Dagestan: Ubijeni imam i vjernik u džamiji

Couleman

Primećen član
Banovan
Poruka
853
Dagestan: Ubijeni imam i vjernik u džamiji
29 juni 2012 Izmijenjeno 09:42 CEST
Naoružani napadači u selu Karamaki su, nakon ubistva, zapalili džamiju i ukrali automobil.

dagestan_dzamija.jpg

Mahačkala: Napadi na snage sigurnosti, policiju i civile česti su Dagestanu [Reuters]

Vjerski službenik i jedan vjernik u lokalnoj džamiji ubijeni su u Dagestanu, saopćilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova ove sjevernokavkaske republike.

"Nepoznati naoružani napadači ušli su u džamiju u selu Karamaki i ubili imama i jednog vjernika. Nakon toga zapalili su džamiju i pobjegli", rekao je glasnogovornik Ministarstva agenciji RIA Novosti i dodao da su mještani sami ugasili požar.

Napadači su tom prilikom ukrali automobil koji je bio parkiran u blizini.

Istraga je u toku.

Više od deset godina nakon rata sa separatistima u Čečeniji, ruske snage sigurnosti i dalje se bore s militantima u drugim regijama, uključujući Dagestan, gdje su česti napadi na snage sigurnosti, policiju i civile.

U Dagestanu živi 90 posto muslimana i 10 posto kršćana.

Izvor: Agencije
 
Ovo je veoma lose sto se desava u Dagestanu i smatram da teroristi moraju pretstai sa cinjenjem zla. Oni p[ored krscana ubijaju i muslimane koji zele zivjeti mirno sa svojim komsijama krscanima. Mislim da je to lose i da teroristi moraju znati da muslimani zele zivjeti mirno i zele imati vjeru kojom se ce se ponositi. Terorosti ne mogu biti pravi predstavnici muslimana je opni ubijaju sve casne ljude muslimanskog ummeta. Oni su sada ubili Imama jedne Dzamije samo zato stoo nije htio podrzati teroriste. Takvii ljudi se ne mogu podrzati jer oni koriste silu i koriste zlocine kako bi dosli do cilja. Dagestan je muslimanska republika u okviru Ruske Federacije tako da ta republika se moze razvijati smao kroz postovanje Rusije kao suverene drzave. Rusija ima obavezu da pomogne muslimanima i ona je to ucinila u Ceceniji gdje je obnovila cijeli grad Grozni. Cak tamo je napravljena veleljepna Dzamija. Isto to Rusi moraju pokazati u svim sjevernekavkaskim republikama. Rusija mora uloziti novca kako bi se pojacala ekonomija muslimanskih republika i kako bi narod dobro zivio. Prisustvo muslimana u Rusiji je korisno kako bi Islam mogao da se siri u tom dijelu svijeta. Rusija m,ora upoznati Islam i mo0ra upoznati njegovu car. Rusija mora znati da joj je sudbina da dijeli dobro i zlo sa muslimanima i da zivi zajedno sa muslimanima. Ipak Rusija zavisi od Turskih drzava bivseg Sovjetskog Saveza i sa njima zeli napraviti Uniju. To ce dodoatno pojacati Islam u Rusiji gdje ce muslimani moci cesce se kretati Rusijom i ciniti dawu. Ruski muslimani mogu ughodnije zivjeti i mogu graditi Islam bas onakav kako su ga Ashabi r.a. ispovjedali. U Dagestanu zivi velika zajednica muslimana i oni tgrebaju biti zajedno i trebaju graditi Dagestan kako bi se poznavao po Islamu. Muslimani trebaju cesce da odlaze u dzamiju i da uspostavljaju kontakte sa ostalim Islamskim zemljama. Ono sto cine teroristi je prepoznatljivo jer to je potpis Al Kaide koja jasno zeli staviti do znanja da je prisutna i u Rusiji. Oni zele samo krv neduznih ljudi i zele da podjarme ljude kako bi ginuli za ciljeve terorista. Nadam se da oni nece uspjeti i da ce muslimani jasno reci ne teroristima. Muslimani zele da zive dobro i da njeguju Islam u miru a ne u ratu. Za muslimane je mir dragocjen i oni zele da ne strahuju od nikoga kako bi se Islam jos vise uvrijezio u Rusko drustvo. Rusija je puna muslimana i mnogi muslimani traze posao u Moskvi kako bi zivjeli dobro. To znaci da Rusija treba biti tolerantna ali ne i tolerantna prerma teroristuima sa kojima se treba ostro obracunati.

