Dal' ste religiozne?

jelen.co

Veoma poznat
Poruka
12.916
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?
 
sve mi je ne
ateista od rodjenja,a odrasla u porodici gde se posti ceo post,vecina na vodi.postujem sve i svakoga ko ima drugacije misljenje od mene.ali u dubini duse ne verujem i zbog toga ne zelim da se foliram.
iskreno verujem da ce nas spasiti samo ljudska dobrota
 
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?

1. postim na Badnji dan, veliki petak, Sv. Nikolu
2. ne na ulju i vodi
3. zbog obaveza nisam u mogucnosti da postim ceo post, a, ranija sam praktikovala
4. mozda jednom u dva meseca
5. pomolim se gotovo svako vece pred spavanje (kad kazem gotovo svako vece, iskljucujem one veceri kad se vratim kasno kuci i kad sam isuvise umorna)
6. nikad ne psujem Boga, nije mi on kriv za greske koje sam ucinim
7. nadam se da ce biti vencanja u crkvi
8. imam ikonu Bogorodice, Sv. Petke i Sv. Nikole, i imam kandilo
9. slavim Sv. Nikolu
P.S. Zivim sa roditeljima, student sam, a ovako rade svi u mojoj kuci.. Nisam protiv neistomisljenika, naprotiv, postujem tudja misljenja, jer svako ima pravo da veruje u sta zeli ili da ne veruje...
 
I kod mene je sve - ne!
Osim predzadnjeg pitanja: imamo u kuci kolekciju mini ikonica, koje su kupljene jer su dozivljene jedinstveno kao lepa umetnost naseg podneblja, slikane na kozi, platnu, drvetu, rezbane,...
 
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?

"Ono" postim... :lol:
Ne volim da detaljisem kako-u svkodnevnoj konverzaciji, i ne opterecavam nikoga s tim...uostalom ne jedem meso toplokrvnih zivotinja vec nekih 6, 7 god, pa mi u tom pogledu hrane&posta i nema neke velike razlike...drugo je post u cjelini...
U crkvu idem po potrebi...
Molim se, cutke...i vjerujem da se svako moli za nesto, na neki "svoj" nacin...ne priznajem ateizam, jer i vjerovanje u "nesto" (kako smokvicica rece u dobrotu) je vjerovanje...da i u tom pogledu razlikujem vjeru koju svako nosi u sebi i formalno praktikovanje i poznavanje iste, na kraju krajeva i radi opste kulture.
Svijece palim za godisnjice, i kad odem u crkvu...prvi put sam sama upalila djedu, niko mi nije rekao, imala sam 9 godina...nisam tad ni bila krstena, niti sam nesto mnogo "znala"...
Ne psujem inace, p atako ni Boga...mislim opsujem, ali ne upucujem licne psovke...npr. A `bem ti persun... :mrgreen:
Vjencanje u crkvi postujem prije svega kao licni zavjet...a ne formu obavljanja istog.
Imam ikonu, slavimo slavu, ali kod tatinih, gdje su obicaji prilicno skormni-samo kumovi i bliski prijatelji, tradicionalna trpeza, nikakvo razmetanje...tako vec generacijama...
 
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?

- ne postim jer sam ucena "da greh hoce iz usta a ne u usta"
- nikako
- samo na putovanjima, palim svecu u svim bogomoljkama bez razlike
- redovno, recimo na neki svoj nacin, direktnim obracanjem "cika Bogu"
- ne, mada se desi jer mi je nekako to bezazlenija psovka od psovanja clanova porodice
- ne zelim da se udam u crkvi, morala bih ogroman kompromis da napravim za tako nesto, ne osecam da treba da se udam u crkvi
- u novcaniku drzim dve ikone (koje se ne vide jer su zagurane), jedna je pravoslavna Bogorodica a druga katolicka Gospa od Gvadalupe, za obe me vezuje posebna prica i dobre misli u koje verujem
- ne slavim, postujem ko slavi ali ja nisam iz te price
 
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?

ne
ne, ne
ne, ne ,ne
nikad
nikad
ne jedem musaku a kada psujem obicno saljem u mp3, kao i mama i baba.... osim mp3, znaju se povuci i bog, petar i jovan od strane babe
ni jedno ni drugo
ne, ne
nemam slavu
 
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?

