Danas je dan Svetog Vasilija Čudotvorca

  • Začetnik teme Začetnik teme Neno
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Neno

Buduća legenda
Poruka
28.745

DOLAZE DA SE POKLONE ČUDOTVORCU: Hiljade vernika iz regiona stiže u Manastir Ostrog, da dočekaju Dan Svetog Vasilija​

SRPSKA pravoslavna crkva danas slavi praznik Svetog Vasilija Ostroškog, čije se mošti kao velika svetinja čuvaju u istoimenom manastiru i mesto su hodočašća za vernike svih religija.​

1778571722363.png
1778571891040.png

Reke ljudi iz Hercegovine, sa Kosova i Metohije i iz centralne Srbije, cele Crne Gore slivaju se ovih dana u jedan tok koji vodi ka manastiru Ostrog, na poklonjenje zaštitniku, utešitelju i velikom Božjem ugodniku i čudotvorcu. U krsnom hodu od Nemanjinog grada Podgorice do Ostroga litiju je predvodio arhijerejski namesnik podgoričko-danilovgradski, protojerej Predrag Šćepanović, koji je pozdravio mnoge koji su se priključili iz ostalih gradova u Crnoj Gori, dodajući da ove godine u litiji učestvuje više od tri hiljade ljudi.

Posebnu pažnju i ove godine privukao je sedamdesetogodišnji hodočasnik Gojko Bošković, koji je iz Bara pešice krenuo ka Ostrogu i u Podgorici se pridružio sabranima.
- Gojko već punih 40 godina neprekidno ide u hodočašće Svetom Vasiliju Ostroškom, svedočeći svojim podvigom snagu žive vere i istrajnosti - kazao je otac Predrag.

Oko trista hodočasnika ka ostroškoj svetinji krenulo je iz manastira Kosijerevo. Na tom putu molitve, pokajanja, bratske ljubavi i duhovnog sabranja u jedinstvenoj litiji su se sreli ljudi različitih generacija, zanimanja i životnih puteva, sabrani oko imena velikog čudotvorca ostroškog - Svetog Vasilija. Među hodočasnicima je i Gordana Damjanović Miljanić, koja uprkos godinama ne oseća umor. Prve korake ovog hodočašća posvetila je svom rano preminulom bratancu Lazaru, uz tihu molitvu da mu Gospod podari mir u carstvu nebeskom.

Nepreglednoj reci pridružuju se Nevesinjci, Mostarci, Gačani, Bilećani, Fočaci. Tu je verni narod iz Kostolca, Beograda, Novog Sada...

Iz gotovo svakog mesta istočne Hercegovine mladi i stari, studenti, radnici, sportisti, porodice i prijatelji ostavljaju svakodnevicu iza sebe i peške kreću na put dug desetinama kilometara, kako bi se poklonili moštima Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog.

Iz Trebinja je i ove godine veliki broj hodočasnika krenuo ka ostroškoj svetinji nakon molitve i blagoslova u Sabornom hramu Svetog Preobraženja Gospodnjeg. Među njima je i grupa od 150 članova Ansambla nacionalnih igara "Jovan Dučić" i njihovih prijatelja. Za Nebojšu Ratkovića, predsednika ansambla i vođu puta, ovo je već 24. odlazak pod Ostrog, a četrnaesti sa članovima ansambla.

- Svake godine osećaj je isti, kao da prvi put krećemo. Ljudi dolaze sa verom, molitvom i željom da pronađu mir - kaže Ratković dok kolona napušta Trebinje.

Srećko Baričanin, uprkos zdravstvenim problemima, nije želeo da propusti put.

- Srce me vuče da idem. Imao sam operaciju u oktobru, ali želja je mnogo jača. Svaki put idemo kao da nas vetar nosi - priča Baričanin.

Svečano i u Mrkonjićima​

U MANASTIRU Mrkonjići, rodnom selu Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog, ovih dana okupio se veliki broj vernika iz Hercegovine, Crne Gore i Srbije, a posebno svečano biće 13. maja, kada će prvi put biti obeležen liturgijski spomen Svete i blažene Ane, majke Svetog Vasilija.
Za Hercegovce, Mrkonjići nisu samo rodno mesto svetitelja, već i simbol duhovnog identiteta.
Posebnu emociju nosi i grupa koleginica koje su, iz drugih gradova, došle u Trebinje kako bi pešačile u znak sećanja na prerano preminulu prijateljicu.

