Danas je svetski dan Roma.

Kovač

Buduća legenda
Poruka
30.786
Svetski dan Roma, 8. april, biće danas obeležen u Srbiji nizom manifestacija.
Svetski Dan Roma ustanovljen je 1971. godine, kada je na konferenciji Romske unije odlučeno da romska himna bude "Đelem, đelem", a zastava kombinacija plave i zelene boje sa crvenim točkom u sredini.
Pod pokroviteljstvom Ministarstva za ljudska i manjinska prva u Palati Srbija najušpešnijim romskim đacima biće uručeno 40 lap top računara.
U prostorijama Regionalnog centra za manjine u Beogradu biće otvorena SOS linije za Romkinje žrtve nasilja.
Prema popisu iz 2002. godine, na teritoriji Srbije žvelo je oko 108.000 Roma, a nezvaničnom statistikom UNICEF-a procenjeno je da ih u Srbiji živi između 400.000 i 700.000.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/184202/Danas-je-Svetski-dan-Roma
 
Svetski dan Roma, 8. april, biće danas obeležen u Srbiji nizom manifestacija.
Svetski Dan Roma ustanovljen je 1971. godine, kada je na konferenciji Romske unije odlučeno da romska himna bude "Đelem, đelem", a zastava kombinacija plave i zelene boje sa crvenim točkom u sredini.
Pod pokroviteljstvom Ministarstva za ljudska i manjinska prva u Palati Srbija najušpešnijim romskim đacima biće uručeno 40 lap top računara.
U prostorijama Regionalnog centra za manjine u Beogradu biće otvorena SOS linije za Romkinje žrtve nasilja.
Prema popisu iz 2002. godine, na teritoriji Srbije žvelo je oko 108.000 Roma, a nezvaničnom statistikom UNICEF-a procenjeno je da ih u Srbiji živi između 400.000 i 700.000.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/184202/Danas-je-Svetski-dan-Roma

Када уручују лаптопове најуспешнијим ђацима без обзира на боју коже и порекло?
 
Када уручују лаптопове најуспешнијим ђацима без обзира на боју коже и порекло?

Ima i takav podsticaj.
Zašto potcenjujete Cigane?
Jeste da ima onih tačno na margini društva, koji samo štete strukturi, ali ima i onih koji su izrazito vredni, koji se bore i protiv tog psihološkog problema koji imaju da se adaptiraju u društvo, a pored toga uče i rade. Ima i Cigana farmaceuta. 40 laptop računara je mizeran broj.
 
Немам ништа против дана Цигана. Ал да ве питам који то народ још има свој дан? Па зар само обележавање дана Мандова није њихова дискриминација?

Зар неби било логично да Министарство за ЉиМП дели рачунаре најбољим ђацима без обзира на боју коже, верску и националну припадност, пол итд. Тек тада би била испоштована једнакост међу децом. Овако ми се чини да су у Србији, и само у Србији, Ганци и остале мањински народи добили више права и повластица него било где на свету.
 
Немам ништа против дана Цигана. Ал да ве питам који то народ још има свој дан? Па зар само обележавање дана Мандова није њихова дискриминација?

Зар неби било логично да Министарство за ЉиМП дели рачунаре најбољим ђацима без обзира на боју коже, верску и националну припадност, пол итд. Тек тада би била испоштована једнакост међу децом. Овако ми се чини да су у Србији, и само у Србији, Ганци и остале мањински народи добили више права и повластица него било где на свету.

To je deo plana Brisela, videcete uskoro. Srbi ce postati manjina u sopstvenoj zemlji
 
Zbog njihovog nomadskog načina života, oduvek je postojalo međusobno nepoverenje između Roma i njihovih sedelačkih komšija. Za njih se verovalo, i još uvek se veruje, da su prosjaci, lopovi, otmičari, neprilagodljivi za sedelački život i posao. Zbog svega toga bili su izlagani progonima. Romi su ponekad u svoje redove prihvatali i društvene otpadnike.

Tokom epohe prosvećenosti Španija je pokušala da promeni otpadnički status Roma zabranom upotrebe reči hitano i asimilacijom Roma u društvo, primoravajući ih da se odreknu svog jezika i načina života. Taj pokušaj je bio neuspešan.

Nepoverenje prema Romima je dostiglo vrhunac za vreme Drugog svetskog rata. Kao i Jevrejima, a za razliku od ostalih kategorija proganjanih od strane nacista, Romima je automatski sledovao odlazak u koncentracione kampove, robovski rad i/ili smrt. Veruje se da je na taj način ubijeno preko 500.000 Roma.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Romi
 
Zbog njihovog nomadskog načina života, oduvek je postojalo međusobno nepoverenje između Roma i njihovih sedelačkih komšija. Za njih se verovalo, i još uvek se veruje, da su prosjaci, lopovi, otmičari, neprilagodljivi za sedelački život i posao. Zbog svega toga bili su izlagani progonima. Romi su ponekad u svoje redove prihvatali i društvene otpadnike.

Tokom epohe prosvećenosti Španija je pokušala da promeni otpadnički status Roma zabranom upotrebe reči hitano i asimilacijom Roma u društvo, primoravajući ih da se odreknu svog jezika i načina života. Taj pokušaj je bio neuspešan.

Nepoverenje prema Romima je dostiglo vrhunac za vreme Drugog svetskog rata. Kao i Jevrejima, a za razliku od ostalih kategorija proganjanih od strane nacista, Romima je automatski sledovao odlazak u koncentracione kampove, robovski rad i/ili smrt. Veruje se da je na taj način ubijeno preko 500.000 Roma.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Romi

ma bole me kobaja za Rome, mi Srbi smo na ivici propasti a drzava se zamlacuje Romima po naredjenju brisela!!!!!
 
Inače,ovo je zastava romskog naroda.
800px-Roma_flag.svg.png
 

Back
Top