caucasus-mountains-map.gif


Mapa Sjevernog Kavkaza
 
Lepo postujem to,bosnjaci,siptari,madjari i ostali trebalo bi da budu lojalni Srbiji i da konacno shvate da je to njihova drzava.

Ne mozes Rusiju uporediti sa Srbijom. Vi lojalnost Srbiji podrazumijevate da neko bude pokoran vasoj naciji i vasoj volji i da radi za Srpske interese umjesto za interese svoje zajednice i svoje vjere. To je ista stvar kao sto sada radi Rasim Ljajic koji ce vjerujem ostati bez ministarskog mjesta. Mislim da je on dosta radio za Srpsku zajednicu i bio njen sluga.
 
Od nacinalnih manjina jedna drzava moze dopbiti samo priznaje suverenosti zemlje u kojoj zivi ali ne podrazumijeva poltronstvo, ulizivanje i pravljenje veceg Pape od samog Pape. Ono sto je Ramzan Kadirov ucinio je nesto sto je dobro i on je uradio puno za muslimane. On je dokazao lojalnost Rusiji time sto priznaje Rusiji suverenitet ali sigurno ne dobiva naredjenja da kod pjeva Rusku himnu ili da se krsti. U ceceniji je danas lijepo biti musliman i Ramzan Kadirov klanja i redovno odlazi u dzamiju. Kad bi kod nas Rasim Ljajic poceo da klanja on bi bio proglasen teroristom,.
 
Srpski narod treba shvatiti da se nacionalne manjine ne mogu ponasati patritoski kao vecina jer to nije u ljudskoj prirodi jedne manjine. Vecina treba biti zadovoljna sa manjinom u tome kroz iskazivanje postovanja drzavi u kojoj zive ne u prisilnoj ljubavi kao sto to cine sjeverno korejci nego u prakticnom pristupu. A to je kroz postovanje zakona i kroz priznaje cjelovitosti jedne zemlje. Inace manjina trazi od vecine da zivi na svoj nacin po svojoj tradiciji i vjeri.
 
Ne mozes Rusiju uporediti sa Srbijom. Vi lojalnost Srbiji podrazumijevate da neko bude pokoran vasoj naciji i vasoj volji i da radi za Srpske interese umjesto za interese svoje zajednice i svoje vjere. To je ista stvar kao sto sada radi Rasim Ljajic koji ce vjerujem ostati bez ministarskog mjesta. Mislim da je on dosta radio za Srpsku zajednicu i bio njen sluga.

Koga smo mi pokoravali da bude srbin,zasto je to pokoravanje ako se od manjina trazi a to se podrazumeva u svakoj normalnoj
zemlji da se moraju postovati zakoni zemlje u kojoj zivis.Navedi mi zajednicu i veru u Srbiji kojima su uskracena prava.
 
Couleman nesto si mi poznat.....Imao sam stanarku Ruskinju iz Krasnodara tu su Rusi ali dolaze i Dagestanci. Pazi po njenoj prici muslimani su dobro uklopljeni u rusko drustvo jer su se mirno razdvojili bez rata .Dagestan je republika u okviru Rusije vecinski narod su muslimani ,uopste veliki problem tamo svuda je preveliki kriminal,velika nesigurnost.Ne znam sta su poreklom Dagestanci ,sloveni ,siti,suniti...
 