- Nikada nismo pešačili ovoliko, ali smo se sa njom dogovarali da jednog dana zajedno krenemo u Ostrog. Ovo je naš način da to obećanje ispunimo - kaže Ljubinka Plavšić.
Pod ostroške grede ponovo je krenula i grupa koju predvodi Minja Stević, kome je ovo devetnaesto hodočašće.

- Svaki put imam osećaj kao da idem prvi put. Čovek tamo nosi svoje molitve, brige i zahvalnost - kaže Stević.

Paroh otac Miro Ratković ističe da broj hodočasnika iz godine u godinu raste:
- Okupljamo se da damo blagoslov našim ljudima koji peške idu Svetom Vasiliju Tvrdoškom i Ostroškom. To je velika radost za naš narod i nastavak jedne lepe tradicije.

Slična slika i u Bileći. Više od 300 hodočasnika krenulo je iz ovog hercegovačkog mesta ka Ostrogu. Za Branislava Stojanovića ovo je četrnaesti put.

- Na početku nas je bilo dvoje ili troje, a danas nas je više od 300. Ljude okuplja vera, molitva i zajedništvo - kaže Stojanović.

Iz Gacka je ka Ostrogu krenulo 135 vernika, dok su iz Nevesinja na put dug čak 170 kilometara pošla 164 hodočasnika, uglavnom mladi. Ispred Hrama Vaznesenja Gospodnjeg blagoslov im je dao sveštenik Aleksandar Crnogorac.

Nevesinjce i ove godine predvodi Milan Kandić, koji kaže da svako pešačenje do Ostroga donosi nove emocije.
- Nastavljamo tradiciju snagom vere koja nas nosi svih ovih godina - ističe Kandić.
Dok kolone vernika prolaze hercegovačkim drumovima, uz pesmu, molitvu i žuljeve, jedno je svima zajedničko - osećaj da ih ka Ostrogu ne vodi samo put, već vera.

Novosti
 
1778571972306.png

Danas Srpska pravoslavna crkva obeležava Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, sveca kome se veliki broj vernika obraća za pomoć u najtežim trenucima. Ovo je molitva koju treba da izgovorite za zdravlje, mir i spasenje.​


"Sveti Vasilije, veliki ugodniče Božiji, pomozi svima, pa i meni. Veliki branitelju vere pravoslavne, odbrani i nas koji tvoju svetu veru držimo, i s nadom tebi pristupamo. Veliki arhijereju Božiji, pomoli se Bogu Svedržitelju za sve ljude tvoje, pa na posletku i za mene nedostojnog i poslednjeg.

Tvrdoški viteže i Ostroški podvižniče, spasavaj nas od beda vidovnih i nevidovnih. Zapalila te je srpska zemlja kao večnu sveću pred prestolom Boga živoga, pa nam sada osvetli puteve i razagnaj tugu.

Molitvama i suzama zagrevao si hladnu pešteru Ostrošku, pa zagrevaj sada Božjim duhom i srca naša da se spasemo i proslavimo Boga svevišnjega i tebe sveca Božijega. Sa svih strana sveta priticali su ćivotu tvome bolni i nevoljni, i ti si im pomagao: demone odgonio, veze đavolje raskidao, i zdravlje duševno i telesno ljudima darivao. Tako i sada pomozi, krštenim i nekrštenim, kao i uvek, svima, pa i meni. Izmiritelj si bio zavađene braće, izmiri i sada sve zavađene, zbratimi razbraćene, oveseli tužne, ukroti samovoljne, isceli bolne. Sveti Vasilije Čudotvorče i oče naš duhovni u Hristu Isusu Gospodu našem. Amin!"
 
