Danilo Kiš: O nacionalizmu

Da li je Danilo u pravu?

  • Da

  • Ne

  • Nije me briga


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Koliko su milijardi stranci izneli iz Srbije?

Значи ни ти не знаш за те примере српских инвестиција? Чудно.

Милијарде су из Србије, иначе, изнели Срби, не странци. Износе и данас колико могу.

Ослободи се идеје да је лош Србин бољи од неког имагинарног странца. Лош Србин је најгоре што може да ти се деси, најгоре што ти се јесте десило, и примарни разлог због кога данас идеш на четири ноге и живиш у блатњавом свињцу.
 
A ti mislis da su drzavni paraziti tu da urade nesto dobro?
Vec sam ti napisao da nisu, a ti sad izokreces moje reci. Da li to namerno radis, ili jednostavno ne mozes da shvatis.
Ti znas gde ce svoje privatne pare da potrose drzavni paraziti, mogu apsolutno sve da potrose van granice, ili na uvoznu robu, isto kao sto stranci i ovde mogu da trose svoje pare.
Bar nece SVE izneti kao stranci.
To o odnosenju novaca je jako zanimljivo, posto se pare od tih resursa ubedljivo u najvecem procentu zadrze u drzave iz kojih se 'isisavaju'.
AHA. Oce to. :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Tvoje vidjenje koncesija je optereceno nekom slikom kolonijalizma kod koje ja zaista ne mogu da ti pomognem. Iracki budzet je prepun parama od iracke nafte. Samo od toga i zavise. I onda dodjes ti, i kazes im da eto, zapadne firme isisavaju Irak, i stete nekim tamo irackim drzavnim parazitima. Super.
Koliko su samo ameri uzeli milijardi? ;)
Niske cene nekih energenata drzava ne moze da drzi na dugi rok, pa onda te energente pretvara u akciznu robu, cija je cena u maloprodaji abnormalno veca nego sto bi bila cena cak i na monopolisan slobodnom trzistu. Primer ti je cena benzina, koja je u Srbiji ABNORMALNO opterecena akcizama. To drzava mora da radi da bi nahranila svoje parazite. Inace, na kraju ce krajnja posledica tog stava da drzava mora da kontrolise prirodne monopole biti ta da ce sve to biti akcizna roba, jer je drzavi potrebno abnormalno mnogo para ako hoce da se mesa u sve i svasta.
:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Opet ti tumaci proizvoljno. Ja napisem 2+2=4, a ti ``nije tacno da je 2+2=5``. Maco, nisam ni rekao da je 5. :dash:
Kakve akcize kakvi bakraci. Moze da se proda po realnoj ceni, a ne po naduvanoj, i da tu masnu zaradu odnesu stranci.
Sve privatizovati. Sve. I vazduh ako treba, samo da ga ne kontrolisu drzavne parazitcine. Drzavne parazitcine, za svoj stav kako ce eto oni bolje da misle na mene od tamo nekih zlih privatnika mogu da dobiju samo cajper od mene.
Uporan si, cale si keve mi. Znaci sta god da napisem ti to izokrenes. :hahaha:
Nisam ni napisao da ce bolje da kontrolisu. Napisao sam da skoro sve treba privatizovati. 99%. Sto se tice tvojih snova o potpuno privatnom trzistu, to ne postoji nigde. Cak i ameri kontrolisu privredu i dotiraju posrnulim gigantima. Uplicu se i niko ne pravi problem.
Zabole me cega su vlasnici evropski paraziti.
Zabole tebe, zabole ostale, zato su oni sve bogatiji dok ostatak sveta propada. Vidis amera i tekako interesuje ko je cega vlasnik. Amer pokrene citavu vojnu masineriju da osigura resurse i trziste svojoj privredi. NIko od americkih predsednika nije rekao zabole me, nego naprotiv, ako im je negde u inostranstvu ugrozen ekonomski interes, odmah uskacu da pomognu svojim kompanijama. Ako se radi o nekoj malo drzavici odamah je optuze za ugrozavanje ljudskih prava, izazovu rat, bombarduju je i preuzmu trziste. Sine u tome je njihova snaga danas. Bas zbog toga sto ih interesuje ko gospodari resursima, fabrikama i tehnologijom u svetu. Da si ti 3 dana predsednik amerike, propalia bi amerika.

