kulturnih celina, Caričin grad, manastir Manasiju, gradove-tvrđave na Dunavu Bač i Smederevo, i Rajačke pivnice kod Negotina.
U okviru Unesko programa "Pamćenje sveta", u Svetski registar kulturne dokumentacione baštine iz Srbije su upisani Arhiv Nikole Tesle (2003), a potom i Miroslavljevo jevanđelje (2005).
U toku su radovi na obnovi dva objekta predložena Unesku, tvrđave u Smederevu, jedne od najvećih srednjovekovnih tvrđava Evrope, i Baču, najstarijem i najbolje očuvanom srednjovekovnom fortifikacionom kompleksu na teritoriji Vojvodine.
Lista zaštićenih prirodnih dobara Srbije na kojoj je još oko 150 nepokretnih dobara od izuzetnog značaja, uključuje pet nacionalnih parkova, deset parkova prirode, 14 predela izuzetnih odlika, 72 prirodna i specijalna prirodna rezervata.
Srbija je podržala i nominaciju za listu svetske baštine 30 nekropola stećaka od kojih se većina nalazi u BiH, a pojedine u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji.