Dan drzavnosti Republike Srpske

siticentar:
O tome ko je koju drzavu okupirao nebih.

Ja poznajem Bih kao srednjovjekovnu drzavu koja nije bila pod jurizdikcijom srpskih niti hrvatskih prijestolnica i nju treba takvu i graditi bez obzira sto su Srbi u odredjenom periodu bili vecina, ne znaci da je bila srpska.

Treba prihvatiti cinjenicu da su srbi a i oni koji se tako ne osjecaju u vecini perioda bili tolerantni narodi i zivjeli bez bilo kakvih sukoba ukoliko se nisu mjesale okupacione sile ma odake one dolazile.

Sto se tice drzavne zastave iz perioda Kotormanica ona je bila uvijek bosanska, i svako ko se osjeca drzavljaninom BiH, trebao bi je bar uvazavati kao nesljedje vlastitih predaka.

Milorada Dodika uvazavam kao veoma sposobnog i u svakom slucaju bi bio bolji, kao predjadnik vijeca ministara /vlade/ od, recimo, Hadjipasica a konstatacija da je najsposobniji je u najmanju ruku diskutabilna. Ja vjerujem da nije nista manje sposoban Nikola Spiric vec izabrani na ti funkciju.
Koliko iz drugih naroda ima isto ili vise sposobnih moglo bi se vidjeti kad bi imali istu poziciju.
Na kraju, nemam nista protiv bilo kog politicara koji ce graditi Bih kao zajednicku drzavu bez majorizacije bilo kog naroda i graditi dopbrosusjedske odnose kako sa Srbijom tako i sa Hrvatskom.

Па ајмо полако.
Што ти не би о окупацијама. Турци за тебе нису били окупатори? Можда би да се врати време ага и бегова?!? Или су можда Срби окупирали 1918? Већина народа у Босни тада није мислила тако.
Кортроманићи и Боснићи су били српски владари. И данс постоји српско презиме Боснић. Има она "Балада о Гиги Боснићу", свирала сарајевска фракција Забрањеног Пушења. Нису само Немањићи владали Србијом. Ниси ме питао кад сам понудио, али рећи ћу. Прва грешка Срба је била што 1804 нису државу назвали Шумадија или можда Рашка. За мене је Бањалука Србија колико и Крагујевац, али имају право на локални идентитет. Е то, што је наш Пијемонт одмах узео име коначне заједнице је било мало неповољно и то један од разлога касније грешке назване Југославија. Друга грешка је била што је СПЦ рекла да они који су променили веру нису више Срби.

Кажеш, љиљани су ваша застав. Па што нису? Шта ће вам оно компјутерски генерисано чудо? Волите да вам се смеју.... Ааааа - већина грађана (Срби и Хрвати) би била против такве заставе. Према овој су бар неутрални, зар не? А да питаш мало Орића, Дудаковића и још неке зашто је тако?

За Додика те питам зато што би он да је Босна озбиљна држава могао бити премијер. Са пуном влашћу. Дакле у неком смислу (а на Балкану се то тако види) да влада вама "Бошњацима". А да ли бисте ви пристали на то? А што онда нисте хтели да имате премијера у Београду? Па многа вас се овде школовало и живело.

И још нешто. Објасни ми молим те како је Санџаклија муслиманске вере "Бошњак"... или можда "Босанац"? Шта га осим вере разликује од комшије Србина. Мало ми чудно кад чак један грађанскији политичар какав је Расим Љајић намерно говори ијекавски да би то био "бошњачки". А ја мислим да Срби и ви други говоре једним језиком... Узгред, Бразилци нису мање Бразилци зато што говоре португалски.

Republike se ne odričemo i njom se ponosimo, jer su nam je očevi krvlju platili. Praznik ni Srpska nisu upereni ni protiv čega, već za nešto, a to je srpski narod u Bosni. Ako Bog da pameti i snage Srbima u Bosni da se uspijemo izboriti za federalnu jedinicu, a od toga, iskreno, ništa više ne tražim. Nemam ni protiv koga ništa, ali svoje volim najviše. Želeo bih braći preko Drine da nađu slogu koju smo mi nedavno našli i zapamtite da vas niko ne voli kao što vas mi volimo.

Neka živi srpski narod i srpske zemlje....

Duh Sekire:
Па ајмо полако.
Што ти не би о окупацијама. Турци за тебе нису били окупатори? Можда би да се врати време ага и бегова?!? Или су можда Срби окупирали 1918? Већина народа у Босни тада није мислила тако.
Кортроманићи и Боснићи су били српски владари. И данс постоји српско презиме Боснић. Има она "Балада о Гиги Боснићу", свирала сарајевска фракција Забрањеног Пушења. Нису само Немањићи владали Србијом. Ниси ме питао кад сам понудио, али рећи ћу. Прва грешка Срба је била што 1804 нису државу назвали Шумадија или можда Рашка. За мене је Бањалука Србија колико и Крагујевац, али имају право на локални идентитет. Е то, што је наш Пијемонт одмах узео име коначне заједнице је било мало неповољно и то један од разлога касније грешке назване Југославија. Друга грешка је била што је СПЦ рекла да они који су променили веру нису више Срби.

