DALI SE MOZE ZIVETI OD POLJOPRIVREDE BEZ DODATNIH POSLOVA?????

Poljoprivreda, je jako širok pojam, od ratarstva u zemlji u kojoj su otlupljivači i izvoznici bog i batina , ne, to pouzdano znam. Možda samo oni sa jako puno zemlje i koji imaju kombajne, pa kombajniraju drugima

Pisalo je u Pančevcu jednom, o čoveku, koji dobro zarađuje, uzgajanjem sleza, sad je heljda, sve popularnija zbog lekovitih svojstava , ali je to brdska kultura i ne traži đubrenje. Moje mišljenje je da jedino mogu opstati, oni koji imaju svoj kukuruz, ali najviše za prehranu svojih svinja, voćnjak i rakiju koju prodaju, pčele , piliće, samo od ratarstva, sastavljaju kraj sa krajem ...
 
mozes uz ulaganje...

Jedan staklenik kosta 5000e, on daje 4 roda. zna se tacno kako ide, tipa zelena salata mesec dana pre nego sto ide normalno, pa se sadi paradajz, pa paprika, pa ne znam sta slagacu te.
I kazu ljudi da se prve godine staklenici sami isplate...
Pa ako imas kesa da uletis nekih 30000e, 4 staklenika + dodatni troskovi, druge godine ces imati cistu zaradu :D

to znam da moze.

takodje - maline koja daje rod 40 god. Koliko god da se zale - moze se zaraditi.
Drugar (slagacu te koliko ima) je zaradio 3000e za mesec i po berbe.
Posao je ogroman, radi se od jutra do sutra, placaju se radnici, ali mu je cisto ostalo 3000e.

Moze se ziveti od poljoprivrede i to dobro.
a i od zivotinja, jedan dobar bik kosta 800-1500e, tele kosta 500-800 i tako.. :D

bar su to info koje ja imam.
 
Evo kako je meni opisao covek koji zivi od poljoprivrede: Kaze da je to kao da si ceo zivot u kreditu. Kaze, cele godine placas hranu zivotinjama. Ali, prednost je sto to nije mnogo, odnosno, ne placas odjednom (kao sto je ljudima lakse da daju svaki dan 100 dinara za cigare, nego odjednom 100 evra za mesec dana). Tako se krpis, kupujes hranu, ulazes, i onda ti kapne 1500 evra od bika. E sad, on kaze da je odavno prestao da racuna da li je u plusu. Kaze da je tih 1500, a mozda i vise, mozda i manje, utrosio u ulaganja u tog bika, ali da mu vise nije bitno, jer je mnogo dobro kad ti tako kapne solidna suma odjednom. Zato se njemu isplati, i on solidno zivi od toga. Nekad imas vise, nekad manje. Sustina je da je jako tesko napraviti racunicu. Ovo je pricao vezano za stocarstvo, ali uglavnom vazi za sve u poljoprivredi..
 
Može i to lepo.
Naročito ako su ti otac i deda pripremili infrastrukturu u vidu objekata i mehanizacije.

Na delu je snažna propaganda koja se bavi odbijanjem mladeži od povratka u sela.
Zna se da je cilj da veliki otkupe zemljište i posle sebi obezbede stimulaciju od države koja u perspektivi može da bude i veća od sadašnje cene zemlje.

5000 evra umesto u staklenike uložite u otkup pšenice u leto po 9 din , platite skladištenje skladištarima i prodate na zimu po 25.

Od poljoprivrede najbolje žive trgovci
 
KAKO NEMOZE SVI IZ GRADA POBEGOSE U SELA, PLACAJU STANARINU I PO 300 400 EVRA IZNAJMLJUJU NJIVE I IMAJU SVE USLOVE, VIDITE DA SVI DRZE KRAVE ZBOG MLEKA, NEMA MLEKA PO PRODAVNICAMA A MLEKARE NEUCENJUJU I ISPLACUJU REDOVNO, POLJOPRIVREDNICI SVE VISE SE ODLUCUJU ZA DECU JER IMAJU VRTICE I PARE, USLOVE DA IH IMAJU, IMAS NJIVE I PO 500 EVRA NIKO IH NECE
MOZES KAO OVI KOD MENE ILI DA RANIS STOKU SA NELEGALNIM PREPARATIMA, ILI PLASTENIK DA ZAKACIS NA KANALIZACIJU, I DA GAJIS NA STIROPORU, NENORMALNO USPEVA BRZO, (JAKO DJUBRIVO), AKO STE MORALNO SPOSOBNI DA U VRTICU DECU ZARADE SVI SALMONELU ZBOG VAS IZVOLITE....(http://healthvermont.gov/local/rhealth/serbo/Salmonella.Serb.pdf)
SVE IDE NA RUKU I CENA NAFTE, POREZA, KREDITIRANJA, VREMENSKIH USLOVA, DRZAVE, A PO NAJBOLJE ISPLATE ZA PRINOS, TU DRZAVA GARANTUJE DA CES DA DOBIJES Q...
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da ne. Dokle god svako sa tarabom ograđenom baštom dva sa dva i jednim teletom misli za sebe da je "poljoprivrednik"

I onda idu pa kažu: vlada mi ne plaća dovoljno za moje dve vreće kukuruza i po litre mleka. Zla proeruopska vlada.


