Danca Vukićević dobitnica NIN-ove nagrade

Baudrillard

Zaslužan član
Moderator
Poruka
129.634
Nagrada beogradskog nedeljnika NIN za najbolji roman 2022. godine pripala je Danica Vukićević za „Unutrašnje more", odlučio je petočlani žiri.

Vukićević je u konkurenciji od šestoro autora koji su ušli u najuži izbor, postala 69. dobitnica ove nagrade.
O najboljem prošlogodišnjem romanu odlučivalo je žiri kojim je predsedavao novinar i publicista Teofil Pančić, a u kome su bili još Marija Nenezić, Žarka Svirčev, Milena Đorđijević i Goran Korunović.

U najužem izboru za nagradu koja je dodeljena 69. put, bilo je šest romana.

Osim dela Danice Vukićević, u konkurenciji su bili i: „Klub istinskih stvaralaca" Milana Tripkovića, „Papir sa vodenim znakom" Gorana Petrovića, „Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo" Mirjane Drljević, „Koljka i sašenjka" Uglješe Šajtinca i „Klara, Klarisa" Marijane Čanak.

Na konkurs je tokom prošle godine stiglo ukupno 177 naslova.
NIN-ova nagrada dodeljuje se od 1954. godine, a prošlogodišnja dobitnica bila je Milena Marković sa romanom poemom „Deca".

bbc.com
 
nek mi neko kao laiku objasni..
poslano je 177 naslova..rok je bio 30 dana
u žiriju je bilo njih petoro
kako su odabrali knjigu koja je najbolja?
da li je svaki član žirija pročitao svih 177 knjiga za 30 dana tj čitao je 6 knjiga na dan?
da li su njih petoro podelili po 35 knjiga svako i čitali više od knjigu na dan i tako 30 dana.. i onda jedan drugog ubeđivali koja knjiga je najbolja
da li su čitali po par stranica i na osnovu par stranica zaključili koja je knjiga najbolja?
ili ustvari nisu ništa ni pročitali, tj ovo je sve namešteno i unapred se sve zna?
 
mislim ja znam odgovor al eto ...
jedan od naših najpoznatijih lektora i sjajna pesnikinja mi garantuje da je NIN ova nagrada zadnjih 10 godina čisto smeće.. da tu nema ni Ž od Žirija i da će jednog dana sve izaći na videlo.. da ona čak ima i dokaze o tome ali da joj ne pada na pamet da izlazi u javnost.. ne želi probleme.. da ne bude zabune možda je ova knjiga koja je pobedila, dobra..možda je odlična ali siguran sam da ima makar 10 boljih
 
Nije to neka hiperprodukcije na godišnjem nivou uvek će biti Šajtinac ili Petrović. Trebalo bi da je kovertirano kad dođe do žirija. Postoji još uvek i širi izbor za nagradu

Obrazloži slobodno zašto misliš da je nameštaljka, generalno, ne (samo) u ovom slučaju...
ne mislim nego znam.. rekla mi žena kojoj verujem.. što bi me lagala? nema apsolutno ni jednog razloga za to.. to kao da ja tebe slažem šta sam jutros doručkovao.. kakve koristi imam od toga?
 
mislim ja znam odgovor al eto ...
jedan od naših najpoznatijih lektora i sjajna pesnikinja mi garantuje da je NIN ova nagrada zadnjih 10 godina čisto smeće.. da tu nema ni Ž od Žirija i da će jednog dana sve izaći na videlo.. da ona čak ima i dokaze o tome ali da joj ne pada na pamet da izlazi u javnost.. ne želi probleme.. da ne bude zabune možda je ova knjiga koja je pobedila, dobra..možda je odlična ali siguran sam da ima makar 10 boljih
ma da...........ko sto su Obama i Zelenski dobili nobelove nagrade za mir. Da je Hitler ziv i on bi dobio taku nagradu. Zna se ko deli nagrade.......u svetu radi propagande a kod nas radi love ............koju kum dodeljuje.
 
napisao sam gore.. ne čitaš postove a diskutuješ... pozdrav
Rekla žena......smešno.
Pročitao sam tvoje postove, ali ništa nisi napisao sadržajno.
Da se neka žena, a pesnikinja po vokaciji, buni da je namešteno
NN nije ni agrada za pesništvo.
pa čak ni za neke romane u prozi ne bi trebala da bude.