Кажеш, љиљани су ваша застав. Па што нису? Шта ће вам оно компјутерски генерисано чудо? Волите да вам се смеју.... Ааааа - већина грађана (Срби и Хрвати) би била против такве заставе. Према овој су бар неутрални, зар не? А да питаш мало Орића, Дудаковића и још неке зашто је тако?

За Додика те питам зато што би он да је Босна озбиљна држава могао бити премијер. Са пуном влашћу. Дакле у неком смислу (а на Балкану се то тако види) да влада вама "Бошњацима". А да ли бисте ви пристали на то? А што онда нисте хтели да имате премијера у Београду? Па многа вас се овде школовало и живело.

И још нешто. Објасни ми молим те како је Санџаклија муслиманске вере "Бошњак"... или можда "Босанац"? Шта га осим вере разликује од комшије Србина. Мало ми чудно кад чак један грађанскији политичар какав је Расим Љајић намерно говори ијекавски да би то био "бошњачки". А ја мислим да Срби и ви други говоре једним језиком... Узгред, Бразилци нису мање Бразилци зато што говоре португалски.

Ti si izmjesao drzavu,vjeu, naciju, licna osjecanjna i ko zna sta jos slicno mozes izmjersati, a jos si izmislio da je mislim da Turci nisu okupatori kao i da bih volio da se vrati vrijeme begova. I protiv Turski okupatora bih se isto borio kao sto sam se borio i protiv stvaranja, eksluzivno srpske teritorije u BiH.
Bosnom vladali; turski begovi, srpski radikali, hrvatski ekstremisti ili bosnjacki unitaristi, u Bosni se ne pise dobro nikom.
Ne tako davno Bosnom su vladali bosanci i dok je tako bilo nikom nije bilo tijesno.
Kotormanici nisu bili srpski vec bosanski vladari, a kako su se u nacionalnom smislu osjecali za mene je nebitno.
Kad je u pitanju Beograd i bivsa zajednicka drzava, ako prihvatis cinjenicu da istu nisu rasturili Slovenci, Bosnjaci, Hrvati, Makedonci Shiptari.... vec politika svih, a moje je misljenje da je kljucnu ulogu odigrao Milosevic i tadasnja politika Srbije.
A sto se tice Bosnica trebas znati da postoje i Bosnjaci koji se prezivaju Valjevac, Uzicanin i sl. pa ti ne pade na pamet da kazes da su ti gradovi Bosnjacki, zbog prezimena
a i ja znam da nisu ni Bosanski niti Bosnjacki.
Opet zastava, zastava i zastava.... ona sa ljiljanima je Bosanska sto hocete Kotormanice a necete njihovu zastavu kao ni Hrvati. Zastava Bih treba biti onakva kakva je moguca u trenutnoj konstalaciji medjunacionalnih odnosa. Bolja je i izmisljena na compjuteru od bilo koje naturene Srpske, Bosnjacke ili Hrvatske, a ne treba osporavati pravo da u privatnoj reziji na svetkovinama, zabavama isl svako upotrijebi koju zeli.

Dodik bi po mom mogao biti premijer u najnormalnijoj BiH, kao drzavi, iako ima previse nacionalisticke retorika kao npr. i Silajdzic.

Ostavi bolan Bosnjake iz Sandjaka ili ti Raske oblasti zaradi mira u kuci jer negiranje prava na nacionalno, vjersko izjasnjavanje vodi samo u sukobe, koje vrste ????neka ti Bosna bude primjer.
Ne negiraj pravo naroda, da svom jeziku da ime kako on to zeli, pa tako ne postoji Bosnjacki vec Bosanski jezik.
U Bosni se nikad nije govorio ekavski a LJajica ima u srpskom narodu iz Bosne uuuu.
Po cemu se srbi iz BiH razlikoju od Bosnjaka. sem u vjeri?
Ni Srbi kao brazilci nebi bili manji Bosanci ako bi govorili Bosanskom, niti bi trebali biti manji BOSANCI ako taj jezik zovu Srpski.

Ti si izmjesao drzavu,vjeu, naciju, licna osjecanjna

Не бих рекао. Али ако сматраш национално осећање чисто индивидуалним, ја задржавам право да ми то буде нелогично, или смешно. Смешно ми је да један народ три пута за двадесет година мења своје име.

a jos si izmislio da je mislim da Turci nisu okupatori kao i da bih volio da se vrati vrijeme begova. I protiv Turski okupatora bih se isto borio kao sto sam se borio i protiv stvaranja, eksluzivno srpske teritorije u BiH.

Извини молим те, рекао си да не би о окупацији, па реко' можда имаш нешто против. Многи твоји сународници много воле Турке.
А не рече - сматраш ли Србе 1918 окупаторима?

Ne tako davno Bosnom su vladali bosanci i dok je tako bilo nikom nije bilo tijesno.

У време Изетбеговића? Идила бре! Само су некима одсецали главе. Били погрешне нације, шта ли? Или можда "вјере"... а да, ја то мешам.

Zastava Bih treba biti onakva kakva je moguca u trenutnoj konstalaciji medjunacionalnih odnosa.

Аман човече, кога та застава представља? Ко је носи на свадби?!?
Знаш ти шта је то - пуцали сте на српску заставу 1992, па је избио рат. Ако ви немате такав обичај, ми имамо.

Kad je u pitanju Beograd i bivsa zajednicka drzava

Ствар је проста. Ако ви не бисте са Србима, што би Срби хтели са вама. Имали сте две опције
1. Останак у федерацији са Србијом (па није ваљда да не може без Хрватске)
2. Поделу Босне
Наравно остао вам је рат који сте добили и на крају Босна опет не беше унитарна.

A sto se tice Bosnica trebas znati da postoje i Bosnjaci koji se prezivaju Valjevac, Uzicanin i sl. pa ti ne pade na pamet da kazes da su ti gradovi Bosnjacki, zbog prezimena

Или можда њихови преци воде порекло оданде, па су прешли у мухамеданску веру.
Узгред, ја не знам да је на Карпатима било племе Босанаца или Бошњака. А било је Срба и Хрвата. Или су можда Бошњаци/Босанци зидали пирамиде? :lol:

Ostavi bolan Bosnjake iz Sandjaka ili ti Raske oblasti zaradi mira u kuci jer negiranje prava na nacionalno, vjersko izjasnjavanje vodi samo u sukobe, koje vrste ????

Ама, ко им брани. У Србији се неки изајшњавају као Индијанци. Понављам шта сам горе рекао: ако сматраш национално осећање чисто индивидуалним, ја задржавам право да ми то буде нелогично, или смешно.

neka ti Bosna bude primjer.

Претиш?!?
Да не буде опет носом по песници, као 1992-1995?

Ne negiraj pravo naroda, da svom jeziku da ime kako on to zeli, pa tako ne postoji Bosnjacki vec Bosanski jezik.

Ја сам само рекао да су Бразилци и даље Бразилци иако говоре португалски. Американци говоре енглески па су Американци.
Ви говорите и папуански ако хоћете да се тако разликујете од Срба. Само констатујем да се осећате национално угрожени, недефинисани и фрустрирани.
А Срби би у тој вашо БиХ Дејтонији могли да траже превођење за сваки документ и тако блокирају рад заједничких органа. Можда то и дође једном на дневни ред...

Sunchaser:
OK, my bad, sto bi rekli. Kad pogresim, nije mi tesko da se izvinim. Nego sam svojevremeno isao ponekad na one vesti B92, i tu sam zapamtio tvoj nik, pretpostavljam da si ti taj isti covek. Mislim, drzim tvoje stavove za ekstremisticke (i ono sto sam procitao na ovom forumu, gde si odmah opleo sa nazivanjem neistomisljenika "nacistima" i sl.), pa sam te stavio u tu fioku likova sto govore "srBske patriJote", "srBska stoka" i sl. (znas i sam da je to mera standarda na pomenutom mediju, doduse u Internet-formi). Jos jednom, moje izvinjenje zbog toga sto sam te pogresno oznacio, nisam trebao tako brzopleto. Zao mi je zbog tvojih ratnih drugova koji nisu preziveli (ja sam tada bio previse mlad, tj. mali, za ratovanje, inace bih verovatno i ja to sve video uzivo). Bas zbog toga (ljudi koji su poginuli) mi je i krivo kad krene da se pljuje i omalovazava njihova zrtva (za tu RS ciji razlog postojanja tebi nije jasan, izginulo je 20 hiljada vojnika, i ko zna koliko civila, govorim samo o zrtvama srpske strane, a a i drugi narodi imaju svoje zrtve za svoje ciljeve). Zato sam i reagovao.

Ja stojim iza svega što sam napisao. A i tamo tada i sada ovde stalno sam se pitao šta nam je to sve trebalo. Kako smo se mirno rastali s Makedoncima i Crnogorcima mogli smo i s ostalima.

Duh Sekire:
А која држава је настала вез цене плаћене у жртвама? Норвешка можда? Луксембург?
Такође, колику смо цену платили у Другом светском рету? Да ли је "хисторијско НЕ" Стаљину имало своју цену?

Repulika Srpska nije država. ''Historijsko NE'' ne bi bilo rečeno da prethodno nije obezbeđena podrška Amerike.

E, Duse od sekire, izgleda da se tebi neke stvari nemogu objasniti, drzis se srbovanja kao pijan plota.

