Dalmacija, tražimo pretke [od XX do X veka]

Holy1

Ističe se
Poruka
2.632
Veliki pozdrav!

Temu pokrećem sa željom da svako od nas produbi što dalje u porodično stablo! Neki ljudi koji mogu da pomognu, da upute i posavetuju, gde i kako šta može da se potraži (u kojim knjigama, u kojim arhivama, kome treba da se obratimo i tako dalje..)
Ja lično znam svoje porodično stablo, do recimo 1750. godine. Trebalo mi je 3 godine dobrog istraživanja. Nastavljam dalje..Mnogi materijali su uništeni, ali se nadam da ću uspeti!

E, ovako. Moj kurđel se zvao Stojan (rođ. 1799) i njegov brat Filip (rođ. 1786) od oca im Cvije. Pretpostavljam da je Cvijo rođen negde između 1750-1760 god. Kada bih utvrdio tačan datum rođenja Filipa i ime njegovog pokojnog oca, mogao bih da dovedem to u vezu sa Mletačkim popisom iz 1709. god. (na tom popisu se pominju tri kuće Dobrića u našem selu, jedna od te tri kuće je naša ili su sve tri bili u robinskim bliskim vezama). Uglavnom, ne znam kojim popisom bih mogao da saznam kada je Cvijo rođen i ko mu je otac. Čuo sam da u Splitskom arhivu ima mnogo dokumenata, jedan od tih dokumenata je popis narodne imovine i ukućana, neki defter iz 1811 god, veliki popis. Da li ga možda neko poseduje i da li ga je neko nekad listao i držao u rukama?
Do kojeg kolena vi poznajete svoje pretke? Da li ste istraživali svoje porodično stablo?
 
Повезивање са 1709. годином такође је један од циљева очевог и мог дугогодишњег истраживања. Иако је прошло 8 година, ми у томе још нисмо успели.

Шта смо успели до сада? Свели смо огранак нашег рода из Далмације (који је 1948. године бројао 459 људи) на осморо мушкараца, груписаних у два засеока, рођених 1730-их година. Y-DNK анализом потомака двојице тих мушкараца (једног из једног, а другог из другог засеока) потврдили смо да смо заиста род, пошто смо у разговору са неколико десетина наших презимењака наилазили на тврдње да ми везе једни са другима немамо. Међутим, 1948. године укупно је живело 725 припадника нашег рода на територији СР Хрватске. Већи део разлике од 266 људи дугујемо огранку рода пописаног 1712. године у Лици, али се њима детаљније још нисмо бавили.

Што се тиче архива, анаграф из 1811. године нама није открио ништа ново. Додуше, имали смо већ нешто млађе анаграфе, можда због тога. У Задру постоји фонд Православне епархије Задар, али није сређен, имаш само велику гомилу папира и буквално идеш један по један, па ако имаш среће, имаш. У Задру постоје и млађи млетачки катастри од оног из 1709., али није било ништа за наше село. Постоје и судске књиге, знам да смо у њима исто наилазили на претке.

У Сплиту исто има врло занимљивих докумената, али нисам ја већ је отац у Сплит ишао, и то само једном или двапут. Сећам се да је рекао да нешто папрено наплаћују сликање докумената (у Задру је све џабе) па је онда записивао ручно и после се, кад је требало анализирати, погубио међу свему томе. Мораћу га у току дана упитати шта све конкретно има, пошто сам заборавио. Нама Сплит није ни близу, било би много боље кад бисмо имали некога у Сплиту и платили му да погледа то што нас занима.

Да ли си био у архиву САНУ у Београду? У заоставштини Јована Томића постоји доста млетачких докумената, међу којима су и неки пописи. Био сам баш недавно на пар сати, успео сам да бацим поглед на кутију 15 у којој су пописи, има више грађе за Боку, али нађе се понешто и за северну Далмацију. Они ту заоставштину имају тамо заведену под бројевима 14509 и 8711. Та кутија 15 је из 8711 (има ту укупно негде око 30 кутија), напомени то тамо свакако јер су мени прво дали инвентар за 14509 и то су скроз неке друге кутије и чак се нису ни сетили у почетку да постоји то друго. У овој 8711 има укупно, чини ми се, негде око 7.000 докумената. Постоји инвентар, али је рукопис ужасан. Такође, сликање је чак још скупље него у Сплиту, али речено ми је да могу понеку да направим џабе "кад нема никог".

Све у свему, од кад смо одрадили Y-DNK тест, ја сам се више оријентисао ка истраживању даљег порекла и покушају да се одгонетне одакле смо тачно негде око 1686. године стигли у Далмацију, док је отац наставио рад на ближој прошлости, тако да не замери што сам неке детаље већ и позаборављао.

Та прича о далекој прошлости мени је врло занимљива, посебно што је наше презиме забележено код двојице властеличића у околини Фоче 1468. године у једном документу из Дубровачког архива, а у вези са трговином оловом, а онда кад повежеш то са још једним родом из Далмације са којима смо у Y-DNK вези, чије презиме се такође бележи на више места током 15.-ог века, исто као трговце, али из Дубровника, па кад на то додамо да и нека остала Y-DNK поклапања имамо са појединцима који су пореклом из рударских и трговачких центара (Сребреница, Зворник, околина Брскова), а и да је сама хаплогрупа германског порекла, нетипична за српско становништво, тешко да је све то случајност. Такође, постоји један муслимански род пореклом из Попова поља, чије се презиме разликује само у једном слову са нашим, за које стоји да су били "старо-властеоска, а сада беговска породица". Наравно, не желе да се тестирају, али то им не брани да негирају везе са нама.

Мени је све ово постало много занимљивије од тражења имена особа које фале да се споји све са 1709. годином.
 
Veliki pozdrav!

Uglavnom, ne znam kojim popisom bih mogao da saznam kada je Cvijo rođen i ko mu je otac. Čuo sam da u Splitskom arhivu ima mnogo dokumenata, jedan od tih dokumenata je popis narodne imovine i ukućana, neki defter iz 1811 god, veliki popis. Da li ga možda neko poseduje i da li ga je neko nekad listao i držao u rukama?
Do kojeg kolena vi poznajete svoje pretke? Da li ste istraživali svoje porodično stablo?
То не можеш да сазнаш у попису него у црквеним књигама ако су се крстили. Можда манастир Крка?
 
Veliki pozdrav!

Temu pokrećem sa željom da svako od nas produbi što dalje u porodično stablo! Neki ljudi koji mogu da pomognu, da upute i posavetuju, gde i kako šta može da se potraži (u kojim knjigama, u kojim arhivama, kome treba da se obratimo i tako dalje..)
Ja lično znam svoje porodično stablo, do recimo 1750. godine. Trebalo mi je 3 godine dobrog istraživanja. Nastavljam dalje..Mnogi materijali su uništeni, ali se nadam da ću uspeti!

E, ovako. Moj kurđel se zvao Stojan (rođ. 1799) i njegov brat Filip (rođ. 1786) od oca im Cvije. Pretpostavljam da je Cvijo rođen negde između 1750-1760 god. Kada bih utvrdio tačan datum rođenja Filipa i ime njegovog pokojnog oca, mogao bih da dovedem to u vezu sa Mletačkim popisom iz 1709. god. (na tom popisu se pominju tri kuće Dobrića u našem selu, jedna od te tri kuće je naša ili su sve tri bili u robinskim bliskim vezama). Uglavnom, ne znam kojim popisom bih mogao da saznam kada je Cvijo rođen i ko mu je otac. Čuo sam da u Splitskom arhivu ima mnogo dokumenata, jedan od tih dokumenata je popis narodne imovine i ukućana, neki defter iz 1811 god, veliki popis. Da li ga možda neko poseduje i da li ga je neko nekad listao i držao u rukama?
Do kojeg kolena vi poznajete svoje pretke? Da li ste istraživali svoje porodično stablo?