Sta rade nemci i kinezi, daju ti kredit za izgradnju ili kupovinu neceg,... a u ugovoru jasno napisu da moras da kupis njihovu opremu, da u tom poslu moraju da ucestvuju njihove firme. Kinezi daju pare za most, a posao MORA da izvodi njihova firma. Pare i ne napustaju Kinu, samo sa jednog racuna novac predje na drugi racun. A mi posle otplacujemo dugove sa kamatom. Tako i nemci kad daju kredit za kupovinu recimo skenera za bolnice,... jasno napisu da moras da kupis nemacki skener. Oni prebace pare proizvodjacu (novac ne izlazi iz nemacke, samo predje sa jednog na drugi racun), a mi to otplatimo sa kamatom. I pazi ti sad, novac ostaje kod njih, radi njihova fabrika koja to proizvodi, uposle se njihovi ljudi, ti radnici dobijaju platu, placa se porez kod njih, smanjuju nezaposlenost, GENIJALNO. Onda mi posle od njih kupujemo rezervne delove, opet ide novac kod njih, i tako u krug. Sine pametni su to ljudi, brinu o svojim gradjanima. A za to vreme privreda kod nas stoji, nezaposlenost raste, novac odlazi iz drzave.

Tako mocne i jake drzave guraju svoju priivredu na strana trzista. I ne ponasaju se kao ti ``zabole me``... nego vode racuna o dobrobiti svoje drzave i svog naroda.
A kod nas je politika, ``boli me ku*ac``, ``nek propadne sve, zabole me``.
 
Poslednja izmena:
Нација је патентирана после Наполеонових ратова за време покрета Романтизма од стране француских интелектуалаца. Тадашњи национализам нема НИКАКАВЕ везе са национал-шовинизмом на простору бивше СФРЈ.

Српски национализам је данас ШОВИНИСТИЧКА ИДЕОЛОГИЈА.

Ту и такву идеологију дефинисао је Војислав Шешељ теоријом о "Великој Србији" а која "може" да се оствари само убијањем и етничким чишћењима других тако да српски национализам није у СВОЈОЈ ПРИРОДИ ништа бољи од на пример албанског, хрватског, бошњачког и све је то заправо национал - шовинизам тј. фашизам. Српским и другим национал-шовинистима је свакако глупо да себе називају нпр. "српски шовинисти", "хрватски шовинисти", односно "српски фашисти" , хрватски фашисти" итд., већ се крију иза "љубави према својој нацији" представљајући себе ЛАЖНО "националистима"; то би се могло порешно протумачити да су ти ОТВОРЕНИ фашисти некакви несхваћени родољуби а заправо се ради о неонацистима који обожавају Хитлера, ново-зборашима који обожавају Љотића, нео-четницима који траже рехабилитацију Драже (СРС), затим они носталгични за Недићевом Србијом - присталице СНС, ДСС , и сличне групе.

ne pričaj svašta I ne laži ko pas više .Znam ja odlično kad je patentiran nacionaliza. I znam ko su najistaknutiji srpski nacionalisti. Od Stevana Šupljikca, Miletića, Mihajla Pupina, Mike Alasa, do celog oficirskog kora predratne Srbije I cele akademije Nauka ii Umetnosti, da ti ljudi danas žive, sve bi ih proglasili klerofašitima I svaku njihovu rečenicu bi priglasili za govor mržnje. Da ti nisi u pravu, rečito govori broj naroda koji sa DSrbima živi bez prooblema.
 
najistaknutiji srpski nacionalisti. Od Stevana Šupljikca, Miletića, Mihajla Pupina, Mike Alasa, do celog oficirskog kora predratne Srbije I cele akademije Nauka ii Umetnosti, da ti ljudi danas žive, sve bi ih proglasili klerofašitima I svaku njihovu rečenicu bi priglasili za govor mržnje

Ако ти једном буде досадно, питај неког напредног суграђанина који истакнути политички активан Србин од пре више од сто година му импонује.

Биће му непријатно да призна да их све мрзи, али неће моћи да се сети ни једног који се слаже са његовим погледима.
 
Значи ни ти не знаш за те примере српских инвестиција? Чудно.