Знам да под Острог долазе и муслимани. Међутим неко ми је рекао да има чак и Хрвата из Конавала и Дубровника. Шта мислите, има ли истине у томе да долазе у неком иоле већем броју?
To je увек тако било.
На Косову и Метохији су долазили невољници, па било муслимани или Срби или јевреји или свеједно ко.
И Бог помаже кроз своје светитеље.
Ако те интересује конкретно за Хрвате, имаш сведочења хрвата везано за помоћ од Бога кроз манастир Лепавина. Пошто се тамо налази чудотворна икона Богородица Лепавинска, забележена су и сведочења хрвата да и је Господ преко Богородице даровао излечење и помоћ
 
Pogledajte prilog 1898990

Danas Srpska pravoslavna crkva obeležava Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, sveca kome se veliki broj vernika obraća za pomoć u najtežim trenucima. Ovo je molitva koju treba da izgovorite za zdravlje, mir i spasenje.​


"Sveti Vasilije, veliki ugodniče Božiji, pomozi svima, pa i meni. Veliki branitelju vere pravoslavne, odbrani i nas koji tvoju svetu veru držimo, i s nadom tebi pristupamo. Veliki arhijereju Božiji, pomoli se Bogu Svedržitelju za sve ljude tvoje, pa na posletku i za mene nedostojnog i poslednjeg.

Tvrdoški viteže i Ostroški podvižniče, spasavaj nas od beda vidovnih i nevidovnih. Zapalila te je srpska zemlja kao večnu sveću pred prestolom Boga živoga, pa nam sada osvetli puteve i razagnaj tugu.

Molitvama i suzama zagrevao si hladnu pešteru Ostrošku, pa zagrevaj sada Božjim duhom i srca naša da se spasemo i proslavimo Boga svevišnjega i tebe sveca Božijega. Sa svih strana sveta priticali su ćivotu tvome bolni i nevoljni, i ti si im pomagao: demone odgonio, veze đavolje raskidao, i zdravlje duševno i telesno ljudima darivao. Tako i sada pomozi, krštenim i nekrštenim, kao i uvek, svima, pa i meni. Izmiritelj si bio zavađene braće, izmiri i sada sve zavađene, zbratimi razbraćene, oveseli tužne, ukroti samovoljne, isceli bolne. Sveti Vasilije Čudotvorče i oče naš duhovni u Hristu Isusu Gospodu našem. Amin!"

Предивно.
 
Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Svetog Vasilija Ostroškog, jednog od najpoštovanijih svetitelja i čudotvoraca.
Njegove mošti već više od tri veka počivaju u manastiru Ostrog u Crnoj Gori, koji predstavlja veliko svetilište i mesto hodočašća za vernike različitih veroispovesti.

Sveti Vasilije Ostroški je rođen kao Stojan Jovanović u selu Mrkonjiću, u hercegovačkom Popovom Polju, 1610. Godine
Zamonašio se u trebinjskom manastiru uspenija Bogorodice, te je ubrzo postao episkop. Najpre je boravio u Tvrdošu, a potom prelazi u Ostrog.
Neumoran u molitvama, postu i fizičkom trudu, Sveti Vasilije mirno se upokojio na današnji dan, 12. maja, 1671. godine.
Veruje se da su njegove mošti čudotvorne, pa ljudi svih konfesija dolaze da im se poklone i mole za isceljenje najtežih bolesti.
Tradicionalni dan velikog okupljanja vernika je 12. maj, ali i Trojičin dan, kada se održava Veliki narodni sabor u Ostrogu.
Svetitelju u čast podignute su i brojne crkve zadužbine. U Beogradu, u Crkvi cara Konstantina i carice Jelene na Voždovcu, čuva se omofor Svetog Vasilija.
Slavi se i kao krsna slava.
Prema narodnom običajnom kalendaru, danas se ne rade teški poslovi, ali valja da se očisti kuća da bi, veruje se, čitave godine u domu vladali harmonija i mir.
 
Знам да под Острог долазе и муслимани. Међутим неко ми је рекао да има чак и Хрвата из Конавала и Дубровника. Шта мислите, има ли истине у томе да долазе у неком иоле већем броју?
Naravno. I ja sam savetovao nekim rimokatolicima sa problemima odlazak u Ostrog i Tumane.
 

Back
Top