Da te vole ili da te se plaše?

gost 336946

Elita
Poruka
23.437
Italijanski politički filozof Nikolo Makijaveli pisao je u svom čuvenom djelu "Vladalac" da je bolje da vladar izaziva strahopoštovanje nego da ga vole. To je obrazložio na sljedeći način.
Ту се сад поставља питање: да ли је боље да те људи љубе или да те се боје. Одговор је, да би најбоље било и једно и друго; но како је то двоје тешко саставити, много је сигурније, да те се људи боје, неголи да те љубе, ако већ обоје не можеш постићи. Јер о људима се уопштено може казати: незахвални су, непоуздани, притворни, избегавају опасности и похлепни су за добитком; док им добро чиниш, твоји су, нуде ти своју крв, иметак, жене и децу, како сам вам већ казао, кад је потреба далеко; но кад се невоља примакне, окрећу се. Пропада владар, који се посве ослонио на њихове речи, па се није ни на шта припремио; јер пријатељства, које се добијају за плату, а не величином и племенитошћу духа, купују се, а не поседују, па се у право време не могу употребити. Осим тога, људи се мање устручавају да увреде некога, који жели да га љубе, него ли некога, који им улива страх; јер љубав се подржава везом захвалности, само што људи, будући да су опаки, ту везу раскидају, кад год им је то од користи; страх се пак подржава непрестаном претњом казне.

Medjutim, da li mi, obični smrtnici, u svakodnevnom životu treba da se ponašamo tako da nas ljudi poštuju iz straha ili tako da nas gotive zato što smo "dobrice"?
 
Italijanski politički filozof Nikolo Makijaveli pisao je u svom čuvenom djelu "Vladalac" da je bolje da vladar izaziva strahopoštovanje nego da ga vole. To je obrazložio na sljedeći način.


Medjutim, da li mi, obični smrtnici, u svakodnevnom životu treba da se ponašamo tako da nas ljudi poštuju iz straha ili tako da nas gotive zato što smo "dobrice"?
Uzmi primer Boga hrišćanskog. :D
 
Italijanski politički filozof Nikolo Makijaveli pisao je u svom čuvenom djelu "Vladalac" da je bolje da vladar izaziva strahopoštovanje nego da ga vole. To je obrazložio na sljedeći način.


Medjutim, da li mi, obični smrtnici, u svakodnevnom životu treba da se ponašamo tako da nas ljudi poštuju iz straha ili tako da nas gotive zato što smo "dobrice"?
valjda ne vaze ista pravila za vladare i obicne smrtnike
 
Budući da mi obični smrtnici nismo vladari, iz ove formule strahopoštovanja izbaciš strah i ostane da je najbolje da te poštuju. Bolje da te ljudi prvo poštuju nego da te vole...

Primer recimo moje škole... Jedan profesor, svima je bio gotivan, sa svima je bio ono kao biću vaš najbolji drug pa tek onda profesor... Svi su ga voleli, ali istovremeno je bilo onih koji su podrugljivo ismevali njegov nedostatak autoriteta, ili se umiljavali zarad bolje ocene, iskorišćavali njegovu dobrotu.

Drugi profesor, najgori prosek od svih predmeta, autoritet čisti, ali fer i pravedan, svakome po zasluzi, prema svima isti, nikoga nije izdvajao, nikoga nije marginalizovao... Nisu ga svi ljudi voleli, ali ga nije mrzeo ni onaj sa najgorim ocenama, a svi ga poštovali najviše od svih.
 
Italijanski politički filozof Nikolo Makijaveli pisao je u svom čuvenom djelu "Vladalac" da je bolje da vladar izaziva strahopoštovanje nego da ga vole. To je obrazložio na sljedeći način.


Medjutim, da li mi, obični smrtnici, u svakodnevnom životu treba da se ponašamo tako da nas ljudi poštuju iz straha ili tako da nas gotive zato što smo "dobrice"?
Vishe volim da me vole, ne osetjam se dobro ako se neko ne osetja prijatno u mom prisustvu :P
 
Uvek je bilo da silu moras da platis, koliko para toliko sile. Silom mozes da vladas, dok se ne pojavi veca sila. Sto znaci, ako narodu obezbedis dobar zivot pojavice se veca sila da uzme ono sto si stvorio, mir u kuci.
Medjutim vestina vladanja nije samo sila, vec i odvracanje jakih da ti uzmu to sto si stvorio, a to znaci da stvaras jake ljude koji ce da produze snagu vladaoca i na vreme kada ne moze da plati silu.
 
To je kad se postavis u centrosferu pa mislos sve tse vrti oko tebe i jos ako u to ubjedis druge nema im druge nego kukati kad odapnes i praviti te od blato
A dobrice su na bolje mjesto obicno kazu odmorio se
A taj strahovladalac upravo nacinio ovo mjesto paklenim za dobrice i nezainteresirane
 
Bolje je da budeš autoritet i ljude postaviš na svoje mesto, jer se dobrota prepoznaje kao slabost, ko je dobar gaze ga (osim ako nema neku izuzetnu osobinu, npr. ako nije izuzetno lep ili nešto). Znam po sebi, u srednjoj sam npr. bio ravnodušan i apatičan u dosta situacija, tj. sa prezirom sam gledao na dosta toga i bio ciničan i mrzeo sam, kad me neko ko mi se ne svidja pita nešto ćutim ili ga ignorišem skroz kao da ne postoji (uticaji Columbine-a, Marilyna Mansona i moje omiljene grupe KMFDM), pa je to par puta protumačeno kao slabost i neko povlačenje. Uglavnom neki lik kom sam pozajmio nešto ili mu pomogao jer me par puta pitao za to, učinio sam mu i posle me ne zarezuje, glumi neku podmuklu sprdnju kao da me iskoristio, i čak podjebava. Kad je krenuo tako ja sam ga izvredjao u dvorištu na porodičnoj osnovi (keva druge vere i nacije pa sam opalio po srpstvu da ga spustim) i kasnije mu išutirao stolicu i pobacao stvari sa stola na pod (nešto i u kantu za smeće, da je nastavio išlo bi i kroz prozor). Tu se smirio jer drugačije ne možeš sa ljudima.

Na poslu ne možeš tako jer će te izbaciti, i tu je moj problem sa poslovima, jer moraš da slušaš i trpiš svakakve budale. Prosto moraš, da bi napredovao ili uopšte radio, a ja baš nešto ne volim ljude i ljudski rod pa mi smetaju mnoge stvari. Kad sam išao na neku obuku na birou sam to isto osetio, ta bedačka sranja za maloumne. Jedva sam izdržao tih par sati proseravanja. Bila neka anksiozna riba koja je vodila to, klasičan onaj anksiozni profesorsko - štreberski tip što bi sve po zacrtanom i baš je srala.

Ali to samo ako si u sistemu. Van sistema ili u ekstremnim situacijama gde su ljudi upućeni jedni na druge nema toga, npr. Baader-Meinhof ekipa, bore se za komunizam, ima hijerarhije ali je sve to drugi kontekst. Tu nema toliko trvenja, ili kad rulja poludi pa krene da pali i ruši po ulici, tad su ljudi najbolji. Ali ne ko ovi što protestuju, nego one bande što lutaju po gradovima.

 

Back
Top