Budalaštine.

bas tako, po vojvodini se prodaju po citava poljoprivredna domavinstva po 40 h u mestu, verovatno da kupe manja jer su na velika mali gubici..... sve sami iz iskustva, i pametni....
 
jedino sto ima prodju mali staklenici tipa do h, ima ali vrlo retko i nista pametno, pare se u poljoprivredi uzimaju na gluposti, tipa przenjak pa na ulicu, preprodaja, ili tako nesto, a na 40 h kukuruza nema nista, samo neotplacen kredit i porez, takodje i vremenski uslovi uticu na horoskop, izracunajte koliko kosta kukuruz za 40 h pa vidite dali moze od zarade da podmladi samo jednu masinu za poljoprivredu. da neracunas gubitke, malo sam grubo odgovorio, ali bih voleo da cujem i nesto pametno....
 
Pretpostavljam da ne. Dokle god svako sa tarabom ograđenom baštom dva sa dva i jednim teletom misli za sebe da je "poljoprivrednik"

I onda idu pa kažu: vlada mi ne plaća dovoljno za moje dve vreće kukuruza i po litre mleka. Zla proeruopska vlada.


Budalaštine.


Ti lupaš budalaštine. Prošlih godina su i ljudi sa mnogo zemlje bili ojađeni, jer su cenu kukuruza srozali do 6-8 dinara. Bilo je više puta na televiziji da ljudi koji su kupili i po 40 krava prodaju krave za klanje, jer ih država, tj ta skupina slučajno izabranih idiota ne brani zaštitinom cenom, kao i u slučaju kukuruza i suncokreta. Znači nije bila bašta i tele, nego po 20 lanaca zemlje i 40 krava. A ta praksa, zaštite poljoprivrednika, minimalnom propisanom cenom, je prisutna, baš na tom zapadu
 
a na 40 h kukuruza nema nista, samo neotplacen kredit i porez

Darko, ove godine se na kukuruzu moglo zaraditi. Tata i ja smo nasledili od pokojne babe 2 lanca zemlje i sejali smo kukuruz sada već prošle godine. Sve smo morali da platimo, osim što smo jednom đubrivo razbacali ručno i malo smo kopali, bacili smo dosta KAN a i NPK. Na ta dva lanca imali smo 11 tona kukuruza (ekstremno dobar prinos), za 10 700 kg, dobili smo 146 000 dinara, što znači bili smo u plusu oko 90 000. I sva sreća, da nije bilo suše , jer je plata , koju tata dobijja, za čisto preživljavanje

Problem je u tome, što se iole solidna cena mogla dobiti prvi put posle 3-4 godine, i to zahvlajujuć jakoj suši u rusiji. Naravno aktuelna vlast, se ponaša liberalno, ne slučajno, po ulasku u eu, očajni poljoprivrednici će prodavati zemlju nemcima i žgadiji za BAGATELU, što im je i cilj
 
Darko, ove godine se na kukuruzu moglo zaraditi. Tata i ja smo nasledili od pokojne babe 2 lanca zemlje i sejali smo kukuruz sada već prošle godine. Sve smo morali da platimo, osim što smo jednom đubrivo razbacali ručno i malo smo kopali, bacili smo dosta KAN a i NPK. Na ta dva lanca imali smo 11 tona kukuruza (ekstremno dobar prinos), za 10 700 kg, dobili smo 146 000 dinara, što znači bili smo u plusu oko 90 000. I sva sreća, da nije bilo suše , jer je plata , koju tata dobijja, za čisto preživljavanje

Problem je u tome, što se iole solidna cena mogla dobiti prvi put posle 3-4 godine, i to zahvlajujuć jakoj suši u rusiji. Naravno aktuelna vlast, se ponaša liberalno, ne slučajno, po ulasku u eu, očajni poljoprivrednici će prodavati zemlju nemcima i žgadiji za BAGATELU, što im je i cilj

90 hiljada? To i nije neka zarada...
 
Od dva lanca ?

To je solidna zarada, naročito u poređenju sa platama u privredi i kad se uporedi sa brojem radnih dana provedenih na poslu.

Sad zamisli prosečno poljoprivredno domaćinstvo koje ima traktor, plug, prikolice, rasturivač đubriva , prskalici i 10 hektara svoje zemlje.

Lako ćeš izračunati da se od tih para , kao i od pružanja usluga oranja, sejanja, prskanja,branja kombajniranja, može sasvim lepo živeti.
 
