Danas 16 godina od stradanja Srba u operaciji "Bljesak"

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/251329/Danas-16-godina-od-stradanja-Srba-u-operaciji-Bljesak
Danas 16 godina od stradanja Srba u operaciji "Bljesak"
U Srbiji i Republici Srpskoj danas će biti obeležena 16. godišnjica stradanja Srba u zapadnoj Slavoniji tokom operacije "Bljesak", u kojoj je za samo 36 sati pobijeno više od 280, a prognano oko 15.000 ljudi.

Hrvatske vojne i policijske snage napale su zapadnu Slavoniju 1. i 2. maja 1995. godine, kada je ova oblast bila zona pod zaštitom UN (sektor "Zapad"). Oko 16.000 pripadnika hrvatskih snaga napalo je iz više pravaca manje od 4.000 pripadnika tadašnje Vojske Republike Srpske Krajine 1. maja u 5.30 sati, a stanovništvo je zatečeno na spavanju.

Iznenadnim udarom presečeni su gradovi Pakrac i Okučani s okolinom, a u okruženju hrvatskih snaga našlo se 6.000 Srba. Zaštitne snage UN, na vreme upozorene od hrvatskih generala, povukle su se na bezbedna mesta.
Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", u "Bljesku" je ubijeno ili nestalo 283 Srba, medju kojima 57 žena i devetoro dece do 14 godina starosti. Zarobljeno je oko 1.450 pripadnika Srpske Vojske Krajine.

U operaciji "Bljesak" Hrvatska je dovršila etničko čišćenje u kome je, počev od 1991. godine, iz zapadne Slavonije izgnano oko 67.000 Srba, a vratilo se samo 1.500 ljudi, uglavnom starijih. I Hrvatski helsinški odbor je u svom izveštaju konstatovao da je operacija "Bljesak" potpuno promenila etničku strukturu zapadne Slavonije, jer su kuće izbeglih Srba u velikom broju zaposeli hrvatski doseljenici iz Bosne i Hercegovine i sa Kosova. U opštini Okučani, koja je pre rata bila skoro isključivo naseljena Srbima, oni sada čine neznatnu manjinu.

Upravo u Okučanima predstavnici hrvatske države svakog 1. maja kao pobedu slave dan kada su zauzeli zapadnu Slavoniju uz gubitke od 42 mrtva i 162 ranjena pripadnika svojih oružanih snaga. Za zločine nad Srbima u zapadnoj Slavoniji, koja je bila pod zaštitom UN, niko nije optužen ni pred Haškim tribunalom, ni pred hrvatskim sudovima.

...................
...................
Кад ће пред суд изаћи и злочинци,
који су у овој акцији убили 280 и протерали 15 000 Срба....?
 
Dok je Srbija slavila prvi maj 1995... u agresorsko- terorsitičkom pohodu Hrvata stradali su Srbi u zapadnoj Slavoniji Republike Srpske Krajine u udruženom zločinačkom pohodu "Bljesak".

Tako da znate Srbi, šta pored masonskih parznika slavite još pride....


Održan parastos povodom godišnjice akcije Bljesak

01. maj 2011. | 13:20

Izvor: Beta

Parastosom u Crkvi svetog Marka u Beogradu danas je obeležena 16. godišnjica akcije hrvatske vojske "Bljesak" u Zapadnoj Slavoniji, tokom koje je, 1. i 2. maja 1995. godine, stradao veliki broj srpskih civila.


Parastos je služio starešina crkve otac Trajan, uz prisustvo nekoliko desetina članova rođaka stradalih i članova izbegličkih udruženja.

Predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji Miodrag Linta rekao je da odgovornost za srpske žrtve u zapadnoj Slavoniji tokom operacije "Bljesak" snosi pre svih međunarodna zajednica, pošto je ta oblast bila zaštićena zona Ujedinjenih nacija.

"Posledice hrvtaske operacije 'Bljesak' za Srbe iz zapadne Slavonije su katastrofalne. Prisilno je proterano oko 20.000 Srba, ubijeno ili nestalo 283 Srba, među kojima 57 žena i devetoro dece mlađe od 14 godina", rekao je Linta.

On je istakao da deo odgovornosti snosi i Srbija, i podsetio da za te zločine niko nije optužen - bilo direktni počinioci ili njihova komanda.

Prema izveštaju Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava, Hrvatska vojska ej u akciji "Bljesak" ubila 83 srpska civila, od čega 30 u napadima na izbegličke kolone, dok su 53 ubijena u svojim kućama.

Podaci Dokumentaciono-informativnog centra Veritas ukazuju na 283 srpske žrtve prvih dana maja 1995. u zapadnoj Slavoniji.
 
evo šta još slavimo..


Dogodilo se na današnji dan - 1. maj

1751. - Odigran je prvi kriket meč u Americi.

1778. - U Somboru je otvorena Učiteljska škola, najstarija takva škola u Srbiji. Radila je do 1811, a od 3. novembra 1812. njenu ulogu je preuzela Učiteljska škola u Sent Andreji. Posle četiri godine, škola je vraćena u Sombor.

1786. - Izvedena je premijera Mocartove opere "Figarova ženidba" u Beču.

1840. - Izdate su prve samolepljive poštanske marke, "Penny Blacks", u Engleskoj.

1844. - Semjuel Morze poslao je prvu telegrafsku poruku.

1858. - Crnogorci su na Grahovu do nogu potukli znatno jače turske trupe, čiji su stalni napadi na Crnu Goru primorali kneza Danila da uverljivom vojničkom pobedom pokaže i Otomanskom carstvu i ostalim velikim silama da je Crna Gora nezavisna. Posle te pobede, godine 1860. je, uz podršku Francuske, međunarodna komisija odredila granice između Otomanskog carstva i Crne Gore, kojoj su pripojeni Grahovo, Rudine, Nikšićka župa i Gornji Vasojevići, čime je Crna Gora faktički priznata kao suverena država.

1866. - U Srbiji su puštene u promet prve poštanke marke. Istoga dana 1874, prve poštanske marke puštene su u promet u Crnoj Gori.

1867. - Osnovan je Univerzitet u Harvardu.

1869. - Otvoren je Foli Beržer u Parizu.

1873. - Izdata je prva dopisnica u SAD-u.

1886. - Otpočeo je generalni štrajk u SAD-u, sa zahtevom da se uvede osmočasovno radno vreme.

1889. - Bajer je predstavio apsirin u prahu.

1894. - U Srbiji je prvi put svečano proslavljen 1. maj. Proslava je organizovana u Beogradu, Šapcu, Negotinu, Kragujevcu, Požarevcu, Obrenovcu i Bajinoj Bašti. Proslave su poprimile masovni karakter posle osnivanja Glavnog radničkog saveza i Srpske socijaldemokratske stranke 1903.

1904. - Umro je češki kompozitor Antonjin Dvoržak, sledbenik neoromantizma i češke nacionalne škole. Komponovao je opere, simfonije, simfonijske poeme, uvertire, koncerte za klavir, za violinu i dr. Najpoznatije delo - "Slovenske igre".

1931. - Otvoren je Empire State Building na Menhetnu u Njujorku. Ova građevina je u tom trenutku bila najviša zgrada na svetu, visine 380 metara, sa 102 sprata.

1939. - Izašao je iz štampe prvi strip sa Betmenom.

1940. - Otkazane su Olipijske igre.

1941. - Održana je premijera "Građanina Kejna" Orsona Velsa, u Njujorku.

1945. - Jedinice Četvrte armije Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije zauzele su Trst, Goricu i Tržič.

1964. - Prvi put je upotrebljen računarski program BASIC.

1966. - "Bitlsi" su održali svoj poslednji koncert u Velikoj Britaniji.

1994. - Jedan od najboljih vozača Formule 1 u istoriji toga sporta - Ajerton Sena - poginuo je na stazi u Imoli. Sena je u Formuli 1 debitovao 1984. godine kada je vozio za ekipu Tolmen. Kasnije je vozio za Lotus, a prvu titulu prvaka sveta osvojio je 1988. godine kao vozač Meklarena. Sa istom ekipom trijumfovao je 1990. i 1991. godine da bi 1994. prešao u Vilijems. Poginuo je na trci za "Veliku nagradu San Marina" kada mu je bolid zbog kvara izleteo sa staze i udario u zaštitnu ogradu. Imao je 34 godine.

1997. - Toni Bler je izabran za predsednika Vlade Velike Britanije.


i?
 
1994. - Jedan od najboljih vozača Formule 1 u istoriji toga sporta - Ajerton Sena - poginuo je na stazi u Imoli. Sena je u Formuli 1 debitovao 1984. godine kada je vozio za ekipu Tolmen. Kasnije je vozio za Lotus, a prvu titulu prvaka sveta osvojio je 1988. godine kao vozač Meklarena. Sa istom ekipom trijumfovao je 1990. i 1991. godine da bi 1994. prešao u Vilijems. Poginuo je na trci za "Veliku nagradu San Marina" kada mu je bolid zbog kvara izleteo sa staze i udario u zaštitnu ogradu. Imao je 34 godine.