Милијарде су из Србије, иначе, изнели Срби, не странци. Износе и данас колико могу.

Ослободи се идеје да је лош Србин бољи од неког имагинарног странца. Лош Србин је најгоре што може да ти се деси, најгоре што ти се јесте десило, и примарни разлог због кога данас идеш на четири ноге и живиш у блатњавом свињцу.
O cemu ti to. Svako sa svojim profitom ima pravo da radi sta hoce. Ko prekrsi zakon, tu su organi koji to trebaju da kontrolisu i da kazne oni koji krse zakon.
Milijarde su izneli nasi. Milijarde su izneli i stranci, nisu oni dosli u Srbiju, zato sto nas vole nego zbog profita, isto kao sto i nasi kupuju fabrike zbog profita.
Primarni razlog za lose stanje je losa vlast koja je dozvolila lopovluk, a ne privrednici.

Od kud tebi ideja da nas stranci vole i da su dosli zato da nam smanje nezaposlenost i da nam daju novac? :hahaha: Smesno je u sta verujes.
Kod vas jos zivi komunizam, po kojem svim bogatasima treba oduzeti imovinu, prema kome su svi bogati losi i zli.... tlace jadan narod. Kolege drage oslobodite se komunizma. :)
 
Vec sam ti napisao da nisu, a ti sad izokreces moje reci. Da li to namerno radis, ili jednostavno ne mozes da shvatis.

Bar nece SVE izneti kao stranci.

AHA. Oce to. :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:

Koliko su samo ameri uzeli milijardi? ;)

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Opet ti tumaci proizvoljno. Ja napisem 2+2=4, a ti ``nije tacno da je 2+2=5``. Maco, nisam ni rekao da je 5. :dash:
Kakve akcize kakvi bakraci. Moze da se proda po realnoj ceni, a ne po naduvanoj, i da tu masnu zaradu odnesu stranci.

Uporan si, cale si keve mi. Znaci sta god da napisem ti to izokrenes. :hahaha:
Nisam ni napisao da ce bolje da kontrolisu. Napisao sam da skoro sve treba privatizovati. 99%. Sto se tice tvojih snova o potpuno privatnom trzistu, to ne postoji nigde. Cak i ameri kontrolisu privredu i dotiraju posrnulim gigantima. Uplicu se i niko ne pravi problem.

Zabole tebe, zabole ostale, zato su oni sve bogatiji dok ostatak sveta propada. Vidis amera i tekako interesuje ko je cega vlasnik. Amer pokrene citavu vojnu masineriju da osigura resurse i trziste svojoj privredi. NIko od americkih predsednika nije rekao zabole me, nego naprotiv, ako im je negde u inostranstvu ugrozen ekonomski interes, odmah uskacu da pomognu svojim kompanijama. Ako se radi o nekoj malo drzavici odamah je optuze za ugrozavanje ljudskih prava, izazovu rat, bombarduju je i preuzmu trziste. Sine u tome je njihova snaga danas. Bas zbog toga sto ih interesuje ko gospodari resursima, fabrikama i tehnologijom u svetu. Da si ti 3 dana predsednik amerike, propalia bi amerika.

Sta rade nemci i kinezi, daju ti kredit za izgradnju ili kupovinu neceg,... a u ugovoru jasno napisu da moras da kupis njihovu opremu, da u tom poslu moraju da ucestvuju njihove firme. Kinezi daju pare za most, a posao MORA da izvodi njihova firma. Pare i ne napustaju Kinu, samo sa jednog racuna novac predje na drugi racun. A mi posle otplacujemo dugove. Tako i nemci kad daju kredit za kupovinu recimo skenera za bolnice,... jasno napisu da moras da kupis nemacki skener. Oni prebace pare proizvodjacu, a mi to otplatimo sa kamatom. I pazi ti sad, novac ostaje kod njih, radi njihova fabrika koja to proizvodi, ti radnici dobijaju platu, placa se porez kod njih, smanjuju nezaposlenost, onda mi posle od njih kupujemo rezervne delove, opet ide novac kod njih, i tako u krug. Sine pametni su to ljudi. A za to vreme privreda kod nas stoji, nezaposlenost raste, novac odlazi iz drzave.

