Quantcast

Da te vole ili da te se plaše?

NEzgodan

Veoma poznat
Moderator
Poruka
12.378
Italijanski politički filozof Nikolo Makijaveli pisao je u svom čuvenom djelu "Vladalac" da je bolje da vladar izaziva strahopoštovanje nego da ga vole. To je obrazložio na sljedeći način.
Ту се сад поставља питање: да ли је боље да те људи љубе или да те се боје. Одговор је, да би најбоље било и једно и друго; но како је то двоје тешко саставити, много је сигурније, да те се људи боје, неголи да те љубе, ако већ обоје не можеш постићи. Јер о људима се уопштено може казати: незахвални су, непоуздани, притворни, избегавају опасности и похлепни су за добитком; док им добро чиниш, твоји су, нуде ти своју крв, иметак, жене и децу, како сам вам већ казао, кад је потреба далеко; но кад се невоља примакне, окрећу се. Пропада владар, који се посве ослонио на њихове речи, па се није ни на шта припремио; јер пријатељства, које се добијају за плату, а не величином и племенитошћу духа, купују се, а не поседују, па се у право време не могу употребити. Осим тога, људи се мање устручавају да увреде некога, који жели да га љубе, него ли некога, који им улива страх; јер љубав се подржава везом захвалности, само што људи, будући да су опаки, ту везу раскидају, кад год им је то од користи; страх се пак подржава непрестаном претњом казне.

Medjutim, da li mi, obični smrtnici, u svakodnevnom životu treba da se ponašamo tako da nas ljudi poštuju iz straha ili tako da nas gotive zato što smo "dobrice"?

Chonk Bonk

Ističe se
Poruka
2.373
Italijanski politički filozof Nikolo Makijaveli pisao je u svom čuvenom djelu "Vladalac" da je bolje da vladar izaziva strahopoštovanje nego da ga vole. To je obrazložio na sljedeći način.

Medjutim, da li mi, obični smrtnici, u svakodnevnom životu treba da se ponašamo tako da nas ljudi poštuju iz straha ili tako da nas gotive zato što smo "dobrice"?
Uzmi primer Boga hrišćanskog. :D

Redmond

Veoma poznat
Moderator
Poruka
12.368

valjda ne vaze ista pravila za vladare i obicne smrtnike

Aeneas

Aktivan član
Poruka
1.091
Budući da mi obični smrtnici nismo vladari, iz ove formule strahopoštovanja izbaciš strah i ostane da je najbolje da te poštuju. Bolje da te ljudi prvo poštuju nego da te vole...

Primer recimo moje škole... Jedan profesor, svima je bio gotivan, sa svima je bio ono kao biću vaš najbolji drug pa tek onda profesor... Svi su ga voleli, ali istovremeno je bilo onih koji su podrugljivo ismevali njegov nedostatak autoriteta, ili se umiljavali zarad bolje ocene, iskorišćavali njegovu dobrotu.

Drugi profesor, najgori prosek od svih predmeta, autoritet čisti, ali fer i pravedan, svakome po zasluzi, prema svima isti, nikoga nije izdvajao, nikoga nije marginalizovao... Nisu ga svi ljudi voleli, ali ga nije mrzeo ni onaj sa najgorim ocenama, a svi ga poštovali najviše od svih.

bmaxa

Elita
Poruka
16.999

Vishe volim da me vole, ne osetjam se dobro ako se neko ne osetja prijatno u mom prisustvu :P

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
28.191
Uvek je bilo da silu moras da platis, koliko para toliko sile. Silom mozes da vladas, dok se ne pojavi veca sila. Sto znaci, ako narodu obezbedis dobar zivot pojavice se veca sila da uzme ono sto si stvorio, mir u kuci.
Medjutim vestina vladanja nije samo sila, vec i odvracanje jakih da ti uzmu to sto si stvorio, a to znaci da stvaras jake ljude koji ce da produze snagu vladaoca i na vreme kada ne moze da plati silu.

skriboman

Domaćin
Poruka
4.538
To je kad se postavis u centrosferu pa mislos sve tse vrti oko tebe i jos ako u to ubjedis druge nema im druge nego kukati kad odapnes i praviti te od blato
A dobrice su na bolje mjesto obicno kazu odmorio se
A taj strahovladalac upravo nacinio ovo mjesto paklenim za dobrice i nezainteresirane

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.