I ja sam iz Dalmacije I voleo bi da saznam vise o svojim precima, medjutim iskren da buden ne znam gde da krenem. Da li ima ista na internet? Hvala
 
Moji , po majci, su iz Severne Dalmacije. To je u stvari jadransko zaleđe , negde podno Dinare. Pokojni đed Dmitar je sve to proučio i složio i po toj dokumentacije(fotokopije, prepisi) moji preci su se negde oko 1720 doselili u Zadar i tamo ostali do sredine prošlog veka. Ima sve u crkvenim knjigama u crkvi Svetog Ilije u Zadru i još više u manastiru Krka. Čak imamo i nekakve porodične "letopise" naših predaka. Većina ih se bavila trgovinom pa su kao imućni ljudi mogli to sebi i da priušte. Pravo je čudo da su uspeli da se kao Srbi pravoslavci održe u katoličkom Zadru(sem par prebega). To je poreklo po dedi a po babi je iz okoline Drniša. E sad ja nemam baš vremena da kopam ali me jako interesuje šta se dešavalo pre te 1720-te godine i odakle smo stigli u podDinarje? Kosovo, Raška, Crna Gora...
 
Čukundedu sam našao u austrougarskom arhivu,obratio sam se crvenom krstu oni su me uputili u arhiv u Beču. Tamo sam dobio knjigu regruta, i pronašao čukundedu. Pedantno su vodili sve u knjigama, znao sam samo njegovo ime. S obzirom da ima jako retko ime i da smo mi jedina porodica pod tim imenom u nasem selu bili i podudala su se datumi shvatio sam da je reč o njemu. Za dalju pretragu, znači posle te 1881 god sam koristio matične knjige crkvene i jedan mletački anagraf iz 1837 godine. Tu sam našao čitavu moju kućnu zadrugu, sve ženske i muške glave moje familije od 1750 god. Čuo sam da postoji i nagaraf iz 1811 god u Splitu, bilo bi dobro dokopati se toga i nešto izvući.. U SANU u Beogradu nisam tražio ništa, nije mi palo na pamet.. Ali bih voleo sad sledeci mesec da odem do Zadra u arhiv da malo pročešnjam građu. Ja predpostavljam da smo dosli polovinom 17 veka u Dalmaciju, ali mi trebaju dokazi..Imate na intermetu knjige matične na familysearch sajtu. Potražite.. koga zanima mogu mu pokazati taj isečak iz knjige iz prvog sv rata i moju kucnu zadrugu u popisu da vidi kako to izgleda.. Da li ima nekih popisa iz polovina 18 veka? Ja znam za jedan iz 1709. taj imam, ali mi nista ne znaci kad ne znam korene do te godine i ne mogu da povežem.. Nisam radio Y-DNK anlizu..Da li je neko radiio? U manastiru Krupi i Krki sam bio nebrojano puta, sumnjam da tamo ima nečega vezani za popise.. Sve je uglavnom u državnim arhivama ili u crkvama. 1949. Komunisti su hteli da izvrše prebačaj crkvenih knjiga i prisvajanje u državne ruke ali je postojao otpor u crkvi zbog sumnje..
 
Čukundedu sam našao u austrougarskom arhivu,obratio sam se crvenom krstu oni su me uputili u arhiv u Beču. Tamo sam dobio knjigu regruta, i pronašao čukundedu. Pedantno su vodili sve u knjigama, znao sam samo njegovo ime. S obzirom da ima jako retko ime i da smo mi jedina porodica pod tim imenom u nasem selu bili i podudala su se datumi shvatio sam da je reč o njemu. Za dalju pretragu, znači posle te 1881 god sam koristio matične knjige crkvene i jedan mletački anagraf iz 1837 godine. Tu sam našao čitavu moju kućnu zadrugu, sve ženske i muške glave moje familije od 1750 god. Čuo sam da postoji i nagaraf iz 1811 god u Splitu, bilo bi dobro dokopati se toga i nešto izvući.. U SANU u Beogradu nisam tražio ništa, nije mi palo na pamet.. Ali bih voleo sad sledeci mesec da odem do Zadra u arhiv da malo pročešnjam građu. Ja predpostavljam da smo dosli polovinom 17 veka u Dalmaciju, ali mi trebaju dokazi..Imate na intermetu knjige matične na familysearch sajtu. Potražite.. koga zanima mogu mu pokazati taj isečak iz knjige iz prvog sv rata i moju kucnu zadrugu u popisu da vidi kako to izgleda.. Da li ima nekih popisa iz polovina 18 veka? Ja znam za jedan iz 1709. taj imam, ali mi nista ne znaci kad ne znam korene do te godine i ne mogu da povežem.. Nisam radio Y-DNK anlizu..Da li je neko radiio? U manastiru Krupi i Krki sam bio nebrojano puta, sumnjam da tamo ima nečega vezani za popise.. Sve je uglavnom u državnim arhivama ili u crkvama. 1949. Komunisti su hteli da izvrše prebačaj crkvenih knjiga i prisvajanje u državne ruke ali je postojao otpor u crkvi zbog sumnje..