Kazes da se Uzicanin i Valjevac prezivaju zato sto su porijeklom od tud sto i jeste vjerovatno a Bosnic je zato sto je Bosna srpska zemlja, jer se izjasnjavao kao Srbin.

O postaojanju i nepostojanju Bosnjaka trebao bi procitati i teoreticare koji se bave proucavanju postojanja Dobrih Bosnjana i Bosnjaka, Boguimila, Patarena, i jos mnogo sta iz te oblasti, kako bi mogao izici iz zabluda o tri puta promjeni necije nacije.
za pocetak bi trebao procitati "Nacartanije" i Iliju Garasanina koji se u tom djelu "zali" sto pravoslavni Bosnjani nece da se izjasnjavaju kao Srbi.

Iz toga proizlazi pitanje, kako bi se vi Srbi u Bih izjasnjavali da da vam je data mogucnost da se izjasnite kao Hrvati, Bosnjaci ili neopredjeljeni i Pravoslavci, dali bi se po dobijanju mogucnosti da se pisete kako hocete, po opredjeljenju Srbi, moglo reci da ste mjenjali tri puta naciju.

Jednostavno receno, vecim dijelom nepismen dio naroda svi; Srbi, Hrvati i Bosnjaci nisu znali sto jesu ali su vrlo dobro znali sta nisu, odnosno kao se ne osjecaju.

Pa se Bosnjaci nisu osjecali niti Srbima niti Hrvatima pa se pisase neopredjeljenima i Muslimanima a po sticanju zakonske mogucnosti, ne poromenise naciju vec vratise identitet i u nazivu Bosnjaci.

nesha taxista:
Ja stojim iza svega što sam napisao. A i tamo tada i sada ovde stalno sam se pitao šta nam je to sve trebalo. Kako smo se mirno rastali s Makedoncima i Crnogorcima mogli smo i s ostalima.

И не мислим да не стојиш. Стојим и ја иза моје оцене твог става. Али није то битно... Око подвученог: свођење тако драстичних догађаја на личну меру, бесмислено је, најблаже речено... Не тврдим да су се балкански народи, ниједан међу њима, у томе нешто мудро понели, али ствар је, са ове дистанце, била мање-више неминовна. Међутим, погрешно је да ствар гледаш са свог београдског балкона и будеш бесан на друге људе, у много драстичнијим ситуацијама него што је била твоја. Да су ти 1991 махали пред носом заставом под којом ти је заклан отац или деда, претили породици и деци, терали те с посла (а то је само почетак), пуцали ти на свдбену колону због српске заставе... и ти би узео пушку у руке. Исто важи и за позицију Срба са КиМ.

DeteSunca:
Republike se ne odričemo i njom se ponosimo, jer su nam je očevi krvlju platili. Praznik ni Srpska nisu upereni ni protiv čega, već za nešto, a to je srpski narod u Bosni. Ako Bog da pameti i snage Srbima u Bosni da se uspijemo izboriti za federalnu jedinicu, a od toga, iskreno, ništa više ne tražim. Nemam ni protiv koga ništa, ali svoje volim najviše. Želeo bih braći preko Drine da nađu slogu koju smo mi nedavno našli i zapamtite da vas niko ne voli kao što vas mi volimo.

Neka živi srpski narod i srpske zemlje....

Ako ne volis svoje nemozes da postujes druge, pozdrav za R.Srpsku, za mene je Banja Luka, Bjeljina gde cesto idem isto sto i Kragujevac.... sve je to SRBIJA

Sunchaser da li je bivsa yu mogla uopste da se "razdruzi" mirnim putem? Fakat je da je vecina republika tada to zelela...glupost ali tako je. SM to nije zeleo...sa njim na celu drzave nije moglo biti "mirnog puta - Srbija znaci ne pristaje na razdruzivanje a dok ona ne pristane nema "mirnog puta" - valjda je tako pisalo u Ustavu...e sad ko je izabrao rat...valjda oni kojima se zurilo...nisu mogli da sacekaju da SM ode sa vlasti i da dodje neko ko ce na to pristati...ili ja to nisam dobro shvatila?

@siticentar zar se nije moglo sacekati da SM ode sa vlasti...bilo bi bolje i za vas i za nas - zasto se cudis sto posle toliko prolivene krvi Srbi u Bosni hoce svoju drzavu?

Duše, hejde nas, molim te, nemoj više braniti!

Siti, tvoja priča je normalna, mada ima i ona mana. Šta misliš o ideji fedaralnih jedinica unutar BiH. Federalne jedinice bi bile (po mom mišljenju): Republika Srpska, Centralna Bosna, Herceg-Bosna, distrikt Brčko i Sarajevo kao glavni grad. Tada bi svako dobio svoje dvorište i na njega pazio, a država bi počela da napreduje.

Ја знам доста муслимана, али нити једног бошњака а ријетко и чујем да се неко тако изјашњава што јасно показује да је то нова конструкција која нема везе са реалношћу. siticentar да ли си ти муслиман или бошњак (мислим на националну припадност), а не на вјерску, и разјасни одговор.