Koga smo mi pokoravali da bude srbin,zasto je to pokoravanje ako se od manjina trazi a to se podrazumeva u svakoj normalnoj
zemlji da se moraju postovati zakoni zemlje u kojoj zivis.Navedi mi zajednicu i veru u Srbiji kojima su uskracena prava.

Sad ispade da mi ne postujemo zakone a vi dobrice postujete zakone. Ma idi begaj toliko ste providni. Zar je problem samo u postovanju zakona? Ako je tako onda sa tim muslimani nemaju problema. Muslimanima se prigovara nepostovanje zakone ako se bore za svoja prava u okviru neke drzave. Odmah im se pripisuje saparatizam pa cak i terorizam tako da nam se ne da, da otvorimo usta da trazimo ono sto svakom covjeku pripada a to je ljudsko pravo. Vama smetaju Ezani i Dzamije a ovamo se kao hvalite da ste dali prava manjinama.
 
Srpski narod treba shvatiti da se nacionalne manjine ne mogu ponasati patritoski kao vecina jer to nije u ljudskoj prirodi jedne manjine. Vecina treba biti zadovoljna sa manjinom u tome kroz iskazivanje postovanja drzavi u kojoj zive ne u prisilnoj ljubavi kao sto to cine sjeverno korejci nego u prakticnom pristupu. A to je kroz postovanje zakona i kroz priznaje cjelovitosti jedne zemlje. Inace manjina trazi od vecine da zivi na svoj nacin po svojoj tradiciji i vjeri.

Posle raspada SFRJ srbi od ostatka tih naroda,nacionalnih manjina samo jedno traze da budu lojalni gradjani
a sva ostala lljudska prava kakva budu za srbe vazice i za njih.
 
Posle raspada SFRJ srbi od ostatka tih naroda,nacionalnih manjina samo jedno traze da budu lojalni gradjani
a sva ostala lljudska prava kakva budu za srbe vazice i za njih.

Da, pa ste traazili lojalnost i van Srbije po Bosni i Hrvatskoj. Vi trazite da vam svako bude lojalan. Jadni Albanci su morali da uce po kucama i po nekim starudijama ilegalno kako ne bi ostali nepismeni. Zatvarali su im vrata od drzavne skole da ne udju.
 
Za vas je nepostovanje zakona ako neko nece da pjeva himnu Srbije, ili nastoji da se poveze sa dijelom svojeg naroda koji zive u susjedstvu. Tada smo izdajnici jer se nadate da se mi ponasamo kao vecina i da preuzmemo obicaje vecine. Mislim da ste po tom pitanju suvise kompleksni.

Cekaj da se ova drzava Srbija zove Nemacka da li bi svi pevali himnu?Naravno da bi,ako vec igras za tu drzavu prihvatio si to potpisao
u cemu je onda problem pevas zvanicnu himnu svoje drzave.
 
Cekaj da se ova drzava Srbija zove Nemacka da li bi svi pevali himnu?Naravno da bi,ako vec igras za tu drzavu prihvatio si to potpisao
u cemu je onda problem pevas zvanicnu himnu svoje drzave.

To su osjetljive stvari druskane. Ne osjeca se isto manjina kao vecina kad pjeva neku patriotsku pjesmu. Nacionalne manjine trebaju biti sticenici vecine i za njih postoje posebne mjere ocuvanja ljudskih prava. Ne smije se vecina prema manjini ponasati oholo i da ih testira na takve stvari jer to je pokvareno. Kao sto ne mozes natjerati zenu da ti oca smatra ocem ili majku majkom jer snahi su opet u srcu njeni roditelji jer to je u ljudskoj prirodi.
 
Da, pa ste traazili lojalnost i van Srbije po Bosni i Hrvatskoj. Vi trazite da vam svako bude lojalan. Jadni Albanci su morali da uce po kucama i po nekim starudijama ilegalno kako ne bi ostali nepismeni. Zatvarali su im vrata od drzavne skole da ne udju.

Niko nije trazio lojalnost van Srbije sad vec izmisljas srpski narod je branio svoj opstanak na tim prostorima
a sto se tice albanaca i ucenja po kucama kako ne bi ostali nepismeni je propaganda kao i ono trovanje
otrovom koji deluje samo na siptare.
 