Pripadaš haplogrupi I2-PH908.
Testirala su se dvojica Dobrića iz Dobropoljaca.
 
Čukundedu sam našao u austrougarskom arhivu,obratio sam se crvenom krstu oni su me uputili u arhiv u Beču. Tamo sam dobio knjigu regruta, i pronašao čukundedu. Pedantno su vodili sve u knjigama, znao sam samo njegovo ime. S obzirom da ima jako retko ime i da smo mi jedina porodica pod tim imenom u nasem selu bili i podudala su se datumi shvatio sam da je reč o njemu. Za dalju pretragu, znači posle te 1881 god sam koristio matične knjige crkvene i jedan mletački anagraf iz 1837 godine. Tu sam našao čitavu moju kućnu zadrugu, sve ženske i muške glave moje familije od 1750 god. Čuo sam da postoji i nagaraf iz 1811 god u Splitu, bilo bi dobro dokopati se toga i nešto izvući.. U SANU u Beogradu nisam tražio ništa, nije mi palo na pamet.. Ali bih voleo sad sledeci mesec da odem do Zadra u arhiv da malo pročešnjam građu. Ja predpostavljam da smo dosli polovinom 17 veka u Dalmaciju, ali mi trebaju dokazi..Imate na intermetu knjige matične na familysearch sajtu. Potražite.. koga zanima mogu mu pokazati taj isečak iz knjige iz prvog sv rata i moju kucnu zadrugu u popisu da vidi kako to izgleda.. Da li ima nekih popisa iz polovina 18 veka? Ja znam za jedan iz 1709. taj imam, ali mi nista ne znaci kad ne znam korene do te godine i ne mogu da povežem.. Nisam radio Y-DNK anlizu..Da li je neko radiio? U manastiru Krupi i Krki sam bio nebrojano puta, sumnjam da tamo ima nečega vezani za popise.. Sve je uglavnom u državnim arhivama ili u crkvama. 1949. Komunisti su hteli da izvrše prebačaj crkvenih knjiga i prisvajanje u državne ruke ali je postojao otpor u crkvi zbog sumnje..

Da li mozes ostaviti internet adrese ili imena dokumenata koja su dostupna na netu, da se bave popisom u Kninu I Sjevernoj Dalmaciji? Hvala
 
Ако хоћу направити налог, дајем податке мормонској цркви?

Нема потребе остављати право име и презиме и мејл адресу уколико сумњате у политику приватности било које компаније на интернету. Име и презиме се може измислити, а привремена, случајна мејл адреса за потребе регистрације може се генерисати преко нпр. https://temp-mail.org/sr/
 
Nisu mormoni nego Hrvatski državni arhiv, piše uvijek na početku .
Sve matične knjige su osamdesetih spremljene u državni arhiv i mikrofilmirane kasnije i digitalizirane da bi se sačuvalo od uništenja.
Kako je to kod mormona završilo, ne znam, ali puno je bolje od online arhiva Hrvatske gdje je veza užasno spora.
 
Матичне књиге са територија Мађарске и Хрватске су микрофилмовали мормони. Због чега баш они - није ми познато.

Mormoni imaju praksu krštavanja mrtvih. Koliko znam njima su matične knjige umrlih bile dane krajem osamdesetih kao javne isprave kojima svako ima pristup, oni su ih kopirali i po njima održali krštavanjeza spas duša brojnih pravoslavaca i rimokatolika:mrgreen:

https://en.wikipedia.org/wiki/Baptism_for_the_dead
 
Da li je neko nekad bio u arhivu u Zadru i Splitu i moze li nam opisati proceduru? I da li vredi odlaziti tamo?