Tako mocne i jake drzave guraju svoju priivredu na strana trzista. I ne ponasaju se kao ti ``zabole me``... nego vode racuna o dobrobiti svoje drzave i svog naroda.
A kod nas je politika, ``boli me ku*ac``, ``nek propadne sve, zabole me``.


U Americi je vecina stvari pre svega u privatnom vlasnistvu. Tesko da ces tamo videti nekog nacionalistu kako navodi primere o nekakvom norveskom drzavnom telefonskom operateru kao necemu sto je dobro. Ko ti brani da sve te prirodne monopole prodas srpskim tajkunima? Beko, Miskovic, Drakulic, Kostic, Djilas. Ali oni su isto tako pljuvani kao i stranci, cime dolazimo do zakljucka da dezurnim srpskim nacionalista problem nisu stranci, problem im je privatna svojina. Sve drzave koje je Amerika napale jesu krsile ljudska prava, nema sta tu da ih neko optuzuje, to je tacno. Tuzno je sto ne postoji jedan svetski autoritet koji bi tim drzava mnogo pre Amera jbao nanu naninu. Sto se tice oduzimanje trzista, to se moze uraditi i bez rata, i naravno da je dobro da se trziste otvara. Sto se tice ekonomije, ti americki ratovi su pre svega pumpanje traznje u oblasti vojnih proizvoda, da bi drzava pomogla americkim parazitima iz vojne industrije.

I opet, zabole me sta rade i nemacka, i kineska, i americka drzava da bi neprirodno pumpale traznju za svoje parazite. I opet, kada drzava Srbija to radi za svoje, srpke tajkune, da im namesta poslove, odmah pocnete da se derete kako su oni krimosi i lopovi. Mislim, znate li vi na kraju sta hocete? Da se suprotstavljate stranom kapitalu na trzistu sa lekarima i profesorima i njihovim licnim dohotkom, a zato cete lopovske tajkune da hapsite :roll: Inace, sto se tice gradjevine, tu imas masu srpskih podizvodjaca, kojima kineski i ostali izvodjaci daju pare, sto znaci i da srpske firem imaju od toga zaradu. A koji ces skener da kupis za bolnice, srpski? :hahaha: Inace, to sta opisujes radi i drzava Srbija da bi napojila svoje parazite. Kada kupis voce i povrce, kada kupis struju, kada kupis kartu za Jatov avion, kada vojska naruci opremu od srpskih proizvodjaca. Sada cujem kupuju pandurima novu opremu, i pazi sada saopstenje javnosti- Nesto u stilu: Posto kod nas u drzavi ne postoji firma koja proizvodi celokupnu opremu za pandura, mi cemo da raspisemo 17 tendera za svaki deo opreme, i posao ce dobiti 17 firmi :hahaha:. Znaci, pumpa se traznja samo tako, i sada ce na svakih od tih 17 tendera da se neko 17 puta uglavi kupujuci skuplje nego sto bi prosli da daju posao nekoj stranoj firmi u jednom poslu. Tako da ce sada imati 17 odvojenih kupovina, pa ce posebno da kupuju pandursku kapu, posebno pantalone, posebno lisice, posebno pendre, a posebno gace :lol: I sve ce to naravno ko zna koliko puta da kosta nego da kupe sve to odjednom od nekog stranca. Apsolutno svaka drzava to radi. Ti ovde pricas kao da smo mi pali sa Marsa, i kao da sustina celokupne srpske ekonomije nije u tome sto drzava daje pare da bi vestacki pumpala traznju.
 
Poslednja izmena:
Svakom iole normalnom je jasno da danas imaju sanse da ne budu kolonijalizovane samo drzave sa visokom nacionalnom svescu.
Ostali ce biti sluge, kao oduvek.marginalizovane , potlacene i eksploatisane.
Rekao si sustinu cele price. Celu sustinu dosadasnje price na ovoj temi si sazeo u jednom postu.

Globalistima je cilj da uniste nacinalnu svest u narodima sirom sveta da bi posle njihove drzave lako kontrolisali.
Prvi korak je izrugati nacionalizam kao nesto lose, bolesno, i sto vise otudjiti narod od sopstvene drzave. Posle ide mirna kolonizacija, kad unistis nacionaliste, vise nema ko da pruza otpor i kolonizatori preuzimaju drzavu bez ispaljenog metka.
 