Andreavk:
Sunchaser da li je bivsa yu mogla uopste da se "razdruzi" mirnim putem? Fakat je da je vecina republika tada to zelela...glupost ali tako je. SM to nije zeleo...sa njim na celu drzave nije moglo biti "mirnog puta - Srbija znaci ne pristaje na razdruzivanje a dok ona ne pristane nema "mirnog puta" - valjda je tako pisalo u Ustavu...e sad ko je izabrao rat...valjda oni kojima se zurilo...nisu mogli da sacekaju da SM ode sa vlasti i da dodje neko ko ce na to pristati...ili ja to nisam dobro shvatila?
Nisi dobro shvatila :D . Milošević je bio presitna riba u svetskoj politici da bi sam doneo odluke koje je doneo. Neko ga je pošteno preveslao, a on se kao idiot navukao. Kada je shvatio da je prevaren, nije se moglo nazad...

siticentar:
O postaojanju i nepostojanju Bosnjaka trebao bi procitati i teoreticare koji se bave proucavanju postojanja Dobrih Bosnjana i Bosnjaka, Boguimila, Patarena, i jos mnogo sta iz te oblasti, kako bi mogao izici iz zabluda o tri puta promjeni necije nacije.
za pocetak bi trebao procitati "Nacartanije" i Iliju Garasanina koji se u tom djelu "zali" sto pravoslavni Bosnjani nece da se izjasnjavaju kao Srbi.

Нећу да се Духу мешам у реплике, и ускратим му задовољство анализе ових несвакидашње инспиративних ставова које си изнео, али пар ствари: ово за Гарашанина није истина. То је својевремено писао онај црногорски сепаратиста што је смарао форум својим километарским шлајфнама текста и цитата, а ти звучиш озбиљније од њега, он је стварно био комедија. Нити Гарашанин у Начертанију "кука", нити термин "Бошњаци" користи у било којем другом контексту осим у регионалном (а реч "Бошњак" је архаизам данашњег термина "Босанац", ни мање ни више од тога). Нити је, ако ћемо право, то Начертаније неки нарочито оригиналан и кохерентан спис, осим у болесној машти хрватских шовиниста и српских им истомишљеника из сорошевског сектора. Сад, што сте ви од Калајевих досетки и Зулфикарпашићеве и Филиповићеве митоманије направили хиљадугодишњи континуитет, и читаву космологију "добрих Бошњана" и слично, ствар је политичке, а не историјске природе. Значи, не смета ми твој идентитет, нити га спорим, али смета ми кад га градиш од делова МОГ идентитета, притом ме убеђујући да су крушке јабуке. О патаренима и екипи... да не улазимо у то. Читао сам и ја, не само бајке и "тумачења" стећака са што-је-баби-мило-то-баба-на-стећку-и-прочита приступом патриотски инспирисаних необошњачких историчара и доконих страних аматера (с тим што сте и стећке престали да преврћете, јер ни тамо нема ништа пажње вредно, а да није српско, од имена па до породићчних генеалогија). Што се саме националне ситуације у БиХ тиче, за време и након Гарашанина (а и много раније), бројне (стране) анализе сведоче управо о томе да су ЈЕДИНО И ИСКЉУЧИВО православни Срби у БиХ истицали и своју националну припадност. Па и један енглески дипломата из доба Каундка-окупације говори о томе да код православаца и најпростији сељак, на питање шта је по народности, каже 'Србин, господине', код католика постоји само верски елемент, а муслимани се идентификују с Турцима (а немој да ти наводим аустроугарске пописе, неће ти се допасти, кога све сматрају Србином :D )... И то је бесмислено спорити, и од Босне правити Тера Инкогнита... Имаш континуитет српског имена у Босни од средњег века па наовамо, и ниједног другог. И Котроманићи ЈЕСУ били Срби, ма како ти то било тешко да прихватиш... Ова изјава "владали су Босном" је кандидат за хит године (пошто си то навео као аргумент да нису били Срби). И добар део данашње Босне за име "Босна" није ни чуо до Карловачког мира, оригинално се тим називом звао само крај око истоимене реке, до, можда, Врбаса... Али, нити ја тебе желим силом да убедим да будеш оно што је био твој чукун-чукундеда, нити неког босанског католика да му се тек можда чукундеда почео писати као "Хрват" (ако знаш нешто о бискупу Штадлеру, јасно ти је шта хоћу да кажем) а да су му се сви дотадашњи преци окретали Ђорђу и Милошу, а не Загребу (ако знаш ко је био Иван Самарџић, или фра-Грго Мартић, знаш на шта мислим). Дакле, то је све water under the bridge, што би рекли. Сви сада већ имају своје идентитете, и ту је прича завршена (што не значи да ћу икад са мањим поштовањем третирати значајне муслимане у српској историји и оне који су себе уградили у српску културу... нити да ћу икад нешто шовинистички мрзети муслимански свет у Босни, који је и данас, добрим делом свог менталитета, српски... хумор, рецимо, само код Срба ради посао, Хрвати вас чудно гледају кад кренете с оним фазонима). Али, ти мораш да схватиш да је та твоја "наивност" и ишчуђавање због тога зашто Срби више воле Србију, него дојучерашње комшије са којима их раздваја, после онако крвавог рата, готово СВЕ, крајње депласирана (да не идем даље у прошлост, не би ти била пријатна нека подсећања, премда за њих ниси лично крив, наравно). И та прича "ма сви смо ми раја, који, ба, ент'тети", после свега, код Срба изазива мешавину беса и презира, и потпуно разумем наше у РС око тога. Нисте хтели БиХ у Југи, где бисте били значајан фактор као народ. Сад не можете ни да имате БиХ у којој би да доминирате над осталима. Него сте затворени у гето од 25% територије, са Сарајевом претвореним - од дојучерашњег града Андрића, Селимовића, Њу Примитивса, Нелета, Кустурице... - у Најновији Пазар :D - а са федералним партнером какав су западнохерцеговачке усташе... хм, јасно ми је, не бих ни ја био задовољан. И после свега што се издешавало у Босни, сваки фабриковани повратак на "стара добра времена" значи само сукобе и смрт за генерације данашње деце. А пошто су животи старијих већ пали у толиком броју, треба мислити макар на оне који долазе. Тако да, то ти је то... нити ћеш ти убедити Србина у Бањалуци да му је ближи Сулејман Тихић од Воје Коштунице, нити Србин из Бањалуке жели да тебе убеђује у било шта. Ето, то је то од мене. Не улазим у полемику, јер немам шта више да ти кажем.