E ovog se sjecam, kad mu se slomila letva volana pa se zakucao u zid... tuga, uzas... :(
 
Увек је мото био гладном народу: Хлеба и игара!
А што се тиче усташа- они ће по обичају да славе и величају свој домовински рат-а за нас још једна у низу Голгота кроз које је пролазио наш народ! Само и њихово весељ и арлаукање полако престаје и прелази у лелек и запомагање јер се види какви су дивљаци били , остали и биће! То се никада неће поправити!
 
Dok je Srbija slavila prvi maj 1995... u agresorsko- terorsitičkom pohodu Hrvata stradali su Srbi u zapadnoj Slavoniji Republike Srpske Krajine u udruženom zločinačkom pohodu "Bljesak".

Tako da znate Srbi, šta pored masonskih parznika slavite još pride....
samo vi slavite i mi ćemo. btw. bljesak niko nije proglasio zločinačkim pothvatom. :bye: pati
 
samo vi slavite i mi ćemo. btw. bljesak niko nije proglasio zločinačkim pothvatom. :bye: pati

Ne ja ne patim već samo kažem onima koji to još ne kapiraju.Ovaj praznik nijesam slavio ni prije zločinačkog poduhvata zvanog "Bljesak".

Inače zajedno sa Olujom u istom je košu pred međunarodnom javnošću...
 
Poslednja izmena:
evo šta još slavimo..


Dogodilo se na današnji dan - 1. maj

1751. - Odigran je prvi kriket meč u Americi.

1778. - U Somboru je otvorena Učiteljska škola, najstarija takva škola u Srbiji. Radila je do 1811, a od 3. novembra 1812. njenu ulogu je preuzela Učiteljska škola u Sent Andreji. Posle četiri godine, škola je vraćena u Sombor.

1786. - Izvedena je premijera Mocartove opere "Figarova ženidba" u Beču.

1840. - Izdate su prve samolepljive poštanske marke, "Penny Blacks", u Engleskoj.

1844. - Semjuel Morze poslao je prvu telegrafsku poruku.

1858. - Crnogorci su na Grahovu do nogu potukli znatno jače turske trupe, čiji su stalni napadi na Crnu Goru primorali kneza Danila da uverljivom vojničkom pobedom pokaže i Otomanskom carstvu i ostalim velikim silama da je Crna Gora nezavisna. Posle te pobede, godine 1860. je, uz podršku Francuske, međunarodna komisija odredila granice između Otomanskog carstva i Crne Gore, kojoj su pripojeni Grahovo, Rudine, Nikšićka župa i Gornji Vasojevići, čime je Crna Gora faktički priznata kao suverena država.

1866. - U Srbiji su puštene u promet prve poštanke marke. Istoga dana 1874, prve poštanske marke puštene su u promet u Crnoj Gori.

1867. - Osnovan je Univerzitet u Harvardu.

1869. - Otvoren je Foli Beržer u Parizu.

1873. - Izdata je prva dopisnica u SAD-u.

1886. - Otpočeo je generalni štrajk u SAD-u, sa zahtevom da se uvede osmočasovno radno vreme.

1889. - Bajer je predstavio apsirin u prahu.

1894. - U Srbiji je prvi put svečano proslavljen 1. maj. Proslava je organizovana u Beogradu, Šapcu, Negotinu, Kragujevcu, Požarevcu, Obrenovcu i Bajinoj Bašti. Proslave su poprimile masovni karakter posle osnivanja Glavnog radničkog saveza i Srpske socijaldemokratske stranke 1903.

1904. - Umro je češki kompozitor Antonjin Dvoržak, sledbenik neoromantizma i češke nacionalne škole. Komponovao je opere, simfonije, simfonijske poeme, uvertire, koncerte za klavir, za violinu i dr. Najpoznatije delo - "Slovenske igre".

1931. - Otvoren je Empire State Building na Menhetnu u Njujorku. Ova građevina je u tom trenutku bila najviša zgrada na svetu, visine 380 metara, sa 102 sprata.

1939. - Izašao je iz štampe prvi strip sa Betmenom.

1940. - Otkazane su Olipijske igre.

1941. - Održana je premijera "Građanina Kejna" Orsona Velsa, u Njujorku.

1945. - Jedinice Četvrte armije Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije zauzele su Trst, Goricu i Tržič.

1964. - Prvi put je upotrebljen računarski program BASIC.

1966. - "Bitlsi" su održali svoj poslednji koncert u Velikoj Britaniji.