U Americi je vecina stvari pre svega u privatnom vlasnistvu. Tesko da ces tamo videti nekog nacionalistu kako navodi primere o nekakvom norveskom drzavnom telefonskom operateru kao necemu sto je dobro. Ko ti brani da sve te prirodne monopole prodas srpskim tajkunima? Beko, Miskovic, Drakulic, Kostic, Djilas. Ali oni su isto tako pljuvani kao i stranci, cime dolazimo do zakljucka da dezurnim srpskim nacionalista problem nisu stranci, problem im je privatna svojina. Sve drzave koje je Amerika napale jesu krsile ljudska prava, nema sta tu da ih neko optuzuje, to je tacno. Tuzno je sto ne postoji jedan svetski autoritet koji bi tim drzava mnogo pre Amera jbao nanu naninu. Sto se tice oduzimanje trzista, to se moze uraditi i bez rata, i naravno da je dobro da se trziste otvara. Sto se tice ekonomije, ti americki ratovi su pre svega pumpanje traznje u oblasti vojnih proizvoda, da bi drzava pomogla americkim parazitima iz vojne industrije.
Hvala (za podebljano).
Ne napadaju oni njih zbog krsenja ljudskih prava, vec zbog ekonomskih interesa, i vojne industrije.. Krsi i s. arabija ljudska prava, krsi i kuvajt ljudska prava, pa opet njih ne napadaju niti prozivaju zbog toga. Zasto? Naguzili su se, predali su naftna polja. Iako krse ljudska prava, dobri su im.
I opet, zabole me sta rade i nemacka, i kineska, i americka drzava da bi neprirodno pumpale traznju za svoje parazite.
Koji si ti lik. Ne pumpaju oni nista za parazite, nego za dobrobit svojih firmi, za dobrobit svog naroda. Smanjuju nezaposlenost, nabacuju poslove svojim firmama. Ljudi koji rade u istim dobijaju platu. Oni samo brinu o svojim gradjanima.
I opet, kada drzava Srbija to radi za svoje, srpke tajkune, da im namesta poslove, odmah pocnete da se derete kako su oni krimosi i lopovi. Mislim, znate li vi na kraju sta hocete? Da se suprotstavljate stranom kapitalu na trzistu sa lekarima i profesorima i njihovim licnim dohotkom, a zato cete lopovske tajkune da hapsite :roll: Inace, sto se tice gradjevine, tu imas masu srpskih podizvodjaca, kojima kineski i ostali izvodjaci daju pare, sto znaci i da srpske firem imaju od toga zaradu.
Samo kao podizvodjaci. Kajmak ostaje kinezima.
A koji ces skener da kupis za bolnice, srpski? :hahaha:
Ne mozes americki, sa nemackim kreditom. Nemacka to ne dozvoljava. Nego te uceni da moras njihov, inace nema kredita. Tako se gura sopstvena privreda.
Inace, to sta opisujes radi i drzava Srbija da bi napojila svoje parazite. Kada kupis voce i povrce, kada kupis struju, kada kupis kartu za Jatov avion, kada vojska naruci opremu od srpskih proizvodjaca. Sada cujem kupuju pandurima novu opremu, i pazi sada saopstenje javnosti- Nesto u stilu :Posto kod nas u drzavi ne postoji firma koja proizvodi celokupnu opremu za pandura, mi cemo da raspisemo 17 tendera za svaki deo opreme, i posao ce dobiti 17 firmi :hahaha:. Znaci, pompa se traznja samo tako, i sada ce na svakih od tih 17 tendera da se neko 17 puta uglavi kupujuci skuplje nego sto bi prosli da daju posao nekoj stranoj firmi u jednom poslu.
1. Kako znas da ce biti skuplje?
2. Zasto novac da ide iz drzave ako posao mogu da odrade domace firme.