Sunchaser:
И не мислим да не стојиш. Стојим и ја иза моје оцене твог става. Али није то битно... Око подвученог: свођење тако драстичних догађаја на личну меру, бесмислено је, најблаже речено... Не тврдим да су се балкански народи, ниједан међу њима, у томе нешто мудро понели, али ствар је, са ове дистанце, била мање-више неминовна. Међутим, погрешно је да ствар гледаш са свог београдског балкона и будеш бесан на друге људе, у много драстичнијим ситуацијама него што је била твоја. Да су ти 1991 махали пред носом заставом под којом ти је заклан отац или деда, претили породици и деци, терали те с посла (а то је само почетак), пуцали ти на свдбену колону због српске заставе... и ти би узео пушку у руке. Исто важи и за позицију Срба са КиМ.
Moguće, istina je da čovekovo iskustvo umnogome utiče na formiranje njegovih stavova. To međutim ne menja činjenicu da je krvoproliće moglo i moralo biti izbegnuto. Da li si primetio da se paralelno s jačanjem nacionalizma u Srbiji smanjivao prostor na kojem Srbi žive? Molim te samo da mi ne govoriš da su za sve krivi drugi. Prvo moramo sagledati sebe.

Andreavk:

Неко већ рече: није то била само унутрашња одлука (не заборавите и да је ту Европа закувала, Америка је прво имала потпуно дрстав... толико о овима што им се журило, њих је подржавао Берлин, а тек касније Вашингтон). А проблем беше питање самоопрдељења конститутивних НАРОДА, кад су ови већ почели да праве државе. Њима је уважено, нама није. Одмотаће се једном ко, шта и како, историја је накнадна памет... зато се и не учи ништа из ње.

nesha taxista:
Moguće, istina je da čovekovo iskustvo umnogome utiče na formiranje njegovih stavova. To međutim ne menja činjenicu da je krvoproliće moglo i moralo biti izbegnuto. Da li si primetio da se paralelno s jačanjem nacionalizma u Srbiji smanjivao prostor na kojem Srbi žive? Molim te samo da mi ne govoriš da su za sve krivi drugi. Prvo moramo sagledati sebe.

Тема је компликована, али, сигуран сам и да је, током борбе за црначка права у САД, било црнаца који су др Кингу говорили "што више јача ваш национализам, црнаца је све мање на Принстону :-D "... Далеко од идеализације нас Срба, али, шта друго радимо ових последњих 7-10 година, осим што се сагледавамо и суочавамо? А за то време на горе манастири на киМ и ретко прође дан без убијеног Србина, деца уписују туђе веронауке у Хр., а старци освићу заклани по селима у Крајини у која су се вратили... Не знам, ја се уморих од тог сагледавања и медитирања над нама. Посебно зато што су таоци наших финих либералних савести постали набројани сународници.

DeteSunca:
Nisi dobro shvatila :D . Milošević je bio presitna riba u svetskoj politici da bi sam doneo odluke koje je doneo. Neko ga je pošteno preveslao, a on se kao idiot navukao. Kada je shvatio da je prevaren, nije se moglo nazad...

