Danas su Zimske zadušnice

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
273.261
Danas su Velike ili Zimske zadušnice, koje najavljuju pripreme za početak Vaskršnjeg posta.
U pojedinim krajevima znaju ih i kao Otvorene zadušnice, jer se veruje da Sveti Petar, ključar pakla i raja, na ovaj dan otvara grobove.
Običaj je da se izađe na groblja i zapali sveća pokojnicima.

Tamo gde nije moguće izaći na groblje, obavezno sveće za pomen pokojnika pale se u crkvi ili kod kuće.
U duhu crkve je da se na ovaj dan na groblje iznose samo žito, vino i sveća. Sve drugo nije potrebno, neophodno, ni pravoslavno.

Postoje još Miholjske, Mitrovske i Duhovske ili Trojičine zadušnice.

15437852026219f19e3f4ec781791058_640.jpg

kiriku1

Iskusan
Poruka
6.600
I ja sam jutros bio na groblju, moji standardno spremaju ono takozvano posluzenje koje se stavlja na grob, sve i svasta... Tako i vecina ljudi koji dodju... Siguran sam da to nema veze sa pravoslavljem, mislim nemam nista protiv toga, smatram da nije lose da opstaje ta tradicija. Ali jasno mi je kao dan da nasa vera nisu nikakve Hristosove reci i slicno... Mi jesmo prihvatili hricanstvo kao sto se prihvata obavezan trenda, ali kroz to smo provukli svu sustinu svog verovanja... Otuda slava, otuda ovakve zadusnice, paljenje badnjaka i sve sto pretstavlja nasu veru.... Nema tu nikakvog hriscanstva... Mozda tog svetosavlja koje je takodje nedopustivo za hriscanina, al' eto, mi smo napravili tu podgrupu u kojoj su svetiljke vaznije od Sunca...

sasasta

Buduća legenda
Poruka
29.169
najdore je sto se nasi * vernici * hvale svojim gresima

pa se hvale kako su svaleri , koliko mogu da popiju, kako krse zakone...

o onim cistim * mafijasima vernicima * i da ne pricam
Poruka je automatski spojena:

srbin pravoslavac sa tetoviranim krstom valja drogu i ubija konkurente

ali pliva za casni krst i prekrsti se kad prodje pored crkve

Mr.Infinity

Elita
Poruka
24.868
najdore je sto se nasi * vernici * hvale svojim gresima

pa se hvale kako su svaleri , koliko mogu da popiju, kako krse zakone...

o onim cistim * mafijasima vernicima * i da ne pricam

srbin pravoslavac sa tetoviranim krstom valja drogu i ubija konkurente

ali pliva za casni krst i prekrsti se kad prodje pored crkve
A kada krenu u hvalospeve hajducima, a svi znamo šta Isus Hrist kaže o hajducima.
:

Poslednja izmena od moderatora:

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.146
I ja sam jutros bio na groblju, moji standardno spremaju ono takozvano posluzenje koje se stavlja na grob, sve i svasta... Tako i vecina ljudi koji dodju... Siguran sam da to nema veze sa pravoslavljem, mislim nemam nista protiv toga, smatram da nije lose da opstaje ta tradicija. Ali jasno mi je kao dan da nasa vera nisu nikakve Hristosove reci i slicno... Mi jesmo prihvatili hricanstvo kao sto se prihvata obavezan trenda, ali kroz to smo provukli svu sustinu svog verovanja... Otuda slava, otuda ovakve zadusnice, paljenje badnjaka i sve sto pretstavlja nasu veru.... Nema tu nikakvog hriscanstva... Mozda tog svetosavlja koje je takodje nedopustivo za hriscanina, al' eto, mi smo napravili tu podgrupu u kojoj su svetiljke vaznije od Sunca...
Molitva je najvaznija ,ja sam citao kanon za upokojene .

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
273.261
То народу треба бар дан раније јавити,
на гробље се излази рано ујутру ...