SIne merkelova se vozi u nemackom autu, obama u kadilaku, francuski premijer u francuskom autu. ............ kakav si lik sad ces pomisliti da Toma treba u zastavi da se vozi. Nisam to rekao, Zastava i ne proizvodi takva vozila. Treba da se vozi u mecki. Ali bitan je princip, koji furaju sve mocne drzave a to je ``kupujmo domace``, (bukvalisto ne mislim iskuljucivo na automobile) zaposlimo nase ljude, pokrenimo nase fabrike. To rade sve zapadne drzave. Sto ne znaci da je trziste zatvoreno.
Tako da ce sada imati 17 odvojenih kupovina, pa ce posebno da kupuju pandursku kapu, posebno pantalone, posebno lisice, posebno pendre, a posebno gace :lol: I sve ce to naravno ko zna koliko puta da kosta nego da kupe sve to odjednom od nekog stranca. Znaci0 apsolutno svaka drzava to radi. Ti ovde pricas kao da smo mi pali sa Marsa, i kao da sustina celokupne srpske ekonomije nije u tome sto drzava daje pare da bi vestacki pumpala traznju.
Svaka drzava to radi. Zali se Obami.
 
Niko od stranaca nije ni jedan dinar mogao da iznese iz Srbije.
:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :rotf:
VIC godine. :hahaha: :rotf:
LOLcina :rotf:

Maco oni iz centrala svojih firmi salju pare u Srbiju da ovde svojim radnicima daju platu. :hahaha: Oni salju `vamo pare. :hahaha:

- - - - - - - - - -

Svaki narod bez nacionalne svesti je inferioran narod, podcinjen i eksploatisan .Jednom recju - veciti luzeri.
Ne postoji uspesan narod bez visoke nacionalne svesti.
Istina.
:worth: :ok: :bye:
 
Hvala (za podebljano).
Ne napadaju oni njih zbog krsenja ljudskih prava, vec zbog ekonomskih interesa, i vojne industrije.. Krsi i s. arabija ljudska prava, krsi i kuvajt ljudska prava, pa opet njih ne napadaju niti prozivaju zbog toga. Zasto? Naguzili su se, predali su naftna polja. Iako krse ljudska prava, dobri su im.

Koji si ti lik. Ne pumpaju oni nista za parazite, nego za dobrobit svojih firmi, za dobrobit svog naroda. Smanjuju nezaposlenost, nabacuju poslove svojim firmama. Ljudi koji rade u istim dobijaju platu. Oni samo brinu o svojim gradjanima.

Samo kao podizvodjaci. Kajmak ostaje kinezima.

Ne mozes americki, sa nemackim kreditom. Nemacka to ne dozvoljava. Nego te uceni da moras njihov, inace nema kredita. Tako se gura sopstvena privreda.

1. Kako znas da ce biti skuplje?
2. Zasto novac da ide iz drzave ako posao mogu da odrade domace firme.

SIne merkelova se vozi u nemackom autu, obama u kadilaku, francuski premijer u francuskom autu. ............ kakav si lik sad ces pomisliti da Toma treba u zastavi da se vozi. Nisam to rekao, Zastava i ne proizvodi takva vozila. Treba da se vozi u mecki. Ali bitan je princip, koji furaju sve mocne drzave a to je ``kupujmo domace``, (bukvalisto ne mislim iskuljucivo na automobile) zaposlimo nase ljude, pokrenimo nase fabrike. To rade sve zapadne drzave. Sto ne znaci da je trziste zatvoreno.

Svaka drzava to radi. Zali se Obami.

1. Tako sto je logicno da nesto sto radis iz 17 delova bude skuplje nego kada to isto uradis iz 1-og dela. Mislim, prosto, k'o pasulj.
2. Ne razumem pitanje. Domace firme ce da dobiju pare od drzave za posao za koji ih drzava angazuje. Isto kao u tim tvojim primerima, samo na srpski nacin. To SVE drzave na svetu rade, cak, Srbija radi jedino to, osim placanja plata i penzija, naravno. Znaci, tu foru 'kupujmo domace' radi i drzava Srbija.

Bold- Taj princip jeste nesto sto zatvara trziste.
 
Bold- Taj princip jeste nesto sto zatvara trziste.
Taj princip je nesto sto pokrece domacu privredu. Firme rade vise, zaposljavaju radnike, smanjuje se nezaposlenost, radnici dobijaju platu, povecava im se standard. Gradjani imaju koristi. Drzava uzima novac od poreza, na te poslove, plate, itd. Drzava ima koristi.
Kad kupis strano, domaca firma propada, zatvaraju se radna mesta, vise nezaposlenih, manji standard, manje novca u budzetu. Gradjani imaju stetu, drzava ima stetu.