...pa dobro ali zasto se ovima toliko zurilo...jel` i njih neko preveslao?
...i jos jednom: ako Srbija nije htela da se razdruzuje da li su oni koji su hteli to mogli da ostvare mirnim putem - je li takvu mogucnost dozvoljavao tadasnji Ustav
...to sto im je neko sa strane dao zeleno svetlo da se otcepe bez obzira na Ustav nije bilo fer prema nama...ipak smo zajedno ziveli tolike godine....mogli su da sacekaju

siticentar:
O tome ko je koju drzavu okupirao nebih.

Ja poznajem Bih kao srednjovjekovnu drzavu koja nije bila pod jurizdikcijom srpskih niti hrvatskih prijestolnica i nju treba takvu i graditi bez obzira sto su Srbi u odredjenom periodu bili vecina, ne znaci da je bila srpska.

Od hrvatskih nije mogla biti jer hrvatske tada nije bilo. Povelja Bana Ninoslava dokazuje da su Srbi bili dominantan narod u Bosni pocetkom 13 vjeka. Naravno Porfirogenet oznacuje veci dio danasnje Bosne kao prostor na koji su se Srbi doselili. Bosna od svog samog postanka nije bila nista drugo do drzava Srba.

siticentar:
Treba prihvatiti cinjenicu da su srbi a i oni koji se tako ne osjecaju u vecini perioda bili tolerantni narodi i zivjeli bez bilo kakvih sukoba ukoliko se nisu mjesale okupacione sile ma odake one dolazile.

Zasto bih ja prihvatio tu "cinjenicu"? Znam da su moji preci mogli da zagrade crkvu povrsine najvece volovske koze koju nadju; Da nije bilo generacije koja nije u planine isla da se sklanja od te "tolerancije" i slicno. O onome sto se desilo tokom Drugog Svjetskog Rata necu ni da govorim jer imam obicaj da ne spavam cjelu noc od muke! Tu vasu "toleranciju" u formi danka u krvi, nabijanja na kolac, haraca itd. sacuvajte za nekog drugog i nemojte vise pokusavati da je na nama primjenjujete.
siticentar:
Sto se tice drzavne zastave iz perioda Kotormanica ona je bila uvijek bosanska, i svako ko se osjeca drzavljaninom BiH, trebao bi je bar uvazavati kao nesljedje vlastitih predaka.

Ljiljan nije "bosanski" vec francuski! Ja nju uvazavam kao zastavu pod kojom je Vlatko Vukovic isao na Kosovo da zaustavi ono sto ste vi danas. Inace nasledje mojih predaka, a i predaka ostalih Srba je borba protiv Islama i islamske netolerancije i ja to nasledje uvazavam i sa ponosom pricam o svom cukun-cukundjedu Savi koji je vodio ustanak protiv Turaka.
siticentar:
Na kraju, nemam nista protiv bilo kog politicara koji ce graditi Bih kao zajednicku drzavu bez majorizacije bilo kog naroda i graditi dopbrosusjedske odnose kako sa Srbijom tako i sa Hrvatskom.

Srbi ne zele zajednicku drzavu sa vama. Da ste tolerantni kao sto to tvrdite na referendumu 1992 bi glasali za ostajanje u Jugoslaviju. Ovako, tvrdeci da ste za multietnicnu BiH izgledate neiskreno. Dovoljan je samo jedan pogled na politicku scenu u Federaciji gdje je tolerancija na tako visokom nivou da je SDA postala "umjerena" u poredjenju sa ostalima, pa da se shvati sta u stvari Muslimani zele.

Sunchaser:
Неко већ рече: није то била само унутрашња одлука (не заборавите и да је ту Европа закувала, Америка је прво имала потпуно дрстав... толико о овима што им се журило, њих је подржавао Берлин, а тек касније Вашингтон). А проблем беше питање самоопрдељења конститутивних НАРОДА, кад су ови већ почели да праве државе. Њима је уважено, нама није. Одмотаће се једном ко, шта и како, историја је накнадна памет... зато се и не учи ништа из ње.
Zato što je u međunarodnoj praksi uobičajeno da kad se država raspada, svako uzima ono što ima u momentu raspada po pravilima koja tad važe.Šta je bilo pre 50 ili 100 godina nikog ne zanima. Tako su se raspali i ČSSR i SSSR. U našem slučaju važeća pravila su u ustavu koji je u tom momentu bio na snazi, a to je onaj iz 1974, sviđao se on nama ili ne. A po njemu su republike bile nosioci državnosti, a ne narodi. Tako je pisalo, nisam pisao ja, samo navodim činjenice. A sad što će neko ovde reći da ga ne interesuje komunistički ustav, žao mi je, ostale interesuje, uostalom to vidite s bivšim komunistima, mene tu nije bilo, a mnogih današnjih velikih Srba jeste.

nesha taxista:
Zato što je u međunarodnoj praksi uobičajeno da kad se država raspada, svako uzima ono što ima u momentu raspada po pravilima koja tad važe.Šta je bilo pre 50 ili 100 godina nikog ne zanima. Tako su se raspali i ČSSR i SSSR. U našem slučaju važeća pravila su u ustavu koji je u tom momentu bio na snazi, a to je onaj iz 1974, sviđao se on nama ili ne. A po njemu su republike bile nosioci državnosti, a ne narodi. Tako je pisalo, nisam pisao ja, samo navodim činjenice. A sad što će neko ovde reći da ga ne interesuje komunistički ustav, žao mi je, ostale interesuje, uostalom to vidite s bivšim komunistima, mene tu nije bilo, a mnogih današnjih velikih Srba jeste.