Не гледамо сваки дан црквени календар, зар не ?
zaposli sekretaricu ..šta drugo da ti kazem :lol:
zadušnice nisu svaki dan..zna se kada i koliko godišnje ima zadušnica,pa mozes sebi u podsetnik

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
Oбичај је да се оде на Литургију и да се однесу имена упокојених која свештеник чита.

Било је тог сујеверја и више али су свештеници то смањили, нема тога више толико. Понеки гроб да видим храну, људи дођу да упале свећу и то је то. Долазе неке нове генерације, а старији људи схватају да то није суштина задушница.

kiriku1

Iskusan
Poruka
6.600
Било је тог сујеверја и више али су свештеници то смањили, нема тога више толико. Понеки гроб да видим храну, људи дођу да упале свећу и то је то. Долазе неке нове генерације, а старији људи схватају да то није суштина задушница.
Dobro... Ja izgleda drugacije posmatram situaciju...Cini mi se da ce novo doba doneti sve vise ljudi na ovim prostorima koji se otvoreno vracaju staroj veri...Bice sve bolje organizovani, to ce postati kao neki trend... Kao "Vratimo se veri svojih predaka"...

Обилић

Iskusan
Poruka
6.199
zaposli sekretaricu ..šta drugo da ti kazem :lol:
zadušnice nisu svaki dan..zna se kada i koliko godišnje ima zadušnica,pa mozes sebi u podsetnik

Нервира ме:

- Задушнице у медијима најаве увек на дан задушница ! :evil:
- Бесплатне концерте на трговима и слично, сутрадан "Синоћ је у нашем граду ..." ! :evil::evil:
- Бесплатно зимско клизање и летње купање најављују кад прође, "Летос је на базенима икс било бесплатно ..." !!! :evil::evil::evil:

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
Dobro... Ja izgleda drugacije posmatram situaciju...Cini mi se da ce novo doba doneti sve vise ljudi na ovim prostorima koji se otvoreno vracaju staroj veri...Bice sve bolje organizovani, to ce postati kao neki trend... Kao "Vratimo se veri svojih predaka"...
Храна на гробљима чак и венци нису традиција предака. И једно и друго је настало у новије време.
Ко хоће да се врати вери предака не требају му oваква сујеверја јер то и није вера, нема чему да се врати преко сујеверја.

Poslednja izmena:

kiriku1

Iskusan
Poruka
6.600
Храна на гробљима чак и венци нису традиција предака. И једно и друго је настало у новије време.
Ко хоће да се врати вери предака не требају му oваква сујеверја јер то и није вера, нема чему да се врати преко сујеверја.
Mislim da su u to doba slavili mrtve pretke koji su im cuvali domove i stalno se prilikom takvih obeleavanja organizovao bolji obrok....Tu je ta veza sa grobovima pokojnika....

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.146
Oбичај је да се оде на Литургију и да се однесу имена упокојених која свештеник чита.

Ne samo u hramu nego i na grobu treba izaci i pomoliti se ,to je sustina.

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
Mislim da su u to doba slavili mrtve pretke koji su im cuvali domove i stalno se prilikom takvih obeleavanja organizovao bolji obrok....Tu je ta veza sa grobovima pokojnika....
Наш народ је више био у старини везан за култ дрвећа, а изношење хране на гробље имам утисак да није нешто много стар обичај.

Ne samo u hramu nego i na grobu treba izaci i pomoliti se ,to je sustina.
Прво заједничка молитва заједнице, па све остало.

Обилић

Iskusan
Poruka
6.199
... изношење хране на гробље имам утисак да није нешто много стар обичај....

Једе се обредно и у најфинијим светским културама
е сад, може на гробљу,
или већ негде ... Видео сам у филмовима !

Живот мора победити !!!

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.146
Наш народ је више био у старини везан за култ дрвећа, а изношење хране на гробље имам утисак да није нешто много стар обичај.

Прво заједничка молитва заједнице, па све остало.
Neko i nije mogucnosti da sprovede zajednicku molitvu zajednice ,da li si razmisljao o tome?

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
На Бадње вече свако ко може да шета дође у цркву, а на задушнице је Литургија полупразна ? Изгледа да неко неће да дође на Литургију. Јеси размишљао о томе ?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.