U Splitu se mora osobno prijaviti, popuniti pisani obrazac i tek nakon protokoliranja ima se pravo zadržavati unutar prostorija arhiva i tražiti arhivsku građu na uvid. Ne smije se fotografirati, a fotokopiranje je preskupo. U Hrvatskom državnom arhivu (HDA) u Splitu čuva se crkvena dokumentacija (matične knjige rođenih, krštenih, vjenčanih i umrlih) za razdoblje od oko 1850. do oko 1918. godine. Noviji podaci čuvaju se u općinskim arhivima i njih nije dopušteno pregledavati, jer se tiču živućih osoba, kojima se garantira zaštita privatnosti podataka.

U Hrvatskom državnom arhivu (HDA) u Zadru čuva se dokumentacija prije 1850. godine za područje čitave Dalmacije. U tom bogatom i vrijednom arhivu vlada organizacijski kaos i teško je doći do arhivske građe, jer ni sami zaposlenici ne znaju (dio je nezakonito posuđen i nije vraćen, dio je vjerojatno otuđen, a dio nije na mjestu koje se navodi u signaturi, već je zagubljen po policama).

Već 10 godina bavim se istraživanjem obiteljskog stabla i mogu reči da je to kompleksan, spor i skup hobi. Srećom, imam dovoljno stručnog znanja pa ne moram plaćati druge da mi pomažu, ali svejedno, troši se dosta za obilazak državnih arhiva, općinskih arhiva, župnih crkava i ostalih mjesta gdje se može naći potrebna informacija i dokumentacija.
 
Već 10 godina bavim se istraživanjem obiteljskog stabla

Нисам имао прилику да слушам о истраживању порекла од стране, опрости ако грешим, не-српског становништва Далмације. Шта сматраш циљем свог истраживања? До колико давно у прошлост си стигао? Јесу ли и тад твоји боравили у Далмацији или су однекуд досељени? Шта би, генерално, рекао о самом пореклу не-српског становништва Далмације?
 
Нисам имао прилику да слушам о истраживању порекла од стране, опрости ако грешим, не-српског становништва Далмације. Шта сматраш циљем свог истраживања? До колико давно у прошлост си стигао? Јесу ли и тад твоји боравили у Далмацији или су однекуд досељени? Шта би, генерално, рекао о самом пореклу не-српског становништва Далмације?

Ovdje ti je (sačuvani) inventar matičnih knjiga za Dalmaciju od 16. do 20. stoljeća pa pogledaj. Mislim da ima zabilježeno nešto pravoslavnih matica, ali većinom su na popisu rimokatoličke.

http://arhinet.arhiv.hr/_Pages/PdfFile.aspx?Id=591

Cilj mog istraživanja je isti onaj koji imaju svi istraživači rodoslovlja diljem svijeta. Otkriti povijest svoje obitelji i pretke što je moguće dalje u prošlosti.

"Јесу ли и тад твоји боравили у Далмацији" Kad tad?

Što se tiče podrijetla stanovništva, uključujući tu i pravoslavno, ono je kompleksno i ne može se generalizirati. Novija istraživanja upućuju na to da nekog većeg doseljenje Slavena nije bilo u srednjem vijeku te da je većina nas autohtono na području Balkana, najkasnije od neolitika. Također, istraživanja upućuju i na to da su migracije bile kružne, a ne jednosmjerne. Drugim riječima, stanovništvo koje bi se u trenucima kriza povlačilo s nekog prostora, djelomično bi se vratilo na staro mjesto kada bi opasnost minula. To je, također u suprotnosti s dosadašnjim tumačenjima. Nova saznanja ukazuju i na to da su migracije vršene u svim smjerovima, odnosno, ne samo od zaleđa prema obali, nego i obrnuto ili ne samo iz osmanskog na mletački teritorij, već i obrnuto i to u nekoliko navrata.
 

Back
Top