E sad bukvalisto to ne znaci da treba kupiti domaci krs umesto stranog kvalitetnog. Ali tamo gde je kvalitet slican, zadovoljavajuci, kao i cena, drzava bi uvek trebalo da bira domaceg ponudjaca.
Privatnici imaju pravo da rade sta hoce, kao i gradjani. Oce li strano ili domace, po volji im.
 
Taj princip je nesto sto pokrece domacu privredu. Firme rade vise, zaposljavaju radnike, smanjuje se nezaposlenost, radnici dobijaju platu, povecava im se standard. Gradjani imaju koristi. Drzava uzima novac od poreza, na te poslove, plate, itd. Drzava ima koristi.
Kad kupis strano, domaca firma propada, zatvaraju se radna mesta, vise nezaposlenih, manji standard, manje novca u budzetu. Gradjani imaju stetu, drzava ima stetu.

E sad bukvalisto to ne znaci da treba kupiti domaci krs umesto stranog kvalitetnog. Ali tamo gde je kvalitet slican, zadovoljavajuci, kao i cena, drzava bi uvek trebalo da bira domaceg ponudjaca.
Privatnici imaju pravo da rade sta hoce, kao i gradjani. Oce li strano ili domace, po volji im.

Kada kupis strano, drzava isto tako zaradi od poreza, a ako se to strano proizvodi kod tebe, i radnici koji tamo rade dobijaju platu. Ako se strano ne proizvodi ovde, radnici iz distribucije i maloprodaje zaradjuju pare od prodaje stranog. Profit svaki privatnik koristi kako on to zeli. 'Profit' kod drzavnih proizvodjaca se trosi na parazite, korupciju, mito, idiotizam i na sisanje privatnog vlasnistva ljudi.
 
Kada kupis strano, drzava isto tako zaradi od poreza, a ako se to strano proizvodi kod tebe, i radnici koji tamo rade dobijaju platu. Ako se strano ne proizvodi ovde, radnici iz distribucije i maloprodaje zaradjuju pare od prodaje stranog. Profit svaki privatnik koristi kako on to zeli. 'Profit' kod drzavnih proizvodjaca se trosi na parazite, korupciju, mito, idiotizam i na sisanje privatnog vlasnistva ljudi.

NIJE ISTO.
Posto ne mozes da shvatis, objasnicu ti.

NIje isto., zato sto se uglavnom radi o poslovima gde nije samo jedna firma koja radi sve, nego komponente proizvode druge firme iz Srbije. I ti kad das posao toj jednoj, ona da bi uradila posao, mora da kupi sirovine i reporomaterijal od koperanata (sto domacih, sto stranih) i te domace koje proizvode delove, poluproizvode, takodje imaju korist. Zaposljavaju radnike, kojima daju plate. Sami gradjani imaju koristi, ne samo gazde firmi. Ima grana gde kod jednog finalnog proizvoda za njegovu proizvodnju bude ukljuceno mnogo drugih firmi. 10-20-30, pa i vise. Svi zaposleni u tim firmama imaju makar malu korist. Recimo kod proizvodje automobila, da bi se dobio finalni proizvod sam automobil, mnogo fabrika radi i proizvodi razne delove da bi se fabrici automobila samo spojili ti delovi. (od celicana, fabrike guma, stakla, sijalica, plastike, svecica, akumilatora,...itd) U to bude ukljuceno hiljade pa i desetine hiljada radnika, koji imaju korist. Obicni ljudi imaju korist, imaju posao i platu.

Kad uvezes proizvod samo uvoznik ima korist. A uvoznik ima 5 radnika. Prema tome, mnogo veca dobit drzavi je kad sa jedne strane ima hiljade radnika koji imaju platu i posao, nego 5 radnika nekog uvoznika.

Sa jedne strane imas desetine firmi koje rade, manju nezaposlenost, manje socijalnih problema, veci standard. S druge strane 5 uvoznikovih radnika ima platu, nezaposlenost raste, socijalne nemire, domace firme propadaju, gradjanima se smanjuje standard.
Ne radi se tu o tajkunima niti o buzdetu. Vec o samim gradjanima koji imaju koristi kupovinom domaceg.
 

Back
Top