1994. - Jedan od najboljih vozača Formule 1 u istoriji toga sporta - Ajerton Sena - poginuo je na stazi u Imoli. Sena je u Formuli 1 debitovao 1984. godine kada je vozio za ekipu Tolmen. Kasnije je vozio za Lotus, a prvu titulu prvaka sveta osvojio je 1988. godine kao vozač Meklarena. Sa istom ekipom trijumfovao je 1990. i 1991. godine da bi 1994. prešao u Vilijems. Poginuo je na trci za "Veliku nagradu San Marina" kada mu je bolid zbog kvara izleteo sa staze i udario u zaštitnu ogradu. Imao je 34 godine.

1997. - Toni Bler je izabran za predsednika Vlade Velike Britanije.


i?

Pa i?
Da i njih uvrstimo u pale i proterane?
 
Operacija "Bljesak" čeka u Tužilaštvu BiH

Posebno odeljenje za ratne zločine Tužilaštva BiH dobilo je od MUP-a Republike Srpske predmet protiv najviših predstavnika Hrvatske vojske i policije za zločine nad Srbima u operaciji "Bljesak".
56493_bljesak_f.jpg

Hrvatska vojska u akciji "Bljesak"



"MUP RS je dostavio predmet Tužilaštvu BiH i kod nas je u Posebnom odeljenju za ratne zločine na analizi", izjavio je Srni portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.


On je napomenuo da u interesu istrage Tužilaštvo BiH o ovom predmetu ne može da saopšti više detalja.


U organizaciji Udruženja Srba proteranih iz zapadne Slavonije i opštine Gradiška u ovom gradu će 1. maja biti obilježena 15. godišnjica od egzodusa oko 15.000 Srba u operaciji Hrvatske vojske "Bljesak" 1995. godine.


Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina RS Janko Velimirović rekao je da je prema evidenciji centra "Veritas" u operaciji "Bljesak" sa svojih ognjišta proterano više od 13.000 Srba, 284 lica srpske nacionalnosti su poginula ili nestala, dok je 1.500 pripadnika Srpske vojske Krajine zarobljeno.


Velimirović je podsetio da je Hrvatska, kao članica UN 1. maja 1995. godine izvršila agresiju i etničko čišćenje zapadne Slavonije, koja se tada kao UNPA sektor bivše RSK "Zapad" nalazila pod zaštitom UN.


On je naglasio da do danas za zločine nad Srbima u zapadnoj Slavoniji niko nije odgovarao.


Velimirović je rekao da je MUP RS pre dve godine istraživao zločine počinjene nad Srbima u operaciji "Bljesak", zbog čega je Tužilaštvu BiH podneo izveštaje protiv najviših predstavnika Hrvatske vojske i policije, koji su osumnjičeni za počinjene ratne zločine na području zapadne Slavonije i RS.



Velimirović je izrazio očekivanje da će Tužilaštvo BiH i hrvatsko pravosuđe reagovati na počinjene zločine u zapadnoj Slavoniji jer je to propustio da uradi Haški tribunal.
Hrvatska slavi godišnjicu "Bljeska"
:evil::evil::evil:
HRVATSKA JE GENOCIDNA TVOREVINA!:evil::evil::evil:
 
Ne ja ne patim već samo kažem onima koji to još ne kapiraju.Ovaj praznik nijesam slavio ni prije zločinačkog poduhvata zvanog "Bljeska".

Inače zajedno sa Olujom u istom je košu pred međunarodnom javnošću...
što tvoj mozak ne može konzumirat neke stvari, tvoj osobni je problem :ok: uzmi presudu pa polako slovkaj ako ne možeš nać reci, umjesto tebe će to potražit neko puno pametniji :bye do tada kao što rekoh "pati" :bye:
 
ovo je iz drugog kuta gledišta. ona je zatvorena jer je 36 sati sramotno za koliko su srbi izgubili 500 km kvadratna, a da mi nismo imali pomoć NATO-a. ode je bit da 1. svibnja svi roštiljaju, a povampireni hrvati su iskoristili taj dan za oslobađenje svog teritorija :)

ово си добро рекао!!!!
То сте били, јесте и остаћете!!!!
 
Nakon što u junu budu osuđeni fašisti iz Z.Hercegovine za UZP u Bosni, biće puno lakše da se krene u procesuiranje i
Bljeska, i streljanja u Mrkonjiću, i pokolja u Dvoru, i svih drugih zločina Tuđmanove zločinačke vojske.
To je proces koji je neminovan- mogu se rezati staklom, babe padati u nesvest, dosađivati po forumima, ali to
će se desiti.
Oni to znaju, otud i njihova histerija u Hrvatskoj, i ovde na forumu.
 

Back
Top