Darko, ove godine se na kukuruzu moglo zaraditi. Tata i ja smo nasledili od pokojne babe 2 lanca zemlje i sejali smo kukuruz sada već prošle godine. Sve smo morali da platimo, osim što smo jednom đubrivo razbacali ručno i malo smo kopali, bacili smo dosta KAN a i NPK. Na ta dva lanca imali smo 11 tona kukuruza (ekstremno dobar prinos), za 10 700 kg, dobili smo 146 000 dinara, što znači bili smo u plusu oko 90 000. I sva sreća, da nije bilo suše , jer je plata , koju tata dobijja, za čisto preživljavanje

Problem je u tome, što se iole solidna cena mogla dobiti prvi put posle 3-4 godine, i to zahvlajujuć jakoj suši u rusiji. Naravno aktuelna vlast, se ponaša liberalno, ne slučajno, po ulasku u eu, očajni poljoprivrednici će prodavati zemlju nemcima i žgadiji za BAGATELU, što im je i cilj

znam, ali veruj mi i zapamti sta sam rekao, sve ce svinje poklati ove godine, neces imati prodati kome kukuruz, zato sto uvoze zatrovano zabranjeno meso preko kosova nasi tajkuni ipoliticari, drugar mi je svercovao, i zna da je bezbedan na kosovu ali mu namestaju u srbiji veliki, cena svinja pada, svi kolju i prodaju kukuruz jer im se vise isplti da hrane a posle, djavo odnese salu, pada kao kula od karata, zapamti moje reci za sledecu godinu, danas mozes da zivis samo ako ti je dnevnica 50 eura jer je krajnji prodavac hrane ima monopol i hrana je najskuplje u regionu, takodje nafta, struja itd itd, sta ces za 90 000 koliko kosta traktor, berac i ostale masine, kopanje prskanje i zemljiste, sve da prodas i kupis gansonjeru (ili koliko ulazes radom tokom godina u poljoprivredu jos 2 gansonjere) u bg i da izdajes imao bi bar duplo vecu zaradu i negledas u nebo i crncis u njivi ceo dan....
ja sam razocaran jer u inostranstvu unapred ti planiraju otkup, planira sta ce da se proda i garantuje a mi imamo strucnjake samo za kradju, znaci znas da imas prodaju a u srbiji garantuju samo da nece da isplate i kao nebo bude na tvojoj strani.......
predhodni moji postovi su ironicni....
 
Od dva lanca ?

To je solidna zarada, naročito u poređenju sa platama u privredi i kad se uporedi sa brojem radnih dana provedenih na poslu.

Sad zamisli prosečno poljoprivredno domaćinstvo koje ima traktor, plug, prikolice, rasturivač đubriva , prskalici i 10 hektara svoje zemlje.

Lako ćeš izračunati da se od tih para , kao i od pružanja usluga oranja, sejanja, prskanja,branja kombajniranja, može sasvim lepo živeti.

dobro zanima me kako si dosao do zakljucka jer meni neide u glavu, ja mogu da spakujem koliko hoces para i da ulozim bilo gde sto ima profit, ajde prosvetlime imas 10 %............
jel si ti video nekog, ili cuo za nekog, posle 90 tih ko se obogatio od poljoprivrede, bar jednog a da nije preprodavac, ne obogatio, ziveo kao najgori u beogradu podstanar, samo toliko, a prosirio proizvodnju.....
znas li ti kada bih kupio nov traktor, za koliko godina bi zastareo?, dali ni mogao da kupim posle drugi kao kad sam kupio nov od poljoprivrede, a ne da zaradim, samo to, ***** i zemljiste i muku i masine i navodnjavanje, rad, porez i odricanje, samo da ponovo izvuecem ulozeno...
 
Poslednja izmena:
90 hiljada? To i nije neka zarada...

Za nas, jeste, jer živimo sa 36 000 mesečno i to nam je jedina šansa da nešto dodatno zaradimo



Od dva lanca ?

To je solidna zarada, naročito u poređenju sa platama u privredi i kad se uporedi sa brojem radnih dana provedenih na poslu.

Sad zamisli prosečno poljoprivredno domaćinstvo koje ima traktor, plug, prikolice, rasturivač đubriva , prskalici i 10 hektara svoje zemlje.

Lako ćeš izračunati da se od tih para , kao i od pružanja usluga oranja, sejanja, prskanja,branja kombajniranja, može sasvim lepo živeti.

Ove godine je cena bila malo bolja zbog SUŠE u Rusiji. zadnjih nekoliko godina cena, je bila smešno niska i to pokušavam da istaknem. Jedina bolja zarada od tih ekstra ektivnosti je od kombajniranja, ali to traži najjači angažman. Inače slažem se da je to solidna zarada, pogotovo iz našeg ugla
 

Back
Top