...a u republikama KONSTITUTIVNI narodi; u Hrvatskoj, pored hrvatskog, i srpski (IZBACEN IZ USTAVA), u BiH, pored muslimanskog i hrvatskog, i srpski (PREGLASAN po pitanju drzavnog statusa, a te stvari se odlucuju iskljucivo konsenzusom). I eto nas opet na pocetku; pratece manifestacije, tipa mahanja naci-zastavama pod kojima su isti ti Srbi klani u WW2, vezivanje sahovnice i polumeseca, zveckanje oruzjem... Sreca da nam se, ako nista drugo, nije ponovila '41, makar ne u onom obliku. A tebi neka bude zao sto je tako, samo ne ubedjuj mene da je to lepo i moralno.

P.S. Kako to da ustavna resenja ne igraju nikakvu ulogu po pitanju, recimo, KiM (sutra Vojvodine, ili cak Raske, koje i nema kao zasebnog politickog entiteta ni u jednom ustavu)?

Sun,њима смета што знају да ће кад-тад Република Српска бити држава или део државе српског народа.У суштини,она то већ сада и јесте.Само је питање датума када ће се и озваничити.

jedite_kod_Joa:
Sun,њима смета што знају да ће кад-тад Република Српска бити држава или део државе српског народа.У суштини,она то већ сада и јесте.Само је питање датума када ће се и озваничити.

Ma jeste, u pravu si, ali ajde oni... nego ovi nasi sto prizeljkuju da Srbija stane u hol Merkatora... pa veselo, krediti za sve, tj. za obojicu :-D

DeteSunca:
Duše, hejde nas, molim te, nemoj više braniti!

Siti, tvoja priča je normalna, mada ima i ona mana. Šta misliš o ideji fedaralnih jedinica unutar BiH. Federalne jedinice bi bile (po mom mišljenju): Republika Srpska, Centralna Bosna, Herceg-Bosna, distrikt Brčko i Sarajevo kao glavni grad. Tada bi svako dobio svoje dvorište i na njega pazio, a država bi počela da napreduje.

Sigurno je odusevljen :D :!: Srpska cela, a on da deli dva kantona sa Hrva'cama i Hrvat'ma Posusja i okoline (a znas da se i ovako vole, Hrvati i cvijece im, ne prodje tekma a da Mostar ne polupaju od srece, respekta 'n brotherly love), zatim jedan sa Srbima, a da se siri na na celih 10 km2 opstine Stari Grad u Sarajevu, kao svoj na svome :D Mislim, meni je predlog OK (licno mi je ravno do Kosova hoce u svom entitetu da proglase Dzamahiriju, Tisucljetnu Hrvatsku Neovisnost ili da se podele u 50 saveznih drzava plus Zen'ca DC), ali ne verujem da ce se kolega Siti sloziti. I ne lozi ih s tim predlozima, ko zna ko cita ovo, pa ti sutra Pale osvanu u nekoj personalnoj uniji sa Iranom :D

nesha taxista:

Nije tacno. To pravilo uti possidetis koje je je primjenjeno u slucaju raspada Jugoslavije je koristeno u medjunarodnom pravu ali kao uti possidetis de facto, dok je kod nas primjenjen uti possidetis juris. Po prvi put je upotrebljeno kod nas (izvan slucajeva dekolonizacije), sto je naravno bilo protiv do tada uspostavljene prakse i u tome kontekstu se nazali Bedinterove Komisije u "strucnim" krugovima smatraju kao pogresni. Da i ne govorim o tome da je Badinterova Komisija veoma selektivno citirala taj ustav Jugoslavije. Inace uti possidetis je uspostavljen kao pravno pravilo samo za dekolonizaciju i kao takvo samo je i u dekolonizaciji i koristen. Naravno raspad SFRJ nije bila dekolonizacija i prema tome pogresno je bilo koristiti to pravilo za slucaj Jugoslavije. Ustav SSSR je dao republikama pravo otcjepljenja (clan 72), dok ustav SFRJ iz 1974 pravo otcjepljenja daje NARODIMA. Gdje to u ustavu pise da su republike nosioci drzavnosti? Imam ustav u rukama i nigdje ne vidim da pise da su republike nosioci drzavnosti.

Back