To su osjetljive stvari druskane. Ne osjeca se isto manjina kao vecina kad pjeva neku patriotsku pjesmu. Nacionalne manjine trebaju biti sticenici vecine i za njih postoje posebne mjere ocuvanja ljudskih prava. Ne smije se vecina prema manjini ponasati oholo i da ih testira na takve stvari jer to je pokvareno. Kao sto ne mozes natjerati zenu da ti oca smatra ocem ili majku majkom jer snahi su opet u srcu njeni roditelji jer to je u ljudskoj prirodi.

Himna Srbije nikoga ne bi trebalo da vredja cak mi smo ti koji smo povredjeni.
 
Trebas praviti razliku izmedju osjecaja ljudi kao sto su imigranti i domicilne nacionalne manjine. Znaci onaj Alzirac u Francuskoj je spreman na sve samo zbog novca i on ce pjevati Marseljezu jer to njemu nista ne znaci. Ali sada, kad bi Rolan Blan tjerao jednoh Njemca iz Strazbura stanovnika Francuske da pjeva Marseljezu onda bi se ogrijesio o moralu i prekrsio bi ljudsko pravo. Njemac u Francuskoj treba imati zastitu drzave jer on je nacionalna manjina a svi ostali su imigranti i vecina su Francuzi. Ne moze se za Njemca u Francuskoj reci da je Francuz nego on je stanovinik Francuske i on je ponosni Njemac.
 
Sad kad bi mi se ukazala prilika da nadjem neki dobar posao u Rusiji otisao b ih tamo i mene ne bi boljela glava da li bih ja pjevao Rusku himnu i da li bih volio Putinu i da li bih mu okacio sliku u kancelariiji. Zato sto sam ja pecalbar i nisam u istoj ravni sa Cecenima ili Dagestancima. pa cak bih slusao i Popove jer bi me interesiralo kakva je rzlika izmedju Srpske i Ruske pravovane crkve i z amene to ne bi predstvaljalo opterecenje.
 
Trebas praviti razliku izmedju osjecaja ljudi kao sto su imigranti i domicilne nacionalne manjine. Znaci onaj Alzirac u Francuskoj je spreman na sve samo zbog novca i on ce pjevati Marseljezu jer to njemu nista ne znaci. Ali sada, kad bi Rolan Blan tjerao jednoh Njemca iz Strazbura stanovnika Francuske da pjeva Marseljezu onda bi se ogrijesio o moralu i prekrsio bi ljudsko pravo. Njemac u Francuskoj treba imati zastitu drzave jer on je nacionalna manjina a svi ostali su imigranti i vecina su Francuzi. Ne moze se za Njemca u Francuskoj reci da je Francuz nego on je stanovinik Francuske i on je ponosni Njemac.

Postoje uredjene zemlje u kojima postoje pravila o ponasanju dakle zna se koja su tvoja prava i obaveze
svi koji to krse odgovarace u suprotnom nastaje haos u drzavi kao sto je slucaj kod nas u Srbiji.
 
Postoje uredjene zemlje u kojima postoje pravila o ponasanju dakle zna se koja su tvoja prava i obaveze
svi koji to krse odgovarace u suprotnom nastaje haos u drzavi kao sto je slucaj kod nas u Srbiji.

E to ne volim kod vas Srba. Vi uredjujete pravila i ne pitate nacionalne manjine. Prvo uredite pravilo i donesete zakon koji je suprotan osjecanjima nacionalnih manjina pa poslije toga za krsenje tog loseg pravila optuzite nacionalen manjine za nelojalnost. Kad se donose pravila trebaju ucestvovati svi i mi se nacionalne manjine ne moze nadati u vasu milost da li cete vi dati neko pravo manjinama ili ne. Inace Srbi su poznati po tome da sve rade po zakonu i da na zakonski nacin potcjenjuju one koje ne vole.
 

Back
Top