Religiozna sam onoliko koliko od mene porodična tradicija zahtijeva. U crkvu idem kada me nešto navede, kao što je povremeno traženje sebe i preispitivanje, tada svratim da vidim da li ću osjetiti išta, kao i na krštenjima i sahranama.
Crkva mi uliva strah.
Ne postim. Niti bih sve i da sam član Crkve. To je besmisleno mučenje tijela.
Sa sâmim Bogom nisam načisto. Voljela bih da vjerujem, ali mi logika ne da. A ne mogu reći ni da sam bezbožnik, jer se pribojavam, i povremeno pitam, šta ako je sve to neka dimenzija koju moj mozak ne može da pojmi, a ona zaista postoji... pomalo se i stresem od ideje vječnog ognja... a opet mi sav taj imperativ okretanja drugog obraza djeluje samo kao zauzdavanje mase, i psihologija zastrašivanja... čak mi se ni starozavjetni bog ne dopada, malo su ga kasnije doveli u red, ali mi se njegova prva verzija ič ne sviđa...
Slavu slavim... slavim i Božić... ali ne osjećam ništa povodom toga. Slavila sam uvijek, jer me niko nikada nije pitao želim li. Tako sam i krštena.
Ali me niko ne sili da se molim Bogu, pa ja ipak, svaki put kada mi prigusti, pčenem baš njemu da se umiljavam. To doživljavam kao dio dječijeg duha, onaj mali plašljivac kojem trerba zaštita.
Ne vjerujem da ću ikada biti član Crkve... ne dopada mi se sveštenstvo, ne dopada mi put kojim sve ide... po mom mišljenju, sve je to čist interes i profit...
 
..... katolicka Gospa od Gvadalupe, za obe me vezuje posebna prica i dobre misli u koje verujem
jel kasandra? :mrgreen:

kassandra001.jpeg
 
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?

Ne postim, sem na Badnji dan i Veliki petak.
U crkvu svratim kad god prolazim pored nje, a na veći praznik, rođendan ili parastos dragih mi pokojnika se u nju i uputim s namerom da upalim sveće.
Tom prilikom se obavezno pomolim svojoj zaštitnici Svetoj Petki.
Nažalost, izleti mi povremeno psovka upućena Svevišnjem, ali ja znam da on zna da ne mislim tako, već je to loša uzrečica koju su izmislile komunjare davno pre nego što su postali kvazivernici s ogromnim krstovima oko vrata i retrovizora.
Nisam se venčala u crkvi jer u moje vreme to nije bilo uobičajeno, da ne kažem moderno, ali krštena jesam.
Imam ikonu Svetog Save, koga slavim.
Kandilo nemam, jer kakva sam, sigurno ću jednog dana upaliti kuću i bez njega.
 
Ono, da li postite?
Na ulju? Na vodi?
Postite tokom celog posta il samo petkom il' za veći praznik?
Koliko često idete u crkvu da pripalite sveću?
Pomolite li se ponekad?
Opsujete li Svevišnjeg kad vam zagori musaka?
Venčanje u crkvi Vam je obavezno?
Imate li neku ikonu? Kandilo?
Slavite li slavu?


Odvajam crkvu (ustanova koja sluzi narodu za pare) od verovanja u nekoga, nesto...verujem da je vera izraz unutrasnjeg bica i stanja svesti...nije bitno u sta se veruje, vec kakva je necija vera (da li pojedinac ume da iskoristi zivot najbolje sto moze za sebe, bliznje, voli sebe i druge bez egoizma...itd..)

Nisam religiozna ali dopustam mogucnost da postoji neka sila koja manjim delom mozda ima uticaja na zivot pojedinca....Boga ne dozivljavam kao nekog deku, sa bradom, brkovima, vec kao dobrotu, ljubav koja cuci u svakome od nas...
Verujem da u svima nama ima neceg dobrog i da su nase misli te koje oblikuju nase navike, navike karakter a karakter je nasa "sudbina"...
Verujem u slobodu izbora..

- postim (post ne povezujem iskljucivo sa crkvom, nekim obicajima)
- na ulju
- postim duze postove kad pozelim, kraci mi teze padaju, zaboravim
- mozda jednom godisnje, kako kad...palim svecu kad god osetim, pozelim (ne nuzno u crkvi), zbog postovanja prema mrtvima i secanja na njih, njihovu ljubav
- da, pred spavanje...za sve voljene i drage ljude koji su svojom pojavom ucinili moj zivot lepsim, makar za tren...
- ne
- nije
- imamo kandilo
- ne
 
Postim za svaki post (obicno da ne generalizujem) po nedelju dana. Na vodi i onda se pricestim. Ne verujem u crkvu sto rece Neodoljiva, verujem u Boga ili "nesto gore " na neki svoj poseban nacin.
Dok nisam usla u Hram, nisam preterano isla u crkvu sem za standardno praznike ili godisnjce smrti (ne znam kako se to kaze :rumenko:). Sada idem kada god osetim potrebu, ne znam koliko je to u dan ali periodicno, zapalim svece i pomolim se.
 

Back
Top