NN bi prevashodno trebalo vratiti svojim korenima - najboljem objavljenom romanu na srpskom jeziku u prošloj godini.
 
"Roman Danice Vukićević 'Unutrašnje more', formalno inventivan, preispituje probleme egzistencije od privatne do društveno-političke ravni, od materijalnosti svakodnevice do ključnih unutarnjih drama pojedinaca u savremenom svetu. Jezičkom suptilnošću i silovitošću, Danica Vukićević transformiše fragmentarni način pisanja u celovitu romanesknu sliku sveta", navodi se u saopštenju NIN-a.
Clip.jpg
 
dal se neko seca izbor za pesmu evrovizije u Srbiji koja ce biti poslata na takmicenje od pre otprilike jednu deceniju ?
Goran Bregovic napisao 10 pesama, podelio svih 10 pesama raznim izvodjacima a onda kao ziri , birao pesmu koja ce ici na evroviziju.
Daklem, uzeo pare za pisanje pesama, uzeo pare kao ziri i uzeo pare kao pobednik posto je sam sebe odabrao za najbolju pesmu koja se salje na evroviziju.
Naravno, da su nam parlament i vlada u Srbiji srpski a ne crnogorsko-bosanski, ovakvo nesto se ni u snu ne bi dogodilo. Slicnu "podrsku vlade u Srbiji" uziva i drugi "poznati" bosanac Nemanja Kusturic (Emir Kusturica) cijem "talentu" nema premca istocno od sazvezdja Andromeda.
 
"Roman Danice Vukićević 'Unutrašnje more', formalno inventivan, preispituje probleme egzistencije od privatne do društveno-političke ravni, od materijalnosti svakodnevice do ključnih unutarnjih drama pojedinaca u savremenom svetu. Jezičkom suptilnošću i silovitošću, Danica Vukićević transformiše fragmentarni način pisanja u celovitu romanesknu sliku sveta", navodi se u saopštenju NIN-a.
Pogledajte prilog 1287586
Mala izdavačka kuća i prvi roman.
 
Rekla žena......smešno.
Pročitao sam tvoje postove, ali ništa nisi napisao sadržajno.
Da se neka žena, a pesnikinja po vokaciji, buni da je namešteno
NN nije ni agrada za pesništvo.
pa čak ni za neke romane u prozi ne bi trebala da bude.

NN bi prevashodno trebalo vratiti svojim korenima - najboljem objavljenom romanu na srpskom jeziku u prošloj godini.
U pravu si.. u Srbiji je sve pošteno pa tako i ovo.. u to nema nikakve sumnje :)
 
U pravu si.. u Srbiji je sve pošteno pa tako i ovo.. u to nema nikakve sumnje :)
Ma, ko kaže, ne znam čemu takav ton?

A savet pesnikinji je da se ona buni i digne protest pesnika protiv koticizacija za učešće na većini njihovih konkursa. To je sramota. Kao i da daju kintu da bi bili u nekim pesničkim zbornicima. Pa su valjda srećni što su objavljeni.

I da te pozdravim, kao što si i napisao: možda je ovaj roman i dobar. Volelii bismo da jeste...
Aj Ć
 
Ma, ko kaže, ne znam čemu takav ton?

A savet pesnikinji je da se ona buni i digne protest pesnika protiv koticizacija za učešće na većini njihovih konkursa. To je sramota. Kao i da daju kintu da bi bili u nekim pesničkim zbornicima. Pa su valjda srećni što su objavljeni.

I da te pozdravim, kao što si i napisao: možda je ovaj roman i dobar. Volelii bismo da jeste...
Aj Ć
Pesnici da se bune?Sigurno.
To i nije njihov posao.Zar se nebune dovoljno u svojim pesmama.Ninova nagrada jeste izgubila na popularnosti kod jednog nemalog dela knjizevne javnosti.
Cela situacija malo podseca na onu kada je Tole vodio FSS,zamera mu se ovo i ono,nista ne valja,a kada je doslo vreme za izbor novog pred.na listi protivkandidata stoji jedna nula?
 
НИНова награда је, сасвим логично, појела саму себе. Накарадно је и осмишљена, и од увек је била идеолошки обојена, па је време да се уруши и да уступи место неким другим наградама, које ће се тек појавити. Кад и како, заиста је тешко предвидети, али ће се сасвим сигурн и сасвим сигурно појавити.
 

Back
Top